InTyMně

InTyMně https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421379/bmid_intymne-2fp-421379.jpg 4 679 164

Od sametové revoluce přes Nagano až k dospělosti Všechno, co neuložíte, se jednou ztratí. A ztratit vzpomínky na dětství a dospívání v devadesátkách a na přelomu tisíciletí, to by byla škoda. V této knize nejsou ty vaše, ale spousta z nich vám bude povědomá. Jsou dětsky naivní, pubertálně vzdorné a taky dospělácky bolestné. Budete se u nich smát, pokyvovat hlavou a pocítíte úlevu, že v tom všem zmatku, co se v životě děje, rozhodně nejste sami.... celý text

Sazinek
16.07.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila, četla se poměrně samo. Dopředu jsem nevěděla, že se jedná o autobiografii. Jelikož je autorka o pár let starší, tak kapitoly o dětství mě dokázaly rozesmát. Jako oddychovka určitě stojí za přečtení.

allebra
08.07.2020 4 z 5

Kniha se hezky četla, líbil se mi autorčin styl psaní. Navzdory generačnímu rozdílu jsem dost věcí z knihy také prožila, ať už osobně nebo prostřednictvím svých dětí, takže mi kniha byla blízká. Je to moje první setkání s autorkou a těším se na její další knížky.

Andrea2811
07.07.2020 2 z 5

Předem jsem nevěděla že se jedná o biografii a proto mě první část moc nezaujala. Bylo hezké vzpomenout si na všechny věci z dětství, ale na druhou stranu mi přišlo, že už toho bylo až moc, a že se autorka snažila udělat z každé kapitoly docela násilnou devadesátkovou senzaci. Potom najednou jakoby se něco změnilo a kniha dostala naprosto jiný ráz. Druhá část knihy o dospělosti se mi asi líbila více nicméně i tak musím hodnotit nízkým hodnocením.

ErikaJ
27.06.2020 5 z 5

Moje druha prectena kniha od Markety Lukaskove a opet velke nadseni. Jeji styl psani mi proste sedi. Skoda, ze doma nemam jeji prvotinu Losos v kaluži, hned bych se do ni po teto knizce, kde byla zminovana, pustila...

Jana283
15.05.2020 1 z 5

Nejste přece ten typ, který kouká na nekonečné seriály, tak si jako správný intelektuál večer otevřete knihu. Jenže po pár stránkách zjistíte, že jste v jakémsi seriálovém ději o ničem, který svým způsobem prožívá (prožíval) každý, k tomu trocha té řachandy (posraný spolužák, zvracení do polobotek atd). A ty motivační bláboly na konec, kde autorka ujišťuje sama sebe, že její život je nej…je na krabičku antidepresiv nejen pro ni, ale i pro čtenáře.

S.H.
11.05.2020 4 z 5

Tak první polovina knihy se téměř shoduje s mým životem, neuvěřitelné! Kniha byla moc pěkná a myslím, že to pro autorku nebylo jednoduché jít s kůží na trh, to si zasluhuje můj obdiv!

bigben
04.05.2020 3 z 5

Osobní zpověď autorky, jejíž knížky jsem předtím nečetla. Spousta historek byla z mého dětství, což ve mě vyvolala vzpomínky na to období. Kniha byla svižná, vtipná, ale pak najednou úplně odlišný konec....

OsolenéKnihy
01.05.2020 4 z 5

Autorku znám díky Lososovi a ten mě bavil více, ale to jen proto, že mám prostě knihy s jasnou dějovou linií raději. Tohle mě obrovsky překvapilo, četla jsem na to smíšené reakce hodnotící knihu jako průměrnou, asi i proto to má očekávání předčilo v mnoha ohledech. U této knihy jsem se jak smála, tak zamyslela. Konec se mě opravdu dotkl a myslím, že kniha zobrazuje cestu od dítěte k dospělé velice nenásilně a přístupně. Sice je to stále oddechové čtení, ale má to i něco do sebe a já si to moc užila. Na další autorčiny knihy se moc těším.

simona5r
22.04.2020 2 z 5

Markéto, pokud si čtete toto hodnocení, moc mě mrzí, že nehodnotím úplně optimisticky. Kniha mi bohužel nesedla, i když jsem po ní sáhla, jako po oddychovce a nic víc jsem od knihy nečekala. Vzpomínání na dětství, které ještě není tak dávno, bylo místy úsměvné, ale celkový dojem z knihy mám bohužel nijaký.

