Ikabog

Ikabog https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450636/bmid_ikabog-dDo-450636.jpeg 4 610 149

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Ickabog , 2020

Mishak
22.02.2021 3 z 5

Kniha je zařazena do pohádek pro děti a mládež. Předně musím říct, že jsou v ní zpracovaná velmi náročná témata a je jich tam docela dost. Navíc je pohádka opravdu temná a plná intrik a vražd, o kterých si nemyslím, že by bylo vhodné číst malým dětem. Na druhou stranu s těmi staršími dětmi už by se o příběhu daly vést rozmluvy, které by určitě byly poučné a velmi hluboké.

Mně osobně velmi trvalo se příběhu začíst (až nějakých 150 stran, což je poměrně dost) a četbu jsem prokládala ještě jinou knihou. Konec je však velmi pěkně zpracovaný a obsahuje hodně krásných myšlenek.

Ilustrace českých dětí jsou opravdu nádherné! Jsou to malí umělci! :)

Kniha má rozhodně něco do sebe, i když je podle mě na děti moc náročná.

Maevie
17.02.2021 4 z 5

Krásný pohádkový příběh pro starší děti, který při předčítání nabízí příležitost otevřít taková témata jako spravedlnost, fake news, chudoba nebo odvaha postavit se za své názory. Kniha je možná někdy až příliš drsná, počet úmrtí v ní také není úplně malý, nicméně věřím, že dnešní děti ji bez problémů zvládnou. Navíc díky tomu kniha umožňuje srovnání s reálným světem.

Jedna citace na závěr: „Když na ně budete zlí, narodí se jim děti, které budou mít v sobě ještě víc zloby.“

tanecnica
14.02.2021 5 z 5

Na Ikaboga jsem se těšila hodně. Nakonec mi ho přinesl Ježíšek, o to raději jsem si jej přečetla. Vůbec to není styl, jaký jsem od paní Rowlingové čekala. Z příběhu a hlavně jeho přidané hodnoty jsem ale nadšená. Přečetla jsem jej sama a hned vzápětí jsem se pustila do předčítání dětem. Spoustu věcí jsem jim musela vysvětlovat, u čtení jsme si hodně povídali. Takže Ikabog u nás splnil přesně ten účel, ke kterému autorka směřovala. Proto milí Ikabožíci, Potterovské očekávání stranou a hurá do úplně jiného světa (nebo naopak docela nám známého světa???).

cerna7151
11.02.2021 4 z 5

Kniha určitě zaslouží minimálně 4,5 hvězdy!
Bylo to krásné čtení! Velmi mile vyprávěno, nutilo mě to číst pořád dál, byla jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat. Ilustrace od dětí jsou kouzelné.

SirokO
09.02.2021 3 z 5

Jsem z té knížky dost zděšený. Myslel jsem si že je pro děti. Já četl jiné pohádky..

Pynka
03.02.2021

(SPOILER) Knihu dostaly 5ti leté dcery k Vánocům. Začala jsem ji číst s tím, že ji budu postupně převypravovat holkám před spaním. Dopadlo to tak, že jsem dvě noci nespala, abych konečně zjistila, zda lord Flusbrock konečně skončí, jak zaslouží!
Z prvu opravdu pohádka, ale s přibývajícími stránkami příběh k zamyšlení nad vlastními prioritami, nad tím, jak se dají masy zmanipulovat k vlastnímu prospěchu, nad tím, jak lehce se dají šířit desinformace a jak snadno se spokojený život obyčejného člověka dostane pod krutou nadvládu mocnosti. Někteří pochybují o vhodnosti pro děti od sedmi let. Za sebe říkám, že mým dětem kolem tohoto věku knihu dám číst a věřím, že příběh zvládnou a bude pro ně i poučením do života.
Nakonec chci vyjádřit obdiv překladateli. Text je čtivý. Na konci souvětí vím, o co šlo na začátku. Kapitoly dlouhé tak akorát. A ta krásná hra s češtinou při překladu jmen a názvů...super! Třeba řezník jménem Cvalík Panenka, podvodníček profesor Švindlmachr, město Tvarošice vyhlášené výrobou sýrů, město Vurstpork známé řeznickými výrobky a mohla bych pokračovat!!!
Nemám, co bych vytkla. Čtivé, originální námět, široký záběr čtenářů- jak bývalo na knihách o Harry Potterovi- pro čtenáře od 7 do 99 let i více :-)

