Idiot

Idiot https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3631/bmid_idiot-tME-3631.jpg 4 1117 163

Román Idiot se řadí k nejznámějším dílům ruské literatury. Mladý kníže Myškin, zcela zchudlý a postižený epilepsií, prožije po návratu ze švýcarského sanatoria tak podivuhodné příběhy, že upadne znovu do své duševní nemoci. Setkává se s kupcem Parfjonem Rogožinem, v němž kníže vidí především nešťastného člověka a soucítí s ním. Lidé, kteří nemohou pochopit jeho dobrotu, označují Myškina za idiota, ačkoli ten má v sobě tolik vnitřní ušlechtilosti a lidskosti, že se tím vymyká svému okolí. Myškin okouzluje svou nevinností a vyrovnaností – autor představuje hrdinu jako člověka, který by mohl povznést svět; jemomže Myškin svou filozofií pokory a všelásky přivádí do neštěstí i ty, které miluje, a nakonec sám sebe…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Идиот (Idiot) , 1869

Levandulle
14.02.2018 4 z 5

"Idiot", člověk tak upřímný, chápavý a bezelstný, neustále připravený pomoci komukoli, i nepříteli, že si mnozí "normální" nedovedou vysvětlit jeho jednání jinak než slabomyslností.

radusak9806
09.02.2018

Knihu jsem začala číst už 3 krát a nedočetla ani jednou.
Tak se mi ta snaha pochopit ruskou klasiku nějak bortí, Annu Kareninu jsem dočetla se skřípějícími zuby a tuhle jsem už několikrát odložila.
Ani se nějak nedokážu ani zorientovat v postavách, kdy po pár stranách nevím, jestli tato postava je ta co jí před chvíli říkali jménem a teď je oslovována přezdívkou, nebo jestli jsou to postavy dvě.
Třeba to na 4 pokus už dám!

Darleen
22.01.2018 2 z 5

Díky Čtenářské výzvě jsem konečně splnila své dlouhodobé předsevzetí začít s ruskou klasikou. Nicméně dočíst Idiota pro mě bylo jedním slovem peklo. Neustále se mi pletla jména postav a po první třetině se děj začal zoufale vléct. Román sice poskytuje některé zajímavé postřehy o myšlení a názorech tehdejší ruské společnosti, ale po většinu času jsem se jen ztrácela v množství dialogů, jejichž smysl, stejně jako pohnutky postav, mi v mnoha případech zůstal zcela utajen.

Ydisara
20.11.2017 4 z 5

Miluju ruskou literaturu, společnost, kterou popisuje i tu dobu, ale zvládnu jí jen omezené množství v určitém času. Idiota jsem sice přečetla, ale ty dlouhé promluvy knížete Myškina mě nebavily (stejně jako monology Švejka)...

Domuly
06.11.2017 4 z 5

Nemohu říct, že by to pro mě bylo lehké čtení, a že jsem dílo slupla jako malinu. Trávily jsme spolu dva měsíce, během kterých jsem knihu nevzala do ruky i víc jak týden. Důvodem byly rozvleklé, dlouhé a nezajímavé pasáže, neskutečné množství postav a jejich různá oslovení. Ty jsem za půlkou přestala řešit a spokojila jsem se s několika hlavními, které se v příběhu objevovaly často. Musíte být opravdu odhodlaní tuto dlouhou knihu dočíst. Na druhou stranu se mi moc líbilo Myškinovo vyprávění jeho minulosti a právě kontrast mezi nezištným dobrákem a společností, pro kterou byl prostě a jenom idiot. V podstatě se Dostojevskemu u mě povedlo to, co zamýšlel a Myškina jsem měla opravdu ráda a netrpělivě jsem očekávala, jak to všechno dopadne. V závěrečných kapitolách jsem si avšak i já řekla ,,To je ale idiot.". Bohužel mám ale stejné pocity jako u knihy Zločin a trest. Něco mi na stylu tohoto ruského velikána nesedí a nejsem z toho tak paf jako u Tolstého. Dostojevský podle mě nedokáže tak komplexně vypracovat osobnost a jeho styl je pro mě místy až nudný.

Mánička178
09.10.2017 4 z 5

Hluboce se stydím, ale je to první kniha, která se mi dostala od Dostojevského do ruky (na milé doporučení ;-)). Upřímně řečeno si nedovedu představit, že bych toto dílo byla schopna docenit na střední škole, a protože jsem to už tehdy tušila, odložila jsem si toho klasika na vyzrálejší věk a dobře jsem udělala.
Knihu se mi nepovedlo slupnout jako malinu, ale výsledný dojem je velmi působivý. Hodně často jsem se sama sebe ptala, jestli jsem blázen já, Dostojevský nebo tehdejší ruská smetánka, která je opravdu na ránu. Kolotoče urážení se, skandály, rozpolcená tvrzení, rozpolcená jednání... kníže Myškin, dobro vržené do hnízda hadů a konec, ze kterého mrazí... Uf!

