Láska je jen slovo

Láska je jen slovo https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29779/laska-je-jen-slovo-29779.jpg 4 1506 300

Láska je jen slovo je prvním do češtiny přeloženým Simmelovým dílem, s nímž se naši čtenáři mohou znovu seznámit a posoudit jeho mimořádné hodnoty. Pro svůj příběh si Johannes Mario Simmel zvolil prostředí soukromého školního internátu, kam většinou přicházejí děti z „lepších" rodin z celého světa, na které neměl nikdo čas a které vždycky cítily svou osamělost. Špatná výchova některé pokřivila a zkazila. Páteří celého příběhu je něžná a hluboká láska mladého Olivera ke krásné Vereně, manželce úspěšného bankéře. Láska, která musí zůstat utajena a stane se tak předmětem vydírání. Stále víc se zatahuje smyčka kolem nešťastné dvojice, pro kterou není v daných podmínkách východisko. Román se čte jedním dechem jako strhující drama. Autor dokáže udržet čtenáře v napětí od první do poslední stránky, takže se nedivme ohromným nákladům jeho díla a popularitě, kterou získal v Německu i v mnoha dalších zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

Liebe ist nur ein Wort , 1962

Knihomolka134
29.11.2020 5 z 5

Bravurne napsana kniha - psychologie postav, smerovani, dej a naprosto prekvapivy zaver. Simmel patri k mym oblibencum a tato kniha je moje srdcova... (a Verene jsem to nikdy neodpustila).

Martiiiik
25.11.2020 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila :-) nahlédnutí do prostředí v Německu ne zas tak dlouho po válce bylo velice zajímavé.. přijde mi skvělý nápad, že se konec dozvíme v první kapitole a pak k němu celá kniha směřuje :-) a pak je vše úplně jinak :-) celou knihu člověk doufá, že název knihy bude vyvrácen, je to přece jen román :-), ale.. :-) četlo se mi to velmi dobře, ani odstavec jsem se nenudila :-) i těch poměrně dost stránek uteklo nějak moc rychle :-) postavy byly vykresleny ne vždy úplně detailně, jen ty charakteristické vlastnosti a sem to sedělo.. za mě doporučuji :-)

markyticka
15.11.2020 3 z 5

Dala bych tak 3,5 hvězdičky. Když jsem se dostala po pár dnech přes začátek k příběhu deníku, tak mne to chvilku mne to ohromně bavilo, pak jsem se zas musela do čtení nutit a tak pořád dokola. Spousta historek byla těžko uvěřitelných bohužel. Láska, sex, peníze, zrada, závist, zloba, smrt.

bruntal
12.11.2020 3 z 5

Vždy jsem si myslel, že jsem romantik, ale po přečtení tohohle jsem spíše cynik. Já se u čtení velmi často nudil. Popisovaná "vášnivá láska" mi přišla spíše jako rozmařilý vrtoch obou hlavních aktérů a jejich chování jako adolescentní. Slabé i přes občas zajímavé vedlejší příběhy.

jadran
26.10.2020 4 z 5

Příběh je překombinovaný - rozhodně, vyústění jasné? Ano, právě proto kniha začíná tak, jak začíná. Jednotlivé osoby jsou značně nevyrovnané a tak trochu černobílé. Jistě. A ne všechny. Ale - ty čtyři hvězdy jsem té knize prostě dát musel. Zejména proto, že jsem přečetl "z první na jeden zátah" ten druhý za backgound. Od skončení komunismu je nám západní Německo dáváno za zářný příklad země, která se vzorně denacifikovala a díky tomu nás může učit demokracii. Ze stejné doby pochází mýtus o německém hospodářském zázraku a poctivosti...tahle kniha ale ukazuje, jak to doopravdy bylo a že je celkově v lidech cosi, co nelze jen tak snadno nějakým administrativním opatřením odstranit. Podobně jako Remarque popsal prostřednictvím individuálních osudů svých hrdinů Německo od konce první do konce té druhé světové války, Simmel jako kdyby na něj tady navázal. Problém Simmela ale je, že ačkoliv je kvalitní spisovatel, jeho hlavní hrdinové nejsou tak uvěřitelní a reální. Přesto obraz zdánlivě demokratického, "denacifikovaného" západního Německa i třeba obraz útěku německých "kolonistů" z východních oblastí (na útěku před Rudou armádou, ne v rámci nějakých odsunů) je pro mně vševypovídající a hlavně - neobyčejně silný. Ano, tak to bylo. A ti, co se rozčilují nad tím, že u nás neproběhla žádná "dekomunizace" nechť se laskavě zamyslí nad tím, jak to bylo ve skutečnosti u nás a díky komu nebyli potrestáni prakticky žádní skuteční političtí zločinci. V Německu alespoň ty nejvyšší špičky jakž takž potrestal Norimberský tribunál, ale je taky fakt, že otec německého hospodářského zázraku Conrad Adenauer vsadil na takové osoby, jako byl třeba Globke. Ten ale byl jenom vrcholkem ledovce. Právě proto mám tenhle obraz bouřlivě rostoucí a čím dál tím spokojenější společnosti tak rád. On je to totiž fenomén - ne jenom v Německu, tedy jeho západní části po prohrané válce...na druhou stranu, jak jsem uvedl, literárně na Remarquea nemá Simmmel ani náhodou. A je zajímavé, že i jeho druhý román co znám (Všichni lidé jsou bratři) se zabývá úplně stejnou problematikou a své rodné Rakousko nechává stranou...