puczmeloun
02.02.2021 3 z 5

To, co začíná jako klasická pohádka s králem, dvorními dámami a městy oplývajícími fantastickým jídlem, se brzy stane velmi dospělým čtením. Záhy totiž přijde první smrt, následována smrtí další a další a další... Ale to už je čtenář obklopen tématy, jako je propaganda (lež, fake-news...), strach a život v totalitě, výměna osobních zásad za jistotu práce (příjmu, života...), zneužívání "bezpečnostní situace" k osobnímu obohacení atd. atp.

Opravdu by mě zajímalo, jaké části knihy jsou původní z dob psaní série Harryho Pottera, a co bylo napsáno ve spojitosti se současným světem. Dospělejší čtenář totiž v ději může vidět odkazy na koronavirovou situaci (neschopnost přiznat situaci a uznat problém, šíření nesmyslů...), Brexit (naivní monarcha a země vedená neschopnými, zapojení lidí do kampaně, rozhádání rodin/přátel...), USA po 11. září (zneužívání situace pro "utažení šroubů"). Každý si v Ikabogovi najde to své, může si do něj projektovat vlastní naštvání i zkušenosti, včetně českých specifik (např. jakási místní Charta, která i přes dobré úmysly a zákonný rámec dopadne jako tehdy u nás)... Přitom ale není cítit, že by to bylo nějak na sílu, vše se čte dobře a i jako pohádka je to často uvěřitelnější, než kdejaké sociální drama. Jen bych tedy rád slyšel, jak na to děti (dle obalu 7+) opravdu reagují, a co si z knihy odnáší...

CITACE: "Zimní chlad byl cítit i v sirotčinci (...) Děti v hadrech, děti, které se živí jen zelnou polévkou, nepřečkají rýmu a nachlazení tak snadno jako dobře krmené děti. Na hřbitůvku za sirotčincem přibývali ti, kteří zemřeli na nedostatek jídla, tepla a lásky. Nikdo neznal jejich skutečná jména a truchlily po nich jen ostatní děti."

Na druhou stranu, i když je kniha pekelně temná, je zároveň opravdu psaná pro menší čtenáře a slovní obraty tomu odpovídají. A krom překvapivé drsnosti člověka dějově moc nepřekvapí (výjimkou je snad jen specifičnost života a smrti jistých tvorů). Po půlce už se to navíc i trochu táhne a čtenář pořád nevidí světlo na konci tunelu...

Jinak samozřejmě nelze zapomenout na povedené ilustrace knihy, které jsou překvapivě velmi dobré (kolik rodičů pomáhalo? :) a parádně text doplňují. Už jen tím, kolik má Ikabog forem a podob.

Irsaf
31.01.2021 4 z 5

Rowling prostě umí a ani tato pohádka není vyjímkou...
Ale na pohádku pro děti od 7 let mi přijde, že té smrti nevinných je tam až moc...

Gallaxy
31.01.2021 3 z 5

Rowlingová umí opravdu psát velmi poutavě, kniha se četla sama. Ale ten obsah- tolik smrti a krutosti v pohádce. Opravdu si nemyslím, že je toto knížka vhodná pro děti, i já jsem z ní byla hodně smutná. A ani konec to nezachránil.