Damato
04.10.2017 5 z 5

Začalo to jako malá sázka o velké pivo. Naši mají doma originál - Идиот a já se vsadila, že tuhle knihu v originále přečtu. Nepřiznala bych, že když jsem před 32 lety mluvila plynně ( a k nelibosti našich i ráda- jojo Puškinův památník, tam jsem se naparovala, zatímco tatínek doma tiše zoufal a fest skřípal zubama) tak to po těch letech dávám horko těžko dohromady. Začala jsem se čtením a překladem 4.7.2017 a včera večer jsem to zdolala. Příběh Myškina i Nastasji jsem v češtině četla x-krát, ale v originále se slovníkem v ruce to byla bašta. Měla jsem totiž čas o každé větě přemýšlet a tak nevím, v češtině - pokud jsem to ovšem špatně nepochopila - byla Nastasja vykreslená jako člověk zbavený jakýchkoli morálních zábran, ale v originále mi to vyšlo jako sice trochu neformální, ale pořád ještě ne až tak nemorální . Souhlasím s tím, že Dostojevskij napsal úžasnou knihu a i po pomalu 150 letech od napsání naprosto aktuální a velice čtivou . Pokud ji někdo zařadí jako odpad, má na to samozřejmě nárok - je to jeho názor, ale - podle mého názoru z knihy vnímal a pochopil pouze ten název.

Aleh
01.10.2017 5 z 5

Ruská klasika mě prostě baví. Už několikrát jsem si položila otázku, proč tomu tak je. Nic strnulého, nezáživného, kostrbatého nebo suchopárného. Ale věrný obraz reálného života. A uvěřitelné postavy s charaktery, které nádherně zevšeobecňují život a dobu v tehdejším Rusku. F. M. Dostojevskij psal svá díla v 19. století, ale i dnes jsou stále živá a aktuální!

Qadin
27.09.2017 5 z 5

Říkala jsem si, že čtyři, pro jakousi rozbředlost některých pasáží, ale podobně jako bramborový salát po uležení, mi s odstupem dne, kdy se to nějak poskládalo, vyšlo jasných pět. PS: stále žasnu nad živostí některých situací a dialogů.

Palivo
17.07.2017 4 z 5

Kdo mě zná ten ví, že mám dlouhý věci v kalhotách a nikoliv v knihovně. Dlouhý knížky jsou totiž zlo. I přesto jsem se ale odhodlal a po předchozí kladné zkušenosti se Zločinem, přečetl jsem si i Idiota.

Když jsem na první stránce zjistil, že kniha není ani o mě, ani o Zemanovi, oddechl jsem si a pustil se s klidem do čtení. První část se mi dost líbila, akorát mi tedy udělala v hlavě solidní segedín, protože v ní vystupuje asi 459 postav, které si povídají o 230 postavách, které se do knihy už nevešly. Ještě že to Fjodor nepsal online na internety, to by se mu tam těch postav vešlo ještě víc. hešteg gabriel garcia dostojevskij

No, takže v hlavní roli je tedy idiot Myškin, který trpí klasickým dilema bílého muže - klátit hodnou, nebo hezkou? Vědom si, že najít hodnou a hezkou je asi stejně těžký, jako najít Peroutkův článek Hitler je gentleman, rozhodne se Myškin logicky nečekat a klátit tu hezkou. Za mě můžu říct, že to je chyba, kterou jsem taky sám udělal. Moje má sice pěknej zadeček, ale kuře ani buchty z něj nepadaj. Myškin na to samozřejmě doplatí a začne Rychle a zběsile po Rusku, kdy nahání svoji vyvolenou po Moskvě, zatímco Dostojevskej nám čím dál jasněji ukazuje, že horší semetriku si vybrat nemohl. Kdo neví co je to semetrika, tak je to staročeský výraz pro panovačnou a otravnou hysterku, který pochází ze slova matrika. Na matrice je totiž takových krav vždy plno (zdroj: MěÚ Znojmo)

Vše se samozřejmě zamotá jak nohy Lenky Kořínkové po láhvi rumu a končí to klasicky Dostojevsky, což sem napsat nemůžu, protože nemám auto a tím pádem ani spojlery. Hihi. Idiot se mi líbil o poznání méně než Zločin, především proto, že si Dostojevsky neodpustil otravné opisování všeho možnýho, což bylo sice fajn ze začátku, ale v půlce jako by vystřílel všechen prach a zůstal jen balast (nicméně příhoda generála či koho, který nadává umírající ženě, stojí za to a klidně by z toho byla silná povídka). Každopádně nemůžu popřít, že se mi velmi páčí celkový koncept díla a jeho poselství: tedy, že člověk může být sebevíc hodnej, ale nakonec ho život stejně semele a naprosto zničí.

