Do posledního dechu

Do posledního dechu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371299/bmid_do-posledniho-dechu-Wxx-371299.jpg 5 2812 666

Mělo to být vysněné rande… Šaty nasáklé krví, víčka násilně zavřená. Tak vypadá mrtvá dívka v kontejneru. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová je na místě nálezu jako první. Problém ovšem je, že to není její případ. Nejprve si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu, přesto se Erika rovnou vrhne do práce – a odhalí souvislost s jinou nevyřešenou vraždou. Obě oběti se našly ve stejném prostředí a zemřely stejným způsobem. Navíc si obě smluvily schůzku po internetu… Kdo se skrývá za falešnými profily na Facebooku a láká naivní mladé ženy na schůzku? Jak chytí Erika vraha, který vlastně existuje jen virtuálně?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Cosmopolis

Last Breath , 2017

hana4834
25.10.2023 4 z 5

Zajímavý příběh nenadchne ani nepohorší

Fazolecek
23.10.2023 4 z 5

Kniha se četla skvěle, napínavá i když znáte vraha. Stále očekávám nějaký Eričin emoční průlom. Na začátku mi hodně pila krev =)

eM.017
12.10.2023 4 z 5

#4 - jak už píšou níže - klasická Bryndzovina - ale mě ten jeho styl prostě baví. Slabší rozjezd, ale pak to krásně odsejpá. Vraha jsem teda nepoznala hned jak někteří tady. A rovněž mi nevadí že už od půlky víme, kdo to je. Naopak.

Celkem dost mrtvol, a zase tam vložil ledabyle příběh, který se pak vypařil (( Morris a jeho kukla/kalhotky v autě ?? nebo jeho okatý vztah otec-syn s farmářem?? PROČ?? ))

Erika mi v tomto díle začala být lehce sympatičtější, ale nechci to zakřiknout. :)

Dám si teď dvě knížky z jiného žánru, ale na #5 se budu určitě těšit.

CarollDashie
06.10.2023 4 z 5

Taková typická Brindzovka. Velký skvost od toho nečekejte, ale kniha se čte dobře. Krátké kapitoly, spousta dialogů, úhel pohledu od více osob.

Kdo je vrah Vám bude jasné hned u první kapitoly s jeho úhlem pohledu a autor se Vás ani nebude snažit zmást. Pokud máte rádi knihy, kdy do poslední chvíle nevíte, kdo je vrahem, tak tato kniha nebude pro Vás.

Za mne je to spíše 3,75 hvězdiček z 5 a zase si dám od Eričiných případů nejméně na půl roku klid.

Airelle
21.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Další díl ze série Inspektorky Eriky Fosterové se opět četl jako po másle. Jen mě trochu mrzí, že tu opět nebylo nic nového.

Řeší se tu Eričiny vztahy, povýšení, jestli dostane nebo nedostane případ, jak se chová nebo nechová. Upřímně už to začíná být celkem nuda. Vrah mi začal být jasný už ve chvíli, kdy se objevil v kapitolách, trochu nechápu proč se tam vyskytuje jmenovitě a není aspoň trochu utajen. Víc se mi líbilo, jak to bylo řešeno v Nočním lovci, kde se sice vrah objevil, ale ze začátku jen jako Noční lovec a ne hned pod svým reálným jménem. Za mě je tedy, co se odhalení vraha na tom nejlépe první díl Dívka v ledu, kdy jsem do poslední chvíle skoro nevěděla, kdo vraždil.

Dokud nevím, kdo je vrah, tak je pro mě kniha vždy poutavá, ale jakmile je to vyřčeno, tak už mě nebaví jen sledovat policejní a vyšetřovací práci. Mám to tak i u kriminálek.

Každopádně pozitivně hodnotím opět propracovanost, nápaditost, charaktery postav a čtivost. Doufám, že se Erika dá dohromady s Petersonem a zároveň se z toho nestane romantické drama.

Do dalšího dílu se pustím zase brzy, protože Robert Bryndza je sázka na jistotu.

baji42
03.09.2023 2 z 5

Nemůžu si pomoct, Erika Fosterová na mě nepůsobí sympatický a tomu bohužel odpovídá i nižší hodnocení.

terimila
28.08.2023 3 z 5

Nenadchlo, neurazilo. Hodně souhlasím s komentářem kateriny4564 - už se to hodně opakuje. V sérii se neustále řeší to samé - Eričiny vztahy nevztahy a uzavřenost, se kterou nedovede nic udělat a už to trošku nudí. A trošku i její drzost až arogance, divím se, že jí tenhle přístup k nadřízeným stále prochází... I ty vraždy jsou pořád na jedno brdo - oběti skoro výhradně krásné mladé ženy, které se v noci vracejí a někdo je někam zatáhne v temném zákoutí...
Navíc mě tentokrát hrozně tahal za oči překlad, dialogy byly totálně uměle šroubované a děsně nešikovně přeložené z angličtiny. Místy jsem dost trpěla.
No, taky si asi musím od Eriky dát pauzu. Už jsem od Bryndzy nakousla i Kate Marshallovou a musím se přiznat, že ta mi sedla víc. Nic, no, uvidíme. Jsem ráda, že to XXX přežil, ale další setkání s touhle detektivní partou trošku odložím a nechám vyvětrat.

