Ivan Hrozný 1 - Moskevské tažení

Ivan Hrozný 1 - Moskevské tažení https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205590/bmid_ivan-hrozny-moskevske-tazeni-205590.jpg 2 2 1

Přední sovětský spisovatel Valentin Kostylev ve svém románu Ivan Hrozný na základě nového bádání sovětské vědy odhaluje v životě a díle Ivana Hrozného pokrokové tendence, objasňuje carův rozhodný a někdy krutý postup proti feudálnímu panstvu a reakčnímu duchovenstvu, zdůrazňuje jeho úsilí o vnitřní i vnější vybudování ruské říše, jeho sjednotitelskou politiku, snahy o zlepšení administrativy, o zvýšení obchodního ruchu, o vybudování silné a moderní armády, jeho úsilí o zlepšení kulturní úrovně a odhaluje jeho zájem a starostlivost o prostý lid. Dějové pásmo knihy se točí kolem událostí předcházejících konfliktu ruské říše s livonským řádem německých rytířů a okolo vlastního livonského tažení, jímž si ruský car vydobyl přístup k Baltickému moři, nezbytnému spoji v obchodních stycích Ruska se západní Evropou.... celý text

braunerova
17.03.2024 2 z 5

Car Ivan Hrozný byl psychopat a masový vrah, který umlátil holí vlastního syna. Nová bádání sovětské vědy ale ukázala pokrokového vladaře, který bojoval proti feudálům a reakční církvi a ujímal se prostého lidu proti útisku bojarů. Slova z anotace knihy bohužel autor, ověnčený Stalinovou cenou, beze zbytku naplnil. Hlavní hrdinové jsou uprchlí mužici Andrejka a Gerasim, kteří přišli k báťuškovi carovi se stížnostmi na bojary. Ten je za odměnu zařadil do armády a poslal do války s Livonskem, aby osvobodili Estonce a Livonce z německého útlaku. Z mužiků se stali ruští bohatýři, ukázku jejich rozhovorů jsem napsal níže. Kniha poputuje do knihobudky. Naštěstí jsem si koupil jen první díl z trilogie.

"Proč žijí na světě rytíři? Nač jsou?
Rytíři jsou chabí. Jsou profoukaní větrem. Mrav sokolí, chůze vraní. Nafouknou se a prasknou."

Valentin Kostylev
ruská, 1884 - 1950