Inovátoři

Inovátoři https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254702/bmid_inovatori-254702.jpg 4 107 27

V roce 2011 se z Isaacsonova převratného životopisu zakladatele Applu Steva Jobse stal globální fenomén a jedna z nejprodávanějších knih literatury faktu všech dob. Nyní Walter Isaacson přichází s příběhem lidí, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili. Pokud chcete pochopit, jak k inovacím skutečně dochází a jak spolupráce vede ke kreativitě, pak jsou Inovátoři tou správnou volbou. Tato kniha má naději stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací. Isaacsonova mistrná sága začíná Adou Lovelaceovou, dcerou lorda Byrona, jež se ve čtyřicátých letech 19. století stala průkopnicí počítačového programování. Zkoumá fascinující osobnosti, které stvořily stávající digitální revoluci, jako například Vannevara Bushe, Alana Turinga, Johna von Neumanna, J. C. R. Licklidera, Douga Engelbarta, Roberta Noyce, Billa Gatese, Steva Wozniaka, Steva Jobse, Tima Bernerse-Lea a Larryho Page. Tento příběh vypráví o tom, jakým způsobem uvažovali a proč byli tak vynalézaví. Je také vyprávěním o jejich schopnosti spolupracovat a osvojit si umění týmové spolupráce, díky níž pak byli ještě kreativnější. Nacházíme se v éře, která inovace, tvořivost a týmovou spolupráci podporuje. Inovátoři nám ukazují, jak k těmto jevům dochází.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu

Vydáno: , Práh

The Innovators: How a Group of Hackers, Geniuses and Geeks Created the Digital Revolution , 2014

Rihatama
11.12.2023 5 z 5

Na počátku stál... transistor. Vlastně na úplném počátku stála v první polovině 19. století žena se svou převratnou teorií o multifunkčním stroji - hraběnka Ada Lovelaceová (1816-1852), dcera matematičky a známého anglického básníka Byrona. Isaacson čtenáře provádí digitálními dějinami srozumitelně členěnými kapitolami od programování, tranzistoru, mikročipu, videoher, internetu, osobního počítače, softwaru až po online připojení a vývoj webu. Čtenář se vrací až do doby před 150 lety a nabízí se mu úctyhodné penzum informací o životech a práci desítek osobností, o roli a významu velkých firem i start-upů. Dějiny digitální revoluce tvořila desítka výjimečných, inteligentních a zapálených jedinců, vizionářů a snílků. I když se to jeví jako protimluv k chladnému světu počítačů, nevznikly by bez vášně, sporů, soudních tahanic či osobních obětí. Zpočátku šlo o téměř undergroundové hnutí, kdy vědecké práce na vývoji digitálních technologií probíhaly v garážích atp., a sdílely se zdarma s dalšími nadšenci vynálezci. Dokud nezačal boj o intelektuální vlastnictví, a nakonec o peníze, za což se podstatně zasloužil Steve Jobs. Díky tomu ale taky nakonec vybudoval firmu Apple. Sama jsem měla na škole v rámci všeobecného vzdělání programování. Dnes člověku stačí kurz uživatele počítačových programů, aniž si uvědomuje, jaký to byl průlom, když se podařilo dosáhnout toho, že na klávesnici se napsalo písmeno, a to se objevilo na monitoru. A co teprve vytvoření grafického uživatelského rozhraní. Vzpomínám si na svůj první laptop z konce 90. let - IBM s pamětí 3 MB.... Isaacsonovi se podařilo napsat pro laika velmi čtivou a současně informacemi napěchovanou knihu. Doporučuji.

radimch
17.05.2022 4 z 5

Pěkná kniha, nabitá informacemi.

pablito
28.03.2022 4 z 5

Zajímavý výlet do pravěku počítačů a internetu ...

hippiesak
18.02.2021 4 z 5

Souhlasím s názorem, že tato kniha může být označována jako "Bible ajťáků" :) Je tu milion (nejen IT) informací :) Některé jsou mega super, třeba proč se chybám v IT říká "bugy" (že to má souvislost s broukem, asi tuší každý, ale kniha popisuje konkrétní příklad prvního "bugu" a to mě pobavilo), některé informace jsou zajímavé méně (pro mě třeba dospívání některých inovátorů, které jsem neznal). Ale ve výsledku je to kniha s velkým K. Já si ji pořídil na Audiotéce načtenou panem Vladislavem Benešem (dabuje třeba Richarda Gera) a jeho hlas byl super a kniha se dobře poslouchala. Takže díky některým slabším pasážím dávám "jen" 4 hvězdy, ale jinak knihu vřele doporučuji :)

