Já bratr Oldřich, Čech z Furlánska

Já bratr Oldřich, Čech z Furlánska https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118149/bmid_ja-bratr-oldrich-cech-z-furlanska-hku-118149.JPG 4 2 1

Název knihy: "Popis východních krajů světa". První část knihy zabírá cestopis po Dálném východě, jejž nadiktoval v 1. třetině 14. stol. písaři Čech, člen františkánského řádu. Popsal na středověk střízlivě a věrně mnohé kraje, některé dokonce viděl jako první z Evropanů, např. Sumatru a Tibet. V druhé části vydavatelé znalecky osvětlují dobu, dobrodružné osudy cestopisu a pohnutý život autora, nadlouho upadnuvšího v zapomenutí. Z latinských originálů přeložili a poznámkami opatřili František Gel a Rostislav Kocourek. Mapa Petra Hlouška. 126 stran textu a 8 stran příloh na křídě.... celý text

Jelitovna
Jelitovna
30.05.2014

Cestoval tak dlouho a tak daleko a přesto to ve své době přežil. Škoda přeškoda, že toho nenadiktoval víc. I když důvody se dají pochopit. Můžu citovat trochu delší ukázku?
"A dalším zvykem země Tybet jest toto: dejme tomu, že někomu zemře otec a ten syn řekne: chci uctíti svého otce. I svolá kněze, mnichy a pištce z celého okolí, právě tak jako sousedy a příbuzné. S velkou slávou odnesou mrtvého za město a položí ho na velký oltář, který připravili. Na oltáři kněží odřežou mrtvému hlavu a dají ji synovi. Syn a všichni ostatní se dají do zpěvu a dlouho se modlí za zesnulého. Pak kněží rozřežou na kusy celé tělo, a když se tak stalo, vracejí se s celou společností do města a po cestě se modlí. Poté přilétají od hor orli a supi a každý uchvátí a odnese kus těla. A všichni lidé pak hlasitě volají řkouce: Slyšte, jaký člověk to byl, vždyť jest sám svatý; neboť přicházejí andělé boží a odnášejí ho do ráje. Když se toto takovým způsobem odehraje, považuje to syn za velikou čest pro sebe, vida, že jeho otec jest takto důstojně odnášen samými anděly, to jest oněmi ptáky. Poté vezme hlavu svého otce a bez meškání ji uvaří a sní. Z lebky si zhotoví pohár, z něhož on i celá rodina zbožně pívají na památku zesnulého otce. Tímto počínáním, jak se domnívají, prokazují svému otci velikou úctu. A mnohé jiné věci nezvyklé a nepěkné ve zvyku mají."

Tibet cestování Orient putování Asie cestovatelé Odorik z Pordenone středověké cestopisy

Odorik De Pordenone
italská, 1274 - 1331
1962  80%Já bratr Oldřich, Čech z Furlánska
1998  90%Cesta do říše Velkého chána (1316-1330)
2024  0%O neznámých věcech čili Popis východních krajů

Kniha Já bratr Oldřich, Čech z Furlánska je v