Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16961/bmid_ja-jsem-hlad-rkZ-16961.jpg 4 520 131

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha. Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Dotisk v roce 2013.... celý text

Karimah
Karimah
12.10.2019 3 z 5

Autobiografická kniha, ze které mi šla hlava kolem. Čekala jsem nahlédnutí do duše anorektičky, dostala jsem takovou nálož, že samotná anorexie byla jen třešničkou na dortu. Neumím si představit být dítětem nebo manželem této ženy a číst tuhle knihu. Zřejmě nestačilo, že si prožila svoje se svou matkou, ještě je třeba rozhodit další generaci.

raduškamoluška
raduškamoluška
05.10.2019 3 z 5

Silná kniha, to bezesporu. Jak píší i ostatní, autorka se obnažila až na kost. Přečtená za jeden podvečer, ale není to můj šálek kávy: sama jsem měla šťastné dětství, neznám psychicky narušenou matku, která by mě bezdůvodně bila a to v autorčině případě i téměř v dospělosti (tady mi chybí vyjádření protistrany,co je k tomu vedlo). S autorkou jsem stejného věku a též jsem těsně po revoluci začala hledat boha,ale nakonec s církví jako institucí poměrně rychle skončila. Poměry, jaké tam popisuje, mě šokovaly. Zároveň cítím jakousi Petřinu zmatenost a tápání celým životem, což zřejmě zapříčinila neutěšená situace v dětství. Možná právě proto, že jsem nic tak zlého nezažila a nebo mám možná plošší myšlení, přijde mi popis jejích vnitřních stavů tak trochu jako známka šílenství. Z knihy jsem si odnesla jediné: v průběhu čtení jsem se musela dvakrát potulit a poobjímat se svou dcerou.

fruitbueno
fruitbueno
06.08.2019 4 z 5

Po přečtení knihy Já jsem hlad jsem se s chutí najedla a děkovala čemukoli, komukoli, že netrpím žádnou psychickou poruchou!

Sajmonik
Sajmonik
03.07.2019 5 z 5

Hodně silná kniha. Obdivuji autorkou, že to dokázala tak otevřené napsat. Jaké problémy mohou postihnout i nás a může z toho vyústit kdejaká porucha nejen tato.

maryska09
maryska09
02.05.2019 4 z 5

Velmi intimní zpověď jednoho života. Z knihy mrazí, čtenář si uvědomí, že problémy nejen s anorexií může mít kdokoliv z našeho okolí a dokázat je velmi dovedně skrývat. Kniha je autobiografická a autorka má můj velký obdiv za otevřenost a za to, co všechno dokázala a vydržela. Držím jí palce, ať už je jí ve vlastním životě lépe.

Pavlína79
Pavlína79
13.04.2019 3 z 5

Výborně a jednoduše vysvětleno, jak se může komukoliv a kdykoliv stát. Člověk odkládá knihu a zná odpovědi, ale přitom se rodí další otázky.
Hezké, jen ten styl napůl popisný, dokumentární, kde životní události stojí osaměle vytržené z kontextu, mi přijde zbytečně strohý.

petrarka72
petrarka72
06.04.2019 4 z 5

Novela na pomezí dokumentu. Potlačování sebe jako příčina toho, že Hlad se stane pánem těla - a hlavně duše. Působivé. Zčásti se prolíná s Proměněnými sny, neboť všechno souvisí se vším...

magnolia
magnolia
05.04.2019 4 z 5

Velmi otevřená zpověď, dobře napsaná i graficky povedená knížka. Doslov paní doktorky vhodně doplňuje dramatický příběh, který vede k mnoha úvahám a potvrzuje základní lidskou potřebu lásky a respektu. A třeba někomu pomůže.

Monique07
Monique07
03.04.2019 5 z 5

Tato kniha mě opravdu dojímala, hlavně ke konci... smekám před odvahou autorky se takhle odhalit, vysvléct do naha, sdělit své nejniternější myšlenky, pocity, emoce... je to fascinující, bolestné, poučné, uvědomující. Silně se mě to dotýkalo... Děkuji za ten prožitek, který ve mně něco otevřel... to něco možná upadne v zapomnění nebo získám odvahu to více prozkoumat... uvidím...

miuk
miuk
07.03.2019 3 z 5

Hodně silná, intimní zpověď.

