Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody

Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292690/bmid_ja-mattoni-legenda-o-prodavaci-vody-Vby-292690.jpg 4 44 19

Kniha k připravovanému historickému seriálu České televize o Heinrichu Mattonim, zakladateli světově proslulé stáčírny minerálních vod. Heinrich Mattoni dokázal ve své době nepředstavitelné – díky až pošetilé touze po úspěchu, vášnivé dravosti a geniálnímu, byť spíše intuitivnímu obchodnímu duchu to dotáhl z malého chudého úředníka na velkopodnikatele, jehož jméno dodnes vyslovuje přinejmenším polovina Evropy. Kniha ovšem není popisem podnikání v druhé polovině 19. století. Není ani biografií raného kapitalisty a charismatického bouřliváka v jedné osobě, i když obsahuje reálné prvky ze života skutečných postav. Je to sága o dramatických rodinných zvratech v dramatické době soumraku rakousko-uherské říše a nástupu nového řádu. Je to legenda o vnitřní síle a až bezbřehé odvaze, ale také o náhodě a štěstí, a zejména o vztazích, v nichž často platí, že od lásky může být jen krůček k nenávisti. Heinrich Mattoni se v životě střetl s mnoha podvodníky, překážkami a konkurenty. Jeho největším životním protivníkem a zároveň partnerem mu však byla manželka Mína, na svou dobu velmi hrdá a progresivní žena. Stačil jeden impulzivní a neuvážený čin, aby se manželství proměnilo v celoživotní boj – o úctu, uznání a paradoxně i o rodinné štěstí. Dilema vztahu, v němž dva nedokážou žít spolu a zároveň jeden bez druhého, je aktuální dnes, stejně jako před 150 lety.... celý text

Gabromila
06.01.2024 3 z 5

Seriál jsem neviděla. Knihu jsem četla s očekáváním dozvědět se více o životě jmenované osobnosti. Škoda, že nebylo mnoho neodpovídalo realitě, ale i tak se krásně četlo a je z knihy jasné, že nikdo nemá nic v životě zadarmo.

georginaa
29.01.2023 5 z 5

Nejdříve jsem viděla seriál, který se mi moc líbil a pak se ke mě dostala i kniha. Musím říct že to podle knihy věrohodně natočili. Někdo by mohl říct, že to tak ve skutečnosti nebylo, ale je to přeci jedno, je to český román a musíme to tak brát, hlavní je, že to pobavilo.

iceVS
30.08.2021 5 z 5

Tato kniha je naprosto věrným přepisem toho, co jste mohli v televizi vidět. Není to autobiografie obchodníka z druhé poloviny 19. století, je to legenda o vnitřní síle, odvaze, náhodě, o životních ztrátách. Také o lásce, která přechází v nenávist nebo o geniálním obchodním tahu – všichni přece jeho jméno známe.

Monika1717
26.10.2020 5 z 5

Kniha je super, seriál taky. Když ji budete číst, představte si Švehlíka st. i ml. a protivnou Mínu, jinak velmi sympatickou herečku T. Wilhelmovou. Kniha je čtivá, moc se mi líbila, přečetla jsem ji za 2 dny. Jen postava císařovny mi vůbec neseděla.

wencatko18
14.09.2020 5 z 5

Televizní zpracování bylo krásné, ale kniha je kniha. Velmi poutavé čtení, skvělé postavy. Opravdu bych chtěla vědět, jestli existuje někdo, komu byla Mína sympatická.
Spoustu lidí "hudrovalo" nad tím, že skutečný život Mattoniho byl jinak, že polovina je smyšlená. No a co? Neberu to jako přesný životopis, ale spíš takovéto: Na motivy....
Je to velkolepé dílo o velkolepém člověku.
Kniha mě opravdu pohltila a bylo mi líto, když se dočetla. Takže teď je na řadě seriál. Doporučuji obojí.

grizlinka
03.06.2020 4 z 5

Dobre cteni.Nemohla jsem sice prijit na chut vztahu ktery mezi sebou manzele meli,ale to by pak nebyl takovy pribeh jaky je.Urcite se podivam jeste na serial :)

Lukyn96
31.07.2018 5 z 5

Kniha mě pobavila i obohatila. I když informace obsažené v příběhu jsou pravdivé jen zčásti, mají reálný základ. Od kdy do kdy Mattoni žil, jak se dostal k obchodování s vodou, že investoval do železnice, jak přišel k šlechtickému titulu a přídomku "von". Třeba ta příhoda s reklamním balonem je také pravdivá. Kdo chce faktografii od začátku do konce, ať si najde jiný zdroj. Četba je to velice dobrá a předčila má očekávání.

bigbabe
26.05.2018 3 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy.
Seriál jsem neviděla.
Opět jsem měla podobný pocit jako u čtení Jany Eyrové. Prostě někdy nechápu to chování lidí v minulém století nebo i tisiciletí, kde v rámci slušných mravů svým chováním ubližují sobě nebo ostatním. Je to paradox, který nějak nedokážu skousnout. Aby lidi neřekli nebo proto, že se to nehodí, tak se chovají tak, že někomu ublíží. Mám raději dnešní přímou dobu.
Žiju podle hesla: "Nenuť mě číst mezi řádky, řekni, co chceš nebo jdi do ...."
Jako příběh to bylo moc krásné a poučné i z oblasti historie.
Děkuji autorovi.

medlovice
14.08.2017 5 z 5

Líbil se mi seriál a tak jsem sáhla i po knížce. Stejné pocity zůstaly. Fandila jsem Mattonimu a nenáviděla Mínu. Pěkná grafická úprava knihy, škoda, že nedali fotografie.

