Intimní historie od antiky po baroko

Intimní historie od antiky po baroko https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2395/mid_intimni-historie-od-antiky-po-barok-ZOx-2395.jpg 4 272 51

V učebnicích historie a vědeckých dílech najdeme údaje o panovnících, slavných bitvách, hospodářství i umění, ale o základních lidských potřebách se toho dozvíme málo či vůbec nic. Kniha Intimní historie čtenáře seznamuje s tím, co doprovázelo každodenní život lidí už od starověku. Autor si vytkl za cíl čtenáře nejen poučit, ale především pobavit. A tak se vedle základních dějepisných faktů objevují historky ze života, ať již ze starých kronik, či z renesanční satirické literatury. Vybrané dokumenty či příběhy nejsou samoúčelné, ale snaží se přiblížit základní lidské potřeby v historických souvislostech a objasnit, jaký člověk ve skutečnosti byl. Kniha sleduje, jak se přirozené lidské úkony postupně stávaly společenským tabu a jak se rodil ostych a stud, to vše na rozsáhlém materiálu z celé Evropy.... celý text

kyssling
05.10.2018 4 z 5

Skvělá kniha, nechápu jak autoři všechny ty zdroje shromažďují to musela být neuvěřitelná práce.
Zaujala mě mj. na str. 80 zmínka o automatech, které po vložení drachmy vydávaly olej, kdyby měl někdo k tomu více informací napište mě prosím ... (nedovedu si to s tehdejší technologií moc představit ... tedy pokud to nevydával otrok ...).

karel0684
13.09.2018 4 z 5

Vlastimil Vondruška je hlavně historik. A nebo je to hlavně spisovatel? Jeho historické romány jsou super.
A pokud se však chcete zajímavou formou dozvědět něco o běžných věcech našeho života, doporučuji přečíst

jaroiva
13.08.2018 5 z 5

Zubní pasta, žiletky, spodní prádlo nebo brýle, od vidličky až po veřejný záchodek ... Kdy a proč asi jsme dospěli k těmto "moderním" vymoženostem?
Hodně zajímavá a lidsky podaná sonda do vývoje obyčejných lidských potřeb.
Něco ve smyslu "nic lidského mi není cizí." Neškodí si uvědomit, jakou spoustu věcí dnes používáme aniž bychom věděli vlastně proč. Možná i spousta věcí jsou jen zbytečnosti vytvořené umělým pokusem o zvýšení poptávky (viz. žiletky).

A třeba ta vidlička? Když jedu na dovolenou, stačí mi lžička a nůž, nikdy mě nenapadlo, že vidlička je pro mě vlastně zbytečná. Přitom v Asii ji taky nepotřebují, jak jsem si pak vzpomněla.

Knížka mi dala víc než jen pohled do historie. Určitě stojí za přečtení a za následnou úvahu, co si dnes pouštím do života. Umožňuje nahlédnout trochu do rozdílů mezi zdravou i nezdravou přirozeností a nastolenými kulturními zvyklostmi.

Tesinka_Laufey
22.06.2018 5 z 5

Nečekala jsem, že se dozvím i nové věci, ale velmi mile mě překvapila. Je napsána lehce stravitelným stylem, nejsou v ní žádné zbytečné informace, které laika od čtení odrazují...Rozhodně se k ní ještě mnohokrát vrátím, až budu čerpat do výkladu.

Boby17
10.06.2018 4 z 5

Příznivci historie si přijdou na své. Autor v kostce přibližuje různé aspekty péče o lidské tělo a proměny společenského chování a náhledu na intimní činnosti od starověku až téměř po současnost.

Elea
12.05.2018 5 z 5

Kniha zábavnou a čtivou formou informuje o mnoha věcech, které nám zůstaly v dějepisu utajené.

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Skvělé oddychové počtení, bylo dárkem a ještě od mého oblíbeného pana Vondrušky. Kniha, ve které nahlížíme zajímavou formou, chvílemi i humornou do života předků od starověku až po novověk. Ti, kdo čekali románové podání, budou zklamání, kniha je psaná poučně, skvěle popisuje nejen intimní životy lidí, ale i různá další, hlavně obyčejná běžná témata života, která mohou zajímat i nudit, záleží jak čtenář ke knize přistupuje. Já jsem naprosto spokojená, přiznám se, čekala jsem více seznámení té intimní historie, ale jako historika mě kniha zaujala a velmi se líbila. Přečtená během odpoledne, kniha není příliš silná.