DeepSea21
28.08.2020 3 z 5

Příjemný příběh, o něčem co zažili všichni.

harena
08.07.2020 3 z 5

Odpočinkový román ze šedesátých let. V šestnácti to byla moje srdcovka, určitě bych dala pět hvězdiček a doporučení. Mladý Oliver miluje krásnou Verenu, manželku bankéře, ale bohužel nemá finance, aby jí zabezpečil příjemný život. Teď po letech ten příběh nějak své kouzlo ztratil. Už jsem při čtení přeskakovala a horko těžko dočetla.

Fidoo
22.06.2020 5 z 5

Srdcová záležitost!

ninano
18.06.2020 5 z 5

Dnes již klasika prověřená mnoha generacemi.

n.ezn.amy
17.06.2020 5 z 5

Příběh problémového chlapce, který nevydrží na žádné škole, neboť je z každé pro své chování vyhozen. Když ovšem po přechodu na další školu, se náhodou seznámí se starší ženou bohatého bankéře a pozná svou první opravdou lásku. Chápe, že tento vztah nemá budoucnost, přesto nejde vášni a touze k ní odolat. A i když ví, že toto dospěje k tragickému konci, tak svou lásku prožije naplno až do konce. Každý jednou pochopí, že láska vskutku není jen obyčejné slovo

Monika1717
08.06.2020 4 z 5

Mám doma několik Simmelových knih, ale tato byla první a nejlepší. Pamatuji se, že když jsem ji před lety začala číst, nevěřila jsem svým očím. Málokterý román začíná smrtí. A proč Oliver zemřel? Pro peníze. Všechny postavy jsou více či méně zatahovány do světa peněz. Děti v internátu, Verena, Oliver, Verenin manžel, Oliverův otec - soukolí financí je nakonec semele všechny.

dzzarka
23.05.2020 5 z 5

Knížku jsem četla jako teenager, v té době byla na mě celkem těžká, ale prelouskala jsem jí a líbila se mi.
Milostný příběh pro puberťačku jako vyšitý, ale Simmel se nečte lehce, tak se čtenář musí některými věcmi prokousat.
Uvažuji, že si knihu přečtu ještě jednou s odstupem cca 20 let, tak uvidím, jaký dojem zanechá napodruhé.

Sklíčko
17.05.2020 5 z 5

Na spoustu knih v průběhu let zapomenete, ne však na tuto.

A.Ho
13.05.2020 5 z 5

Nelze se od ní odtrhnout, čte se jedním dechem.

Radka1911
24.04.2020 4 z 5

Moje první přečtená knížka od Simmela a právě kvůli ní jsem mu tehdy dlouho zůstala věrná. Krásný příběh.

Greenfingers
13.04.2020 5 z 5

První a zatím (bohužel) poslední knížka, kterou jsem od autora četl. Bylo to již před mnoha lety, ale dodnes si pamatuji, že příběh mě hodně zaujal, stejně tak i jeho literární zpracování.

Alienn
09.04.2020 3 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četla ještě na střední škole a to se mnou zamávala. Proto jsem se rozhodla, že si jí přečtu znovu, ale jak už má člověk tolik načteno, tak to se mnou nic moc neudělalo. Nicméně autor píše velmi čtivě a tato kniha si přečtení rozhodně zaslouží.

Popko
27.02.2020

"Spoiler - obsahuje informace, které prozrazují klíčovou část děje".
Tohle byla moje první kniha od tohoto autora. Je to pěkný odpočinkový román z 60.let. Mladý Oliver byť ze zamožné rodiny si uvědomil, že bez pomoci otce a jeho špinavých intrik vlastně nemá peníze a nemůže zabezpečit svoji lásku. Psychicky nevydržel odmítnutí Vereny a nakonec spáchal sebevraždu.

jprst
06.01.2020 5 z 5

Ano, touto knihou jsem s jeho díly začal a zatím mě to nepustilo, k jeho knihám se čas od času rád vrátím.

Ava365
11.12.2019 5 z 5

Výborná kniha skvělého autora. Název i její úspěch hlavně u žen by mohl evokovat tak trochu červenou knihovnu. Ale naštěstí tomu tak není. Krásně napsaný příběh lásky.