Já jsem hlad

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha. Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Dotisk v roce 2013....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16961/big_ja-jsem-hlad-rkZ-16961.jpg 3.7375

Kniha Já jsem hlad

ItalkazTerstu
včera

Příběhů o anorexii je spousta a většinou jsou nudné, protože jsou pokaždé jako přes kopírák. Tahle kniha nabízí přidanou hodnotu v tom, že je dobře napsaná. Líbila se mi.

_Brunetka_
20.11.2021

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

S rukou na srdci můžu říct, že tohle byla pecka. Nemusíte se bát toho, že je to biografie, protože tahle knížka je napsaná vážně čtivě a poutavě. Především na ní asi obdivuju to, že přes velice malý rozsah sem autorka dokázala dát všechno důležité a nejen to. A co vám budu povídat, je sem zakomponována řada témat, která vás zvednou ze židle – popírání sebe sama, znásilnění/domácí násilí, ženskost, nabírání veškeré zodpovědnosti na sebe, nemoc dítěte, postrádání pevného bodu v životě, problematické dětství a samozřejmě mentální anorexie. Můj neskutečný obdiv však patří i autorce, protože je pro mě nepředstavitelné všechno to, co se jí v životě stalo a nejednou jsem kroutila hlavou nad tím, že se jí to stalo ještě v tak mladém věku. A ustála to – neskutečný respekt. Kniha ve mně vyvolala a zanechala spoustu pocitů, často z ní na mě šla úzkost a bylo mi smutno. A troufám si říct, že vy to nebudete mít jinak. Líbilo se mi, že to celé neskončilo happyendem a příběhu to tak přidalo na reálnosti, protože boj s anorexií určitě není lehký. Za mě hodně silný a zajímavý příběh, který ve vás něco zanechá nebo vás minimálně poučí o tom, jak se může složit několik faktorů, které jsou zdánlivě neškodné a nevinně si to k vám začne vykračovat zákeřná nemoc, z které už spousta lidí nenajde cestu zpět k normálnímu životu.

gaaabi
19.09.2021odpad!

Úplně divná kniha pro mě... po Chirurgovi velké zklamání - nevěřila jsem ničemu... ale věřím, že své čtenáře knížka najde.

Ála41
07.09.2021

Kniha se mi moc nelíbila. Ale autorce samozřejmě přeji, ať vše zvládne. Neměla to jednoduché, ale moc jí nerozumím.

IvikaS
18.05.2021

Už chápu kde se vzaly Vrány.

DámaMáma
25.04.2021

Opět skvělá kniha od mé oblíbené autorky. Bohužel jsem ji četla až jako poslední, a tak musím za sebe říct, že další její díla, která vznikla posléze, jsou pro mě lepší.
I tak si tato kniha jistě zaslouží velký respekt!

boeink
24.04.2021

Tak tohle nebylo žádné pěkné čtení. Tím, že jde o osobní zpověď, se kniha liší od jiných knih autorky (i když Vrány zřejmě také jsou alespoň částečně autobiografické). Přiznám se, že v některých pasážích jsem jí úplně nerozuměla, hodně se plácá ve svých pocitech, ale to zřejmě všechno vychází z okolností, ve kterých se Petra ocitla. Nemá to v životě lehké, přeju jí hodně zdraví!

Páájinka
21.04.2021

Silný příběh. Co je anorexie samozřejmě vím, ale že se může vybudovat takhle a co všechno to obnáší, je hrozné. Mistrně napsané.