J. R. R. Tolkien: Životopis

J. R. R. Tolkien: Životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65881/bmid_j-r-r-tolkien-zivotopis-Ot9-65881.jpg 5 174 35

Přestože díla J. R. R. Tolkiena (1892–1973) upoutala v uplynulých desetiletích milióny dětských i dospělých čtenářů na celém světě, o životě a mimoliterární kariéře slavného klasika žánru fantasy bylo donedávna známo jen málo. Anglický literární vědec a žurnalista Humphrey Carpenter nabízí ve své autorizováné biografii poprvé detailní pohled na okolnosti vzniku legendárního Hobita a sleduje několikaletý proces tvorby trilogie Pán prstenů i pozvolný růst mytologického cyklu příběhů a legend Silmarillionu, jehož vydání se již autor nedožil. Podrobně a přitažlivou formou líčí také Tolkienův život od dětství v Jižní Africe a Anglii přes birminghamská a oxfordská studia, službu v armádě za první světové války a akademickou kariéru až po poslední léta v Bournemouthu a Oxfordu. Carpenterova kniha, pečlivě připravená na základě rozhovorů se samotným Tolkienem, členy jeho rodiny a přáteli a studia literární pozůstalosti, deníků a korespondence, je vzrušujícím příběhem neobyčejně lidské a tvůrčí osobnosti i cenným zdrojem informací o Tolkienově životě a díle.... celý text

Biografie a memoáry , O literatuře

Vydáno: , Mladá fronta

J. R. R. Tolkien – A Biography , 1977

Atuin
Atuin
05.09.2017 5 z 5

Úžasná kniha, která vynese na povrch Tolkiena jako člověka, a předně člověka, kniha která vám na něj už nedovolí zapomenout. Na nic z něj a nic po něm.

minde
minde
25.05.2017 5 z 5

Určitě doporučuji - nezbytný doplněk všem fanouškům Středozemě :)
Hobita a Pána prstenů jsem už několikrát přečetla, ale teď po přečtení Tolkienova životopisu, když budu číst Pána prstenů znova, tak to bude pro mě úplně jiný lepší zážitek.
Bylo fajn poznat J.R.R.T. více, dozvědět se více o tom, jak žil, co prožíval a jak se vše z jeho života prolíná do jeho knih.
Jako bych četla příběh o nějakém dalším hobitovi, kterým Tolkien určitě byl :-)

Karcoolka2210
Karcoolka2210
11.08.2016 5 z 5

Toto bolo teda čítanie. Mnoho prekvapení o tomto výnimočnom človeku. Až som si ho kvôli Pánovi Prsteňov veľmi idealizovala ako človeka a predsa on bol len človek. Tolkien, ako každý z nás, mal svoje muchy a bolo zaujímavé čítať aj o jeho negatívnych stránkach, o jeho práci, o manželstve a v neposlednom rade o jeho vzťahu k písaniu. Nuž, odporúčam a nie len pre čitateľov jeho tvorby. AJ

Jekysek
Jekysek
16.04.2016 5 z 5

Úžasné dílo dost podrobně popisující Tolkienův osobní i pracovní život.
Od jeho dětství, počínající lásky k jazykům, přes dospívání, mnohá stěhování, seznámení s Edith, začínající práci v oblasti lingvistiky a psaní, působení v Oxfordu, založení rodiny; až po stáří, a sepisování Trilogie která mu zajistila nesmrtelnost v srdcích čtenářů celého světa.
Bylo skvělé zjistit, jak mnoho děl napsal, ať příběhů, nebo jazykových pojednání, bohužel jich v Česku tolik nevyšlo.
Sledovat jeho život, neuvěřitelnou znalost a zapálení do lingvistiky, členství a zakládání mnohých literárních klubů, přátelství (hlavně s Lewisem) to bylo něco, co si člověk nedokáže jen tak představit.
Perfekcionista, nedodržovatel termínů, pravý Brit, otec, dědeček a přítel, tím vším Tolkien byl.
Jsem moc ráda, že jsem měla možnost číst o tomto úchvatném muži, můj obdiv jak k němu, tak k jeho dílům tím jen vzrostl.

AndyTheReader
AndyTheReader
15.03.2016 5 z 5

Vzhledem k tomu, za jakého "tolkienofila" sám sebe považuji, se cítím mírně zahanben, že jsem se k četbě ucelené biografie mého oblíbeného J. R. R. Tolkiena dostal až nyní, po přečtení celé řady jeho děl a publikací jeho dílem a životem se zabývajících. Na druhou stranu to možná nebylo úplně na škodu, protože jsem k tomuto "oficiálnímu seznámení" mohl přistoupit již vybaven užitečnými znalostmi, informacemi a povědomím o širším kontextu. Zkrátka, splácení tohoto osobního literárního dluhu jsem si patřičně užíval a jen mě mrzí, že netrvalo déle.

