Izba

Izba https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89672/izba-89672.jpg 4 927 235

Pre päťročného Jacka je Izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil a kde vyrastá, kde žije v bezpečí so svojou mamou, kde sa učia, čítajú si, spia a hrajú sa. V noci ho mama vždy ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom má už dávno spať, ešte skôr, než príde Starý Nick. Neobyčajný príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom päťročného chlapca Jacka. Jack od svojho narodenia nikdy nebol vonku. Vyrastá v prostredí jednej izby, záhradného domčeka prebudovaného na nedobytnú pevnosť, v ktorom je zavretý aj so svojou matkou. Napriek svojmu nízkemu veku je duševne zrelší, ako jeho rovesníci, vie čítať aj písať a prekvapujúco presne a hodnoverne svoj príbeh vyrozprávať. Poznanie o svete nadobúda prostredníctvom niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby, je televízne, jedine izba je skutočná. Až neskôr sa dozvedáme, prečo je spolu s matkou zavretý. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu naopak väzením, v ktorom ju Starý Nick drží už viac ako sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a intenzívnej materskej láske sa jej podarilo vytvoriť pre Jacka život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Ale ona vie, že to nie je dosť ani pre ňu, ani pre malého Jacka. Vymyslí preto odvážny plán úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a množstvo šťastia. Ani ona sama si však neuvedomuje, aká je nepripravená na to, že by plán skutočne fungoval. Zrazu sa ich izolovaný svet rozšíri, a keď si Jack uvedomí, že existuje aj svet mimo štyroch stien ich izby, začne klásť otázky. Množstvo otázok...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (SK)

Room , 2010

Petraxxx
Petraxxx
02.12.2020 2 z 5

Zpočátku jsem se nemohla vůbec začíst. Moc mě nezaujala.

Damaj
Damaj
19.11.2020 4 z 5

Zajímavý příběh. Viděla jsem i jako film. Vlastně nevím, kdy mě Mami a hlavně malého Jacka bylo víc líto, zda když byl v Pokoji, kde se cítíl bezpečně a nic jiného neznal nebo v prvních týdnech ve Venku, kde se bál, nic neznal, ale celou dobu byl bojotečný. Líbilo se mi, že příběh byl vyprávěný z pohledu pětiletého chlapce.

Jana.Kuc
Jana.Kuc
08.11.2020 4 z 5

Úplně mi nevyhovovalo, že je celá kniha pohledem 5ti letého kluka. Ale téma bylo hodně zajímavé.

dagmar139
dagmar139
04.11.2020 5 z 5

Bomba.! Na tuto knihu nikdy nezapomenu. Pro čtenářku, ženu, matku, musí být tato kniha silná. Příběh jsem prožívala spolu s hrdiny. Skládám obdiv autorce i překladu. Je to druhá kniha této autorky v češtině. A vychází třetí! Myslím, že dokonce tento měsíc. Nesmí mi utéct.

teacup
teacup
29.10.2020 3 z 5

Čteno v originále. Somehow I missed the hype 10 years ago, so I didn't know the plot was stolen from the news. I think, however, that 'Jack' definitely wins the title of the most annoying narrator of all times. How come he can read and write and knows all the difficult words (he even has hippopotami plural correctly!!) but he cannot use pronouns or past forms of common verbs (knowed, brung)? It was irritating enough after a few paragraphs but Donoghue imitated Jack for nearly four hundred pages. One more 'Can I have some?' and I would have started to scream.

Kristýna91
Kristýna91
17.10.2020 5 z 5

Jackovy monotónní, ale relativně bezstarostné dny naberou spád, když si jeho maminka uvědomí, že pro dobro Jacka i svoje musí jednat, i když je tím oba vystaví velkému riziku...

Knihu jsem četla léta před vznikem filmu po náhodném výběru v knihovně a neočekávala jsem od ní moc a netušila jsem ani, o co v ní půjde. Trvalo mi asi 3 dny, než jsem se prokousala prvními 20 stránkami, jež pro mě díky naraci malého Jacka byly téměř neproniknutelné. Jakmile jsem si však přivykla dětskému vyjadřování a představám o světě a pochopila jsem, co se kolem něj vlastně děje, už jsem nemohla přestat. Zbytek knihy jsem přečetla za další dva dny a ještě jsem si přála, aby byla delší. Nikdy jsem nebyla tak ráda, že jsem se nenechala odradit nepropustným začátkem.

TVer
TVer
24.09.2020 2 z 5

Postava Jacka je neuvěřitelně otravná, je moc těžké dostat se přes to, že je to psáno z pohledu 5-letého kluka, který nic nezná....

andrea7191
andrea7191
12.08.2020 5 z 5

Knihu jsem četla až potom, co jsem viděla film a musím říct, že to byla lepší volba než naopak. Byla bych zkamaná. Jak už to tak bývá, film se ani zdaleka nepřibližuje ke knize.

Janaves
Janaves
28.06.2020 5 z 5

Dávám pět hvězdiček, přestože se mi druhá polovina zdála trochu vleklá. Kniha si je zaslouží.Příběh vypráví pětiletý Jack, který pět let žil s matkou v uvězněný v malém pokoji, než se jim podařilo se zachránit.Stojí za přečtení.

Madluska
Madluska
14.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Nevím, jestli byl dobrý nápad číst zrovna tuhle knihu v 9. měsíci těhotenství, ale stalo se a nelituji. Klobouk dolů před autorkou, která dovede vidět svět očima pětiletého kluka, jenž nezná nic než čtyři stěny a svět stvořený maminkou. Klobouk dolů i před překladem. Proč tedy jen čtyři hvězdy? Asi proto, že v první části člověk tají dech nad tím, co Jack zažívá a neuvědomuje si to, zato druhá část "na svobodě" ztrácí dech a působí zbytečně rozvlekle (i když jsem postavám vysvobození moc přála a i když ve střetu s realitou bylo o čem psát).

