Já jsem Malála

Já jsem Malála https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269301/mid_ja-jsem-malala-SGC-269301.jpg 4 263 56

Malála pochází z Pákistánu, ráda kouká na seriály, čte si, často se zlobí na mladší sourozence a hodiny si vydrží povídat s kamarádkami. Ze všeho nejraději se ale učí. Ve škole může zapomenout na svůj každodenní život a objevovat svět. Tedy až do doby, než hnutí Talibán zakáže dívkám do školy chodit. Malála právo dívek na vzdělání začne hájit. To se však Talibánu nelíbí, a tak musí Malála s rodinou prchnout do Anglie. V boji ale pokračuje. V roce 2014 jako vůbec nejmladší člověk v historii obdrží Nobelovu cenu za mír. Její poslání tím však teprve začíná...... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Albatros (ČR)

I Am Malala: The Story of the Girl Who Stood Up for Education and Was Shot by the Taliban , 2012

Simstr
25.03.2019 5 z 5

Zajímavé čtení o muslimském světě a jejich myšlení. Velice dobře se četlo. Ta dívka a její rodina má můj obdiv.

Berny97
24.03.2019 5 z 5

O Malále jsem již dříve něco slysel, ale az po precteni tohoto jejiho deniku jsem pochopil jak vyznamnou a temer az neuveritelnou postavu je. Malála je dukazem, ze opravdu kazdy muze zmenit svet k lepsimu. Kniha se cte lehce a sama. Krasny pribeh.

Eridan
13.02.2019 4 z 5

Kniha svým stylem a podrobnostmi připomíná spíše deník nebo blog. Je to pohled tehdy 16ti leté dívky na problémy v Pákistánu související především se vzděláváním dívek a islámským fundamentalismem. K přečtení bych ji doporučil všem, kteří si chtějí rozšířit obzory a pochopit muslimy a jejich odlišný svět. Jak je z knihy krásně patrné, ne všichni jsou teroristi a fundamentaliste toužící po krvi. Malále držím palce, aby se jí její vize vyplnila.

BobRyder
19.01.2019 4 z 5

R.E.S.P.E.C.T.

Simona99
23.09.2018 5 z 5

Neskutečný příběh o dívce, která se snaží změnit svět...knížka je mi velkou inspirací. Díky ní jsem se nad problematikou ať už v Pákistánu nebo v zemi s podobnou situací zamyslela. Až doposud mi vůbec nedocházelo, jaké opravdové hrůzy se v těchto zemích děly a dějí. Teď už to chápu...
Určitě si přečtěte! :)

simona4506
02.07.2018

Ke knížce jsem se dostala v knihovničce projektu Školních čtenářských klubů v letošním školním roce, na kterých jsem se podílela. I když primárně tato kniha neposloužila při mé práci, neodolala jsem a díky snadnému přístupu si ji prečetla. Příběh mě úplně pohltil a nesmírně dojal. A rozšířil mé obzory východních reálií.
Pro dospívající dívky (ale i chlapce) i dospělé jako stvořené. Reálný příběh, čtivou formou. Pokračování si každý může vyhledat sám na netu. Jako například letošní "bezpečná" návštěva po šesti letech v rodném Pákistánu nebo činnost Malala Fundu.

Miro67
23.05.2018 4 z 5

Každé ráno se většina rodičů dohaduje s dětmi, kterým se nechce do školy. A ve stejném okamžiku v jiném koutě světa jsou děti, především dívky, které si moc přejí, aby dnes mohly jít do školy. Malála měla velké štěstí nejen v tom, že se po přepadení uzdravila, ale především v tom, jakého má otce. Oba se řadí k lidem, jež bez ohledu na svůj život a zisk bojují za to, aby všichni měli právo vzít do ruky knihu a ponořit se do studia či příběhu.
Paradoxem je, že vzdělání je zakazováno ve jménu náboženství, přestože "Čti!" je první slovo, které řekl archanděl Gabriel Mohamedovi, když mu začal vykládat korán, slovo zdůrazňující sílu a potřebu vzdělání.

