Iride

Iride https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137194/iride-137194.jpg 2 1 1

Tragická a nenaplněná láska předčasně umírající dívky a hoře i mravní dozrávání jejího snoubence po její smrti slouží v románě z italského prostředí před první světovou válkou k popisu malého města, venkova, sociálních poměrů, počátků socialistického hnutí i různých uměleckých problémů.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Vyšehrad

Iride , 1937

mgeisselreiter
30.11.2015 2 z 5

Kniha nemá příliš jasnou dějovou linii, autor neustále odbíhá. Čtení je tak nudné, že se na ně dá jen velice těžko soustředit, takže snad polovinu knihy jsem přečetl, aniž bych vnímal, co jsem četl, protože mé myšlenky neustále odbíhaly k úplně jiným věcem. Autor prostě píše tím stylem, jako když na večírku posloucháte šíleně nudného vypravěče a vlastně vůbec nevíte, o čem vypráví a co chce říct.
Bacchelli jakoby tu hlavní dějovou linii občas doplňuje prakticky nesouvisejícím dějem (např. popisem jakéhosi útoku ve válce; přitom zrovna na této scéně ukazuje, že umí psát poutavě a zaujmout), který má zasadit děj do historických souvislostí, ale četnáři nedává poznat, o co pořádně jde.
Nudné, nezajímavé, četl jsem asi jako povinnou školní četbu s odporem, jen abych už to měl za sebou. 40%, 29.11.205.