Já hlína jsem

Román I Am the Clay napsal Chaim Potok v roce 1992. Tematicky v něm opouští svět židovské rodiny a obrací svoji pozornost do zcela odlišného prostředí. Po Knize světel se vrací ke svým zkušenostem duchovního v americké armádě v Koreji. Válečné útrapy Korejců tentokrát pozoruje z perspektivy tradiční korejské společnosti. Jednoduchým jazykem působivě vypráví dramatický příběh tří lidí, které svedla dohromady náhoda. Starší manželský pár najde při útěku ze své vesnice v příkopu jedenáctiletého těžce zraněného chlapce, který v ženě vyvolá vzpomínky na vlastní dítě, jež jí zemřelo po porodu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15686/ja-hlina-jsem-15686.jpg 4.119

I Am the Clay (1992)

Vydáno:, Argo

Kniha Já hlína jsem

novecento
08.05.2017

Autor se touto knihou po jedenácti létech opět vrací ke vzpomínkám na dobu, kdy jako kaplan americké armády sloužil v korejské válce. Velice dobře napsaná ,,Kniha světel,, čtenářům ukázala pohled na tento válečný konflikt z pohledu vojáka-židovského kaplana. V románu ,,Já hlína jsem,, Potok zachytil strastiplný exodus prchajících korejských obyvatel před krutostmi čínských a severokorejských vojáků (podporovaných Sovětským svazem). Na osudovém příběhu tří lidí poznáme mnohá úskalí a krutosti v boji o přežití, ale taky jejich vlastní tragický úděl. Dva staří manželé nacházejí v příkopě těžce zraněného jedenáctiletého chlapce. V ženě se probouzí nenaplněný mateřský cit a snaží se chlapce zachránit. Její muž, ale vidí v chlapci zbytečnou přítěž a starosti, není to přece jeho vytoužený syn. Taky chlapec má svůj příběh a svoji vesnici, kterou ale nepřátelé vyvraždili. Ve druhé části knihy čtenář zjistí, že svoboda a mír ještě neznamenají konec útrap, neboť boj o přežití pokračuje. Oba starci chlapce zachrání a ten si začíná žít svůj nový život. V knize opět najdeme Potokovo životní krédo: Žij přítomností, ale nikdy nezapomínej na minulost. Není to radostné čtení, ale je to dobře napsaný příběh.

Egertová
18.01.2017

Jednička.

Vojslava
18.04.2013

Hezký nápad udělat povídku s reflexí Knihy světel takříkajíc "z druhé strany". Ale milovníci Potokových židovských témat budou nutně zklamáni, byť povídka je napsaná velmi kvalitně a autora nezapře.

Chaim Potok

Chaim Potok