Já jsem Zlatan Ibrahimović

Já jsem Zlatan Ibrahimović https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208000/bmid_ja-jsem-zlatan-ibrahimovi-rv7-208000.jpeg 4 195 40

Vzrušující pohled do zákulisí špičkového fotbalu. Ibrahimović vypráví o době, kterou strávil v dorosteneckém týmu Malmö FF, a o tatíncích z lepší části města, kteří se ho z něj snažili vystrnadit. Dozvíme se všechno o konfliktech v Ajaxu, prodeji do Juventusu, úspěších v Itálii i skandálu, který mu málem zničil kariéru. Poví nám o výhrách s Interem Milán, o Mourinhovi, o svých nejslavnějších gólech. Vypráví o Heleně, dětech a svém životě mimo hřiště. A vůbec poprvé se dozvíme celou pravdu o tom, co se ve skutečnosti stalo mezi ním a Pepem Guardiolou v Barceloně.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Sport

Vydáno: , Host

I am Zlatan Ibrahimović , 2013

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Zlatan nad zlato

Zlatan nad zlato. Tak tohle si o sobě asi myslí právě onen bravurní fotbalista Ibrahimovič. Jasně je to vcelku hodně sebestředné. Na druhou stranu co od člověka s takovou náturou (a že to tedy nátura je) očekávat.

Přiznám se, že ve mně vzplála mírná skepse, když mně byla tato kniha doporučena. Sice teď napíšu trochu protimluv, ale co už. Jsem totiž muž, ale o fotbal se nijak zvlášť nezajímám a tak jsem si říkal, že autobiografie fotbalisty pro mě asi nebude to pravé ořechové. Nicméně po přečtení této knihy (a že se ta kniha četla víceméně sama) musím změnit názor. Nedá mně to a toto dílo musím ohodnotit jako Zlatana samotného. Je to prostě celé šikovné, skvělé, kvalitní a hlavně nesmírně zábavné a zajímavé. Je opravdovou chybou si říct, že Zlatan je jen nafoukaná, machrovaná hvězdička a hotovo. Ne, že by to nebyla pravda, ale on je mnohem víc a hlavně si to může dovolit. Jen se podívejte, jak ovládá fotbalové umění a dáte mně určitě za pravdu. Nemluvě o tom, že rozhodně není sobec a nemyslí jen na sebe, ale pravidelně přispívá na charitu. Na této autobiografii kvituji i to, že je to celé takové svěží a navíc se z ní člověk dozví mnoho zajímavých informací. Osobně mně trošku zamrzelo, že v knize jsou jen černobílé fotografie, ale tak to je jen maličký detail. Velkým plusem pak je to, že dílo jako takové není jen o fotbalu, ale celkově o životě o životě přistěhovalce. Na ještě vyšší úroveň pak dílo povyšuje fotbalistův humor. Namátkově třeba: kopl jsem spoluhráče do zadku, prostě jsem se nudil. Zlatan je ten typ, který by v partě dělal baviče a každý by s ním vycházel, ale každý by mu asi někdy chtěl dát přes držku. Já bych momentálně chtěl více takových autobiografií. Skvělé, skvělé prostě skvělé. Hodnotím 90%.

MildeZ
14.10.2016 5 z 5

Já Zlatana nikdy neměl moc v oblibě, ale fotbalista je to panečku prvotřídní - a tahle knížka nebyla o nic horší. Pěkně tzv. bez obalu a na rovinu :-)

Stinger78
09.10.2016 5 z 5

Zlatan je velice svérázná postava a podle toho vypadá i kniha. Ale on si to může dovolit. Vždyť o něm hodně naznačuje i historka při jeho letošním přestupu do ManU. Cantona o něm řekl, že nemůže být v klubu králem, že to je on, ale může být princem. A Zlatan odvětil, že králem být nechce, on že bude bohem :-) No nezbožňujte ho...

jan9213
08.10.2016 4 z 5

Zlatan je díky tomuto životopisu ještě vazenejsi osobnost a úžasný fotbalista,jeho dětství nebylo jednoduché,o to víc si vážím jeho otevřenosti a upřímnosti,nej bylo povídání o působení v Barceloně,vubec sem nevěděl,co tam prožívá,skvely čtení