Nechci zde přílišně hodnotit, respektive prozrazovat, obsahovou stránku knihy a kazit tak jiným (budoucím) čtenářům osobní zážitek. Rád bych zmínil pouze tolik, že nyní, obohacen o mnoho nových poznatků, chovám k profesorovi J. R. R. Tolkienovi ještě větší respekt a jsem nesmírně šťasten, že jsem si jej (a se v něm) „našel“. Jeho obrovská filologická erudice, láska ke slovům a jazykům (od anglosaštiny a gótštiny, přes velštinu a finštinu, k vytvoření vlastní sindarštiny a quenijštiny) i mýtům (zejména severským) a jejich úctyhodná znalost, to vše i mnohé další je notoricky známo. Permanentně mne však nepřestává udivovat, jak komplexně a zároveň perfekcionisticky pojal svou vlastní mytologii, s naprosto vytříbeným citem i pro ty nejmenší detaily a souvislosti. Nicméně, ono to vlastně ani tak překvapivé není. Tolkien v podstatě ve Středozemi žil, paralelně se svým zcela spořádaným a navenek ničím výrazně nevybočujícím životem oxfordského univerzitního profesora. Zažíval zcela běžné radosti (rodinné záležitosti, činnost v literárním diskusním klubu Inklingů, toulky přírodou i nočním městem, zahradničení, praktikování víry a v neposlední řadě kouření své oblíbené dýmky) i starosti (mj. spojené i s často nahnutým rodinným rozpočtem) každodenního života, v němž čerpal inspiraci pro své opus magnum. Myšlenkově se ovšem často a rád toulal po Středozemi, kterou takto poznával, objevoval a „přitvářel“, spíše než vymýšlel a tvořil. Za to mu budiž nejeden dík.

Tolkienův životopis sepsaný H. Carpenterem je po obsahové i formální stránce na opravdu velmi vysoké úrovni. Aby také ne, když autor mohl vycházet z osobních setkání a rozhovorů, nejen se samotným Tolkienem, ale také s jeho rodinou a přáteli. Zároveň měl přístup k originálním materiálům, v podobě literárních rukopisů, deníků, korespondence a fotografií. Tuto příležitost využil znamenitě a čtenářům naservíroval kvalitně zpracovaný, přehledně členěný, vyvážený a velmi čtivý životopis jednoho z největších a nejoblíbenějších literárních velikánů všech dob. Rovněž je třeba ocenit dodatky, které Carpenter do knihy zahrnul - ať už se jedná o zhruba tři desítky černobílých fotografií s popiskami, zjednodušenou genealogickou tabulku předků J. R. R. Tolkiena, chronologický souhrn klíčových milníků jeho života či přehled jeho dosavadně vydaných děl (přesněji k datu publikování této biografie). Ačkoli sám „Tollers“, jak Tolkienovi přezdívali jeho důvěrní přátelé, v čele s C. S. Lewisem, neměl biografie příliš v lásce (zejména psané a vydané ještě během života daného člověka), myslím, že proti této by moc nenamítal. I když, věčně přemýšlející, přepisující a upravující puntičkář, jakým John Ronald Reuel byl, by si nepochybně něco našel. Právě Tolkienův až maniakální perfekcionismus, který často doháněl netrpělivě čekající vydavatele jeho děl k šílenství, ovšem povýšil jeho tvorbu na úroveň, která nenacházela, nenachází a zřejmě jen tak nenajde srovnání.

Závěrem si dovolím citovat jeden odstavec z této biografie, který mi ihned utkvěl v paměti jako naprosto vševypovídající. Týká se dvanáctiletého období (1937-1949), během nějž s přestávkami vznikal příběh Pána prstenů.

„Jednou potíží byl jeho perfekcionismus. Nespokojil se s psaním velké a složité knihy, ale měl pocit, že se musí postarat, aby každá jednotlivost uspokojivě zapadla do celkového rámce. Zeměpis, chronologie a jména musely být úplně důsledné. Se zeměpisem dostal určitou pomoc, protože jeho syn Christopher mu nakreslil propracovanou mapu terénu, v němž se příběh odehrával. Tolkien sám si od začátku psaní dělal hrubé náčrtky map; jednou řekl: „Když chceš mít složitý příběh, musíš pracovat podle mapy, jinak ho později nikdy nezmapuješ.“ Mapa však sama o sobě nestačila a Tolkien donekonečna propočítával čas a vzdálenosti, rýsoval složité tabulky událostí v příběhu s daty, dny v týdnu, hodinami, někdy i směrem větru a měsíční fází. Zčásti to byla jeho navyklá snaha o dokonalost, zčásti čirá radost z „přitváření“, ale především starost, aby předložil naprosto přesvědčivý obraz. Dlouho potom řekl: „Chtěl jsem, aby lidé prostě do příběhu vstoupili a brali ho (v určitém smyslu) jako skutečný.“

Myslím, že se to snad ani nemohlo p(r)ovést lépe.

