Ivan je jen jeden

Ivan je jen jeden https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201932/bmid_ivan-je-jen-jeden-3ED-201932.jpg 5 49 15

Ivan je gorila. Žije v obchodním domě a videoherně Šapitó u exitu osm dálnice I-85. Rád si povídá se svou kamarádkou Stellou, moudrou slonicí z vedlejšího teritoria, a toulavým psem Bobem, který nejradši ze všeho spí Ivanovi na břiše. Jednoho dne ale do Šapitó přijde slůně Ruby a s ním i příslib změny. Otázkou je, zda se Ivanovi podaří tuhle šanci využít…... celý text

Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The One and Only Ivan , 2011

Knihomolka506
03.07.2023 5 z 5

Když pročitám komentáře, vím, že to musím napravit a "stromového Tarzana" si příště půjčit . Tato pohádka byla podle mě dobrá musím vynachválit ty ilustrace, jsou moc pěkné a o obálce ani nemluvím :)
Zvířata v krámě, nápady jim jiskří hlavami , dobrodružství a odvaha na každé stránce a vše je spojeno s velkou změnou.
Ale až dospělému nebo staršímu čtenáři dojde zásadní zvraty , že kterých člověka mrazí po zádech. Takových jako Ivan nebo Stella je mnohem více a ještě bude. To, co se děje a dělo je trestné a hlavně nelegální, ale to vysvětlujte obchodníkům, kteří jsou sami svým chováním jak posedlí a nestačí jim škody, které udělali.

Jdu vybrat něco veselého...

Josh
20.06.2023 4 z 5

ČVdDK 7 více než 222 stran. Slova, krátké věty. Jiný styl než Strom naděje. Jiný námět, důležitý a zajímavě pojatý. Ve srovnání však tato kniha trochu zklamala.

Petra186
26.04.2023 3 z 5

Četla jsem dceři, nezaujala nás. Nedočetli jsme. Možná tomu dám ještě někdy šanci, hodnocení má kniha pěkné.

broskev28
07.01.2023

Poté, co jsem byla nadšená stromovým hrdinou této autorky, pídila jsem se po Ivanovi v obchodech ani v knihovnách v blízkém okolí už nebyl k sehnání, takže nás zachránil antikvariát.
Přiznám se, že Strom naděje mě uchvátil více, ale soudím, že tohle čtení zase bude bližší dětem. Ivan, Stella, Ruby, Bob, ale taky Julie a Georg, Helena a Mac hrdinové příběhu, který má reálný základ a hlavně dobrý konec. Má smysl se o něco užitečného snažit, i když to možná nakonec nedopadne podle našich představ . . .

"Gorilí dospívání je jako každé jiné dospívání. Děláte chyby. Odskáčete si je. Poučíte se z nich. A tak pořád dokolečka."

reader.007
04.09.2022 3 z 5

Je to hezké, dost smutné, i když pro děti díky „šťastnému“ konci poměrně laskavé čtení. Nám dospělým musí být ale jasné, že na světě bohužel bylo, je a bude vždycky mnohem víc slonů jako Stella a goril jako Ivanova rodina. Snad jen s Bobem jsou ty čísla trochu vyrovnaný…. Ačkoliv… Člověk jako rasa toho má na triku opravdu hodně, takže si milé děti raději ověřujte, zda váš mazlík nepochází z pěstírny, zda vaši oblíbenou kosmetiku náhodou netestují na zvířatech a ještě tisíce dalších hříchů jakými se my lidé prohřešujeme na svých zvířecích spolubydlících na Zeměplacce. Kromě toho mi nešlo nevzpomenout na historku Davida Taylora (Zvěrolékař v ZOO), kdy ošetřoval taky jedno „zvíře na efekt“ - krokodýla z restaurace, který to po letech živení se odhozenými hranolky dotáhl až na gangrénu v ocasu, což mu ale paradoxně zachránilo život.

evelýny
20.01.2022 4 z 5

,,Dobrá ZOO je způsob, jak lidi napravují, co zpackali."

Příběh Ivana, gorilího samce, který se mohl stát, a možná také ne.
Příběh smutný, přesto plný laskavosti.
Příběh velkého přátelství, ale i bezohlednosti.
Možná příběh o naději s kapkami moudrosti, s doznívající patinou hořkosti.

P.S.: Já četla jen ze zvědavosti.

martinakraus
07.04.2021 5 z 5

Kdyby byla kniha stále normálně k sehnání, cpu ji snad každému, koho potkám. Takhle aspoň budu na všechny apelovat, aby si ji půjčili v knihovně, našli v antikvariátu, stáhli jako e-knihu nebo přečetli anglicky (ačkoliv to by byla škoda, protože překlad Petra Eliáše je skvělej).
Krásný, melancholický, smutný i veselý příběh, který rozhodně ocení děti i dospělí - já sama jsem s ní zůstala vzhůru do 2 do rána a pak jen tiše seděla na posteli s tekoucími slzami.
MUST READ!!!!

SputnikV
27.03.2021

mimořádná kniha, které porozumí dítě i dospělý

Vladka2205
17.10.2020 5 z 5

Kniha je skvělá i když je smutná. Změnila můj pohled na cirkusy.

Anetidlo
15.12.2019 5 z 5

Nádherná kniha! Nádherný příběh! :') V člověku se po dočtení podobné knihy něco hne. Lehce se četlo, plánuji si knihu pořídit v angličtině. Velké doporučení. :)

Jaehyun
11.09.2019 5 z 5

Nádherná i když velice smutná knížka. Rozhodně má potenciál.

rarášek
05.09.2018 5 z 5

Na to, že je tato kniha označována za dětskou knížku v sobě obsahuje víc, než jen obyčejný příběh gorily Ivana z obchodního centra. Je to také příběh plný vět, které té donutí zamyslet. ❤❤❤

petuzla5591
30.07.2018 5 z 5

Moc krásná kniha.

qydko
25.07.2018 5 z 5

První slza mi ukápla na straně 76, sice kniha pro děti, ale tak strašně pravdivá, moudrá a výstižná, že se stydím za svůj živočišný druh.

LenkaKT
20.10.2016 4 z 5

Úvodní kapitola přepsaná na obálce mi připadala nádherně zenová:

Jmenuji se Ivan.
Jsem gorila.
Není to tak jednoduché,
jak to vypadá.

A ta knížka je milá. Autorka drží gorilí vyprávění, odhaluje silný, i když nereálný příběh a klade si stejné otázky, jako každý empatický člověk před gorilí klecí. Moc pěkná knížka pro děti, která není hloupá, jednoduchá, podbízivá - která má dobrý styl a myšlenku. Jasně, je to trochu pohádka. Však je to pro děti a ty dobrý konec potřebují.

Katherine Applegate
americká, 1956
2014  91%Ivan je jen jeden
2018  91%Strom naděje
2022  84%Poslední
2003  76%Zoey podvádí
2003  67%Nina nic nepoví

Kniha Ivan je jen jeden je v