Izraelské osudy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Izraelské osudy spojuje pohled na současný Izrael, úvahy autora o izraelsko-palestinském konfliktu a o historii země. Autor se ohlíží do minulosti, komentuje současnost a snaží se nahlédnout i do budoucnosti této rozmanité země.

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27676/izraelske-osudy-27676.jpg 4.19
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, P3K
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Izraelské osudy

Přidat komentář
zdenaR
13.05.2019

Velmi zajímavá kniha :-)))
Popisuje současný i historický Izrael, Jeruzalém a každodenní život jeho obyvatel, vzpomínky na holokaust, život v kibucech a nesnadné izraelsko-arabské soužití.
Důležitou a působivou částí je vyprávění autorových průvodců, většinou českých rodáků, kteří do Izraele odešli před desítkami let či v nedávné minulosti.
Doporučuji všem, které zajímá tato problematika.

novecento
20.03.2017

Břetislav Olšer v knize Izraelské osudy píše o velkém úsilí lidí při hledání vlastního životního prostoru v rámci historických souvislostí. Problém společného (ne)soužití Židů a Arabů na malém prostoru, který oba národy považují za zaslíbený. Je to taky stále nezapomenutelný holocaust, ale i dnešní mladá generace, kterou zajímají jiné, aktuální problémy. Je to velice poučná kniha pro většinu z nás, kteří berou židovskou víru jako takovou a nevnímají její vnitřní prostor, jako je ultra ortodoxní, moderně ortodoxní, konzervativní, nebo jen reformní židovská komunita. Nahlédnete do mnoha problémů, jako je vysychání Mrtvého moře, Spielbergovo smíření s židovskou babičkou a jak ho jeho druhá žena křesťanka, přiměla natočit film Schindlerův seznam. Dozvíte se, co znamená název Palestina, jak ukrást stíhačku Mig-21 a budete také seznámeni se všemi válečnými konflikty, včetně napadení Izraele arabskou koalicí v době, kdy slavil největší svátek judaismu Jom kippur (svátek odpuštění) Olšer se snaží najít odpuštění i u lidí, kteří byli navždy poznamenáni při válečných, nebo bombových střetech, ale také nachází lidské pochopení při souhlasu s darováním orgánů, bez ohledu na všudypřítomnou víru. V poslední kapitole knihy Proroková ní odňato prorokům autor mimo jiné uvádí: Pokud jde o izraelsko - palestinský konflikt, nejde o boj okupanta s okupovaným, nýbrž o svár dvou národů, z nichž oba si nárokují (právem) celé sporné území. Spor lze řešit jedině kompromisem, v rámci něhož se oba národy musejí zříci části svých oprávněných požadavků. Pokus rozhodnout spor silou zbraní nevede k řešení. Aktuální stav tohoto konfliktu je vyjádřen pomocí trefné židovské anekdoty.
Novinářka zpovídá rabína u Zdi nářků: Rebe, jak často se sem chodíte modlit. R: Dvakrát denně. N: Za co se modlíte. R: Aby se lidé přestali nenávidět, aby nebyly války, aby si lidé pomáhali a měli se rádi. N: To jsou samé krásné věci. Jak dlouho už se tady modlíte. R: Asi padesát let. N: Padesát let, to je neuvěřitelné. A jaký máte pocit, když vidíte svět kolem sebe? Rabín: Mám pocit, jako bych mluvil do zdi…
Doporučuji přečíst a občas se k ní doma vracet…


jprst
25.01.2016

Kniha má podtitul Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi. Kniha má humanitární náboj, autor neposuzuje Blízký východ pouze jako území fanatických atentátníků a takřka každodenní smrti, ale i jako území národnostního i lidského stmelování lidí. Bohužel dosavadní vývoj situace na tomto území autorův pohled spíše popírá.