Já jsem hlad

kniha od:

Já jsem hlad https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16961/bmid_ja-jsem-hlad-rkZ-16961.jpg 3.7 498

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha. Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Dotisk v roce 2013.... celý text

Komentáře (119)

Komentáře 119 Recenze 1

tittanie
tittanie
06.11.2023

Knihy od této autorky čtu velice ráda. Ale tady jsem měla pocit, že kniha není tak o anorexii, ale spíš o tom jak rodiče dokážou podělat život. Chování matky jsem nechápala a díky tomu ani postoje dcery.

Romanka89
Romanka89
02.10.2023 4 z 5

Má třetí kniha od autorky, opět skvělé. S tématem jsem se nikdy osobně nesetkala, měla jsem takovou utkvělou představu, že anorexie je prostě o tom, že žena (spíš mladá dívka) chce prostě být hubená, aby se stala ideálem krásy, ale ono to není tak jednoduché, těch důvodů pro to nejíst může být mnohem více a jsou mnohem hlouběji zakořeněné. V knize je nejprve sonda do dětství a mládí hlavní hrdinky, toxický vztah s matkou, díky kterému je předurčen její další život a partnerské i ostatní mezilidské vztahy. Zpočátku, když popisovala dětství a porovnávání se starší sestrou, podobalo se to Vránám. Hodně silná kniha. Ač hodnotím o něco méně než za mě stále top Sítě a Vrány, které jsem zatím přečetla, určitě doporučuji.


Nikola086
Nikola086
17.09.2023 3 z 5

Zprvu byla kniha velmi zajímavá, líbilo se mi, jak se autorka snažila vykreslit život hlavní hrdinky ještě před nemocí. Bohužel závěr knihy mě poněkud zklamal. Přišlo mi, že o anorexii až tolik nejde jako spíš o naivitu hlavní hrdinky. Kdyby kniha měla tento spád už od začátku, tak ji ihned odkládám.
Co naopak oceňuji je originalita příběhu. Autorka si vybírá zajímavá témata, která dle mého názoru jsou v knižním světě (alespoň u nás) trochu tabu.

Marki019
Marki019
01.09.2023 2 z 5

Autorka píše o zajímavých tématech. Tato kniha o anorexii je dost zvláštní. Skutečný příbeh fajn, ale postoj dámy je někdy nepochopitelný. Tak jak jsem někde v komentářích četla, zvedlo mě to ze židle a nejlépe nafackovat. Prostě mi tato kniha nesedla.

huhuhu
huhuhu
01.09.2023 5 z 5

Výborně napsané, i když silně znepokojivé, zvlášť jedná-li se skutečně o autobiografii. Ale pomohlo mi to více pochopit autorku, od které jsem už přečetla většinu toho, co napsala. (Vždycky jsem totiž obdivovala, jak skvěle píše, ale občas jsem nechápala, odkud pramení některé její názory, se kterými jsem se neztotožňovala...) Nejsmutnější na celé knize plné znepokojivých témat (anorexie je jen jedním z nich) mi nakonec přišlo to, co v ní není přímo řečeno, ale nutně z celého příběhu vyplývá: Vypravěčka ze všech svých životních problémů viní svou matku, ale je zřejmé, že ona sama (se vším tím, s čím se potýká) rozhodně nemůže být dobrou matkou pro své děti.

Bukina
Bukina
17.08.2023 5 z 5

Co všechno dokáží dívky..ženy obětovat za trochu lásky či blízkosti milovaného člověka? Pořád v podstatě od dospívání řešíme, jsme li dost hezké, štíhlé, dost dobré milenky,manželky, matky nebo dcery pro naše stárnoucí rodiče. Přitom stačí tak málo...zájem a uznání.Nic materiálního.

