Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám

Kniha shrnuje dosavadní prozaické dílo jedné z nejvýraznějších osobností 90. let. Indiánský běh, publikovaný r.1988 v samizdatu, zaujal sugestivním tématem i originálním zpracováním - vzpomínky na dětství, dospívání a dospělost v období totalitního režimu jsou nejen kontroverzní výpovědí o době, ale i o reálných lidech, byť skrytých za důmyslnými přezdívkami. Novely Křepelice a Když milujete muže přidávají k osobním prožitkům a traumatizujícím pocitům téma mateřství a lásky, jedno chápané jako radost, druhé jako osud. Třetí próza je příběhem ženy, již komunistická justice a poté zas mladší žena odejme milovaného muže. Román Krákorám děj fragmentarizuje do krátkých kapitol a úsečných vět. Vnímáme posun od niterné výpovědi k obecnějšímu sdělení o naší posttotalitní současnosti: příběh se prolíná s kronikou doby - volbami, privazizací, podnikáním, nezaměstnaností, rasismem... Při četbě je latentně přítomna otázka: opravdu jsme se zbavili cejchu minulosti? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/577/indiansky-beh-krepelice-kdyz-miluje-KDp-577.png 479
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Odeon

Mr.Donut

„Snad jsem pro něj ani nebyla trojrozměrná. Přičetl k počtu dvou ještě třetí a do položky alimentů mě zaknihoval jako cifru. Odešel, když mi byly tři. (…) Zajímá vás, proč mě nevzali na gymnázium? Byla jsem dcerou kontrarevolucionáře.“ (s. 13)

„Samet, něha, lidské řetezy, modlitba za příslušníky pohotovostní jednotky, kteří jen plnili rozkazy v lednu, srpnu, listopadu, kopali a tloukli, stříkali z vodních děl do babiček, do kočárků, samet, něha, odpusťme si, co jsme si, všichni jsme kolaborovali, všichni jsme vytvářeli totalitu, tajný agent StB i topič i hlídač i kominík, samet, něha, na komunisty neuplatňujeme princip kolektivní viny, byli špatní, ale i dobří, popravili jen několik desítek lidí, jen několik stovek jich připravili o život, zastřelili na útěku, uštvali v lágrech, jen několik tisíc pozavírali na léta do cel, jen několika milionům zničili morálku, iluze. Život. Všichni jsme kolaborovali, dozorce ve věznici, který k smrti umlátil Pavla Wonku, stejně jako prodavačka, žena v domácnosti, nikdo z nás nemá čisté ruce, odpusťme si, co jsme si, jsme sametoví, jsme něžní, jsme nejlepší, celý svět obdivuje naše topiče, naše hlídače, naše kominíky. Naše agenty. Hurá.“ (s. 81)

Eremites
06.11.2016

Po několika letech jsem po knize sáhla znovu a opět jsem nebyla zklamaná. Sedí mi styl této autorky - ve zkratce, v metaforách, přesto až bolestně přesně a syrově vystihnout část jednoho života, kus naší historie.

bookcase
25.07.2016

TB píše zajímavě, nejvíc se mi líbila asi první novela.

mamamama1
06.02.2016

Podivuhodné, jak autorka mezi 30. a 40. rokem svého věku dokázala vyjádřit to, co si já uvědomuju až v důchodu. Mimochodem Indiánský běh publikovala už v roce 1988, tehdy samozřejmě samizdatově.

Rade
27.10.2014

Zejména Indiánský běh se mi dost líbil.
Zajímavé, že film Zemský ráj to na pohled, který vycházel z obdobného děje i postojů (autorem scénáře rovněž autorka), mi vůbec nesedl.
Co mi přišlo v knížce jako vtipné, s lekhým nadhledem a co jsem přijímala s pochopením, mi ve filmu přišlo jako přehnaná karikatura bez vtipu.

mineralka
09.10.2014

Mě se prostě nelíbila.

Evik30
18.11.2013

Příběhy které se dobře čtou před spaním. I když u této autorky rozhodně vede Rok kohouta.

Hanyzka
25.08.2013

Nepřeslazená, možná odvážná, trochu tvrdá, ironická, osobitá, ale skvělá.

čohynka
13.04.2013

V knihovně jsem si ji půjčila ze zvědavosti, ale v tomto případě jsem sáhla vedle...

maryzka
17.06.2012odpad!

Přečetla jsem si ze zvědavosti, ale tahle doba jak se popisuje to není moje parketa.

misssicccka

Tereza Boučková umí vyprávět, umí strhnout

Tereza Boučková

Tereza Boučková