Kluvo
Kluvo
26.10.2015 3 z 5

Pre citatela Tolkiena povinna jazda. Clovek sa naozaj vela o Tolkienovi dozvie, ale ci to umozni lepsie pochopit jeho diela? Nakoniec sa zda, ze piplanie sa v Tolkienovom zivote nejake nove svetlo na jeho knihy nevrhne a Carpenter je miestami z toho dost rozcarovany:) On akoby chcel najst nieco v Tolkienovom zivote, co by objasnilo bohatstvo jeho imaginativnosti. Takze mame filologiu v konjukcii s jeho posadnutostou jazykmi a zaujem o seversku mytologiu, inak ale viedol svoj, na spisovatela, uplne obycajny a sporiadany zivot, co prikro kontrastuje s ohnostrojom napadov v jeho diele. Je to jednoducho dokaz, ze aj slusny, relativne normalny (az na to puntickarstvo, ktore v jeho pripade asi uz prekracovalo hranice normalu) a zdanlivo nudny clovek moze byt skvely autor.

Vítr
Vítr
21.05.2015 5 z 5

"Víte, já věřím, že lidi nemůžete zkoumat, že se s nimi můžete jedině seznámit." C. S. Lewis, Životopis, str. 120.

kklepkaa
kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Po přečtení tohohle životopisu jsem si teprve uvědomila, že Tolkien byl opravdu úžasný spisovatel s obrovskou představivostí a od jeho tvorby jsem nenarazila na nikoho, kdo by se mu dokázal vyrovnat. O to víc jsem si vychutnala Silmarillion a Húrinovy děti... Škoda, že své dílo nedokončil.

Marika Vanova
Marika Vanova
30.10.2014 5 z 5

Naprosto skvělý životopis, moc dobře se četl, konečně jsem mohla aspoň trochu Tolkiena pochopit, i když kdo ho asi úplně chápe? Mám stejně nejraději Hobita.

Lucy2211
Lucy2211
08.08.2014 5 z 5

Úžasná kniha o mém nejoblíbenějším spisovateli. J.R.R. Tolkien měl velice zajímavý život a je skvělé, že si o něm můžeme v této knize přečíst. Pan Tolkien je jeden ze zakladatelů fantasy žánru. Určitě bych jí doporučila všem co mají rádi jeho knihy (Pán prstenů, Hobit, ...) nebo třeba jen viděli tyto filmy a chtějí se dozvědět něco málo o jednom z nejslavnějších spisovatelů, co kdy žil.

Alex.Barunka
Alex.Barunka
27.05.2014 5 z 5

Konečně se mi tuto knihu taky podařilo sehnat. Skvěle napsaný životopis, který sice zachází do hloubky, ale není nudný. Určitě doporučuji každému fandovi :)

Bear Reader
Bear Reader
27.12.2013 5 z 5

Skvěle napsaný životopis, doporučuji všem fandům.

bookcase
bookcase
02.12.2013 5 z 5

Nemělo by uniknout žádnému fanouškovi. Výborný životopis.

zahadum
zahadum
31.01.2013 5 z 5

Hlboká sonda do osobného a profesného života tvorcu veľkolepej trilógie Pán prsteňov a Hobita. Autor detailne rozoberá celý život tohoto vskutku podivného ale nesmierne na jazyky nadaného profesora, ktorého láska k starým jazykom dohnala k vytvoreniu celého univerza menom : Stredozem.

Peter.Melon
Peter.Melon
05.05.2012 5 z 5

Vynikající kniha o autorovy Pána prstenů.V této knize se čtenář dozví spoustu zajímavostí o Tolkienovy a jeho díle(nejen Pána prstenů).Je zde sepsáno spousta zajímavostí,které si nikde jinde nedozvíte.Jsou zde i fotografie a ilustrace.Dokonce zde lze nalézt Tolkienův rukopis.Určitě zaujme a stojí alespon za jedno přečtení.Po přečtení této knihy hodnotím 100 procenty.

spisovatelé osobnosti

Humphrey Carpenter