Osvietenstvo a revolúcia

Osvietenstvo a revolúcia https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384594/bmid_osvietenstvo-a-revolucia-DK0-384594.JPG 5 4 1

Kapitoly: Veľké výskumy-Veľkonočný ostrov, Umenie skúmať, Cook na Tahiti, Nebezpečenstvá mora, Cookova smrť, Návrat výpravy, V krajinách ľadu, Cestovanie a literatúra. Filozofi a voľnomyšlienkári-Od regentstva k panovaniu kráľa, Slávnosť sa začína !, Víťazstvo hudby, Meštianske divadlo, "Encyklopédia", Súkromný život, Kultúra prírody, Spisovatelia. Osvietenské vedy-Botanické záhrady, Živočíšna ríša, Nebeská mechanika, Pokrok v matematike, "Tvár Zeme", Počiatky chémie, Čaro elektriny, Keď skutočnosť dohoní sen. Osvietenskí panovníci-Vládcovia-filozofi, Pohyb myšlienok, Osvietenstvo a náboženstvo, Hospodársky rozvoj, Anglický vzor, Život v meste, Nový poriadok, Národnostné a sociálne nepokoje. Nezávislá Amerika-Kolonisti proti Anglicku, Americká revolúcia, Spojené štáty, Pionieri, Otroctvo a hnutie za jeho zrušenie, Dobývanie Západu, Vyháňanie Indiánov z ich území, Vláda Spojených štátov. Francúzska revolúcia-Východiská, Veľký strach, Budovanie nového Francúzska, 1792:Nech žije Republika !, 1793: Rok plný nebezpečenstiev, Vojna vo Vendée, 1794: Hrôzovláda, Reakcia.... celý text

Literatura naučná , Historie , Encyklopedie

Vydáno: , Gemini (SK)

Les Lumiéres et la Révolution , 1991

braunerova
07.05.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů, věnovaný slavným cestovatelům, filosofům, umělcům, vynálezcům a revolucionářům 18.století.

"Když jsme došli na pobřeží, předal Ihappo kapitánu Clerkovi kosti, zavinuté do nádherné nové látky a přikryté kabátcem pošitým bílými a černými pery. Podle jizvy jsme poznali ruce kapitána Cooka, které byly nedotčeny, dál skalpovanou hlavu bez uší a lícních kostí, kosti obou paží s předloktími, stehno a obě nohy, ale bez chodidel. Všechno kromě rukou neslo viditelné stopy ohně."