Ladiva
18.01.2018 3 z 5

Názov presne vystihuje obsah knihy. Príjemné a pohodové čítanie, ktoré zaujme i pobaví.

NymphMaeve
08.11.2017 5 z 5

Pro mě první nerománová faktografická kniha od mistra Vondrušky, která poskytuje odpovědi na otázky běžného života lidí v historii - a to od čištění zubů, přes sex, oblékání, holení až k vyprazdňovacím potřebám. A i přesto je neskutečně skvěle napsaná, zábavnou formou, takže rozhodně se u ní nedá nudit. Navíc toto téma jakkoliv "obyčejné" je potřebným kořením historie jako takové. Ve škole se o tom neučí, ale přesto se každý zajímá o to, jak to vlastně bylo. Lepší publikaci týkající se tohoto tématu jsem nečetla a pochybuji, že někdy číst budu. Kniha je prostě skvělá a určitě dává mnoho podnětů k dalšímu přemýšlení.

Jonny
28.08.2017 5 z 5

Zajímavé, čtivé. Místy nutící k zamyšlení. Jen mi trochu vadilo, jak je spousta věcí v knize zdůvodněna křesťanstvím - přitom křesťanství je tak široký pojem, až je trochu anonymizující.

Eorin
21.07.2017 4 z 5

Kniha je dobrou a zábavně napsanou odpovědí pro zvídavé a školní historií znuděné lidstvo, které se chce přeci jen dozvědět víc. Nejde o letopočty, ale opravdu o popis běžného života, jak to asi mohlo vypadat v různých historických obdobích, v různých městech či územích, v různých společenských vrstvách a také hlavně "proč" to tak bylo. Geniální.
O hvězdičku méně dávám pouze proto, že mi tam ještě k mé zvědavosti něco málo chybělo.

p.pavlina
21.06.2017 4 z 5

Velmi zajímavá fakta, která jsou podána zajímavou formou.

orson
04.05.2017 5 z 5

Skvělá kniha, z ní by mohly učitelky občas dětem v dějepise předčítat, aby si uvědomily, jaké to tenkráte bylo... Asi nejvíce mě zarazilo, jak křesťanství zamávalo s úrovní života. Že v podstatě většina dnešního standardu už byla za starověkého Řecka a Říma...

Gejitka
03.05.2017 4 z 5

Zajímavě pojatá kniha ze všedního života našich předků. Doporučuji přečíst.

mazlak
07.09.2016 5 z 5

Kdyby jen zlomek z této knihy zazněl při hodinách dějepisu nebyl by tento předmět tak nudný a obávaný. Někde v těchto recenzích jsem se dozvěděl, že spousta těchto věcí je zapracována i do dalších děl tohoto autora. Tato skutečnost mě tak zaujala, že se určitě k tomuto autorovi ještě určitě rád vrátím. Úžasné zpracování. Doporučuji všem kdo až doposud měli historii spojenou pouze s hromadou nudných dat a letopočtů.

kloin
06.07.2016 3 z 5

Mnohem raději čtu od p.Vondrušky příběhy do kterých tyto informace vkládá.

niki-chan
11.05.2016 5 z 5

Konečně opravdu zajímavá knížka z historie každodenního života. Navíc velmi čtivá. Jsem ráda, že se mi dostala do ruky a velká škoda, že se o této publikaci vůbec nezmiňuje na školní půdě

Mishuna
11.02.2016

zažívala sem přesně to co píše wooloong níže; ano královna Viktorie vládla tehdy a tehdy, ale co dělala když měla menstruaci? Myla si vlasy? A myli si vlasy její poddaní? myslím že trocha běžného života by dějepis mnohým o dost zpříjemnila, historie přece není je politika, bitvy a sňatky mezi šlechtou...

cérka
30.09.2015 5 z 5

Co napsat, když vše už bylo vyřčeno :-). Škoda, že se takto zajímavě a svědomitě nevyučuje historie na našich školách. Celý dějepis byl jenom o válkách a přitom nemusel...
Vřele doporučuji.

marli58
22.09.2015 4 z 5

Díky... Konečně zajímavě podané informace o běžném životě lidí ve starověku.