Iris a Ruby - o lásce, ztrátách a rodině

Iris a Ruby - o lásce, ztrátách a rodině https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1982/mid_iris-a-ruby-o-lasce-ztratach-a-rodi-DZQ-1982.jpg 4 44 8

Vzrušující a vysoce dojímavý příběh, ve kterém se mísí láska, ztráta a vzdálenost mezi třemi generacemi jedné rodiny. Dvaaosmdesátiletá Iris, křehká, zapomnětlivá a zranitelná, je odkázána na péči svého služebníka Mamdooha. Do jejího zadušeného a klaustrofobii budícího starého domu v Káhiře neočekávaně vtrhne její problematická a svéhlavá vnučka Ruby. Poměry v rodině ji přiměly utéci z Anglie a hledat útěchu u své babičky, kterou už mnoho let neviděla. Mezi oběma ženami vzniká až nečekané pouto. Ruby Iris pomáhá zachytit mizející vzpomínky na třpytné kosmopolitní město, jakým byla Káhira za druhé světové války, kdy Iris potkala svoji jedinou skutečnou lásku - záhadného kapitána Xana Molyneuxe - a poté ho ztratila ve válečné vřavě. Pohroma, která tak záhy stihla Irisino srdce, ovlivnila život nejen jí, ale i její dceři a vnučce. Potřeba odkrýt Irisinu minulost a vybudovat Rubyině přítomnosti pevné základy dožene dvě ženy do strašlivého nebezpečí v egyptské poušti.... celý text

Radimka
10.07.2023 5 z 5

Byla jsem nadšená, moc se mi to líbilo. Nádherný milostný životní příběh staré paní, která ho vypráví své vnučce, když cítí, že už si ho sama dlouho nebude pamatovat. A zaroveň výborně vykreslený generační vztahy

Marcik7
11.03.2021 4 z 5

Pointou tohoto trojpříběhu je jakési vyrovnání se se svým životem. Iris, která žije ve vzpomínkách na svou osudovou lásku z doby 2. světové války a bojí se, že své vzpomínky pomalu ztrácí. Její dcera Leslie, která se své matce snažila celý život přiblížit a netušila nic o matčině citovém strádání. A nakonec vnučka Ruby, hledající sama sebe, věčně revoltující a nacházející odpovědi na své nevyslovené otázky až díky babičce Iris. Zajímavé byly i popisy válečné a pak současné Káhiry.

pydla
01.01.2021 4 z 5

Ruby je mladičká žena, dítě, nevědíc, co se svým životem, která uteče od své matky k babičce do Káhiry. Iris je osmdesátiletá, životem znavená žena, která teskní za svým mrtvým důstojníkem, kterého ztratila jako mladičká ve druhé světové válce. Kniha, která není ani milostná, ani válečná, vás provede boji poblíž Tobruku, láskou za války i rodinnými kostlivci těchto dvou zdánlivě odlišných žen.
Celkem příjemné čtení.

vikaa
10.07.2018 4 z 5

Osudový příběh zmařené lásky je stejně křehký jako Iris sama. Jediné, čeho se stará dáma bojí je plíživé blednutí vzpomínek, způsobené postupným slábnutím paměti. Proto Iris uvítá, když k ní uteče přes půl světa její divoká vnučka Ruby, která si s sebou přivezla svoji raněnou duši. Iris nesouvisle vypráví Ruby svůj příběh velké lásky s cílem uchovat si navždy své vzpomínky. Obě ženy mají více společného, než si samy myslí. A smrtelné nebezpečí, do kterého se Ruby s Iris dostanou, pomůže vysvětlit mnohá rodinná tajemství skrývající se pod nánosem zdvořilosti...

Silmarien
11.05.2017 4 z 5

Príjemný román o osudovej láske, ktorý stará Iris prežíva znovu v spoločnosti svojej vnučky Ruby.

gossipavlina
30.08.2014 4 z 5

Osudová láska, ne každý má to štěstí, aby ji potkal.
Vyprávění Iris o její lásce, vzpomínky na válku, proč je Iris tam kde a je a proč.. Vyříkání si starých křivd, vyrovnání citových dluhů, vysvětlení a znovunalezení rodinných vztahů. uvědomění si sebe sama a otevření očí. To vše jsem se tu našla. Hezké a zajímavé čtení. Moc se mi líbilo, že autorka Káhiru navštívila osobně.
V porovnání s Kašmírovým šálem se mi tahle knížka líbila o trochu méně, resp. nebyla jsem nucena ji číst neustále a byla jsem v průběhu čtení schopná zachovat normální chod domácnosti. Z čehož byli spokojeni i ostatní členové rodiny. Takže tahle knížka sklidila chválu na všech frontách.

aannyy
21.03.2014 5 z 5

Musím říct, že opět (první jsem četla autorčin Kašmírový šál) skvělá kniha.

pavlinda
22.11.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila-doporučuji mladší i starší generaci.

Rosie Thomas (p)
britská, 1947