Anna 13
18.07.2017 5 z 5

Strašně mne to nadchlo...
Na podzim jsem sledovala seriál a zamilovala se do něj. Těžce jsem nesla, že skončil. :)

Do knihy jsem se skoro bála jít, ale zbytečně. Je to nádherné dílo o člověku, který mne fascinuje. Alespoň jeho literární a seriálová podoba.

Já jsem si její čtení užila a všem, kterým se líbil seriál, či těm, kteří mají rádi historické příběhy doporučuji.

Má recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1707/ja-mattoni-legenda-o-prodavaci-vody-petr-zikmund

Endy17
28.03.2017 3 z 5

Velké, velké zklamání. Ačkoliv se kniha celkem dobře čte, nejde o životopis Heinricha Mattoniho - stačí si děj porovnat třeba jen s Wikipedií. Celé dílo působí značně nevěrohodně a památku Mattoniho svými nepodloženými domněnkami uráží.

Smisinka
03.03.2017

velmi čtivá kniha od začátku až do konce, rozhodně se nebudete nudit

viviann
11.11.2016 5 z 5

Kniha se mi libila, byla velmi ctiva, zajimava. Pan Mattoni nemel lehky zivot. Manzelstvi si znicil hned v zacatku a deti neznal. Velmi smutne a poucne, velmi k zamysleni.

ritz
07.11.2016 4 z 5

Mě se teda knížka líbila, četla jsem zároveň se seriálem, který zrovna běží v televizi. Je pravda, že je to snad slovo od slova stejné, ale pěkný příběh o šikovném obchodníkovi, který měl život jako na houpačce.

marse1
01.11.2016

Tahleta kniha se nedá srovnat s originálem, který se jmenuje Dravec Mattoni aneb živá voda. Podle originálu byl natočen i film, který se jim vůbec nepovedl - bohužel. Tahle kniha byla spisovatelem napsána, také bohužel, podle filmu. Od Petra Zikmunda jsem nic nečetla, tak nevím, jaký je spisovatel, ale toto se mu nepovedlo. A pokud chce psát, tak o něčem co tu ještě nebylo. Já nechci kritizovat, je to jen můj názor.

milunka21
01.10.2016 5 z 5

Skvělá kniha, skvěle napsaná a nešlo se odtrhnout.Jsem ráda že jsem mohla tu knihu číst a že je člověk, na kterého můžeme být neskutečně hrdý. :-)

Aniga
28.09.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostala přes seriál, který nyní běží v televizi (jeho hodnocení není v současné době nic moc, ale mne zase tak zlý nepřijde).
Prvních pět kapitol jsem již viděla zfilmovaných, takže tam mne příběh moc nebavil. Filmaři se opravdu věrně drželi knižního zpracování a tak to bylo vše jak přes kopírák, jako kdybych se znova dívala na obrazovku. Nacházela jsem jen drobné odlišnosti, např. voda z pramene, kde dělníci pracovali při jeho hloubení, byla ve skleničce ve filmu křišťálově průhledná a v knižní podobě bahnitá.
V dalších epizodách však již naplno pracovala má představivost...
Děj začínal nabírat na obrátkách a z mladého dravce Mattoni se postupně stával vážený vládní rada, připouštějí si zrad na svých bližních, kterých se postupně za život dopouštěl.
Zároveň se začíná řadit mezi významné občany města jako byl p. Pupp nebo p. Becher
Úžasně byla sepsána kapitola ve které vzpomíná na cestu do Londýna a jeho týden v "Anglii".
Kniha si zaslouží pět hvězdiček a myslím že zaujme každého, kdo má vztah ke Karlovým Varům. Až se někdy vydám na Malou Versailles, musím se podívat na vilu Mattoni.

"Směkněte, hoši! Jen hloupý člověk se stydí za úctu, kterou cítí k těm úspěšným, neboť jejich úspěch pochází od Boha"

Sonica
23.06.2016 5 z 5

ještě nejsem ani v polovině,ale knížka se mi moc líbí-no neměl to lehké pan Mattoni....

dupelu
23.05.2016 5 z 5

Hodně pěkná knížka, přečteno jedním dechem a už se moc těším na podzim na seriál :)

životopisné, biografické romány ságy Heinrich Kaspar Mattoni, 1830-1910

Petr Zikmund