Já, Claudius

Ve svém historickém románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin – dějiny rozmachu starověkého Říma.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38387/ja-claudius-38387.jpg 4.6450

Claudius (1.)

I Claudius (1934)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Chesterton
10. listopadu

Lahuudka :) naprostý poklad :) zajímavý pohled :) kvalitní historický román :) . . . . .pročetla jsem komentáře a souhlasím, byť znám pouze audioknihu.
Podle mě je mimořádná a vhodná k opakovaným schůzkám s knihou.

angloumene

Fiktivní historie, v rámci které nám autor předkládá svůj pohled na Římské císařství v době okolo narození Krista. Mladý Claudius, všemi odsuzovaný za svou chatrnou fyzickou skořápku, hledá svůj životní smysl v knihách a historii. Naneštěstí nezapře svůj rodokmen a tak i jeho časem dostihne povinnost veřejného života.
Robertu Gravesovi se podařilo vykreslit působivou a uvěřitelnou atmosféru Říma, spolu s tehdejšími zvyky, způsoby i myšlením. Dílo samo je čtivé a i přes své pevně dané bariéry historického románu velice poutavé a zajímavé.

Katranis

Zajímavý pohled na historické události.

Alizon

Vyborna knizka ze zajimaveho obdobi dejin starovekeho Rima. Je pravdou ze zejmena na zacatku je trosku narocnejsi se zorientovat v poctu postav a jejich vzajemnych pribuzenskych vztazich a byla jsem tak vdecna za tabulku/rodokmen na zacatku knihy. Robert Graves naprosto uzasnym zpusobem priblizuje styl zivota, vztahy, zvyky a trenice tehdejsi doby z pohledu budouciho cisare Claudia, kteremu k preziti dopomohlo to, ze ho okoli dlouho pokladalo za naivniho hlupaka (a Claudius se tomu naprosto prozirave vube nebranil). Knizka patri mezi poklady me knihovny. Mam i druhy dil, ktery je take velice dobry, ale osobne davam prednost prvnimu, ktery postihuje cele Claudiovo detstvi a dospivani a zachycuje vladu hned nekolika jeho predchudcu - byl pro me tedy trosku zajimavejsi.

Knihomlok2015

Já nevím. Tuhle knížku jsem si koupila, že se stane jednou z těch "s přidanou hodnotou" - tedy že se u ní nejen dobře pobavím, ale i něco přiučím - o legiíích, o senátu, o Římu o čemkoli, co by odpovídalo té době. Ale obého se mi nedostalo ani v takové míře, abych tuhle knihu považovala za víc než jen průměrnou (pro některá místa bych dokonce neváhala i použít slovo hodně nezáživná skoroučebnice dějepisu).
Ano Claudius byl sympatický knihomol a určitě jsem se toho dozvěděla spoustu (né však o něm, spíš bych řekla že v případě jeho osoby to všechno tak nějak klouzalo jen po povrchu - nejtypičtějším příkladem by byl jeho švagr Plautius, u jehož zjevení jsem měla pocit, že je tam vlastně jen proto, aby byl obviněn z vraždy a zabit - vlastně jako všichni ostatní), ale o travičství, o nenávisti, o vraždění i sebevraždách, o šílených mužích a ambiciózních ženách tam toho bylo až dost. A k tomu jsem se přece nemusela vracet až na přelom letopočtu do největšího města světa ne?
A ještě ke všemu mi ani nesedl ten jazyk (o překlepech v textu nemluvě), předem se omlouvám všem obeznámeným za to, že nemám tušení, jestli se opravdu psali životopisy slavných v té době touhle formou, ale mě tam opravdu hodně chyběla ta ořezaná přímá řeč a to nemluvím o tom, že jsem celou tu dobu měla pocit, že nejen že čtu informace podávané z druhé ruky (což skutečny byly, když Claudius sám o sobě prakticky nevytáhnul paty ze Říma) ale že je čtu z druhé ruky ještě i podruhé.
Na to jak jsem se na tuhle knihu opravdu těšila, pro mě přeci jen trochu zklamání.

dreamhex
23.12.2016

Kniha se čte dobře, jde vidět, že si s ní dal autor spoustu práce. Trochu mě nudila část pod vládou Caliguly a tedy i konec a snad poprvé v životě jsem knížku odložil pár stran před koncem. Přes to všechno, bych knížku doporučil a to hlavně lidem, které baví období starověkého Říma, jelikož se zde dozvíte spoustu informací.