vklaskova
vklaskova
16.07.2023 2 z 5

Již několikátá kniha, kterou jsem od této autorky četla. Pouští se do témat, která mě zajímají. Často však s jejím názorem nebo jednáním nesouhlasím. Tato kniha byla velmi zajímavá, rozhodně silná. Chvílemi mě však zvedala ze židle. Nejsem schopna pochopit kněze, který spí se dvěma ženskýma najednou, ale v neděli pak káže jakoby nic. Z autorky na mě chvílemi křičela její naivita, zoufalství. Hlavně v závěru mi už skoro vadily pořád se opakující fráze o hledání vlastní ženskosti a jak neustále dokola touží po teple a blízku člověka (ženy). Možná jsem k ní tvrdá, rozhodně nechci zlehčovat její životní peripetie, jen mně někdy ta forma psaní spíše nutila zatřást s ní. Bude to teď ode mě znít zle, ale trochu se mi zdálo, jakoby se chtěla v průběhu dospívání a rané dospělosti předvádět a upozorňovat na sebe, být zajímavá, ale pak v dospělosti se to změnilo v "hru na chudinku". Nikde se nezmiňuje o svém druhém dítěti, jak s oběma fungovala v průběhu boje s nemocí. Muselo se to přeci hrozně projevovat na jejím jednání a vztahu k nim. Sama je matka, ale až trochu sobecky řeší jen vztah sebe se svou matkou.
Kapitola psaná formou rozhovoru je totožná již v jiné z jejích knih.
I přesto mě to neodradí a přečtu si další knihy této autorky, třeba ji tak lépe poznám :-)

zsykorova
zsykorova
15.05.2023 5 z 5

Neskutečně silná kniha. V některých částech jsem se s autorkou ztotožnila a tím pádem mě to zasáhlo ještě víc. Bylo to těžké čtení, ale jsem ráda, že jsem si příběh přečetla.

Kája95
Kája95
14.05.2023 5 z 5

Ačkoli má kniha nižší hodnocení já ji četla do noci a jedním dechem.

bol
bol
07.05.2023 5 z 5

ppp je peklo, dík za toto

laura
laura
06.02.2023 3 z 5

...vlastní hranice nikdy nemůžeme nalézt s člověkem, který je v sobě sám nemá...

Nejde o příběh, román ani novelu. Spíš o výkřiky zmučené duše. O hledání sebe sama, lásky, pocitu sounáležitosti, někam patřit, někomu, touze po pochopení, po prostém lidském objetí...

Vyprávění o samotě, víře, zklamání, o cestě, která zdánlivě nikam nevede, o bolesti, jizvách na duši i věčném bloudění v troskách svého já.

Připomínalo mi to žebráka, který chodí od domu k domu, zoufalý, zlomený, sám - a hladový.

Když má duše hlad, ať hladoví i tělo. Když mě odmítáte, já také můžu odmítat. A co se nejsnáz odmítá?

Za mě nejsilnější moment (a nejdrásavější) nemoc malého Vítka. To bylo hrozné. A tak nějak bylo pochopitelné, co přišlo pak. Jako vyvrcholení dramatu, jako jediné možné řešení, jako únik od bolesti, jako cíl, který si sami můžeme zvolit - na rozdíl od toho, co tomu předcházelo a co jsme si nezvolili...

Přesto jsem se v některých částech ztrácela a nemít v sobě odhodlání dočíst, asi bych to vzdala. Pro dívky nepřehledné, zmatené.

Nejhorší je poznání, že když si člověk nepomůže sám, nikdo mu nepomůže. Hlad je zkrátka silnější, vždycky byl. A přemoct ho můžeme jen silnou vůlí - a tím, že si uvědomíme, že ztrácíme víc, než získáváme...

...padala jsem stále hlouběji a hlouběji...

Autorku vidím jako střípky rozbitého zrcadla, které kousek po kousku opatrně skádá k sobě, aby nakonec spatřila rozostřený odraz sebe samé. Kdo jsem? Hlad? Žena? Matka? Dcera? Přítelkyně?

A záleží na tom? Jsem to přece já. Hlavně já. Úplně obyčejná a přitom nenahraditelná.