Salonka
25.09.2016 5 z 5

Ocitla som sa na konci knižky, ktorá by sa mi nezunovala ani keby mala bárs tisíc strán (večná škoda že nemá). Výborný počin, neviazané, štipľavé a dynamické rozprávanie človeka, čo sa vlastnými silami vypracoval z nuly na futbalovú ikonu. Volajme ho napríklad Zlatan. :-)

Jasné, je to kúsok, ktorý v porovnaní s knižnými veľdielami asi nemá šancu, ale v rámci svojho žánru sa nestratí a pre mňa hodnotu má. Zlatan – tvrdohlavý sebastredný chvastavý týpek; potetovaná ráňava, ktorú buď žeriete alebo by ste, s prepáčením, kopli do zadku, ako kto. Ja sa už roky prikláňam k možnosti číslo jeden, o to viac po prečítaní tejto knihy, kde prezentuje celý svoj život, najmä obdivuhodnú energiu a chuť víťaziť. Zlý chlapec, ktorý sa nikdy neokúňal povedať čo si myslí, ktorý si odjakživa šiel za svojím, naplno na sebe pracoval a zúročil svoj talent. Vďaka tomu žne úspechy a zbiera jednu trofej za druhou. Vystatovačný, výbušný, často nekonformný, s obrovskými nárokmi na okolie, ale v prvom rade na seba. A predsa s veľkým srdcom. Už len to meno – Zlatan Ibrahimović – zaručene nejako pohne každým, kto sa čo i len obtrel o futbal tohto tisícročia. Futbal jaksepatří, so všetkými pozitívami aj negatívami... a ostatnými zvučnými menami.

Zaujímalo by ma, ako prebiehala spolupráca medzi ním a D. Lagercrantzom, hlavne v zmysle nakoľko je kniha Zlatanovým dieťaťom (myslím že dosť). V každom prípade som rada, že sa Ibra vykecal a že tento príbeh vznikol. Vyzdvihujem „čtivost“, pospájanie útržkov do jedného príbehu s časovou súslednosťou, mnohé žartovné pasáže (ftipálek, čo dodať) :-D bohatú fotografickú prílohu a teoreticky je mi ľúto všetkého, čo sa do knihy nezmestilo. Chválim, dobre som sa nasmiala, všeličo som sa dozvedela a vďaka, Ibrakadabra, tešilo ma. :-)

„Jaký jsi měl dneska den, Zlatánku?“ ... Nechci být rozmazlovaný. To mě jen vyvádí z míry. Chci hrát fotbal, nic víc. ... Dřel jsem jako kůň. ... Skutečně nejsem ten typ, který by se spokojeně procházel a říkal si: Páni! Já jsem Zlatan! To vůbec ne. ... „Jsi nula, Zlatane. Jsi sračka. Nejsi ani z poloviny tak dobrý, jak si myslíš. Musíš makat tvrději.“ ... Koukněte na něj, jak je namyšlený a arogantní. ... Konečně nějaký nával adrenalinu! Starý Zlatan byl zpátky. ... Pokud nejsi „obyčejný kluk“, nikdo by tě neměl nutit, aby ses jím stal. ... Poslouchat – neposlouchat, v tomhle je příčina mého úspěchu.

Vesina
23.06.2016 5 z 5

Přestože nejsem fotbalový fanoušek, kniha mě velice nadchla.

OldaB
11.06.2016 4 z 5

Rozporuplná osobnost ten Zlatan, asi bych s ním nechtěl stát ve frontě na rohlíky. Ale když uvážíte, z jakých poměrů vlastně vyšel, není se čemu divit. Občas se mi zdál text trochu neurovnaný (Zlatan mlel páté přes deváté), ale s odstupem času si myslím, že šlo o záměr.

koci.utd
09.02.2016 5 z 5

Zlatanova kariéra je obdivuhodná a svým způsobem má tak trochu smůlu, že hraje v éře Cristiana Ronalda a Lionela Messiho. V knize "Já jsem Zlatan Ibrahimovič" není nouze o zajímavé historky, které občas mají peprnější nádech. Zlatanovým agentem je excentrický Mino Raiola, který pro ostré slovo nejde daleko. Pro zajímavost úryvek z knihy.
(Zlatan po zápase, kdy jej manažer Koeman vystřídal a kopl vzteky do reklamního banneru, volá Raiolovi)