E_Lan
06.06.2020 3 z 5

Vlastně je to velmi poučná kniha o inovacích (na poli počítačů), ze které se dá hodně poučit. Když se člověk prokouše dost nezáživnými historickými dobami, čeká ho velmi poutavé vysvětlení vzniku Applu, Googlu, internetu a dalších neskutečně zajímavých počinů, které už dnes bereme jako standard. Takže nebýt té brutální délky, asi bych i jenu hvězdičku přidal...

Venda32
26.03.2020 4 z 5

Souhlasím s tím, že Jobsův životopis mě bavil víc. Tady v knížce se mi stávalo, že jsem kapitolami jen proplouval a čekal, kdy se to zlomí a přijde něco zajímavého.
Isaacson na knize nechal kus života, to je vidět. Neumím si představit množství materiálu, který musel projít.
Jako učitel informatiky jsem našel několik zajímavosti, které jsem si vypisoval. Ale kdyby byla kniha poloviční, asi by mi stačila taky.

jaroiva
02.01.2020 4 z 5

Moc se mi líbilo zpracování životopisu Steva Jobse a proto jsem se pustila i do této knihy.
Zpočátku mě to hodně bavilo, ale jak je tu mnoho osob, připadá mi, že než se stačím ponořit do jednoho osudu, přeskočí kniha na nějakého jiného člověka.
Chápu, že má jít o přehled, ne o jednotlivý životopis, ale pro mě byl lepší ten životopis jednoho člověka. Tady jsem se trochu ztrácela v čase i v osobách.
To ovšem nic nemění na tom, že jde o dost zajímavou knížku, takže i tak mě bavila. Přesto bych spíš doporučila ostatní knížky od autora, jak Jobs, tak i Leonardo nebo Einstein se mi líbili prostě víc.

Iv8
02.11.2019 5 z 5

Mně se kniha líbila. Nenásilnou formou podané zajímavé informace.

work
15.10.2019 3 z 5

Jednou ve čtvrtek večer, kdesi na americkém středozápadě, se ve sklepě....
V autě byl spolu s nimi jistý člověk, který pronesl památnou větu...
V blíže neurčený den, ve tři hodiny odpoledne, se sešli...
V knížce, která má ambice " stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací" jsou podobné stylizace spíše úsměvné. Buď mapuje dějiny, a pak je třeba se držet faktů a rovněž je i uvádět a slova jako " kdesi" jsou jako z Cimrmana, nebo jde o knížku, která má dění okolo vzniku hardware a software zpopularizovat, a pak je potřeba se tvářit méně seriózně a faktograficky. Kniha Inovátoři je tak ze 40% o faktech, zbývajících 60% je autorova spisovatelská představivost. Čím blíže se dostáváme do současnosti, ubývá představivosti a přibývá faktů, což dává smysl, žijící osoby vás mohou žalovat za kdeco.
Tím nechci v žádném případě snižovat schopnost Isaacsona psát poutavě o technologických tématech, což už prokázal u biografie Steve Jobse. Narozdíl od Jobsova příběhu, kde je jasná ústřední linka i postava, jsou Inovátoři jakýmsi protipólem, který se snaží ilustrovat kolektivní inovační přístup množství často bezejmenných lidí, oddělených časem i místem. To je těžký oříšek, hrdina chybí a množství těch menších postranních příběhů to nezachrání. Dozvíme se ale i spoustu zajímavých věcí a vůbec bych se nebránil tomu, aby podstatně zkrácená verze knížky sloužila třeba i jako vzdělávací materiál na středních školách o tom, jak funguje rozvoj techniky.
Shrnuto a podtrženo: dobře se to čte, trochu se vzděláme, a porozumí tomi i laik. A tak nechejme autorovi trochu básnické licence.

