Intimita

Intimita https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273197/mid_intimita-WRz-273197.jpg 5 35 6

Nová kniha. Stylizovaný umělecký literárně-fotografický dokument. Napsala ji Barbora Baronová. Nafotila Dita Pepe. Nadesignoval Milan Nedvěd. Zachycuje vyprávění 6 českých žen. Pokouší se otevírat důležitá osobní a společenská témata. Hendikep, prostituce, deprese, rakovina, umírání. Témata, která jsou ve společnosti detabuizovaná, ale jednotlivec na ně neumí v osobní konfrontaci reagovat jinak než stereotypně. Na projektu jsme pracovali intenzivně 3 roky. Publikace se skládá z 1 textové knihy a 6 fotografických sešitů s výklopkami a lakovanými reliéfními motivy. Obsahuje 342 stran textu a 200 stran fotografií.... celý text

JezinkaJ
JezinkaJ
23.10.2023 5 z 5

Pro mě moc těžký kalibr. Sžíraly mě neradostné osudy, těžké cesty životem a je fuk, že si to většinou hlavní postavy zavinily samy. Padala na mě jejich tíha a té mám dost vlastní. Na druhou stranu, i takové knihy je potřeba znát.
Určitě jde o zajímavý literární a také výtvarný počin, estetickou úroveň hodnotím hodně vysoko. A cena Magnesie Litery je zasloužená.
(Dost ráda si budu kráčet tím svým životem.)

pakoshka
pakoshka
11.06.2023 5 z 5

To bylo asi to nejlepší, co se mi letos dostalo do rukou. Jedna kniha textu - povídání o šesti ženách, spíše dokumentujícím, nezávislým, nehodnotícím stylem, proloženo jejich komentáři. Šest brožurek plných fotek, z archivu od žen či stylizovaných uměleckých. Tři plakáty. Spousta bolesti, trápení, života, mladosti, dětí, manželů, nepochopení, nemocí, zneužívání, handicapů. Každá z šesti hrdinek si nese to své a dělí se o to se světem.

Formát dokumentu je skvělej, však za to dostal Magnesii Literu. Pro mě je to něco novýho.

myšpa
myšpa
21.07.2022 5 z 5

Úžasná kniha, osudy žen krásné i bolavé.

joanb
joanb
30.08.2018 5 z 5

Koupila jsem si tuto knížku jako vánoční dárek a moc jsem se na ni těšila.
Příběhy jsou realistické a vylíčené spíše minimalisticky s jistým náznakem tajností (kdy by řekl o sobě vše, že?).
Knížka, spíš než holé příběhy (hodně zajímavé), je takové malé komplexní umělecké dílo. Fotky hrdinek, stylizované autoportréty a koláže související s příběhy mi pomohly vymezit prostor, čas a vtáhly mě do jejich světa. K prohlížení jsem se několikrát vrátila.
Také formát, přebal, typografie a celkové barevné ladění knížek bylo intimně "přátelské a něžné".
Nejsem kritik, ale opravdu se nedivím, že toto dílko dostalo Magnesii literu. Intimita je výjimečná, nic takového jsem do vánoc 2016 neviděla.
Určitě doporučuji si koupit a přečíst. Je to zážitek nejen po literární stránce, ale hlavně po té vizuální.

iluliacross
iluliacross
21.01.2017 5 z 5

Velice zajímavé dílo. Po všech stranách. Uvědomila jsem si ohromnou spoustu věcí, otevřelo mi to oči, ukázalo pravdu. Je to kniha o tom krásném i ošklivém, co život přináší. O pravdě, chybách, osudu, síle, stínech. Nic kýčovitého. Naopak, velmi realistické, bolestivé, ale pravdivé. Kniha jde na dřeň. Jednoznačně doporučuji. Magnesii Literu si zaslouží.

Chloe.leknin
Chloe.leknin
13.07.2016 5 z 5

Je to více dokument než beletrie, důraz je více kladen na fakta - ať příjemná či nikoli, než na líbezný jazyk.

Témata, na která zde narazíte, jsou i dnes ještě ve společnosti tabu - sexuální život handicapovaných, sexuální zneužívání, soužití dvou žen, rakovina prsu, prostituce...nejsou ale vytrženy z kontextu, nemají v prvé řadě šokovat. Životy protagonistek sledujeme ještě před jejich narozením až do současnosti a vidíme, jak se jednotlivé zážitky a okolnosti navzájem prolínají a ovlivňují.

Sledujeme šestici českých žen. Každá z nich si nese svůj "kříž" a přesto nejsou zlomené. Ze závěrečného creda každé z nich sálá velká síla a vnitřní odhodlání se poprat se životem.

Příběhy doplňují fotoknihy a po nahlédnutí do nich si uvědomujeme, že to nejsou nějaké výstřední dámy, za kterými bychom se otočili na ulici. Naopak působí velmi civilně, běžně; mohly by být našimi kamarádkami, matkami, dcerami, sousedkami, učitelkami vašich dětí...a možná i jsou.

Autoři knihy

Dita Pepe