Já jsem hlad

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha. Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Dotisk v roce 2013....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16961/ja-jsem-hlad-rkZ-16961.jpg 3.7303
Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Host

Kniha Já jsem hlad

JaLenka

Nelze uvěřit, že tyto všechny hrůzy (včetně těch, které v knize nejsou) potkaly jednoho člověka, notabene skutečnou ženu, kterou jsem znala “jen” jako autorku výborných knih

Nikolda
06.12.2020

Kniha pojednává o anorexii spíše tak z jedné třetiny. Mnohem více se věnuje nefunkčním rodinným vztahům a dalším problémům, které ženu v příběhu potkaly. Jak už prozrazuje obsah, zde není anorexie postup, jak zdokonalit své tělo, ale jak dosáhnout kontroly nad něčím ve svém životě. Později také jako vlastní trest a sebeuspokojení zároveň. Jde opravdu o diametrálně rozdílný příběh, než na jaké je naše společnost zvyklá - na příběhy náctek a jejich posedlostí vzhledem.

karol.cadex
20.11.2020

Hodně silná zpověď, kterou beru opravdu jako autorčinu autobiografii, jelikož tak údernou a věrohodnou výpověď nenapíše nikdo nepoznamenaný. Šíleně mě drásal vztah matka X dcera, pak i manžel X manželka. Hrozně bych všem zúčastněným chtěla pomoci. Náladu knihy dotvářejí prima fotografie od fotografky z mého rodného města, to mi udělalo radost.
Ke knize bylo již vše napsáno níže. Je to ale fakt dost specifická věc, v našem rybníčku snad jedinečná.

Radka_p
18.10.2020

Kniha má menej ako dvesto strán ale autorka ju naplnila doslova do poslednej bodky. Neskutočné sebaodhalenie, ktoré Petra Dvořáková ponúka pre mňa osvetlilo odkiaľ pochádzajú témy, ktorým sa venuje vo svojich ďalších knihách. Obdivujem ako je schopná porozumieť svojmu prežívaniu, svojim bolestiam, ako dokázala nahliadnuť sa svoju anorexiu a čo jej prináša, ako dokázala porozumieť nekonečnému hľadaniu prijatia vlastnou matkou, nevera, násilný manžel, ochorenie detí....nie je to čítanie ľahké ale silné, určite odporúčam.

Adellll
17.10.2020

Asi nejintimnější kniha, jakou jsem kdy četla. Překvapilo mne, že není primárně o anorexii, což byl hlavní důvod, proč jsem si jí chtěla přečíst. Autorka v ní ani tolik nepopisuje nemoc, jako spíš celý svůj život a cestu k ní. Mimo poruch příjmu potravy se zde objevuje i téma náboženství, které bylo velmi zajímavě popsané. Celkově se mi kniha přišla hodně zajímavá a celkově něco, co se jen tak někdo napsat neodváží.

Madelisi
20.09.2020

Jsem z knihy smutná. Hlavní hrdinka, matka, manžel, kněz, ti všichni mají psychické problémy. A výčet trpících jimi není kompletní. Jestli tuším správně, že se jedná do značné míry o autobiografii, tak je mi všech zúčastněných líto.

Připadá mi, že hrdinka není typická osoba trpící anorexií. To znamená, že kvůli tomuto stojí za to si knihu přečíst.

martinka.cz1
20.09.2020

Intimní zpověď autorky o celoživotním boji s anorexií. Velmi poutavý a zajímavý příběh.

jiri77
06.09.2020

Hodně dobrá i šokující kniha. Velmi intimní výpověd' autorky o svém životě a to jak bojovala s anorexií.