Ossisa
21.04.2020 3 z 5

Upřímně... po skvělých Baletkách je tohle jako rána pěstí. Styl psaní mi připomíná slohovku průměrné žákyně základní školy a humor si asi taky představuju jinak. A ani to pro mě nebylo milé vzpomínání na devadesátá léta, byť jsem zhruba ve věku autorky. Asi jsem žila jinde (jinak?), protože mě většina věcí minula. Tolik k záporům. Naopak se mi líbilo posledních cca 50 stran, ty stojí za přečtení. :))

Lily101
13.04.2020 4 z 5

Pokud jste vyrůstali v době autorky( plus mínus do roku 2000), tak se kniha stane krásným (a místy i úsměvným) zážitkem, jenž Vás přepraví zpět do Vašeho dětství. Líbilo se mi, že děj je částečně situovaný v Praze(není s ohledem na vysokou míru subjektivity bráno v potaz u hodnocení hvězdičkami), dále oceňuji autorku za odvahu a otevřenost při psaní knihy, jež má zcela nepochybně autobiografické prvky (min. s Pandou á la čtyřnohým domácím mazlíčkem, o němž autorka píše i na svých sociálních sítích a antidepresivech, o nichž se autorka rovněž zmiňuje na sociálních sítích) a kapitoly vztahující se k získávání pracovních zkušeností, což možná i bude tím, že jsem studentkou posledního ročníku VŠ( ťuk ťuk). Jediná “nepříjemná” pasáž knihy u mně nastala u popisu obsahu kazety “Voda 96”, leč se to může líbit většině čtenářů knihy, tak ani toto není předmětem konečného hodnocení.

Jediná věc k vytknutí je skákání v textu (např. str.46-na počátku stránky se v rámci kapitoly o chatě autorka zmiňuje, že jezdili na onu chatu i s kamarády rodičů a jejich dětí, pak střih-najednou se dozvídáme o druhé babičce žijící ve městě, přičemž autorka u ní vstávala hodně brzy, neb nemohla spát kvůli tatínkova chrápání, následuje odstavec, v němž se autorka zmiňuje, že s babičkou v odstavci dvě občas jezdily na houby a celé to završí poslední odstavec na stránce, kde se autorka zmiňuje o tom, jak na chatě stavěly jako děti vždy bunkr; je to tak na více místech v knize), za což “strhávám” půl hvězdičky.

Zdravím Budějce (nenarodila jsem se zde, ani nikdy nebydlela, ale velká část knihy se v Budějcích odehrává) a chutné pikadory (i nadále) přeji!

bee88maja
07.04.2020 4 z 5

Díky za vzpomínky,a oživit si všechny ty blázniviny, byl v tomhle období skutečně dobrý nápad. Devadesátky vždy budou a jsou legendární, zejména pro ty, kdo v nich vyrůstal. Posledních pár kapitol mi vyrazilo dech. Skutečně se Pandí královna dokáže dotknout i citlivých míst. A těch "Ahá" momentů mám díky této autorce víc, nejen spojením s knihou InTyMně.

Hvězdička dolů, protože na mě kniha celkově působila dost chaoticky, ale takové možná je každé dospívání...každé vyprávění toho, co sami žijeme. :) Kdo ví.

