Imaginární přítel

Imaginární přítel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434613/bmid_imaginarni-pritel-5Ga-434613.jpg 3 399 143

Napínavý hororový příběh od autora bestselleru Ten, kdo stojí v koutě. Kate Reesovou život naučil, že násilníkovi, co přísahá, jak se polepší, není radno věřit. A tak sebere uprostřed noci svého sedmiletého syna Christophera a společně se vydávají hledat nový život. Cesta je zavede až do malého městečka Mill Grove v Pensylvánii, které je tak odlehlé a zapomenuté, že by je tam nikdy nikdo nehledal. Jenže když necháte jedno nebezpečí za zády, neznamená to, že další na vás už nečeká. A přitom se z počátku zdá, že konečně našli klidné místo k životu. Jenže pak Christopher zmizí. Šest dlouhých dní po něm není ani stopy. Dokud zničehonic nevyjde z lesa na kraji města. Není zraněný, je na něm ale něco divného. Nevrací se totiž sám. V hlavě slyší hlas, který mu napovídá, co má dělat. Hlas, který pro něj má jasný úkol. Christopher musí do Vánoc v lese postavit stromový domek. Pokud to nedokáže, stane se všem v Mill Grove včetně jeho milované maminky něco nepopsatelně strašného...... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Kalibr

Imaginary Friend , 2019

Madellaine7
25.12.2021 odpad!

Kniha byla opravdu katastrofa. Prvních 100 stran jsem doufala že se to nějak rozjede, dalších 200stran jsem přetrpěla blechoidní písmena a knihu na 2 měsíce odložila. Musela jsem se nutit číst dál. Děj byl nudný, překombinovaný, napětí žádné...dnes jsem knihu dočetla a za mě 600 naprosto zbytečných stran.

BaruSme
07.12.2021 odpad!

Tohle nebyl úplně šťastný výběr...je pravda, že obyčejně tento žánr nevyhledávám, ale anotace mě natolik zaujala, že jsem se do knihy pustila. Troufám si říct, že větší blbost jsem asi nečetla...vše bylo tak neuvěřitelně zvláštní (bohužel v tom špatném slova smyslu), překomplikované, přitažené za vlasy, že jsem od knihy neustále odcházela se slovy ,,proč proboha". No, dočetla jsem ji, ale nebylo to dvakrát pohodové čtení.

stanislav0373
18.11.2021 5 z 5

Tento druh literatury mám rád. Napínavé, plíživé, s krásně vykreslenou atmosférou, rozvláčnějším dějem, spoustou dobře zapamatovatelných postav, nenásilný přesah nutící vás k zamyšlení. I když se samozřejmě nešlo vyhnout některým klišé, ale za mě proč ne?

Já si příběh dosyta užil a jsem rád, že mi padla do uší audiokniha načtená Igorem Barešem..

Zuzana496
16.11.2021 2 z 5

Komentáře na obalu asi byly k něčemu jinému. Kniha mě bavila natolik, že jsem si v půlce musela přečíst jinou a i tak jsem ji dočetla jen pod tlakem. Prvních možná 200 stran zajímavých, pak 400 stran ani nevím o čem a posledních několik desítek stran se to trochu rozpohybovalo.
Abych nebyla jen negativní, tak si myslím, že myšlenka nebyla úplně špatná a dokážu si to představit jako film na který bych se koukla.

Janadvorackova
12.10.2021 odpad!

Absolutní ztráta času.
Není to horor a nechápu označení bestseller.
Možná pro děti a mládež. Ale i tahle skupina čtenářů musí být trpělivá, protože ono se tam fakt nic neděje.

Belanna
20.09.2021 2 z 5

Kniha začínala velice slibně. Trochu fantasy, hororu a napětí. Ale od poloviny to už šlo z kopce. Místy mě to vyloženě nebavilo a konec to také dvakrát nevylepšil, byl hodně zdlouhavý a stále se tu vše opakovalo.

