Ostrov

Ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220196/mid_ostrov-220196.jpg 4 203 59

Ingrid Barrøy série

Román o neobyčejné hrdince Ingrid, jenž okamžitě zaujme čtenáře archetypální silou vyprávění o zápase lidí s drsnou přírodou. Opírá se o skutečný příběh lidí, které autor poznal ve svém dětství a je situován do první poloviny 20. století na malý ostrov Barroy na severozápadním pobřeží Norska.

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Pistorius & Olšanská

De usynlige , 2013

Alma-Nacida
18.06.2019 4 z 5

Pěkná kniha, kde čas zdánlivě poklidně plyne, ale pod povrchem žhnou vášně, temnota se dere ven a záleží jen na dětech, že všechno nekončí katastrofou. Díky za skvělý čtenářský zážitek! :)

mata57
10.05.2019 5 z 5

Kniha o síle a kráse života a nevyzpytatelné hře osudu . . .

adorjas
08.04.2019 4 z 5

Bavia ma knihy o opustených miestach, kde človek bojuje so živlami a snaží sa nielen prežiť, ale aj nejakým spôsobom žiť. Krátke, tvrdé vety textu, drsné správanie ľudí popísané vo všetkej strohosti. Na takom mieste nie je priestor na láskavosti a tak ako postavy dennodenne sledujú more a jeho vlny, tak sa nesnažia vŕtať vo svojich vlastných hĺbkach.

Majah68
28.01.2019 4 z 5

Pravé čtení na zimu.
Kořeny. Koloběh. Rovnováha. Trpělivost. Souznění bez vysvětlování.

Acamar
25.12.2018 5 z 5

Velmi půvabné vyprávění o všedním životě několika členů rodiny, žijících na jednom z malých norských ostrůvků.
Převážně prostý popis každodenních činností nutných k přežití, vedle stejně nepateticky a prostě vylíčených zlomových událostí v běhu života této malé sepjaté komunity, kde každý přesně zná své místo a roli... ale i přes tuto jednoduchost vyprávění se autorovi podařilo příběhu vtisknout poetičnost i mezi řádky sdělit "nesdělitelné" hluboké emoce a vztah k ostrovu i jeho obyvatelům mezi sebou navzájem.
Přes všechnu tu drsnost a nevypočitatelnost života na tomto místě, působí popis takovéhoto přirozeného sepětí s přírodou a členy rodiny až idylicky, má to však téměř pohádkové kouzlo.

aralka
02.11.2018 3 z 5

Celá tato kniha je spíše o atmosféře než o ději samotném. Autor nás bravurně zvládnul přenést do první poloviny 20. století na ostrov Barroy na pobřeží Norska, cítíme vítr, mráz, pach rybiny, mráz, mokro a tak trochu ze všeho plynoucí beznaděj. Kniha pojednává o rodině chudých rybářů žijících osaměle na malém norském ostrově. Jejich život je velmi těžký a vše důležité je určováno přírodou, jejím řádem, určujícím po staletí tep a běh několika generací a lidi se nesnaží vymanit z tohoto běhu, ale naopak se mu pokorně podřizují. Je zde zobrazen člověk a jeho schopnost dokonale souznít s něčím, nad čím má jen částečnou kontrolu a před očima nám také vyvstane obraz člověka v jakési jeho původní čistotě, nezaneseného ničím, co by vlastní život vychylovalo od jeho srozumitelnosti. Každý z rodiny ví, co má dělat, ví, kde je u stolu jeho místo a jaký je jeho úkol, jakou práci musí zvládnout, protože to zcela přirozeně vyplývá z okolností. Vím, že to tak mělo být, jazykové prostředky byly dobře zvoleny, atmosféru místa i děje samotného dobře vykreslily, autor používal spíše náznaky než nějaká dlouhá vysvětlování, krátké věty, které někdy byly až heslovité, švihnutí bičem, stalo se to a basta! Nicméně musím říct, že dvě knihy od tohoto autora mi stačí a další už číst nebudu, není to tak úplně moje krevní skupina...

rozvera
17.10.2018 4 z 5

Zajímavý příběh o žívotě rodiny norského rybáře, která žije osaměle na jednom z nesčetných norských ostrovů. Děj je zasazen do první třetiny dvacátého století, členové rodiny včetně dětí od nejútlejšího věku se rvou s přírodou o přežití a zajištění životních potřeb, prožívají společně drobná vítězství i tragedie, se kterými se musejí vyrovnat.

slunecnice45
11.09.2018 5 z 5

Kniha k zamyšlení, o čem je život. Plynutí času a v něm plynoucích postav. Tahle kniha je o pocitech a atmosféře, děj je druhotný.

evickakyticka
19.08.2018 3 z 5

Druhé setkání s autorem dopadlo rozhodně lépe než první. Dřevaře jsem nedočetla. Ostrov se mi docela líbil. Popis života na ostrově a osudy rodiny, která na něm žije byl čtivý, takový "norský vesnický román". Přesto jsem v ději postrádala něco.... nějakou jiskru....bylo to takové "plytké". Nemůžu najít vhodnější slovo. Pokud bude chuť, budu pokračovat i Bílým oceánem.

oxiduji
13.07.2018 5 z 5

Krásná kniha, její tempo, postavy, vše je jak má být. Ostrov v nás.

Eremites
03.04.2018 5 z 5

Knížka nevelkého formátu, o stejně nevelkém ostrově Barroy, mi naprosto učarovala. Svou strohostí a současně svou hloubkou, drsností i láskou, osamělostí i soudržností.
Nikdy bych neřekla, že já - skrz naskrz suchozemská krysa - zatoužím po životě na takovém ostrově. Užívala jsem si čtení snad všemi smysly. V jednoduchých a strohých větách může pozorný čtenář okusit mořskou sůl na jazyku, svištění větru při první zimní bouři, chlad pronikající hluboko do kostí, pach sušených tresek, vůni sušícího se sena v létě....
Život na takovém ostrově je nesmírně tvrdý až krutý, přesto mi někde v hloubce duše rezonuje touha po takovém životě. Životě v souladu s přírodními zákonitostmi, naplněném prací pro dosažení základních existenčních potřeb, bez chaosu a přehlcenosti dnešního světa.

