Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/577/indiansky-beh-krepelice-kdyz-miluje-KDp-577.png 4 119 16

Kniha shrnuje dosavadní prozaické dílo jedné z nejvýraznějších osobností 90. let. Indiánský běh, publikovaný r.1988 v samizdatu, zaujal sugestivním tématem i originálním zpracováním - vzpomínky na dětství, dospívání a dospělost v období totalitního režimu jsou nejen kontroverzní výpovědí o době, ale i o reálných lidech, byť skrytých za důmyslnými přezdívkami. Novely Křepelice a Když milujete muže přidávají k osobním prožitkům a traumatizujícím pocitům téma mateřství a lásky, jedno chápané jako radost, druhé jako osud. Třetí próza je příběhem ženy, již komunistická justice a poté zas mladší žena odejme milovaného muže. Román Krákorám děj fragmentarizuje do krátkých kapitol a úsečných vět. Vnímáme posun od niterné výpovědi k obecnějšímu sdělení o naší posttotalitní současnosti: příběh se prolíná s kronikou doby - volbami, privazizací, podnikáním, nezaměstnaností, rasismem... Při četbě je latentně přítomna otázka: opravdu jsme se zbavili cejchu minulosti?... celý text

Mrňous1
13.03.2021 5 z 5

Tereza Boučková mi roky unikala. Pak jsem přečetla Rok kohouta a byla jsem nadšená. Tak jsem si půjčila další knihu a nadšená jsem opět. Ale myslím si, že jsem ji přečetla ve správné době. Před dvaceti lety bych si její knihy asi tolik nevychutnala a hlavně bych jím neporozuměla. Zato teď jím tleskám. Výborné.

Karin_Kim55
19.10.2020

-----Čteno z povinnosti do školy a už nikdy víc, prosím.-----

Většinu času jsem kroutila hlavou a přemýšlela, proč si "Alfa" nechala udělat 3 děti (první chápu, nehody se stávají...), když s nimi pak bylo tolik problémů. Vážně nad těmihle ženskými kroutím hlavou. Jako chudák autorka, když si připadala jako "Prasklá guma".
Ani styl psaní není nic extra. Jak se všude píše "autorka píše úsečně, v krátkých odstavcích a kapitolách" a to mi přesně nevyhovuje. Místy jsem byla zmatená, kdo je kdo - ty jména jsou vážně šílená. Pak jsem už byla zoufalá, pamatovala si jen hlavní rodinu a zbytek se mi prostě motal.

Ani nevím, jestli mi to něco dalo? Vůbec nic. (Proč nás na škole do takové četby nutí? I ten název (i když po dokončení referátu už ho chápu) je úděsný a mladé lidi nepřiláká. Akorát to odrazuje a člověk si říká, co je to za šílenost.)

kuruteku
13.07.2019 3 z 5

Urcite zajímavé si přečíst. Ale čekal jsem od toho víc. V porovnání s Honzou od Salivarove mi chybí nějaký přesah, je to jen - do určité míry autobiograficky - příběh někoho z disidentskeho prostředí. Ano, možná byl jeden z prvních a já ho nešťastnou náhodou četl později. Urcite si přečtu i ty další, ale nadšen - bohužel - nejsem.

pajaroh
28.05.2018 4 z 5

Nedávno jsem četla "memoáromán" Pavla Kohouta Kde je zakopán pes a je velmi zajímavé získat jiný pohled na ty stejné osoby a události. Jak to všechno může být zavádějící a jednostranné... Kniha Terezy Boučkové se mi líbí, jednotlivé novely sice opakují stejné události, ale pokaždé originálním způsobem. Úsporný styl je v tomto případě výmluvný a bolest navzdory snaze o ironii a nadhled je ve všech částech knihy dobře patrná.

Marčullkas
13.12.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla za jeden večer a moc se mi líbila.

Mr.Donut
29.05.2017 4 z 5

„Snad jsem pro něj ani nebyla trojrozměrná. Přičetl k počtu dvou ještě třetí a do položky alimentů mě zaknihoval jako cifru. Odešel, když mi byly tři. (…) Zajímá vás, proč mě nevzali na gymnázium? Byla jsem dcerou kontrarevolucionáře.“ (s. 13)

„Samet, něha, lidské řetezy, modlitba za příslušníky pohotovostní jednotky, kteří jen plnili rozkazy v lednu, srpnu, listopadu, kopali a tloukli, stříkali z vodních děl do babiček, do kočárků, samet, něha, odpusťme si, co jsme si, všichni jsme kolaborovali, všichni jsme vytvářeli totalitu, tajný agent StB i topič i hlídač i kominík, samet, něha, na komunisty neuplatňujeme princip kolektivní viny, byli špatní, ale i dobří, popravili jen několik desítek lidí, jen několik stovek jich připravili o život, zastřelili na útěku, uštvali v lágrech, jen několik tisíc pozavírali na léta do cel, jen několika milionům zničili morálku, iluze. Život. Všichni jsme kolaborovali, dozorce ve věznici, který k smrti umlátil Pavla Wonku, stejně jako prodavačka, žena v domácnosti, nikdo z nás nemá čisté ruce, odpusťme si, co jsme si, jsme sametoví, jsme něžní, jsme nejlepší, celý svět obdivuje naše topiče, naše hlídače, naše kominíky. Naše agenty. Hurá.“ (s. 81)

Eremites
06.11.2016 4 z 5

Po několika letech jsem po knize sáhla znovu a opět jsem nebyla zklamaná. Sedí mi styl této autorky - ve zkratce, v metaforách, přesto až bolestně přesně a syrově vystihnout část jednoho života, kus naší historie.

bookcase
25.07.2016 5 z 5

TB píše zajímavě, nejvíc se mi líbila asi první novela.

mamamama1
06.02.2016 5 z 5

Podivuhodné, jak autorka mezi 30. a 40. rokem svého věku dokázala vyjádřit to, co si já uvědomuju až v důchodu. Mimochodem Indiánský běh publikovala už v roce 1988, tehdy samozřejmě samizdatově.

Rade
27.10.2014 4 z 5

Zejména Indiánský běh se mi dost líbil (5 hvězd).
Zajímavé, že film Zemský ráj to na pohled, který vycházel z obdobného děje i postojů (autorem scénáře rovněž autorka), mi vůbec nesedl.
Co mi přišlo v knížce jako vtipné, s lekhým nadhledem a co jsem přijímala s pochopením, mi ve filmu přišlo jako přehnaná karikatura bez vtipu.

mineralka
09.10.2014 1 z 5

Mě se prostě nelíbila.

Evik30
18.11.2013

Příběhy které se dobře čtou před spaním. I když u této autorky rozhodně vede Rok kohouta.

Hanyzka
25.08.2013 5 z 5

Nepřeslazená, možná odvážná, trochu tvrdá, ironická, osobitá, ale skvělá.

čohynka
13.04.2013

V knihovně jsem si ji půjčila ze zvědavosti, ale v tomto případě jsem sáhla vedle...

maryzka
17.06.2012 odpad!

Přečetla jsem si ze zvědavosti, ale tahle doba jak se popisuje to není moje parketa.

misssicccka
30.11.-0001 3 z 5

Tereza Boučková umí vyprávět, umí strhnout

Kniha Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám je v