Impérium jídla

Impérium jídla https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407983/bmid_imperium-jidla-jwc-407983.jpg 4 9 3

Jsme to, co jíme. Dějiny lidstva prostřednictvím jídelního stolu Jsme to, co jíme. Tento aforismus nám sděluje velice hlubokou pravdu o naší civilizaci, pravdu, která hrála v dějinách lidstva po tisíce let nesmírně významnou roli. Kniha s pomocí úryvků z barvitě napsaného deníku jistého kupce žijícího v šestnáctém století živým způsobem popisuje osudy lidí i celých společností v uplynulých dvanácti tisíciletích, a to na příkladu potravin, které coby zdroje pěstovali nebo lovili, s nimiž obchodovali a které také konzumovali. Zároveň publikace předkládá fascinující, ale i značně pesimistický obraz toho, co lze čekat v příštích letech. Autoři díla nám energickým stylem líčí napínavé příběhy, zachycující atmosféru tak odlišných míst, jakým jsou starověká Mezopotámie a imperiální Británie. Z prvního města vzniklého v kdysi prosperující oblasti zvané Úrodný půlměsíc čtenáře přenášejí k přehnaně vyčerpávaným obilnicím a miskám rýže dnešní Číny, a přibližují mu, jak důležité byly a jsou potraviny pro lidstvo. Města, kultura, umění, vlády, náboženství, to všechno vzniká na základě vytvoření a výměny přebytků potravin, a vyspělé civilizace se budují díky přepravě kukuřice, pšenice a rýže proti proudu řek až do kuchyní minulých generací. Nakonec však nevyhnutelně přichází čas, kdy se neurodí, pole utrpí erozí nebo poklesnou teploty, a centrum moci se pak přesouvá jinam. Jednotlivé kultury pak upadají do temných dob chudoby, hladu a války. Něco takového se stalo na konci říše římské, kdy otroci na plantážích příliš namáhali půdu v Evropě a v Egyptě, takže ji připravili o plodnost. Stalo se tak ale i starodávným Mayům, kteří během staletí, kdy v jejich říši panovalo sucho, museli opustit svá nádherná města. A stalo se tak i ve čtrnáctém století, kdy středověké společnosti zničil hlad a mor, stejně jako ve století devatenáctém, kdy katastrofické postupy kolonizátorů uvrhly polovinu světa do takové bídy, že se z ní už nikdy nevzpamatovala. Také dnes je však náš přístup k potravinám ohrožen, i když žijeme v době úžasné zemědělské produktivity a geneticky modifikovaných plodin. Kniha Potravinové říše vynikajícím způsobem popisuje, jak v minulosti probíhaly jednotlivé cykly konzumace potravin, zabývá se však i budoucností, líčí například, jak by mohla situace, kdy rybáři lovící v deltě řeky Mekongu krevety vytáhnou z vody jen prázdnou síť, vyvolat nepokoje v Karibské oblasti. Autoři publikace také popisují, k čemu dochází, když nějaké kultuře nebo národu dojdou potraviny, a ukazují tvář světa, který začal mít hlad. Impérium jídla je fascinujícím, svěžím vylíčením dějin prostřednictvím jídelního stolu. K tématu dílo přistupuje v širokém záběru a čtenáři přináší provokativní analýzu dnešního světa. Něco takového je přitom v době globálního oteplování a potravinových krizí nepostradatelné.... celý text

Literatura faktu Ekologie, živ. prostředí Příběhy
Vydáno: , Kniha Zlín

Empires of Food: Feast, Famine, the Rise Fall of Civilizations , 2010

Wrent
23.02.2023 4 z 5

Autorům trvá přes 50 stran než se skrz popisování křehkosti potravinových říší dostanou k historii samotných impérií jídla, ale jakmile se jim to podaří, stává se kniha velmi zajímavou. Člověk z běžného studia historie většinou vůbec nezíská představu o tom, jak byly jednotlivé civilizace silně závislé na funkčnosti svých logistických a potravinových řetězců. Tato kniha to dokáže obstojně napravit, dozvíte se jak esenciální byla pro Římany rybí omáčka, jak benediktýnské kláštery stojí za rozvojem Evropy v raném středověku, či jak pro našince naprosto nepochopitelně a šíleně fungovaly asijské kolonie pod správou obřích obchodních společností. Na můj vkus je vyznění knihy moc pesimistické (zvlášť když jsme si, dle mého názoru poměrně úspěšně, světovou potravinovou krizí zrovna prošli) a myslím si, že autory navrhovaná řešení lze velmi těžko celosvětově aplikovat, zvlášť v lidnatých zemích třetího světa, ale i tak se jedná o velmi zajímavé čtení.

Pav_B
27.01.2020 5 z 5

Opravdu zajímavé čtení. Kniha popisuje historii lidstva z pohledu potravin, od pěstování přes skladování až po distribuci a prodej - a to od pradávných civilizací až po současnost. Kromě širších souvislostí a přesahů například do ekologie kniha také obsahuje jednoduchou dějovou linku, která knihu příjemně ozvláštňuje. Pro někoho, kdo se zajímá o výživu v širších souvislostech, je to určitě super odpočinkové čtení.

Pawlisman
30.06.2019 3 z 5

Spíše zkalmání. Trochu zvláštně dramaticky vystavěno ve smyslu nelogického přeskakování a vypsání pouze nějakolika epizod z dějin civilizace a jídla. Některé části samozřejmě zajímavé a celkem se dá kniha doporučit všem. Kvalit a obsah by však mohl být o kousek dál. Je to takové šité horkou jehlou a spíše jako proud myšlenek.

jídlo

Autoři knihy