Lusie
Lusie
11.06.2020 5 z 5

Naprosto úžasná knížka. Od první stránky jsem "tam byla s nimi".

Ťapulka
Ťapulka
13.05.2020 5 z 5

Obdivuji autorku, jak tento neuvěřitelný příběh popsala slovy pětiletého kluka. Zároveň bych ráda věnovala poklonu překladatelce, protože přeložit takovou knihu byl určitě pěkný oříšek, některé věty by mě vážně zajímaly, jak jsou napsané v angličtině.
Na příběhu není strašný jen jeho obsah, ale také fakt, že je úplně reálné, že se něco takového děje pár metrů od nás a nemáme o tom tušení a nemůžeme pomoci...
Je to velmi smutný a bolestivý příběh, který je ale napsán tak, že jsem ho zhltla. Člověk si ani neuvědomuje, jak krásný svět kolem sebe má, jak je ale zároveň hrozně uspěchaný a nedokážeme si ho užívat, vstřebávat a vnímat.

Dani25
Dani25
27.04.2020 5 z 5

Smutný príbeh. Ťažký život v izbe aj vo vonkajšom svete. Obdivuhodné, ako to mama zvládala v týchto podmienkach. Autorka užasne opísala pocity z pohľadu 5 ročného chlapca.

jejda.majda
jejda.majda
16.04.2020 5 z 5

Četli jste někdy knihu, kterou jste strašně moc chtěli dočíst, protože vás zajímalo, jak to dopadne a taky vás neuvěřitelně bavila, ale zároveň jste měli odpor k tomu ji číst, protože jste se báli, co strašného by se v jejím příběhu mohlo stát? Přesně tohle se mi dělo s Pokojem od Emmy Donoghue. Kniha je napsaná neuvěřitelně čtivě a navíc celá z pohledu pětiletého dítěte. Z příběhu, který se postupně odkrýval, mi ale bylo přímo fyzicky špatně. Dítě zavřené s matkou několik let v jednom malém pokoji, který představuje celý jeho svět. Nevěří tomu, že "Venku" také existují jiní lidé. Byla jsem tak strašně moc naštvaná, že ani matka ani dítě nemohou se svou situací nic dělat a trnula jsem pokaždé, když přišli s nějakým nápadem, jak z toho ven.

Kristýna251
Kristýna251
01.04.2020 4 z 5

Kniha byla úžasná, ale konec mi přišel zbytečně prodlužovaný.
Autorka krásně popisuje všechny detaily. Doporučuji přečíst!! :-D

adelinka
adelinka
11.02.2020 5 z 5

Pre mňa super, rýchle, dala som ju za dva dni, s tým, že som musela nazrieť na ďalšie stránky, či sa z tohto dostanú....Zaujímavé bolo aj to, že je to vyrozprávané prostredníctvom 5 ročného chlapca a tie myšlienky a postrehy Jacka boli jednoducho super. Ide vlastne o thriller, ale to zmýšľanie chlapca myká kútikmi úst. :-)

zandu
zandu
08.02.2020 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale mě tedy zklamala. Ne a ne se začíst, odložit jsem ji ale nechtěla. Tak jsem ji během dne rychle prolétla, takové rychločtení, vynechání odstavců... Příběh silný a smutný, to ano, ale nijak extra mě neoslovil. Takže jsem ráda, že jsem si knihu vypůjčila v knihovně a nekoupila...

Dada077
Dada077
28.01.2020 5 z 5

Nemala som problém sa začítať, ani si zvyknúť na štýl. Vety boli hladké, rýchlo čitateľné, "nekostrbaté". Obsah ešte stepuje zatvorený v izbe môjho mozgu a čaká na spracovanie (strávenie). Odkaz- nikdy sa nevzdať, je jasný snáď každému. Niektoré Jackove myšlienky, myšlienkové pochody a následné reakcie by mohli vážne prehodnotiť viacerí dospelí a určité svoje správanie začať znovu od bodu nula, inak, od okamihu, kedy boli dieťaťom a mnohé veci vnímali správnejšie ako dospelí. Moja prvá kniha od tejto autorky, avšak určite nie posledná.

Beruska18
Beruska18
10.12.2019 3 z 5

Ze začátku jsem si musela zvyknout na styl vyprávění očima pětiletého chlapce. Potom už se kniha četla sama. ... smutný, přesto láskyplný příběh.

Mateo67
Mateo67
07.12.2019 5 z 5

Po přečtení této knížky je mi jasné, že toto bude v mém žebříčku letos první místo. Už dlouho mě žádná kniha takto nezasáhla. Nestává se mi, že bych si na zrovna čtenou knihu vzpomněla uprostřed pracovního blázince. U této se mi to stalo několikrát. Nestává se mi, že by mě nějaká kniha tak znekliďňovala, že by mě tak přitahovala, abych pokračovala ve čtení, a na druhé straně jsem ji brala do ruky až s nechutí, jak bude pokračovat. No prostě DOSTALA MĚ! Vším - obsahem, stylistikou, překladem, vykreslením postav, gradací děje a co je asi nejšílenější - uvěřitelností. Při čtení mi bylo až fyzicky špatně z toho, že nemůžu nijak pomoct a musím jen neschopně přihlížet a číst dál.
Čtenářská výzvo, třikrát děkuji!!! A doufám, že příští rok mi připravíš podobně silný zážitek.