Lucie89
02.06.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Krásný výklad vývoje technologií a důležitosti týmové spolupráce. Excelentní vypravěčský styl autora. Jsem opravdu nadšená :)

darango
28.05.2019 5 z 5

pre mna ako programatora velmi zaujimave, neviem ako by to vnimali ludia bez zaujmu o pocitace :)

lazarus
17.04.2019 5 z 5

Hodně obšírná a vcelku vyčerpávající exkurze do historie výpočetní techniky.

lukas9608
17.03.2019 4 z 5

Výborný popis vývoje počítačů jdoucí přes zajímavě podané životopisy lidí, kteří svým dílem přispěli k rozvoji hardware (Intel,..), poté software (Microsoft, ...) a nakonec koncových služeb (Google, Wikipedia, ..). Předmětem knihy nejsou jednotlivé vynálezy, ale konkrétní lidé a jejich osobní příběhy, což činí knihu nesmírně poutavou.

DuchDoby
13.01.2019 5 z 5

Pár chytrých hlav dalo hlavy dohromady a...vznikl z toho třeba MacBook :-)

maphiosso
28.11.2018 5 z 5

Ačkoliv jsem pouze běžný uživatel PC a o elektrotechnice nemám nejmenší páru, tato kniha ve mně zůstane ještě dlouho. Možná proto, že se Isaacson nesnažil sepsat podrobnou historii nebo encyklopedii digitální revoluce a informačních technologií, ale předkládá čtenářům ucelený náhled do pozadí vývoje největších vynálezů moderní doby. Inovátoři nejsou o složitých technických popisech různých zařízení (i když jich v knize najdeme hned několik), ale především o motivaci jednotlivých aktérů, o náhodných setkáních, ze kterých se později vyklubaly geniální vývojářské týmy a především o filosofii lidského přemyšlení jdoucího ruku v ruce s moderními technologiemi.

Tozbee
29.08.2018 4 z 5

No páni. Nečekal jsem to, ale dostalo mě to. Užíval jsem si okamžiky poznání, jak klikatá (byť nedlouhá) cesta vedla k současné podobě výpočetní techniky, operačních programů a zejména internetu, který taky mohl vypadat úplně jinak. Z knihy si odnáším uvědomění, že rozšíření zásadních užitečných inovací je sice téměř vždy zaručené, ale smetanu slízne pouze ten, kdo se o to rozšíření zasadí. A že hlavní boj se odehrává právě v této rovině.

„Úspěch rodí pohodlnost, pohodlnost rodí neúspěch.“

elpablos
24.08.2018 5 z 5

Geniální kniha, toto je novodobá bible všech geeků - ajťáků!
Tuto knihu jsem četl před časem, takže už si nepamatuji veškeré detaily.
Isaacson ale opět dokázal sestavit drobné střípky do uceléného zajímavého příběhu o tom, jak nastala digitální éra.
V knize klade důraz zejména na práci kolektivu a nikoliv jen jedince. Některým historickým postavám se přisuzuje možná až nadlidská schopnost inovovat či vytvářet nové věci. Isaacson jim zásluhy neodebírá, jen poukazuje na to, že k finálnímu produktu často vede cesta spletitá lemovaná mnoha lidmi s různými myšlenkami, kteří ovlivnili tvůrce tou správnou cestou.
Určitě knihu doporučuji všem, co se zajímají o techniku či jen šťouralům, kteří rádi vědí víc - jako já.

Jonny
18.10.2017 4 z 5

Zajímavé čtení. Užíval jsem si jak se s posunem času posouvalo i o čem se v knize píše. (matematika, hardware, hardware a software, software) Kdybych si býval byl přečetl knihu na střední (nebo nám nějaký učitel ty informace zprostředkoval, tak přehledně jako kniha) tak bych možná ajťákem zůstal.

Vesmich
06.10.2017 5 z 5

Inovátory mám jako audioknihu a pouštím si je v autě, když potřebuji trochu povzbuzení a taky si je pouštím, když jdu jen tak po ulici a potřebuji záminku pro radostné bytí a víru v lidský mozek a um. Autor je tak nadšený z technologií a umí vývoj v dané oblasti popsat tak optimisticky, až je to nakažlivé. Těžko soudit, jak se s knihou vypořádají absolventi humanitních oborů, ale jednak se nejedná o povinnou četbu a potom, text není nijak složitý. Tedy doporučuji.

orson
27.09.2017 5 z 5

Dělal jsem si na tuto knihu dlouho zálusk a rozhodně jsem nebyl nakonec zklamán. Walter Isaacson ty životopisné knihy fakt umí - spousta faktů, spousta jmen, ale pořád je to dobře čitelné, výborně poprojované souvislosti a spousta zajímavostí!