"Nikdo nedokáže ostrov opustit, ostrov je vesmír v kostce, kde hvězdy spí v trávě pod sněhem."

Disease
03.04.2018 5 z 5

Výborně napsáno, takže ani nevadí, že se tam v podstatě nic zásadního neděje.

knihomolka525
07.03.2018 5 z 5

čtivý příběh o rodině která se musí semknout jinak by ten těžký život nepřežili a neváhají přijmout i cizí děti které by bez nich zahynuly

Makropulos
05.03.2018 4 z 5

„Jestliže člověk jednou bydlí na ostrově, už se odtud nedostane, protože ostrov ho drží a nepustí.“ A o tom vypráví autor ve svém románu. Není to vlastně ani příběh, je to popsaný nelehký život jedné rodiny na jednom malém ostrůvku s dvanácti stromy, mořem, letním sluncem a zimními bouřemi. Vypráví o sounáležitosti lidí s přírodou, s ostrovem, kde každý, včetně dětí, ví, co a kdy má dělat, i o tom, že jakýkoliv cizí zásah nebo i snaha někoho z členů rodiny ostrov opustit přináší přinejmenším narušení harmonie i různá neštěstí. Ostrov je prostě podstatou jejich života a oni jsou ostrované. Celé vyprávění je tvořeno krátkými kapitolami i větami a tím je podtržena ta syrovost prostředí a života. Rodinné tragédie i další události jsou brány tak, jak přicházejí, stejně jako příliv, odliv, léto, zima, život a smrt. Snad jen to, že některé vazby a vztahy v rodině jsou jen tak nějak naznačeny, protože ani mezi členy rodiny není zvykem se moc ptát, mi trošku pokazilo celkový dojem z knihy.

Rade
05.01.2018 3 z 5

O těžkém životě na malém ostrově v rozbouřeném severském moři. Pro našince asi o to působivější, že se odehrává v prostředí pro nás tak cizím a neznámém - moře, vlny, mráz, led, bouře…
Popisy úžasné, člověk opravdu cítí, jak vichr fučí, led studí a příboj rachotí, na druhou stranu psáno poněkud odtažitě, studeně a zkratkovitě, což sice pochmurný účinek knihy prohlubuje a navozuje pocit jakési osudovosti, mně to ale poněkud ztěžovalo příběh prožít. Jako bych koukala na film, kde mi někdo vypnul zvuk.

intelektuálka
22.12.2017 5 z 5

Drsný příběh z drsného severu, kde každý den je boj o přežití...Já, rozmazlená výdobytky moderní doby musím před takovými lidmi smeknout...Vystaveni přírodě bojují s jejími rozmary a také mají svoje sny...
"Ostrovan se nebojí, to by tu nemohl žít
ostrovan je hluboce zasmušilý, netrne však hrůzou, ale závažností chvíle"

SuperSojka
05.11.2017 4 z 5

Zajímavá kniha líčící život z nehostinných krajů nám zcela neznámých.

Toffee
03.10.2017 5 z 5

Dokonalé! Tahle knížka je sám život přetavený do slov. Skláním se před autorem, který dokázal takhle dokonale sladit formu a styl svého psaní s obsahem a vlastně i s rytmem života na ostrově. Den za dnem, roční období za ročním obdobím, stále dál, trpělivě a neochvějně - když bouře rozmetá stavbu, další den se z moře vyloví materiál a začne se znovu. Až budu v zimě skuhrat na mráz, vzpomenu si, jak vytáhli z moře sítě a ty se okamžitě proměnily v ledové desky.

Ječmínek
03.10.2017 4 z 5

Nejen Ingrid je hlavní postavou, ale měli by tak být označeni skoro všichni lidé žijící na ostrově. Třeba nezlomný otec, trochu nešťastná matka, předčasně dospělé děti, ale třeba i dědeček, nebo duševně zaostalá otcova sestra. Kniha popisuje drsně a jednoduše život a osud těchto postav. Ne však jednotlivců, ale celé ostrovní rodiny, protože jeden závisí na druhém.

sick.boy
26.09.2017 5 z 5

"To je drsný."
Tato jednoduchá myšlenka se mi zjevovala v hlavě při každé druhé větě v této překrásně napsané knize. A bylo to drsný.
Jacobsen píše velice vážně, je to tíha, ale stejně vás to nutí číst dál, protože si říkáte, "co se asi teď děje na ostrově" a vy u toho chcete být s nimi, aby postavy z této knihy nebyli tak sami. Lidé z ostrova jsou k němu připoutáni silnými kořeny, střídavě ho milují i nenávidí, ale před všechnu těžkou práci s ním spojenou by ho nedokázali opustit.
Moc me bavilo číst o běžném životě lidí, kteří musí tvrdě pracovat, aby přežili. Pro mě, člověka pohodlného, je to velmi vzdálený životní styl.
Lidé z ostrova přemýšlí jinak.
Jednají na zcela odlišných principech, mají vlastní řeč, přestože toho ve výsledku moc nenamluví. Nepotřebují to.
Upřímně můžu říct, že nic podobného sem v životě nečetl, samozřejmě myšleno pozitivně. Zážitek z knihy je díky neuvěřitelně vybudované atmosféře silný a myslím, že vydrží působit dlouho.
Snad až než se ponořím do Bílého oceánu.