Já hlína jsem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román I Am the Clay napsal Chaim Potok v roce 1992. Tematicky v něm opouští svět židovské rodiny a obrací svoji pozornost do zcela odlišného prostředí. Po Knize světel se vrací ke svým zkušenostem duchovního v americké armádě v Koreji. Válečné útrapy Korejců tentokrát pozoruje z perspektivy tradiční korejské společnosti. Jednoduchým jazykem působivě vypráví dramatický příběh tří lidí, které svedla dohromady náhoda. Starší manželský pár najde při útěku ze své vesnice v příkopu jedenáctiletého těžce zraněného chlapce, který v ženě vyvolá vzpomínky na vlastní dítě, jež jí zemřelo po porodu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15686/ja-hlina-jsem-15686.jpg 4.119
Orig. název:

I Am the Clay (1992)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Já hlína jsem

Přidat komentář
novecento
08.05.2017

Autor se touto knihou po jedenácti létech opět vrací ke vzpomínkám na dobu, kdy jako kaplan americké armády sloužil v korejské válce. Velice dobře napsaná ,,Kniha světel,, čtenářům ukázala pohled na tento válečný konflikt z pohledu vojáka-židovského kaplana. V románu ,,Já hlína jsem,, Potok zachytil strastiplný exodus prchajících korejských obyvatel před krutostmi čínských a severokorejských vojáků (podporovaných Sovětským svazem). Na osudovém příběhu tří lidí poznáme mnohá úskalí a krutosti v boji o přežití, ale taky jejich vlastní tragický úděl. Dva staří manželé nacházejí v příkopě těžce zraněného jedenáctiletého chlapce. V ženě se probouzí nenaplněný mateřský cit a snaží se chlapce zachránit. Její muž, ale vidí v chlapci zbytečnou přítěž a starosti, není to přece jeho vytoužený syn. Taky chlapec má svůj příběh a svoji vesnici, kterou ale nepřátelé vyvraždili. Ve druhé části knihy čtenář zjistí, že svoboda a mír ještě neznamenají konec útrap, neboť boj o přežití pokračuje. Oba starci chlapce zachrání a ten si začíná žít svůj nový život. V knize opět najdeme Potokovo životní krédo: Žij přítomností, ale nikdy nezapomínej na minulost. Není to radostné čtení, ale je to dobře napsaný příběh.

Egertová
18.01.2017

Jednička.

Vojslava
18.04.2013

Hezký nápad udělat povídku s reflexí Knihy světel takříkajíc "z druhé strany". Ale milovníci Potokových židovských témat budou nutně zklamáni, byť povídka je napsaná velmi kvalitně a autora nezapře.


Autor a jeho další knihy

Chaim Potok

Chaim Potok
americká, 1929 - 2002

všechny knihy autora

Kniha Já hlína jsem je:

v Přečtených31x
v Doporučených4x
v Knihotéce8x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech1x