Hakate
12.09.2021 2 z 5

Co k tomuto dílu... Za začátku velké nadšení, které od cca půlky knihy každou kapitolou rapidně klesá a ke konci se již opravdu těšíte až už je konec, který je stále v nedohlednu. Z prvu se vše jeví velmi propracovaně jako fajn fantasy příběh s hororovými a psycho prvky, ke konce značně prekombinovaná směsice čeho si. Konec takový nemastný neslaný. Hodnotím spíše 2,5*

Forest66
09.09.2021 3 z 5

Jako rozhodně to není horor, spíš taková pochmurná pohádka, takže kdo očekával horor...smůla. I když je to rozhodně dlouhé, nebylo to špatné, autor má rozhodně fantazii a pořád se tam něco dělo. Jen ten konec byl už takový hodně zmatený a nejasný

ZuzanaZ83
27.08.2021 3 z 5

Rozsáhlá kniha, která se četla docela dobře. Příběh byl pro mě plný napětí, hororových prvků i fantasy. Poselství na konci knihy mě úplně neoslovilo, ale v tomto případě mi to nevadilo, ani mi nechybělo.

nikca3976
25.08.2021 3 z 5

Musím říct že u téhle knížky se mi úplně zavařil mozek Po přečtení mám strašně moc otázek...mám smíšené pocity...nevím co si o ní mám myslet...jako knížka skvělá horory mám ráda,ale hlava mi některé věci prostě nepobrala Konec mi přišel už strašně zdlouhavý a už jsem se nemohla dočkat jak to všechno dopadne..

Ejwa
24.08.2021 1 z 5

Zdlouhavé, zdlouhavé, zdlouhavé.. Bohužel je dnes trend, že čím tlustší knížka, tím je dražší.. 300 stránek pořád dokola.. Toto se jako bestseller opravdu nepovedlo.

tetanurae
24.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Malý Christopher Reese prchá se svou matkou před jejím násilnickým partnerem do městečka Mill Grove, kde se hodlají usadit a začít nový život.
Christopher je dyslektik a dysgrafik, což mu dělá problémy ve škole, ovšem jeho matka jej utěšuje, že se jednou určitě zlepší.
Když se však jednoho dne Christopher ztratí cestou ze školy v Apoštolském lese, kde stráví šest dlouhých dní, jeho schopnosti se výrazně zlepší. Ve škole se z něj stává premiant. Co víc- umí vsázet výherní kombinace v loterii, umí číst myšlenky. Na otázku, kdo mu pomohl z lesa ven, však odpovídá, že Hezký pán.
Hezký pán, který má prozatím podobu bílé igelitky, ovšem požaduje jistou službu: Christopher musí v lese postavit domek na stromě, jinak se stane cosi strašného. Domek, který tu před padesáti lety měl postavit nakonec zaživa pohřbený David Olson, ale z nějakého důvodu úkol nesplnil.

Stephen Chbosky se netají tím, že toužil sepsat epos, aby se vyrovnal svému vzoru- Stephenu Kingovi Imaginární přítel skutečně dýchá Kingovou atmosférou, ale je tu jistý problém. Překombinování děje je odvěkým nepřítelem každého spisovatele. V půlce knihy, která je doposud SKVĚLÁ, se žánr horror mění v jakousi nepochopitelnou směsici fantasy a čím dál víc se čtenář zbytečně zamotává do zdlouhavých popisů osudů vedlejších postav. V poslední třetině již kniha dočista ztrácí tajemnou duši, a místo strachu a napětí na čtenáře tlačí nutnost dávat si pozor na text, aby stíhal sledovat, proč se co děje, a to všechno jen proto, aby se stále jasněji dozvídal, že jde o biblické vylíčení boje dobra se zlem, o vysvětlení prozření a pochopení zákonů života, smrti, nebe a pekla, ale jen a pouze v autorově sci-fi pojetí.

Stephen Chbosky do sepsání této knihy vložil ohromné množství času a úsilí, a všechno to je na propracovanosti textu znát. Vše je propleteno do posledního detailu. Bohužel se vůbec nepovedla gradace děje a udržení napětí. A především- aby kniha zůstala tím skvostem, jakým se jevila v první půli.
Celkové hodnocení 75% -hluback-

Theresa.2679
09.08.2021 3 z 5

Prví část super, konec za mě už trochu moc protahovaný a kdyby přišel o něco dřív, asi bych dala lepší hodnocení. Jinak se mi kniha četla dobře, děj (až na ten konec) mi utíkal, vždy jsem se v pohodě začetla.

artlucie
30.07.2021 3 z 5

Zajímavé nápady i postavy, dostatek zvratů, překvapení.. Člověk se nenudil, i když byly věci, které bych v knize mít nemusela (většina dějové linie kolem Mary Katherine např.).
Doporučuji, ale podruhé bych nečetla. Jednou stačilo.