Metcheque
18.12.2017 5 z 5

Něco tak šíleně nekorektního jsem snad ještě nečetl. Mladá Pákistánka vůbec neřeší, že nám tady Člověk v tísni, Petr Cibulka a Jaromír Štětina jasně nalajnovali, co je dobro, a co je zlo a bez obalu tady valí jakési nebezpečné konspirační teorie o tom, že USA se podílely na radikalizaci mudžahedínů v Afghánistánu a ve jménu boje proti terorismu dokonce spolupracovaly s diktátory!

Přestože příběh Malály je velmi silný a inspirativní, na mysl se vkrádá všetečná otázečka. Není kniha cílenou dezinformací ruských fízlů, kteří chtějí nabourat naši neochvějnou víru v americkou demokracii?

Do četby se tedy pusťte na vlastní nebezpečí a pouze s informačním siderickým kyvadélkem! Možná se dozvíte, co jste se dozvědět nechtěli.

lushi
16.12.2017 4 z 5

Stydím se za svoji neznalost moderních dějin, vůbec jsem netušila, co probíhalo v Pákistánu. Kniha je cílená na mladé dívky (a chlapce) a taky je tak napsaná, takže určitě nejde o literární skvost. Nicméně příběh je tak neuvěřitelný a silný, že ta forma je vám vlastně ukradená. Rozhodně bych neřekla, že by si ji děti měly přečíst, aby si vážily toho, že můžou chodit do školy. Spíše jde o docenění svobody a bezpečí, a možná trochu pošťouchnutí k tomu dělat něco dobrého a správného.

rarášek
06.09.2017 5 z 5

Neuvěřitelný příběh odvážné dívky. K přečtení této knihy mě dostalo video s jejím projevem.
Kniha obsahuje zajímavé informace o její zemi, Talibánu a o jejím boji za vzdělání dívek v Pákistánu a po celém světě.
Je navíc zajímavé, že Malála se narodila ve stejném roce jako já a už toho tolik zažila a dokázala. Nutí mě to k zamyšlení. :)
,,Jedno dítě, jeden učitel, jedna kniha a jedno pero můžou změnit svět.“

šneki
04.06.2017 4 z 5

Já jsem Malála ukazuje život nám naprosto nepředstavitelný, kde i nejtriviálnější věci mají pro některé cenu zlata. Jediné co knize uškodilo, byla roztěkanost, tzn přeskakování z příběhu na historické fakty.

VladkaBU
12.04.2017 5 z 5

... spousta lidí nadává na naši zemi, na život v ní, ale na rozdíl od země, v níž Malála žije, se u nás mohou beze studu rodit dívky, nikdo nám nezakazuje studovat tohle či tamto, co nosit a nenosit na sobě. Při čtení tého knihy se mi až nechtělo věřit, že to takhle může někde fungovat...

moho
19.02.2017 5 z 5

Přesná ukázka toho, jak se v podstatě dobrá věc - víra, dá v rukou jednoho nedobrého člověka využít ke zlu a vlastnímu prospěchu. Pořád se pozastavuji nad tím, že toho jednoho nikdo nepozná, neodhalí, nezastaví včas?
Když vyprávím na ZŠ páťákům, že jsou pořád na světě děti, které se učit chtějí a nemůžou, naprosto nechápou a dokonce jim závidí. Vyprávím, vysvětluju, názor se pootáčí, třída tichne a najednou je nám ve třídě nádherně. Příjemný pocit.

Kniha psaná pro dětského čtenáře, takže pro dospěláka možná trochu pomalejší, ale na škodu k přemýšlení to není.

