Islandský zvon

Islandský zvon https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13444/islandsky-zvon-13444.jpg 4 13 3

Román největšího současného islandského spisovatele, významného představitele mírového hnutí, poctěného zlatou medailí Světově rady míru, líčí těžký život islandského lidu koncem 17. a počátkem 18. stol., kdy Island byl vpodručí Dánska, hospodářské vykořisťování a politický útlak změnily kdysi nejsvobodnější a kulturně nejvyspělejší severský stát v zaostalou zemi, v níž vládl hlad, mor, nevzdělanost a kruté mravy. Avšak ani v tomto ponížení neztratil prostý islandský člověk národní hrdosti a touhu po svobodě. V překonávání těžkých životních podmínek mu pomáhal živý vztah ke kulturnímu dědictví, jehož strážcem je v románě učenec Arni Arnaeus, zachraňující před zkázou zbytky slavných islandských ság. Přestože románové postavy a jejich osudy jsou smyšlené - autor sám zdůrazňuje, že jeho úmyslem nebylo psát historický román - podává dílo živý a pravdivý obraz minulosti Islandu a jeho lidu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Island-glocke , 1952

Abroš
02.04.2020 5 z 5

Rozvláčně napsaná kniha o dějinách Islandu v době když byli pod dánským područím.Jsem rád,že jsem se něco dozvěděl o dějinách této země

rikke
07.10.2012 3 z 5

Docela se mi hodilo, že jsem těsně před touto knihou četla Pannu na Skálholtu a Biskupa na Skálholtu od Gudmundur(a) Kamban(a), jelikož se v knize objevily odkazy na biskupa Brynjólfa Sveinssona a jeho dceru Rangheidur a na paní z Braidratung (zde Brädratungy), Helgu Magnúsdóttir (Magnúsova), což jsou postavy, jejichž osudy byly vylíčeny v knihách výše uvedených.

bookworm
03.05.2011 3 z 5

Zaujímavé čítanie o dejinách Islandu, dej je veľmi rozťahaný, text ťažkopádny, ale napriek tomu určite prínosná kniha pre tých, čo sa chcú dozvedieť niečo o živote na Islande v časoch, keď ešte patril Dánsku.