Já...

slunečnice_
slunečnice_
07.01.2023 1 z 5

Tato kniha mi nesedla, přišla mi přitažená za vlasy, nevím..

brabofka
brabofka
02.10.2022 4 z 5

Zvláštní. Hodně podobné autobiografii Zápisky alkoholičky. U obou knížek mi přijde divné, jak jsou autorky už od mala uvědomělé, vzdělané a přesně ví co se děje. Určitě jsou obě knihy velice důležité v edukaci veřejnosti o daných tématech - jako je alkoholismus a nebo anorexie. Ale spíše bych při tomto typu literatury čekala něco více odlehčenějšího, a ne skoro odbornou literaturu. Nicméně i tato na mě zapůsobila. I když působila trochu více obtížnější než alkoholička. Asi proč nepřečíst, a nejrozšířit si obzory.

iveta3689
iveta3689
29.07.2022 3 z 5

Zvláštní kniha, která nakousne spoustu témat. Ale nedá se říct, že by spolu úplně nesouvisela. Měla jsem vztek na lidi kolem hlavní hrdinky, z knihy čiší smutek, beznaděj, snaha o řešení a rozpaky z následných neúspěchů. Ještě že ji kniha tak krátká, asi bych nemohla číst delší text v tomto duchu. Myslím, že autorka zvládla i na malém prostoru říct vše, co chtěla.

Slunik127
Slunik127
16.05.2022 3 z 5

Cetla jsem hned po Vranach, coz Myslim prospelo obema kniham. Vzdyt je to vlastne skoro stejny pribeh!

VMJoze
VMJoze
12.05.2022 4 z 5

Hodně čtivé, styl psaní autorky mi sedl. Na mnoha místech v knize bych uvítal, kdyby se určité situace a pasáže více rozvedly, autorka načne vyprávění nějaké zajímavé situace a pak fik to usekne a šmytec. Téma a příběh pro mě něco naprosto šíleného. Za odvahu 4 hvězdy.

lalela
lalela
24.04.2022 2 z 5

Dala jsem tři hvězdy, těžko psát o knížce. Příběhů na toto téma je tolik. Nevím, nakolik je knížka autobiografická, ale ten příběh byl pro mě zmatečný, trochu přitažený za vlasy, ne téma anorexie, ale to vše okolo. Některé věci nebyly vysvětleny a pak se o nich psalo, jako kdyby to mělo být jasné. Knížku jsem přečetla, protože mě zajímal další pohled na toto téma, ale zase až tak dechberoucí pro mě nebyla. Určitě bude mít své příznivce.

Luccinda
Luccinda
13.04.2022 4 z 5

Knih zpracovávajících téma poruchy příjmu potravy jsem už četla několik, žádná z nich ale nebyla natolik otevřená a upřímná jako Já jsem hlad. Oceňuji, že autorka šla takto s kůží na trh a sdílela v knize své zážitky a zkušenosti, což určitě nebylo snadné. O to hodnotnější pro mě příběh byl.

Překvapilo mě, že anorexie nebyla jediným vážnějším tématem, který autorka v příběhu popsala. Vše začalo komplikovaným dětstvím hlavní hrdinky, kdy se často potýkala s nepochopením ze strany rodičů. Absence blízkého kontaktu s rodiči, převážně pak s matkou, a nedostatek mateřské lásky odstartovaly spoustu dalších problémů, se kterými se hlavní hrdinka v životě potýkala.

Důležitou roli v příběhu hraje také víra a náboženství. Tady bych popravdě ocenila, kdyby autorka toto téma tolik nerozepisovala, úplně zbytečně zabíralo náboženství poměrně velkou část knihy. Oproti tomu samotná anorexie klidně mohla být rozepsaná více do detailů, aby si čtenář udělal ještě lepší představu, jak těžký je život s touto nemocí. I tak ale kniha předává velmi realistický obrázek a při čtení mi bylo mnohokrát hodně úzko. Určitě vám tedy knížku můžu doporučit, zatím je to nejlepší kniha s tematikou poruchy příjmu potravy, jakou jsem četla.

monushka
monushka
11.02.2022 3 z 5

Nelehké téma, které je na můj vkus zpracované až moc zmatečně. Klobou dolů před paní Dvořákovou za to, že se rozhodla jít se svou kůží na trh. Přeji ji vše dobré.

Italkaaa
Italkaaa
27.01.2022 5 z 5

Příběhů o anorexii je spousta a většinou jsou nudné, protože jsou pokaždé jako přes kopírák. Tahle kniha nabízí přidanou hodnotu v tom, že je dobře napsaná. Líbila se mi.

