Inferium

Existuje peklo? Co se v něm s hříšníky vlastně děje a za jak velká či malá provinění se tam dostanete? A odkud se v Inferiu bere ten dobytek, který rodí země a ze kterého démoni podle chuti odkrajují kusy masa, a to znovu dorůstá, dobytek, který jen bučí a bez odpočinku vykonává tvrdou práci? V pekelné říši Inferium zazní proroctví, které tvrdí, že lidé spáchají zlo tak veliké, že to ani nebe neunese. Démoni ho však neberou vážně – navíc ani netuší, že jejich dobytek jsou nějací hříšníci. Co by asi tak mohli spáchat? Když je však protržena nebeská blána a ze zemského povrchu se do Inferia nahrnou lidé jako rozzuření sršni, prastarý pekelný řád se otřásá v základech. Dokáže satanova legie porazit Waffen-SS? Inferium je napínavý akční román o střetu dvou civilizací, z nichž každá má úplně jiný pohled na svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403761/inferium-NgD-403761.jpg 4.736
Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Kniha Inferium

burianek

Až na ten konec, přečteno na jeden zátah.

obrobr

JOJ To byla jízda .

Bašťák

Velice originální námět i zpracování :-) povedené, čtivé. Autor využívá podobného principu jako v Propasti času - naprosto rozdílný pohled dvou "civilizací" na průběh stejné události, zde okořeněné principy fungování samotného Pekla a přes ty hrůzy je to místy až vtipné :-)
Oblíbená citace: "Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s Peklem samotným?".

mot33

Tak nevím nápad super ,stale mě to nutilo dočíst ,tak jsem to dočetl.Asi to není špatné ,ale PROPAST ČASU SE MI ZDÁLA LEPŠÍ.Trochu méně krve na můj vkus.

martina1199

Tak tohle byla opravdu povedená pekelná jízda :-)
Pozor možnost spoileru!!!!

Nemám co vytknout, barvitě vykreslený fantaskní svět pekla, které mi svým vyobrazením trochu připomnělo část slavného triptychu Hieronyma Bosche Zahrada pozemských rozkoší, byl prostě skvělý, stejně jako příběh samotný. Představa absence nebe jako protiváhy mi přišla tedy hodně děsivá, pointa samotná taky lidstvu moc nefandí. Nutno uznat, že se ani není čemu moc divit.

Rozhodně doporučuji a všemi deseti :-)

Toriel1

Velmi dobré! Vlastně přímo vynikající! Kniha je vlastně pokračováním povídky, která se objevila v antalogii Ve stínu Apokalypsy, kde šlo o jednu z nejlepších povídek. Inferium autorův nápad s peklem rozvíjí k dokonalosti. Mohu jedině doporučiti!

Gabetka

Autor báječným způsobem dokázal čtenářům zprostředkovat atmosféru pekla, jak ho neznáme a poznat nechceme. Čtení by mělo být povinné, aby nás přešly choutky páchat zlé skutky. Popis utrpení hříšníků po smrti byl občas opravdu až nechutný, ale na druhou stranu to vyvažovaly skvostné vtípky. Děj, popis pekla, jeho provázání se světem a lidmi, postavy... to všechno bylo do detailů promyšlené a propracované do maximálně čtivého celku. Vnímání světa nebylo černobílé, rozhodně nešlo o klasický souboj dobra a zla, kdy je jasné, na kterou stranu se při čtení přikloníte. Zde šlo o střet kultur, z nichž každá má své zvyky, nad kterými ani nepřemýšlí, a najednou je konfrontována interpretací z jiného úhlu a musí se s tím nějak popasovat. Kniha je chytrá, čtivá a vtipná, nejde o bezmyšlenkový akční nářez prokládaný vtipnými hláškami. Mohu jen doporučit.
Dle mého názoru byl Satan jednou z nejinteligentnějších postav :-)
A Asfalt si přečtu, abych mohla jako ostatní srovnávat.

Okoslav

„Došel k samičce člověka, zaklekl jí krk a odřízl jednu mléčnou žlázu. Člověčice u toho vřeštěla jako pominutá. ‚Zvykneš si,‘ konejšil ji. ‚Však ono ti doroste.‘“

Zapomeňte na pekelný oheň a všudypřítomný zápach síry. Protože tohle peklo rozhodně není další variací na laskavou českou pohádku. Ale místem, které vás skutečně donutí začít si dělat seznam svých hříchů. A stát se vegetariánem. Pro jistotu. V Inferiu totiž lidé dávno nejsou lidmi. Ale bučícím, tupým dobytkem, který se rodí v samotné zemi. Takže zatímco den za dnem bez oddechu vykonávají tu nejtěžší práci, bez jídla, pití a odpočinku, démoni z nich odkrajují kusy masa i celé končetiny.

Burešovo Inferium někteří srovnávají s Kopřivovým Asfaltem, ale nenechte se zmást – obě pekla se od sebe výrazně liší. Tam, kde Kopřivovo peklo působí bizarním, místy až groteskním dojmem, tam je totiž Burešovo Inferium mrazivě syrovou krajinou, o které téměř bolí číst. A která (ať už záměrně, nebo ne) ve čtenáři rozbrnkává i skryté vegetariánské strunky. Protože ruku na srdce: zkuste si dát pečené koleno poté, co jste četli tohle.

Bureš navíc mnohem víc vsází na samotný příběh. S akcí jako takovou přitom šetří, na škodu to ale není – o to větší prostor v Inferiu dostávají postavy a rozvíjení jejich vzájemných vztahů. A dost možná je to jediná knížka, ve které fakt budete chtít fandit náckům.

Roman Bureš

Roman Bureš