Liss93
18.07.2021 1 z 5

Nuže... Chtěla jsem oddechovou knihu, u které se budu bát. Že mě čeká 700 stran mi nevadilo. Když mě kniha baví, může mít 10 000 stran. Bohužel to nebyl případ Imaginárního přítele. Zpočátku jsem se začetla, děj mě zajímal. Ovšem zájem postupně opadal. 300 stran před koncem jsem měla chuť se čtením skončit. Ale vydržela jsem. A možná jsem skončit měla. Protože posledních 250 bylo zdlouhavých. Matoucích. A zbytečných. Přišlo mi, že to autor psal s vizí, že bude IP zfilmován a v TV nebo na plátně budou všechny popisované scény vypadat skvěle. Ale v knize to akorát unavuje. Zklamání, velké.

vendylein
30.06.2021 2 z 5

Dočetla jsem asi do třetiny a knihu odložila. Přitom se mi četla dobře, je napínavá, postavy jsou dobře napsané... Ale prostě mě to nechytlo. Jako bych to už všechno četla nebo viděla. Možná, že by mě v dalších částech autor něčím originálním překvapil, ale prostě jsem neměla chuť to zjišťovat.

Blekí
21.06.2021 4 z 5

Osobně jsem vůbec neměla problém s četbou, jak čtu často v hodnocení. Do knihy jsem se pravidelně začetla i na několik hodin v kuse, a i když jsem si od čtení dala několik týdnů pauzu, bez problému jsem se do knihy začetla znovu tam, kde jsem skončila.

Pro mě je Imaginární přítel výborné zvládnutí hororového žánru. Kniha začne tajemně, ale velice realisticky, udržuje čtenáře v napětí, kterou cestou se příběh vidá, jestli to bude dlouhý příběh o duševní nemoci, nebo pořádná duchařina. Co se stalo na konci a co se ve skutečnosti v knize dělo celou dobu jsem vůbec nedokázala předvídat, a i když už to na můj osobní vkus byla dost divočina, stejně jsem si četbu zcela učila a byla napjatá až do úplného konce. Chbosky dokázala vytvořit úžasnou hororovou atmosféru, a scény na konci, které už byly opravdu na hranici fantazie, jsem dokázala vidět jako bych sledovala seriál od Netflixu. Neskutečně mě fascinovalo, že kdykoli jsem si řekla, že šílenější už to být nemůže, Chbosky posunul hranici ještě o něco dál. Na postavách lze vidět velký vliv Stephena Kinga, ale osobně jsem si Chboskyho postavy užila více než Kingovy, především Kate, na které jde vidět, že Chbosky narozdíl od Kinga umí perfektně psát ženské postavy.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi horor. Úplně zapomeňtě na Ten, kdo stojí v koutě, knihy jsou dvě zcela rozdílná díla, mějte otevřenou mysl, buďte připravení na všechno a věřím, že si knihu užijete.

chrudas
12.06.2021 5 z 5

Mně se příběh líbil. Nepřišlo mi to zdlouhavé ba naopak, dle mého se dokonale doplňovalo napětí s tzv. omáčkou.
Zajímavé téma o lidské mysli a představivosti.

martisko3
28.05.2021 3 z 5

Těžké hodnotit, není to můj oblíbený žánr, ale knihu jsem přečetla celou a některé dějové linky mě bavily, jindy se to strašně táhlo. Námět byl ale zajímavý.

Anet2106
22.05.2021 1 z 5

Bohužel musím konstatovat, že tahle kniha mě vůbec nebavila. Nemohla jsem se začíst. Přišlo mi to až příliš nerealistické a nelíbil se mi ani jazyk a styl autora. Dala jsem jí dvě šance, ale stejně mě nezaujala, takže nedočtenou odkládám.

americká literatura horory parta dětí nadpřirozené schopnosti dobro a zlo

Stephen Chbosky
americká, 1970