Jaruš7
18.12.2016

Od pohádek k historii, to prostě nemůžu nemilovat, můžu se vracet za jakýmkoli formátem, kniha, CD, filmy, seriály. Klenot - obdivuhodné dílo , které otevřelo pohled do časů rozkvětu i pádu Říma na polidštění všech historických aktérů té doby a dalo náměty na úžasné příběhy, které inspirovaly skvělé filmy a seriály. Itálie je pojem pro vše co stojí za to objevovat.

Matty
01.12.2016

Prvotním podmětem k přečtení Gravesova atypického pohledu na starořímské dějiny byla jiná kniha úspěšně přetavena do seriálového tvaru, Hra o trůny, jež Claudia v lecčem připomíná. Zatímco G. R. R. Martin neustále přeskakuje mezi vypravěči a tudíž nemáme jistotu, kdo se dožije další kapitoly, Graves zůstává věrný vypravěči jedinému, velmi komunikativnímu, který svou přítomnost nijak netají. Sám v souladu se svou rolí přehlíženého koktavého idiota do dění vstupuje jen zřídka, čímž od „velkých dějin“ získává potřebný odstup. Jakožto historik pokládá věrnost faktům, třebaže faktům, jaké on sám viděl a slyšel, za zásadní. A neboť nechce jenom suše vršit, kdo komu přimíchal do vína jed, zabývá se také pozadím klíčových historických událostí.

Pro Gravese/Claudia jsou dějepisná fakta pilíři strhujícího rodinného thrilleru. Po počátečním bloudění, zapříčiněným dílem zatuchlostí mých vzpomínek na hodiny školního dějepisu, dílem velmi prudkým spádem událostí, jsem se chytil a až do konce si vychutnával autorovo suverénní vypravěčství. Mistrné skloubení zábavy a poučení.

Dakarianna
07.10.2016

Naprostý poklad! Můžete to přečíst kolikrát chcete, pořád vás to bude bavit. Vtipy jsou výborné a téma zajímavé.

mulderka
07.09.2016

Na rozdíl od skvělého seriálu mě knížka zoufale nebavila.

boxas
29.05.2016

Kvalitní historický román, napsaný se znalostí dobových reálií a věnovaný bezesporu hodně zajímavému období dějin.

BLeeCraleek
26.05.2016

Zajímavé dílo, vypráví životní osudy Claudia. Jak se z kulhavého, koktavého a slintavého chlapce stane římský císař. Přerod od zastánce republiky k imperátorovi. Zaujala mě jedna část, kdy si Claudius s Herodem dopisují. Kdy Herodes píše, že v Judeji očekávají mesiáše, a že se sem tam najdou lidi co si na něj hrají. Pamatuje se prý na jednoho Ješuu, kteého Pontský Pilát odsoudil k trestu smrti, za pobuřování lidu a že on sám se musel vypořádat s nějakým Jakubem a Šimonem.

Jinak celkem hezký popis poměrů na císařském dvoře(hlavně co se manželek a různých milenek a milenců, konkubín a kdečeho týká).

Boby17
27.03.2016

Kniha se mi četla dobře, bohužel jsem se poměrně záhy začal ztrácet v podobných jménech a nepřehledné změti příbuzenských vztahů.