helusa2
30.01.2021 5 z 5

Tak to byla trochu netradiční kniha od Rowlingové... Překvapivě mě (ani děti) nevtáhla do děje okamžitě jako u všech jiných jejich knih (četla jsem všechny). Ani přes pusu (čteno dětem před spaním) mi věty nešly tak dobře, jako jindy. Toť byly mínusové body, za které jsem původně chtěla dát 4 hvězdy.
Ovšem příběh je to překrásný... Hořký a poučný, dojemný a napínavý... takový... ze života???
Myslím, že je vhodný pro čtení společně s dětmi - zvláště s těmi menšími. Ale nad množstvím mrtvých se nepozastavuji.
Víte, kolik postav děti “killnou” v jedné minecraftové či jiné hře? Já to sleduji - a to mé děti nejsou žádní extra hráči. Potkat se však se smrtí maminky či tatínka knižního hrdiny nebo třeba i s vraždou “jakési” staré paní či “jakéhosi” řezníka, kteří byli nevinní... to je jiný level! Smrt je součástí života a v pohádkách byla vždy. Jen v dětech pěstujme city!

lenuskav
29.01.2021 3 z 5

Ja vlastne ani nedokazu rict, jestli se mi to libilo... ctivy to bylo ale...

roni24
29.01.2021 3 z 5

Skvěle vyprávěný příběh. Čtivý, originální, dobrodružný. Plný lsti, zášti, vražd, ale i lásky a porozumění. Dávala bych pozor, jak starým dětem tuhle knížku číst... sedmiletým asi ne. Ikabog je zvláštní pohádka. Ale vypravěčský um autorky tomu dává ten správný šmrnc.

TerJac
28.01.2021 5 z 5

Trochu se stydím. Protože jsem ke knize přistupovala dost skepticky a do čtení se mi nechtělo. Nevím proč jsme byla přesvědčená, že tohle bude průměr, který mě nemá šanci ohromit. Nevím, proč jsem autorku tak podcenila, když mě, ať už od ní nebo ala R. Galbraitha, nic nikdy nezklamalo.
A nezklamal ani Ikabog. Opravdu mohu jen doporučit. Příběh měl spád, byť byl fantaskní, měl stejně jako Harry hluboký reálný podtext. Kdo umí číst mezi řádky, často se ocitl v reálném světě plného lží, přetvářek a intrik, jaký nás obklopuje. A rozuzlení? Prosté, jednoduché, ale přesto pro nás lidi bůhví proč tak vždy složité, a totiž řešit věci s chladnou hlavou a rozumem.
Děkuji, stejně jako Harry bude i Ikabog součástí mé knihovny.

Martiiiik
28.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle určitě není pohádka pro malé děti :-) jak už tu někdo psal, moc mrtvých :-) jinak hezký příběh, konec jako z pohádky... :-D autorka prostě umí, je skvělá vypravěčka, je to vidět od první stránky :-)

zuzuzajda
28.01.2021 4 z 5

Musim rict, ze me kniha velmi mile prekvapila. Doporucuji si precist. I dospely clovek si v teto knize pro deti najde to, co ho chytne za srdce.

Bětužka
27.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, na začátku byla trochu nudná ale jinak byla výborná.♥

MarMarMar007
27.01.2021

Pěkné, ale čekala jsem trochu víc.

anickalysano
27.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Rowlingova je rozhodne skvela vypravecka, nicmene to byl tak tragickej shitstorm, ze me ty tri stranky happy endu, fakt nevyvedly ze splinu. Az priste budu chtit neco tak depresivniho, radsi sahnu po Pokani od McEwana, to nebylo zdaleka tak cerny, jako tahle "pohadka".

Gabi_M
26.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Souhlasím s dalšími komentáři - sedmiletému dítěti bych knihu do ruky nedala. Obsahuje mnoho smrti a pořádné dobro se ukázalo až na konci. Sama jsem si příběh užila, doporučila bych ji dětem tak od devíti let, mládeži a dospělým. Ilustrace skvělé!

Lienilda
26.01.2021 5 z 5

Když jsem četla Ikaboga v září postupně tak, jak vycházel na netu k ilustrátorské soutěži, prišlo mi to jako kruta knizka pro děti a spíše az od 9 let. Ale teď, precist si to jako komplet i s obrázky mi uz tak hrozné neprijde a příběh funguje jak má... Nahrobeni Ikabogu je povedena záležitost, popis království a jeho obyvatel také, dokonce tam Rowlingová zakomponovala sirotčince a institucionální péči proti kterým bojuje (viz dovětek v knize). Prostě moje TOP spisovatelka :)