Chemiczka
05.12.2016 4 z 5

Očekávala jsem něco jiného, nicméně odnáším si z knihy několik důležitých životních poznatků. Člověk se zamýšlí nad tím, že (pro nás) obyčejné věci, jsou pro miliony jiných obrovským darem. To co my všichni bereme jako samozřejmost, je v jiných kulturách privilégium pouze pro bohaté/muže/věřící patřící k většinovému náboženství/apod.
Takže važme si toho (a to nejen dívky a ženy), že se můžeme vzdělávat, pracovat, rozhodovat o svém životě dle vlastního uvážení. To je základní myšlenka knihy, snaha o rovnoprávnost ve vzdělávání ve stritkně muslimské zemi.
Mne mnohem důležitější přišel fakt, že Malála byla v podstatně anonymní dívka, která prostě chce chodit do školy a nikdo ji moc nebral vážně, dokud ji nepostřelili. Poté se samozřejmě vzdemul mediální humbuk a najednou všichni chtěli a také mohli pomoci. K zamyšlení, uspěla by Malála i pokud by na ni atentát neprovedli? Nebo by zůstala pouze lokální pákistánskou aktivistkou.
Navíc chci ocenit fakt, že i když se s rodinou přestěhovala do Anglie, kde může studovat a využívat všechny přínosy západní civilizace, tak se od svého náboženství neodklonila, stále nosí hidžáb, připadá ji nevhodné se odhalovat na veřejnosti apod. Nezavrhuje islám jako nábožeství, pouze touží po liberalizaci, nebo spíše pokroku.

Loovenka
18.06.2016 odpad!

Bohužel od knihy jsem čekala víc, nešlo mi se do ní pořádně začíst, spíš tam popisovala jejich kulturu a až ke konci knihy jak ji postřelili a to mě docela zklamalo. Chtěla jsem vědět víc o ní samotné než o jejich kultuře. Nešlo to dočíst.

kayu
15.06.2016

Malálu z celého srdce obdivuji, ale knihu jsem bohužel dočíst nedokázala. Nemohla jsem se vůbec začíst a každá stránka se mi hrozně vlekla.
Dám tomu čas a možná se ke knize někdy vrátím.

kamibe
22.05.2016 5 z 5

Skvělá četba pro ty naše děti, které tak nerady chodí do školy a vnímají ji jenom jako nějaké příšerné zlo. Navíc se tu vlastně z první ruky seznámí s jevy, o kterých možná ani netuší, že existují. V konci mohou seznat, že žijí v tom nejklidnějším prostředí, o němž si děti jako Malála mohou nechat jenom zdát.

barbora.kr
03.05.2016 5 z 5

I když jsem se nedokázala ze začátku začíst, později, až Malála vyprávěla svůj příběh, jsem to hltala jedním dechem. Udělala jsem si představu o tom, jak to v Islámských zemích chodí, jak vznikl terorismus a čemu všemu bezbranní lidé čelí.
Malála si zaslouží můj obdiv a určitě pro mě tato knížka byla přínosem. (i pro vás bude!)

AlenaZelova
24.04.2016 5 z 5

Kniha popisuje příběh neobyčejně obyčejné dívky, která bojuje o jedno ze základních práv, které považujeme za automatické a ani nás pomalu nenapadne, že bychom neuměli číst či psát, právo na vzdělání. Zároveň kniha ukazuje, že není důležité, zda je někdo bílý, černý, žlutý nebo fialový, jestli chodí do kostela, mešity nebo synagogy... nejdůležitější je, jaký člověk je. Avšak na světě nikdy nebude mír, vždycky se najde někdo komu bude vadit Vaše víra, barva pleti, názory...

Na knihu jsem náhodně narazila v knihovně. Věděla jsem, že Malála bojuje za práva žen a obzvláště vzdělání, taktéž jsem věděla, že získala Nobelovu cenu míru, přesto jsem si chtěla přečíst její příběh, který je opravdu zajímavý. Kniha je velmi čtivá a doplněna fotografiemi.

veveřice11
23.04.2016 5 z 5

Kniha krásně ukazuje, že sám islám zlý není. Zlí jsou jen lidé, co si ho špatně vykládají. Islám není problém, problém je mentalita některých lidí! Nebojme se muslimů, bojme se teroristů.

Pro mne to byla především kniha o islámu a životě v Pákistánu. Kromě toho je to ale krásný příběh o odvaze jedné rodiny. O odvaze, síle a jejich vzájemné podpoře a lásce, která se zdá až neuvěřitelná.