ZLATAN: "Co je to za idiota, že mě stahuje ze hry? Jak může být tak blbý?"
MINO: "Jasně, že tě stáhl. Byl jsi nejhorší na hřišti. Hrál jsi úplný hovno."
ZLATAN: "Co to, do prdele, kecáš?"
MINO: "Byl jsi zbytečný, měl tě posadit dřív."
ZLATAN: "Poslouchej."
MINO: "Co?"
ZLATAN: "Můžete jít k čertu, ty i trenér!"
MINO: "Kolikrát ti to mám říct? Hrál si hovno a taky kurva nemůžeš kopat do reklamních panelů. Měl bys konečně dospět."
ZLATAN: "Jdi do prdele."
MINO: "Naser si."
ZLATAN: "Ty si naser. Chci odtamtud vypadnout"
MINO: "V tom případě se můžeš přestěhovat do Turína."

Následuje pasáž o tom, jak se povedlo zprostředkovat Zlatanův odchod do Juventusu Turín, který jej definitivně katapultoval do nejvyšších pater světového fotbalu.

lajbour
25.11.2015 4 z 5

Místy velmi otevřené (především v sociální tématice balkánské menšiny a Zlatanových rodinných poměrů), místy příliš zaoblené, uhlazené a skrývající se za rádoby drsnými výrazy, které se ovšem stále opakují (a vlastně zase tak drsné nejsou). Obzvláště při Zlatanově osobnosti a tvrdé povaze, kterou se tak rád prezentuje, vše působí značně korektně, a proto neupřimně. Jako životopis ze světa sportu je to však dílko povedené...

MP17
16.11.2015 4 z 5

Zlatan je skvělý fotbalista, ale svým chováním na hřišti (sem tam mimo něj) mě v průběhu let dost iritoval. Tento čtivý životopis ale odhaluje určitá pozadí a souvislosti, které můj pohled na něj pozitivně vylepšují. Je zábavné číst informace ze zákulisí profesionálního fotbalu z první ruky, navíc nekorektní a často i vulgární formou. Nečekaně povedená kniha.

Lo_kren
10.10.2015 3 z 5

kniha z edice "sedmilharske historky" :)

wally
11.08.2015 3 z 5

Nevím jestli některý fotbalista kdy dal tolik 'netradičních' a nezapomenutelných branek patičkou, přes hlavu atd jako právě Zlatan...stačí se na internetu kouknout po nejhezčích brankách a minimálně 2x na vás Zlatan v top ten žebříčku vypadne....fotbalista je to prostě skvělý. Pravdou však je, že vrcholoví sportovci a obzvlášť fotbalisté nevynikají přílišnou inteligencí...o čemž vás přesvědčí i tato kniha...věčné dělání ramen, hraní si na Mesiáše bez kterého byl každý tým ve kterém hrál bez něj na odpis apod mi postupně začalo lézt na nervy.... Když už se staví do pozice, že všechno poví na rovinu, tak jsem čekal, že se v knize vyjádří o pochybném zápase ve skupině ME 2004 mezi Švédskem a Dánskem o kterém se tvrdí, že byl výsledek dopředu dohodnutý...a v knize ani zmínka... Ve finále pro mne zklamání...

valleyhills
18.07.2015 5 z 5

Zlatan je génius. !!!!!! Nejlepší je si při četbě pouštět jeho videa na youtube.com, sledovat je a číst si, jak se při střílení gólů cítil , jak důležité góly to byli apod. . Velmi se mi líbili zajímavosti ze zákulisí nejlepších světových fotbalových týmů. bomba ⚡️

Kubasino
07.05.2015 5 z 5

Životopisů jsem za svůj život příliš nepřečetl. Zlatan je ale pro mě natolik velká legenda, že jsem se rozhodl to zkusit. Popravdě jsem toho o něm příliš nevěděl a začal jsem jeho kariéru sledovat až od Barcelony. Vím, že tohle není diskuze, ale rád bych zareagoval na majkhanyho. Já měl Zlatana rád před přečtením knihy, ale po přečtení ho mám rád ještě víc. Občas působil jako namachrovaný arogantní moula, který moc rozumu nepobral. V knize to z části sám přiznává, ale alespoň jsem se dozvěděl důvod takového chování. Horkokrevný naturalizovaný borec ze Švédska v upřímné zpovědi, která je na jednu stranu nesmírně inspirující (kolik top fotbalistů se bez pomoci vytáhlo z ghetta?) a na druhou velmi zajímavou výpovědí o životě fotbalisty z různých úhlů a aspektů. Skvělá kniha pro fanoušky a budoucí fotbalisty-profesionály.