Vidlička
02.06.2017 2 z 5

Kniha, kterou určitě stojí za to přečíst, už jen proto, aby dala dnešnímu čtenáři vhled do poměrně přelomových změn, zvratů a myšlenkových směrů, které hýbaly člověkem poloviny 19. století. Ovšem čtenářsky vděčná bude asi pouze pro člověka 19. století. Dnešního louskala asi stylisticky ani stylově již neosloví. Některé pasáže byly opravdu opravdu móóóc rozvláčné (což ovšem pranýřoval už i autor sám) a posunu děje moc nepomáhaly. Ovšem, podle mě, více než o děj šlo autorovi o myšlenky o sobě, ostatních, Bohu a Rusku, které chtěl čtenáři předat, což se povedlo. Za klad hodnotím opravdu krásně tragický a originální příběh lásky hrdiny k oběma hlavním hrdinkám, určitě v literatuře ojedinělý, a také Myškin mi byl opravdu sympatický, už jen proto, že byl prostě jen strašně hodný, a takových lidí mnoho není. Ačkoliv literaturu "století páry" mám moc ráda, tato klasika to bohužel nepotvrdila...

SeverusSnape
27.03.2017 4 z 5

Popravdě řečeno byla jsem dost zmatená a za pletená do tohoto příběhu.Ruské autory zrovna moc nemusím,jsou takoví rozvláční...Sto lidí,sto chutí,prostě mě osobně se to nelíbilo a příběh mne neupoutal.

Shajna
01.03.2017 5 z 5

Idiot byl první kniha světové klasiky, kterou jsem ve svých 15letech přečetla. Chvilku mi trvalo zvyknout si na dlouhá souvětí, ale když jsem tenhle problém překonala, nemohla jsem se odtrhnout. Výborný příběh s koncem, který mě naprosto zničil. Dle mne jedna z nejlepších knih vůbec!

Hynek63
28.12.2016

Skvělá. Patří mezi mé oblíbené.

ruzer
24.11.2016

Zločin a Karamazovcov som ako tak pobral ale z Idiota som mal obrovský hokej. Neviem, či som na neho ešte mladý alebo ho nepochopím nikdy :D dám mu dekádu času a ohodnotím ho potom.

Marekh
10.11.2016 4 z 5

V knize Idiot se vyskytovaly moc pěkné kapitoly, např. o jednom děvčeti, kterým všichni opovrhovali, anebo o jednom chlapci, který věděl s naprostou jistotou, že brzy zemře, a tak se rozhodl, že napíše pár listů, ve kterých sdělil, co si myslí o životě a který následně přečetl ostatním posluchačům.

V knize se vyskytovaly i náboženské otázky.

Očekával jsem od této knihy trochu více, nicméně kniha není špatná, je velmi rozsáhlá a je třeba si pro knihu najít delší čas, možná se vrátit i k některým pasážím.

Konec knihy byl mrazivý, hrozný...

hlavin
17.06.2016 5 z 5

Také jsem se občas ztrácel ve jménech postav, jak už tady někteří přede mnou zmínili. Jinak je to jistě výborná kniha, i když každý v tomto druhu literatury nemusí najít zalíbení. Idiot je román čtenářsky náročný, ale kdo má takovou literaturu rád, je pro něj zážitkem.

Ence
28.05.2016 3 z 5

Za jediný den v prvním díle knihy se dle mého názoru stalo více, než ve zbylých třech dílech. Popis Myškinova mládí ve Švýcarsku, jeho setkání s odsouzencem na smrt a dojem, kterým působí na své okolí, které mu ihned dává nálepku idiot, jsou nesmírně silnými momenty a Dostojevskij je popisuje jasně, srozumitelně a výstižně.
Bohužel mám pocit, že všechen střelný prach byl vystřílen na prvních 100-200 stranách a zbytek je v podstatě nástup rozličných postav na scénu a ze scény, sledování rozmarů zpovykaných šlechtičen a bláznivé nevěsty na útěku.

Při závěrečné volbě knížete, která nemůže mít šťastný konec, zvítězí jeho povinnost nad kalkulací nákladů a výnosů a definitivně se ukazuje, že jakkoliv ušlechtilá duše bude zničena pokud se boží mlýny rozhodnou ji zničit.

Sparkling
20.05.2016 5 z 5

Jak jsem si mohla myslet při čtení zmatených pasáží plných lidí, jejichž temperamentním výstupům plných prapodivných vět jsem nerozuměla, že se mi kniha po přečtení bude zdát o něco horší než ostatní klasické knihy ruských autorů, které jsem četla? Plánovat si, že jí dám možná tak čtyři hvězdičky, z čehož jedna bude za to, že je Dostojevskij tvůrce nesmrtelných idejí, což prokázal v jiných knihách, které jsem od něj přečetla, a tedy ho na tři hvězdy nikdy nemohu snížit...? Jak hloupá jsem byla. Dostojevskij nenechá čtenáře pochybovat o svém díle, a pokud ano, tak jen proto, aby mu na konci knihy o to víc vyrazil dech.

martinasudová
07.04.2016 4 z 5

Musím upřímně říci, že to nebylo špatné. Je pravdou , že některé pasáže mi přišli jako kdyby "řešili nesmrtelnost brouka Pytlíka". Závěr mi přišel pro změnu zase strohý a rychle useknutý. Ale jako celek dobrý .