_Brunetka_
_Brunetka_
20.11.2021 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

S rukou na srdci můžu říct, že tohle byla pecka. Nemusíte se bát toho, že je to biografie, protože tahle knížka je napsaná vážně čtivě a poutavě. Především na ní asi obdivuju to, že přes velice malý rozsah sem autorka dokázala dát všechno důležité a nejen to. A co vám budu povídat, je sem zakomponována řada témat, která vás zvednou ze židle – popírání sebe sama, znásilnění/domácí násilí, ženskost, nabírání veškeré zodpovědnosti na sebe, nemoc dítěte, postrádání pevného bodu v životě, problematické dětství a samozřejmě mentální anorexie. Můj neskutečný obdiv však patří i autorce, protože je pro mě nepředstavitelné všechno to, co se jí v životě stalo a nejednou jsem kroutila hlavou nad tím, že se jí to stalo ještě v tak mladém věku. A ustála to – neskutečný respekt. Kniha ve mně vyvolala a zanechala spoustu pocitů, často z ní na mě šla úzkost a bylo mi smutno. A troufám si říct, že vy to nebudete mít jinak. Líbilo se mi, že to celé neskončilo happyendem a příběhu to tak přidalo na reálnosti, protože boj s anorexií určitě není lehký. Za mě hodně silný a zajímavý příběh, který ve vás něco zanechá nebo vás minimálně poučí o tom, jak se může složit několik faktorů, které jsou zdánlivě neškodné a nevinně si to k vám začne vykračovat zákeřná nemoc, z které už spousta lidí nenajde cestu zpět k normálnímu životu.

gaaabi
gaaabi
19.09.2021 odpad!

Úplně divná kniha pro mě... po Chirurgovi velké zklamání - nevěřila jsem ničemu... ale věřím, že své čtenáře knížka najde.

Ála41
Ála41
07.09.2021 3 z 5

Kniha se mi moc nelíbila. Ale autorce samozřejmě přeji, ať vše zvládne. Neměla to jednoduché, ale moc jí nerozumím.

IvikaS
IvikaS
18.05.2021 4 z 5

Už chápu kde se vzaly Vrány.

DámaMáma
DámaMáma
25.04.2021 4 z 5

Opět skvělá kniha od mé oblíbené autorky. Bohužel jsem ji četla až jako poslední, a tak musím za sebe říct, že další její díla, která vznikla posléze, jsou pro mě lepší.
I tak si tato kniha jistě zaslouží velký respekt!

boeink
boeink
24.04.2021 3 z 5

Tak tohle nebylo žádné pěkné čtení. Tím, že jde o osobní zpověď, se kniha liší od jiných knih autorky (i když Vrány zřejmě také jsou alespoň částečně autobiografické). Přiznám se, že v některých pasážích jsem jí úplně nerozuměla, hodně se plácá ve svých pocitech, ale to zřejmě všechno vychází z okolností, ve kterých se Petra ocitla. Nemá to v životě lehké, přeju jí hodně zdraví!

Páájinka
Páájinka
21.04.2021 5 z 5

Silný příběh. Co je anorexie samozřejmě vím, ale že se může vybudovat takhle a co všechno to obnáší, je hrozné. Mistrně napsané.

manasx
manasx
14.04.2021 3 z 5

Překvapivá, upřímná!

Eva-K
Eva-K
23.03.2021 3 z 5

Těžko se mi hodnotí... oceňuju upřímnost, sebeodhalení... zároveň mi ale vypravěčka lezla strašně na nervy. Ale jak sama píše, anorexie je jako závislost na alkoholu - a alkoholici také málokdy působí sympaticky. Vadilo mi to “ženství”, stejně jako opakování názoru, že bezdětné ženy nemohou být tak cituplné jako ty s dětmi. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, ale autorka mi asi celkově nesedí (i Dědinu jsem odložila v první třetině).

čef
čef
05.03.2021 4 z 5

Anorexie je strašné psychické onemocnění a je s podivem, že autorka po tom všem dokáže vše tak jasně popsat. Pochopit to však naštěstí nemohu, podivuhodné pohnutí mysli a všelijaké její zákruty mne zatím nepostihlo. Autorku ale jistě lituji a přeji jí mnoho zdraví a literárních úspěchů.