Alzbeta17
03.04.2020 5 z 5

Smála jsem a brečela. Nic víc jsem od knihy nikdy nechtěla. Autorku sleduji již dlouhou dobu na ig, a proto musím doporučit. Sympatická kniha a ještě sympatičtejší autorka

blanka7271
31.03.2020 2 z 5

Nejdříve jsem poznala autorku,která je neuvěřitelně vtipná a to stejné jsem očekávala i od knížky. Tato knížka je spíše příjemné vyprávění o autorčině životě. Oddechovka,pokud někdo chce zavzpomínat,jaké to bylo vyrůstat kolem 90.let.

Chiquita2
28.03.2020 odpad!

Přečetla jsem obě předchozí knihy a byla z nich nadšená. Moje chyba byla, že jsem se na tuto až příliš těšila, a proto bylo zklamání až příliš veliké.
Vyprávění je chaotické, autorka přeskakuje z jednoho období do druhého a celkově na mě kniha působí jako autorčina terapie. Jestli jí napsání této knihy pomohlo s jejími vnitřními démony, pak si tu jednu hvězdu zaslouží. Jinak si myslím, že podobné psaní si měla nechat v deníčku a pro terapeuta.
Je mi autorky líto, s čím se ve své hlavě musela potýkat. Věřím, že to lehké nebylo a oceňuji, že o tom mluví. Ale... po celou dobu čtení - 2 dny - jsem čekala nějakou pointu. A vyšla z toho snůška rádoby motivačních blábolů a sebeujišťování o vlastní labilnosti a štěstí, kterému jsem neuvěřila. Nezlobte se, ale poslední desítky stránek jsem protrpěla a odstavce dokonce přeskakovala.
Je mi to líto, ale kniha mi nic nedala a určitě už ji nikdy neotevřu. Přesto se na další knihu těším. Věřím a doufám, že to bude zase ta skvělá Lukášková, jakou znám z Pandy a Lososa.

Renáta41
22.03.2020 5 z 5

Lukášková mě začíná bavit čím dál více!

Lenny33
21.03.2020 3 z 5

Při čtení této knihy se mi automaticky vybavovaly vlastní vzpomínky na dětství a dospívání. :) Také oceňuji autorčin humor. 3,5*

tezzpoletsar
18.03.2020 5 z 5

naprosto skvělá!! vzhledem k tomu, že jsem stejný ročník jako autorka, mě to vrátilo do dětství.. nostalgie jako blázen a autorky humor už je jen třešnička. doporučuji všemi deseti!:)

dawson321
08.03.2020 3 z 5

Může obsahovat spoiler:
Hvězdičku dolů dávám za ty hejty na Brno - pro mě je to prostě srdcovka a nesouhlasím s autorkou, že v Brně je nuda :D Stejně jako autorka jsem studoval na FSS a rovněž absolvoval Statistickou analýzu dat a zpětně vidím, že to byl ten nejužitečnější předmět :)
Druhou hvězdičku strhuji za poněkud chaotický styl vyprávění, kdy se občas přeskakuje z jedné myšlenky na druhou s nezájmem nějaké chronologie, tak jak autorku zrovna napadne.
Jinak kniha se četla dobře - nejvíce mě bavil autorčin popis práce v médiích, jelikož sám v nich pracuji, a někdy je to fakt na terapeuta :D Také oceňuji zmiňování dobového kulturního kontextu - populárních skupin, seriálů atd. To jako nostalgie vždy zabere.

charlizee
02.03.2020 3 z 5

Dospívání v devadesátkách s Helenou a jejími chlapci, Lenkou Lanczovou, nemocemi všeho druhu, hodinami u VHS a dalšími hodinami na ICQ...ve výčtu bych mohla pokračovat a citovat celou knížku :) Chvílemi jsem si říkala, že mě to neba a taky že mi vadí ta nespisovná čeština, někdy se mi to prostě ani číst nechtělo...ale těch posledních 40 stran, ty za to stály, ty mi to všechno vynahradily.