Note
14.03.2016

Kvôli množstvu postáv a skákaniu medzi rokmi pomerne zložité čítanie, pri ktorom chvíľu trvá dostať sa do obrazu. Napriek tomu v danom žánre jedna z najlepších kníh akú som čítal. Rozhodne odporúčam všetkým, ktorých zaujíma dejepis a myslím, že aj pre ostatných kniha za prečítanie stojí.

domi88
06.05.2015

Opravdu jsem při čtení měla pocit, jako bych tam žila a vše viděla a prožila. Čtivé a strhující :)

akdar72
25.04.2015

Až se ke konci knihy téměř všichni povraždili, otrávili či jiným způsobem navzájem zlikvidovali, konečně jsem se začala orientovat v tom kdo je kdo.. Jinak krásně napsaná kniha.

jaryn
07.04.2015

Kniha má hutný a vskutku výživný děj, není v něm žádná zbytečná vata, a autorovi není třeba ani jakýchkoli stylistických či kompozičních extempore.

wooloong
22.03.2015

Četla jsem ji několikrát. Skvělá knížka.

ininka
19.03.2015

Očekávala jsem, že tato knížka bude trochu lepší, podle recenzí ale byla jsem docela spokojena.

Veggi
15.03.2015

Knihu jsem přečetla již před mnoha lety a dokonce jsem viděla i seriál, který byl natočen britskou BBC v 70.letech (mimochodem velice povedený).
Kniha mě úplně pohltila a přečetla jsem jí během pár dní. Příběh je krásně propracovaný a splňuje všechny mé podmínky na zajímavou knihu. Děkuji prozřetelnosti autora za umístění rodinného stromu, protože mi ze začátku dělalo velký problém se orientovat v jednotlivých postavách.

Farisss
17.01.2015

Spolu s druhým dílem nejlepší a nejpropracovanější kniha z období vlád římských císařů Tiberia, Caliguly, Nera a Claudia. Trochu komplikované co se týče počtu postav a jejich vztahů, ale s pomocným rejstříkem osob se to dá zvládnout a naopak to považuji nakonec za velké plus těchto knih.

I.Zi...
10.01.2015

Snad bych dala i plný počet, ale po všem tom travičství a šílených nespravedlnostech jsem se z toho všeho začala cítit poněkud rozhořčeně a otráveně :(

Selinute
16.10.2014

Je to kniha, která opravdu stoji za přečtení. Do své knihovny jsem si ji koupila na aukru a jsem ráda, že ji mám.

Marbo
07.10.2014

Dočetl jsem nedávno a můžu doporučit, vynikající historický román. Sex, války, intriky = starý Řím jak ho známe a milujeme

Pawlisman
05.09.2014

trošku náročnější historický román se skutečně spousty a spousty postav. Je však napsán tak přesvědčivě a zároveň poutavě s tak kouzelným jazykem, že se čtenář skutečně plně propadne do římské doby. Některé pasáže člověka nadchnou méně až se ztratí, ale pokud se člověk na tu správnou linii dostane, jede po ní a především geniální jazyk knihy ho popadne a prožívá pravou slast z historického románu.

braunerova
05.07.2014

Dějiny Říma za císařů Augusta, Tiberia a Caliguly mistrně převyprávěné, ostatně jako všechny knihy Roberta Gravese. Občas mi tedy připadalo, že autor při objasňování doložených událostí příliš popustil uzdu své fantazii, například když Julii, proslavenou svými orgiemi, popisuje jako v podstatě slušné děvče, které z lásky k Tiberiovi začalo pít nápoj lásky. Ale kdoví jak to bylo. Řečeno slovy Tacita "Někteří považují za svatou pravdu úplně nepodložené povídačky, jiní zase ze skutečnosti dělají lež; a věky budoucí zveličí jedno i druhé".

rasputin
26.06.2014

Úplně mě neoslovil styl vyprávění. Trochu mi vadí takové to "a o tom budu vyprávět později" ..........Jinak je to zajímavé čtení.

Boggy
24.05.2014

Znovu jsem se po letech vrátil k tomuto skvělému historickému románu, podle kterého byl natočen BBC stejně skvělý seriál.

Ladys
23.03.2014

Četl jsem v učení a do dnes ovlivněn touto knihou mě baví číst o starověkých zemích a hrdinech.

Pavelpi
10.03.2014

Kniha,kterou mám hodně rád.Četl jsem jí už několikrát.I když mám doba i dvě seriálové verze z televize i na originálním DVD musím říct,že kniha mi připadá lepší (i když při čtení pořád slyším hlas nezapomenutelného dabingu pana Haničince).Druhý díl už není tak strhující,ale taky je výborný.