tereza8
02.08.2023 5 z 5

Další skvělý případ s Erikou Fosterovou. Svižné, čtivé, dobrodružné. Už se těším na další díl.

katerina4564
28.07.2023 3 z 5

Čtvrtý díl s Erikou a musím si od ní dát na chvíli oddech. Stejně tak jako v předchozích dílech i zde se objevují stále stejně popisované situace a motivy, jako příklad Isaac a pitevna, vztah s nadřízeným, nijaký vztah s Petersonem...Autor má skvělý námět na příběh, ale samotné zpracování mi nesedlo a tento díl považuji za nejslabší.
Vadilo mi brzké odhalení vraha, který byl spolu s další vedlejší postavou vykreslen opravdu nechutně, včetně nechutné scény v kině.
Erika je stále bezemoční a vztah s Petersonem je vykreslen tak povrchně, že by vlastně v knize vůbec nemusel být a to je škoda, ale tohle je opravdu Bryndzy slabá stránka.
Vadilo mi také, že každá oběť a způsob byly popisovány stejně, takže jsem si připadala, že čtu stále dokola to samé, až sem přeskakovala stránky.
Uvidím za čas, třeba se k Erice vrátím, ale zatím to neplánuji.

Satyrka
24.07.2023 5 z 5

Opět čteno ve slovenštině.
Tahle série mě pohltila a čtu jeden díl za druhým. Tento díl je ale pro mě ze všech zatím přečtených na posledním místě, nicméně to vůbec neznamená, že byl špatný nebo že za to nestojí. Zkrátka se mi jen líbil nejméně.
Co je děsivé je to, že přestože máme víc a víc bezpečnostních opatření, i tak je tak snadné někoho unést. Jak je vidno i v "true crime". Asi je to tím, že sice máme víc bezpečnostních opatření, ale zároveň jsme asi i víc a víc zranitelnější. A jak naznačuje Bryndza, hlavně i díky sociálním sítím. Každá závislost je nebezpečná...
Různé moje poznámky obsahující SPOILERY:
- Erika a její zapálení pro případ - říkala jsem si, jestli fakt může existovat někdo, kdo je do toho tak moc cacný jako Erika, dostat případ stůj, co stůj. Ano, pro ni je to nejspíš způsob, jak nepodléhat smutku, ale i tak. Samozřejmě pro nás čtenáře je to dobře, že je taková, jaká je. Ale chápete.
- Sparks - jako neměla jsem ho ráda, a když už konečně mi přišlo, že by se jeho vztah s Erikou mohl uklidnit, stane se to, co se stalo... Upřímně, s tím jsem nepočítala, překvapilo mě to, myslela jsem, že ho Erika zachrání a tak na něj bude mít vlastně i "páku"... Tak nic no...
- Vrah - opět víme, o koho jde. Zpočátku jsem ho litovala a myslela si, že se stane obětí vraha, než se ukázalo, že on sám je tím brutálním vrahem. Tentokrát mi jeho "motiv" nepřišel tak zajímavý jako motivy vrahů v předchozích dílech, ale z toho, jak zabíjel, mi šel mráz po zádech. Nicméně takové trochu typické chování ublížených - "ty hezký holky mě hned odsoudí, nelíbím se jim, takže jsou to "suky"", ale když ho chce baba, která není podle jeho gusta, najednou se mu nemůže rovnat a co si jako dovoluje myslet, že může, však jsou úplně jiná liga...
- Peterson postřelen - upřímně, myslela jsem, že Erika je tak nějak poučená a nebude riskovat při podobné situaci... Jako chápu, že šlo o čas, ale...
V závěru - tímhle vším nijak příběh ani knihu nechci shazovat, jsou to jen moje osobní "postřehy" a myšlenky. Celou sérii jenom doporučuji!

Michelle.Bee76
19.07.2023 5 z 5

Naprosto úžasný díl. Musím přiznat, že jsem knihám R. Bryndzy propadla a série Erika Fosterová je jako mi psaná na zakázku. Příjemnou změnou bylo, že se padající déšt změnil na padající sníh. :-D Znát vraha dřív bylo bezvadný, protože sledovat jak přemýšlí, jak se vyvíjí děj z obou stran a jak málo stačí, aby byl odhalen, je prostě skvělý. Chystám se i na další knihy, ale až dočtu tuto sérii vím, že mi bude po Erice hodně smutno..

uzivatel6305
01.07.2023 4 z 5

Tak to byl ovšem zase díl! Je to čtivé, napínavé a přestože známe pachatele téměr od začátku, vůbec to nevadí. Naopak, můžeme sledovat pochody choré mysli. To je tedy chuťovčička! A to chuťovčička neodložitelná a celá série návyková. Erika je přímá, nechodí kolem horké kaše a tím mi je moc sympatická. Doporučuji a Erice pořád držím palce!

