Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy

Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1370/bmid_inkvizitor-symbol-strachu-a-hruzy-e2p-1370.jpg 4 53 9

"Izák Marco žil v trvalém bolestném napětí, které jen občas pominulo v jeho snech. Jednou se viděl v roli Mojžíše, jak stojí na hoře Nebo, ale nehleděl odtud na Zaslíbenou zemi, nýbrž na celý svět, a všude viděl hořet dřevěné hranice, viděl, jak křesťané útočí na ghetta, viděl, jak pálí, zabíjejí, topí a věší židy, viděl prchat svůj národ z jedné země do druhé, viděl, že nikde nedošel kýženého klidu, a vyslal úpěnlivou modlitbu k Bohu, svému Hospodinovi." Pod strašlivou válkou Velkého inkvizitora Tomáse de Torquemada se sen Izáka Marka rychle změnil ve smutnou skutečnost… V tomto neobyčejně působivě napsaném románu prožíváme jednu z nejpřevratnějších epoch lidských dějin - přelom patnáctého a šestnáctého století. Nemluví se v něm pouze o skvělém rozšíření moci Jejich katolických Veličenstev Ferdinanda a Isabely, nýbrž i o lstivosti a pokrytectví Borgiů v Římě, a především o houževnaté zarputilosti a posedlosti Kryštofa Kolumba, který se po mnohaletém úsilí vydal roku 1492 objevovat Nový svět…... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Torquemada , 2005

ujira
30.08.2023 3 z 5

Název knihy je trochu zavádějící, protože hlavní dějovou náplní jsou sny a plavby Kryštofa Kolumba,budování španělského království díky katolickému královskému páru Isabele a Ferdinandu, kteří umožnili Kolombovi uskutečnit jeho celoživotní cíl, italská duchovenská dynastie papeže Borgia upevnující vliv a moc a všudypřítomná komunita židovského obyvatelstva, pronásledovaného, konvertujícího, přežívajícího díky schopnostem přizpůsobit se a využít možností. Inkvizice španělská tento děj rámuje, a dokresluje tvrdé mocenské boje v Evropě na konci 15.stol. Kniha má mnoho vrstev, místy je rozvláčná a postrádá akčnost, a také přespřílíš postav, které postrádají hloubku dějové napětí tříští.

MKrat
31.10.2022 5 z 5

Hodnotné dílo, kus historie a faktů...

čef
17.07.2022 5 z 5

Tři romány v jednom, stránkově to potom vypadá nad 600 stran. Jeden je o Kolumbovi, druhý o španělské inkvizici a završení znovudobytí pyrenejského poloostrova a třetí o pronásledování a konečném vypuzení židovského obyvatelstva na konci 15. století. Vše je samozřejmě dokonale propojeno, na zpracování tohoto díla vykonal autor mnoho důkladné práce.

666Jitka
05.06.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla před pár lety a zanechala ve mně velice silný dojem. Zdařile zpracovaná historická fakta o Španělsku a příběh velkého inkvizitora Torquemady. Moc pěkně a čtivě napsané. Kniha se mi velmi líbila.

Sahir
23.12.2018

Rozvláčné,odbíhá do různých směrů.zklamalo

Rozmarýna Rozm
16.10.2017 3 z 5

Zklamání. Čekala jsem knihu o Inkvizitorovi plnou strachu a hrůzy a dočkala jsem se knihy převážně o Kryštofu Columbovi, Isabele a Ferdinandovi Katolických (Kastilská a Aragonský), dále o papeži Borghiovi a inkvizitor tam skoro nebyl. Bylo tam velké množství postav, takže sem tam jsem v tom už měla zmatek, zbytečně rozsáhle popisované dějiny té doby ve Španělsku, v Portugalsku, v Římě, dokonce tažení francouzského Krále do Neapole. Bohužel na to doplatil děj, už jsem se místy nudila s pocitem, že čtu učebnici dějepisu. Dočetla jsem se sebezapřením. Inkvizitor mi nevyzněl jako symbol strachu a hrůzy a Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického je mnohem lepší.

Wulfwaera
26.01.2015 5 z 5

Skvěle zpracované jak po historické stránce, tak po stránce dějové. Především mluvím o nenásilném vyvážení historických faktů a fikce, skutečné postavy se bez bolestných křečí setkávají s postavami fiktivními. Tento román pro mne představoval úvod do tvorby Siegfrieda Obermeiera a musím říci, že od té doby jsem jeho věrným čtenářem a čtu cokoliv, co nese jeho jméno a padne mi v knihovně do ruky. A také mohu říci, že mne nikdy nezklamal. Úroveň jeho románů si drží stále stejně vysokou úroveň.

Thanyss
17.06.2013 3 z 5

Tak se mi nakonec podařilo Inkvizitorem prokousat a jsem mírně zklamaná. Obermeier je rozhodně vynikající spisovatel, který má historická fakta řádně srovnaná, ale přijde mi, že v téhle knize se chtěl věnovat tolika historickým událostem až se ve vzájemné provázanosti a vysvětlování děje utopila záživnost.

Byla jsem zvědavá na historické popisy španělské inkvizice podbarvené románovým dějem, ale dočkala jsem se jen několika suchopárných pasáží o tom, jak asi probíhaly výslechy. Ani Velký inkvizitor nevyzněl tak strašlivě, jak musel ve skutečnosti působit.

Náladu mi poněkud spravila závěrečná část knihy, kde je popisováno Kolumbovo objevení ostrovů u Ameriky a pokusy o následné osídlení. Takže čistě za mě by knížka mohla postrádat dobrých 300 stran a ničemu by to neuškodilo. Kdyby se Obermeier zaměřil převážně na jedno téma, byl by konečný výsledek záživnější.

Za mě tedy 2,5/5, takže 3 hvězdičky. Od tohoto spisovatele jsem čekala mnohem mnohem víc.

Kvothe
10.04.2011 5 z 5

Velmi čtivý a dobře vymyšlený příběh - Téměř jsem se rozesmál, když jsem zjistil, že je mi Torquemady až líto (v části, kdy navštíví Vatikán :-) ) Kvalitní historický román, který stojí za přečtení.