Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112802/indiansky-beh-krepelice-kdyz-milujete-muze-v-emg-3-vydani-v-odeonu-1-vyd-112802.jpg 4 46 11

Indiánský běh zaujal sugestivním tématem i originálním zpracováním - vzpomínky na dětství, dospívání a dospělost v období totalitního režimu jsou nejen kontroverzní výpověďí o době, ale i o reálných lidech, byť skrytých za důmyslnými přezdívkami. Novely Křepelice (1993) a Když milujete muže (1995) přidávají k osobním prožitkům a traumatizujícím pocitům téma mateřství a lásky, jedno chápané jako radost, druhé jako osud.... celý text

petunkav
petunkav
20.07.2023 3 z 5

No těžko hodnotit.
Indiánský běh pěkně, vtipně napsaný, neměla jsem vůbec problém.
Ale další dvě novely hodně zkratkovité, místy jsem se dost ztrácela.

Juagustin
Juagustin
23.03.2022 4 z 5

Boučková je mistryně zkratky, stručnost některých sdělení pro mě byla byla na hranici srozumitelnosti; teprve při druhém čtení se mi příběhy vylouply ve své syrové kráse. Všechna tři dílka jsou hutná, docela neveselá, ústředím námětem jsou partnerské vztahy na pozadí života v komunistickém Československu.
Nejvíc mě vzal za srdce Indiánský běh, zřejmě proto, že jde citelně o příběh autobiografický, tady jde každá sranda stranou. Autorce se tu podařilo skloubit a přesvědčivě zachytit na jedné straně politické náměty (perzekuce ze strany státu, zaměstnavetelů...) a na druhé straně osobní až intimní témata (konflikty v rodině, demence prarodičů, neplodnost). Podobný kontrast a rozkročení mezi osobním a veřejným najdeme i ve zbylých kratších kouscích. Doporučuji.

sonkovaj
sonkovaj
11.05.2021 3 z 5

Pěkné čtení od mé oblíbené autorky. Osobité vyprávění z doby, kterou jsem zažila. Některé příběhy šli hodně na dřeň. Těžké dětství, které si chce, jako každý z nás zapamatovat jako krásné.

Hecuba
Hecuba
23.04.2021 4 z 5

Skvěle a promyšleně koncipováno. Indiánský běh je sice nejsrozumitelnější a nejzábavnější zároveň, ale osobně velmi oceňuji autorčino symbolické pracování s postavami a jejich pocity.

eva3992
eva3992
27.08.2020 4 z 5

Prvotina Indiánský běh jsou autorčiny vzpomínky na dětství, dospívání a dospělost v období totalitního režimu. Výpověď o reálné době a reálných lidech, kteří jsou ukryty za přezdívkami. Novely Křepelice a Když milujete muže jsou o lásce a mateřství.

Autorka je ve psaní velice osobitá, její styl nesedne každému. Když jsem dočetla knihu Rok kohouta, byla jsem na rozpacích. Téma se mi líbilo, ze stylu psaní jsem nadšená nebyla. Dala jsem tedy autorce další šanci a jsem za to ráda. Indiánský běh se mi moc líbil, i když někdy bylo těžší příběh správně pobrat.

U této knihy je potřeba mít přehled, o čem autorka konkrétně píše. Jakmile za přezdívky dosadíte konkrétní lidi, kniha má hned hlubší význam.

Autorčin život rozhodně nebyl jednoduchý a v knize nám jej otevřeně servíruje.

Susan94
Susan94
10.08.2020 3 z 5

Indiánský běh mi přišel jako nejlépe strukturován ze všech třech povídek a četl se mi nejlépe. U zbylých dvou jsem musela číst často mezi řádky. Pokud tento počin autorce pomohl k lepšímu psychickému rozpoložení nevidím v tom nic špatného.

stopni
stopni
10.08.2018 4 z 5

Autorčin styl psaní je velmi strohý, bez výraznějších emocí, i přestože ve vyprávění je jich plno..... O to víc příběh působí na čtenáře a rozhodně ho nenechává chladným..... Oceňuji především styl psaní......Vřele doporučuji...... :-)

Chesterton
Chesterton
21.07.2018

Druhý a poslední pokus projít s autorkou velice frustrující a obtížné období. Styl psaní ve své stručnosti poutavý avšak převažující beznaděj mě opět rychle udolala. Jediné co od ní miluji jsou Šíleně smutné povídky.
P.S. Nakonec se mi alespoň Indiánský běh podařilo s lehkým sebezapřením dočíst, avšak Křepelice a Když milujete muže jsou pro mne naprosto nestravitelné. Terezu svým způsobem obdivuji, ale toto vypisování se z osobních traumat nepovažuji za úplně šťastné.

anntine
anntine
14.04.2018 5 z 5

Autorčin styl je dost originální - velmi stručný, až heslovitý. Příběhy jsou zasazené do doby komunismu, s důrazem na období normalizace, ve kterém autorka vyrůstala. V Indiánském běhu vypráví své zážitky z dětství a dospívání, někdy vtipně, jindy velmi naléhavě. Nádherná knížka ve všech směrech.

Gabi13
Gabi13
05.04.2018 5 z 5

Moc zajímavě psanou formou příběhy. Pro mně odpočinkove, i když s tématy nelehkými.

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
05.10.2017 5 z 5

Kniha byla naprosto famózní.
Bohužel velice smutné a frustrující vyprávění, které je napsáno zvláštním, ale úžasným způsobem. Už mám zakoupeného kohouta...

Kniha Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže je v