Holly.W
30.06.2023 4 z 5

Bylo to dobré. Bylo to čtivé. Bylo to napínavé. Mělo to asi vše, co by měla dobrá detektivka mít. Přesto to mělo dost podstatnou vadu, a to že jsme vraha znali až příliš brzo.
U detektivek mám ráda, když jsem napjatá až do poslední strany a hádám kdo je vrah.

Andynka
18.06.2023 4 z 5

Zase jsem se po čase vrátila k této sérii. A vždy si říkám, že netuším proč ji odkladam.
Tenhle díl mě opravdu bavil. Líbí se mi,že se Fosterova alespon trochu dostává ze smrti svého manžela.
Ale asi jedinou výtku mám. Žádný díl mě úplně nepřekvapí, i když je to čtivý a napínavý. Pořád mám po přečtení ze všech dílů stejný pocit... pocit příjemného čtení. A tím to končí. I tak mě ale tato série baví.

Snapeova
12.06.2023 4 z 5

Tento díl byl docela fajn. Nevadí mi znát vraha dřív. Naopak jsem ráda, že to autor střídá. Jednou se celou dobu snažíme přijít na to, kdo vraždí. Jindy, jako v tomto případě, sledujeme vraha a jeho počínání. Zajímavé bylo, jak využíval sociální sítě a kniha tím ukazuje, jak mohou být někdy nebezpečné. Vrah byl hodně brutální, ale tyto kapitoly byly dobře popsané. Erice jsem tady fandila v osobním životě, ale trochu mě zklamal konec.

Arlienen
07.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Moje čtvrté setkání s Erikou Fosterovou a jejím týmem. Musím přiznat, že už uplynula delší doba, co jsem četla poslední knihu Temné hlubiny, a proto jsem byla na začátku knihy lehce zmatená a dezorientovaná. Pak mi něco cvaklo v hlavě a vše se mi začalo vybavovat.
--------------------
Erika je stejná m*cha jako v předchozích dílech. Přesto se mi líbí její charakter a fandím jí. Jen je mi líto, že si nechce nikoho pustit k tělu. Já bych ji přitom tak přála, aby jí to vyšlo s Jamesem. Bylo mi Eriky líto, když byl zraněn James a opakovala se stejná situace jako s Markem, kterého Erika ztratila.
--------------------
Co se týče pachatele, tak jsem na bojovala sama se sebou, jestli pachatele spíše lituju nebo ním naprosto pohrdám. Na začátku knihy byl pachatel tlouštík, který žil u rodičů, a kterým otec naprosto opovrhoval. V průběhu knihy se začínají projevovat pachatelova nenávist k ženám a jeho pomstychtivost. Jeho hlavním pomocníkem byl internet a všechny dostupné informace, které si pachatel mohl zjistit o stáhnout o svých obětech. Bryzdza naráží na fakt, jak jsou sociální sítě nebezpečné a co ostatní o nás mou všechno zjistit na naších profilech a jak těchto informací mohou zneužít.
--------------------
Co se mi na knize líbilo:
+ krátké kapitoly
+čtivost, autorův styl psaní
+kapitoly z pohledu pachatele

Khalidah
06.06.2023 4 z 5

Téma čtvrtého případu Eriky Fosterové bylo opravdu zajímavé. I v běžném životě si lidé mnohokrát neuvědomují, že obsah jejich profilů, které sdílí na socialních sítích, se může dostat do zcela špatných rukou a mít i osudné následky. Tentokrát autor odhalil identitu pachatele už před koncem knihy, ale na napínavosti to příběhu vůbec neubralo. Pachatel byl teda neskutečná bestie a z popisů jeho myšlenek a činů mě až mrazilo. Těším se na další pokračování této série.

macrelka
31.05.2023 3 z 5

Předchozí 3 knihy série jsem přečetla jedním dechem, ale tady mi to nějak nešlo... Pasáže psané z pohledu pachatele byly na mě už moc, bylo mi u toho ouzko. Ale závěr skvěle vygradovaný.

jirka7232
31.05.2023 5 z 5

Přečetl jsem dosud první tři díly a je to velmi čtivé (Do posledního dechu jsem četl prakticky do posledního dechu). Hlavní hrdinka opravdu není zase tak sympatická, ale ve třetím díle je to o něco lepší.
Nicméně pořád nerozumím tomu, že po i zkušenostech policisté v Londýně nejsou ozbrojení a to ani v případě, že se chystají dopadnou vraha? To ho chtějí chytat prázdnýma rukama? Stejný problém měl první i druhý díl.

Booky84
16.05.2023 5 z 5

Čtivá, svižná, napínavá detektivka, od které se nejde odtrhnout a stránky letí jedna za druhou a najednou je konec. Postava Eriky je prostě svá a jiná a je nutné si na ní zvyknout, ale stejně jí čtenář drží palce, aby dopadla vraha. Identitu vraha se sice dozvíme relativně brzy, což je trochu škoda, ale zase je zajímavé sledovat další kroky pachatele i policie. Celkově se jedná o povedenou detektivku, jak je již u autora zvykem.