majkhany
02.05.2015 5 z 5

Neskutečný životopis. Očekával jsem něco jako knihu o Maradonovi či o Jágrovi, které byly prostě jen shrnutím sportovních úspěchů, ale tato kniha je kniha s dějem a s příběhem, člověk najednou pochopí život přistěhovalců ve Švédsku a podobné věci, které by od podobné knihy nečekal. Každopádně před přečtením knihy jsem měl Zlatana rád o něco více. Teď už chápu proč v žádném klubu nevydržel déle než tři roky. Divím se že dokázal mít celý život jednu ženskou...

lancelot
05.04.2015 5 z 5

Perfektní počtení, člověk by do něj spoustu věcí neřekl :-)
Kniha se četla sama.

St. Jimmy
01.04.2015 4 z 5

Je to Zlatan, co víc dodat? Snad jen to, že po přečtení této knihy ho začnete o něco víc chápat :).

KadelKM
09.03.2015 4 z 5

Moc pěkně napsaný životopis, parádní je když Zlatan popisuje některý ze svých golů..... doporučuji shlédnout na youtube ;-)

lubosh
25.01.2015 3 z 5

Poněkud přeceňovaná kniha, existují lepší sportovní životopisy. O patro níž knihu sráží i překlad. Terminologicky je správný, což u sportovních knih nebývá pravidlem, ale není to překlad literární. Text drhne, Zlatanova mluva zní nepřirozeně, kolísá od hovorové mluvy k hyperkorektnímu vyjadřování. Asi je lepší sáhnout po anglické verzi, máte-li možnost.

callahanh
06.12.2014 4 z 5

Vůbec se nedivím, že román je bestsellerem, protože Zlatan je světovou superstar, takže se dá čekat, že jeho paměti zajímají mnoho lidí. Přiznám se, že jsem od nich moc nečekal, o to víc jsem byl ale překvapen výsledkem. Kniha je úžasně čtivá a opravdu do značné míry přesahuje rámec sportovní biografie, protože hlavně zpočátku ukazuje, jaké je soužití Švédů s přistěhovalci a jak vlastně vypadá život v ghettu. Román je dost upřímný, což je až zarážející, v tom ale zároveň tkví jeho největší síla. Zlatan je sebekritický a dokáže uznat některé chyby, které ve svém životě udělal a zcela otevřeně popisuje, že v mládí nebyl žádný svatoušek. Tyto pasáže patří k nejsilnějším a jsou naprosto strhující. Stejně tak stojí za zmínku i naprostý kontrast chování jeho jakožto Srbochorvata (nejen) v chladném Švédsku, kde nejsou zvyklí na tak bouřlivé a emocionální jednání. Přínosem je také to, že po přečtení pochopíme, že některé "hvězdné manýry" jsou v podstatě nutností, protože jinak by takhle slavný člověk nemohl fungovat a odvádět stoprocentní výkony. Je samozřejmé, že pořád musíme ke knize přistupovat jakožto k autorskému počinu, takže nesmíme ztrácet z mysli to, že Zlatan mluví o některých situacích tak, jak je viděl on (zejména jeho konflikt s Guardiolou) a druhá strana by je určitě podala trošku jinak. Mohl se možná také víc věnovat některým důležitým zápasům, gólům a mohl dát více nahlédnout do mysli útočníka světové extratřídy při důležitém zápase, takže z hlediska psychologie nelze čekat zázraky, to je ale vlastně jediná zásadnější výtka, kterou k téhle knize mám. Naprosto výborná biografie, která je skvěle přeložená a je na ní vidět péče vydavatelů, protože je v ní minimum (jestli vůbec nějaké) překlepů a pravopisných chyb. Vřele doporučuji i těm, kteří fotbalu moc nefandí. 90%