1alena1
1alena1
09.02.2019 5 z 5

Z knížky mi je smutno, nemohla jsem jí číst najednou, ale po částech. Vůbec nepochopím, že někdo tak až do intimních detailů dokáže popsat svůj problém, ale velice si toho cením. Protože jedině tak se můžeme snažit pochopit celý problém duše i těla takto "nemocných" a jedině tak si můžeme vážit toho, že nás to nepotkalo. Záměrně jsem napsala, že se můžeme snažit pochopit, protože kdo neprožije, tak to zcela ani pochopit nemůže. Autorka má úžasnou schopnost popsat detail čehokoli. Trošinku mi tam vadí absence vztahu k malým synům v době, kdy jí bylo nejhůř. Moc doporučuji.

kackamy
kackamy
09.01.2019 3 z 5

Těžko nějak kriticky hodnotit takto otevřenou zpověď. Ačkoli někteří píší, že je názvu knihy škoda, protože ta zdaleka není jen o mentální anorexii, já si myslím, že ten "hlad" v názvu nemá být vyjádřením jen hladu po jídle, ale i tak často zmiňovaného hladu po matce, lásce a citovém naplnění. Dostala se mi do rukou zvláštní kniha, silná především svou upřímností.

lagina
lagina
06.01.2019

Silný příběh. Možná trochu škoda toho názvu, protože tohle není jen o anorexii je to o životě, naději, lásce, dětech, víře a mrazí z toho až běda... Stále na autorku myslím...

Alyx
Alyx
18.12.2018 4 z 5

Hodně silná knížka.
V rovině literární určitě podařená, autorka nepochybně má dar práce s jazykem, zkrátka literární talent. Zhltla jsem ji během pár hodin.

Po stránce obsahové je to zajímavá ukázka toho, jak každý má "svou pravdu", svou verzi, svůj pohled. Míra toho, nakolik obnažila nejen své nitro, ale i soukromý život své rodiny, je fascinující. Svým způsobem to vypadá jako nápadité pokračování sebepoškozování jiným způsobem, kterého se jako čtenáři také účastníme.

Autorka zdůrazňuje, jak se její matka cítila být obětí a vynucovala si soucit, ale zároveň si neuvědomuje, že ona po celou dobu dělá totéž. Stále se vrací k motivu chybějící mateřské lásky, ale otázka je, jak pak její synové zhodnotí ji v roli matky. Těžko jim může být oporou, když roky bojuje o holé přežití.

Pro sebe a svá rozhodnutí má vysvětlení a dožaduje se pro ně pochopení (dlouhá předehra k nevěře s knězem), ale pro ostatní pochopení nemá. Nejméně pak pro svou matku. Nedojde k žádnému smíření, nijak se nezamýšlí nad tím, proč se její matka chovala tak, jak se chovala. Ani ve světle vlastních psychických problémů ji to směrem k matce nijak neobměkčí.

Ivka14
Ivka14
11.12.2018 4 z 5

Kniha byla sama o sobě zvláštní. Její přiznání a upřímnost mě celkem šokovala. Já bych takovou knihu o svém tajemství asi nenapsala.

Jizi
Jizi
19.11.2018 2 z 5

Autorka byla ve své zpovědi velice otevřená a upřímná a podle všeho si v projevu těchto dvou vlastností velmi cení, tak si dovolím přistoupit k hodnocení stejným způsobem.
Všeobecně se dá říct, že je to voyerské nahlížení do života jedné velice, převelice nešťastné ženy - je to jako číst deník plný zoufalství, bolesti a tápání. A to samo o sobě není nic příjemného. Navíc repetetivnost témat, obrazů a výrazů byla pro mě ke konci už za hranou snesitelnosti a přísahám, že jestli v následujících dnech budu nucena ještě jednou přečíst slova jako ženství, ženskost, rodidla, menstruační krev, lůno nebo intimita, začnu křičet.
Nedokážu s autorkou soucítit, mentální anorexii ponechme stranou, je to hrozná nemoc s absurdní nálepkou "blbnutí puberálních holek". Kdo tam nebyl, nepochopí. Jenže to, že si vezmete člověka, který se vám protiví, roky mu zahýbáte s katolickým knězem (!), manipulujete jím (co jiného je využívání sexu za účelem dosažení svého?!) a ještě se divíte, že vás nemiluje, na rukou nenosí a že mu na vás vlastně vůbec nezáleží, nesouvisí s PPP, to už je jaksi deficit charakteru. Navíc se za to nejspíš nestydíte a napíšete o tom knížku. Jako bonus v tomhle všem vychovává dvě děti (a ani to, že vám jedno málem umře, vás nedonutí se nad sebou vážně zamyslet).
Ano, měla těžké dětství, ale tohle není jen pálení mostů, to je napalm za zvuků maniakálního smíchu. To jí nevadí, jak strašně tímhle musela ublížit opravdu veliké spoustě lidí? Čert sper katolickýho pokrytce, ale její manžel byl taky něčí syn nebo bratr nebo kamarád, a její synové si tohle budou číst, až budou větší a budou si to číst jejich kamarádi a jejich kantoři a jejich zaměstnavatelé a JEJÍ zaměstnavatelé... Dokážu pochopit ledacos, ale tohle, tohle je pro mě těžce za hranou. Jedno téhle knížce ale upřít nemůžu: rozhodně mě nenechala chladnou.

triatlet
triatlet
21.10.2018 4 z 5

Petra Dvořáková napsala čtivý příběh. Stránky jsem se zatajeným dechem obracel a přál si, aby utrpení skončilo a aby při opakovaném hledání správné cesty našla někoho, kdo ji nasměruje.
Text je mozaikovitý - do zpovědi autorka vkládá rozhovor, dopisy (adresované "dear Joss"), novinový článek.
Kapitoly uvozuje věk - výška - váha...
Nad některými klášterními pravidly čtenář kroutí hlavou. "Jednou týdně jsme na hodinu v noci vstávaly k modlitbě, abychom Bohu darovaly svůj spánek." (s. 47)
Zachycení problémů s příjmem potravy je diametrálně odlišné od komerčně propagované Jiné Gabriely Koukalové.
"Hlad se stal osobou - přítelem, který utěšil. Stala jsem se na něm závislou." (s. 90)
"Tak jako se lidé modlí k Bohu, tak jsem se modlila k anorexii. ´Ana, meke better!´" (s. 94)
Před každou kapitolou je vypovídající fotografie Věry Stuchelové. Součástí je doslov MUDr. Miroslavy Navrátilové.

LenkaKa
LenkaKa
17.09.2018 4 z 5

Tohle je hodně těžké téma. Kdo nezažil asi těžko chápe (jako já), ale každopádně jsem tuhle útlou knížečku předčetla za víkend a hodně jsem o tom přemýšlela.

SlamLenka
SlamLenka
26.07.2018 2 z 5

Jsem zklamaná. Prvním zklamáním bylo pro mě zjištění, že téma anorexie zdaleka není ani polovinou obsahu knihy. Mimo to jsem očekávala, že se více dozvím o mechanismu fungování psychických obtíží s tím spojených, stejně jako o vlivu na tělo a jeho fungování, ale toto spisovatelka skoro nezmiňuje, pouze opakovaně hovoří o dobrém pocitu spojeném s hladověním.
Určitě je fajn, že anorexie je u spisovatelky zasazena do okolí a okolností, jež měly evidentně zásadní vliv na její vznik, ale na druhou stranu mi vadil ten pocit, že se autorka staví do pozice oběti (ze strany nemoci, rodiny, manžela). Nechci nijak snižovat utrpení, které musela prožívat v naprosto nefunkčním manželství, stejně jako pod vlivem nemoci, ale některé obtíže si vlastně způsobila sama. Měla jsem pocit, že i když už autorka byla matkou, tak této své roli nevěnovala skoro žádný čas (nevím, na kolik to bylo způsobeno stylem vyprávění a na kolik to byla otázka skutečného jejího fungování), navíc nemám pochopení pro nevěru, i když rozumím potřebě cítit se milována.
Snad jsem dostatečně popsala, proč mě kniha zklamala, i když jsem si vědoma toho, že je můj názor opravdu výrazně ovlivněn osobním žebříčkem hodnot a morálkou...

Nikoll2
Nikoll2
26.06.2018 5 z 5

Kniha se mi opravdu líbila a předčila má očekávání. Předpokládala jsem, že bude kniha ,,pouze'' o anorexii. Nemoci, která postihla ženu nespokojenou se svým vzhledem. Kniha však nabídla mnohem více. Autorka popisuje všechna důležitá a zlomová období a okamžiky života, které byste samostatně k této nemoci třeba ani nepřiřadily. Dokazuje, že anorexie není ve všech případech pouze o touze po štíhlejší postavě, ale o hlubších pocitech a touhách.
Vážně obdivuji, že se tato žena dokázala o svém příběhu podělit, protože to určitě nebylo lehké.
Určitě doporučuji přečíst.

ženy nemoci manželství katolická církev anorexie poruchy příjmu potravy hladovění řeholnice, řádové sestry

Petra Dvořáková
česká, 1977
2020  89%Vrány
2019  83%Chirurg
2018  78%Dědina
2016  84%Sítě
2022  87%Zahrada

Kniha Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši je v