Hypnotizér

Hypnotizér https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/bmid_hypnotizer-aJN-49733.jpg 4 6015 1082

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

Hypnotisören , 2009

Lenisk@
13.07.2022 3 z 5

Bohužel i přes nadšené doporučení musím Hypnotizéra hodnotit jako průměrnou detektivku. Osobně si myslím, že není chyba v knize, ale v tom, že jsem příliš velkým fanouškem Harryho Holea. Za mě tedy Nesbo všemi deseti, ale jsem si jistá, že duu dám v budoucnu ještě šanci.

esterkucerova
23.06.2022 3 z 5

Moje druhotina s duem Lars a Kepler a po zrcadlovém muži je to lehké zklamání.
Začátek příběhu je poutavý, pak přijde linka s únosem, ok, pořád dobrý. Jakmile se pak ale autoři odklonili a vzali čtenáře do pro mě zdlouhavého retrospektivního popisování hynpnoterapií, nebavilo mě to. Chápu, že záměr byl zřejmě objasnit nevyřčené otázky v první části knihy a zároveň vysvětlit motivy v části poslední, ale pro mě to byla poměrně nezáživná a zbytečně dlouhá vložka. Joona Linna je tak trochu takový superman, asi jako Harry Hole. Co mi však asi nejvíc vadilo byly dokola se opakující fráze vyplňující věty - zejména pak Joonovi ledově šedé, chladné oči, jeho jemná, finská švédština a v neposlední řadě tzv. sněhová břečka, která byla zmíněná tolikrát, že by si zasloužila vlastní roli.
Celkově ale fajn počtení, pro náročné čtenáře severských detektivek spíš takový lepší průměr.

sissque
14.06.2022 3 z 5

Posloucháno.
Má první audiokniha a byla to vcelku příjemná změna.

Prvně zhodnotím interpretaci.
Schválně jsem si vybírala také kvůli hlasu, aby mi byl příjemný.
Pavel Rímský načetl knihu bravurně a asi i proto jsem ji nakonec doposlouchala se zájmem.

Co se týká samotného příběhu…
Vždy se chvíli věnujeme nějaké lince a pak najednou přeskočíme do další. Všechny se mi zdály podstatné, ale nějak jsem doufala, že se třeba na konci propojí a bude mi to dávat větší smysl.
Jediná taková spojka mezi nimi je hypnotizér, Erik Maria Bark.
Jeho postavu jsem si oblíbila.
Oceňuji především myšlenku autorů, téma je originální a zajímalo mě.

Nejvíce mě pravděpodobně zaujala ta první část, s Josefem Ekem.
Okamžitě mě příběh vtáhnul a nemohla jsem se odtrhnout…
Ale pak děj najednou přeskočil.
Více dějových linek mi nevadí, ani střídání minulosti a současnosti, ale tím, že jsme tady těch příběhu sledovali několik, přiznám se, že jsem se malinko ztrácela.
Nevím, možná to bylo poslechem a na psané slovo bych se soustředila více.
Přeci jen to nemám ještě tolik osahané. :-)
Konec už byl hodně roztahaný a ani jsem si z toho vyloženě "nesedla na zadek".

Nicméně mě kniha bavila a stoprocentně se pustím i do dalších dílů.
Tento díl, jakožto první, vnímám jako rozjezd a věřím, že další pokračování mě nezklame!

Lusa
11.06.2022 5 z 5

Můj první švédký triler, od začátku velmi čtivé a napínavé až do poslední stránky, a ač se zdá, že je vše vyřešeno hned na začátku, tak teprve poté se vše začne skutečně rozplétat.

TeriLoch
04.06.2022 5 z 5

Kniha mi byla doporučena a určo nezklamala! Zajímavé téma a napínavý děj, jen část v minulosti se chvílemi trochu táhla, jinak super a knihu doporučuji! :)

Betulabii
10.05.2022 3 z 5

Pro mě celkem zklamání, strašně jsem se na knihu těšila, ale ke konci už jsem přeskakovala odstavce a chtěla jsem to mít za sebou. Čekala jsem dobrou detektivku, dostala jsem sondu do vědomí mnoha pomatených osob. Ty vzpomínkové pasáže, kdy vzpomíná na terapeutickou skupinu by se měli zkrátit. Popravdě nemám teď vůbec chuť se pouštět do dalšího dílu, snad časem.

Lexie321
08.05.2022 4 z 5

Výborný začiatok tejto série. Akurát trocha pomalejší rozbeh. Dala by som aj plný počet ale ako prvú knihu som čítala Zrkadlový muž a tá bola jednoznačne lepšia než tato. Aj tak skvelý a napínavý krimi príbeh.

Ovecka_Saki
05.05.2022 4 z 5

Výborná detektivka! Hned se pouštím do další knihy téhle série. Čtenář tak nějak během té části 'před deseti lety' přijde na to, kdo by mohl být únoscem, ale i tak je to parádní napínavá jízda.

Pítrs85
04.05.2022 2 z 5

Chápu, že pro spoustu krimi harcovníků je Hypnotizér slabá limonáda, ze které nestoupají bublinky, ale klišé, nelogičnost a taková ta hollywoodská omáčka (ten konec! Gosh). Ale pokud jste toho všeho fanoušci, netrpělivě očekáváte dalšího Nesba (nebo Nesboho, nebo jak se ten chlapík skloňuje :-), Olsena už máte komplet a každého 9. listopadu zapalujete svíčku za Larssona, bude se vám Hypnotizér od manželů 'Keplerovic' líbit. Páč je to tam všechno, včetně skvěle popsané čarokrásné švédské krajiny. Mi se na tom asi nejvíc líbilo ono prolínání více dějů, navíc dobře napsaných, páč se v tom člověk neztrácí. Mám jen dvě výhrady- té červené knihovny mohlo být méně a šťávy v baterkách mobilů více :-) A jak už to tak u Skandinávců bývá, i tady je hlavní hrdina, v tomto případě detektiv Joona Linna (to jméno!), velkej sympoš. Jen ta Simona, Ódine na nebesích, nebo kde to lítáš, takové ženské bych nejradši... a o tom, milí a drazí čtenáři, zase někdy příště ;-)

Petras_ka
28.04.2022 3 z 5

Ako milovník severského krimi som od knihy mala vysoké očakávania. Ale takmer po celý čas som sa nevedela začítať. Výnimkou bolo posledných 100 strán.
Čakala som viac napätia, svižnejší spád a viac priestoru pre Joonu Linnu, jeho vyšetrovanie a charakter. Mám pocit, že jeho najvýraznejšia "črta" bola veta: Čo som hovoril? Ale možno je to tým, že je to moja prvá kniha od Keplera.
Téma hypnózy bola pre mňa zaujímavá. Škoda toho zdĺhavého spôsobu spracovania.

Garfi
28.04.2022 3 z 5

Příjemná čtivá kniha, která má spád. Zapojení lékaře, hypnotizéra zajímavý nápad. Vadil mi odklon od prvních vražd, které se udály, k únosu dítěte a také zdlouhavé retro hypno seance.

Ulala
22.04.2022 4 z 5

Knihu jsem četla po druhé, hodnocení však neměním. Zajímavé téma, děj trochu rozvláčný, závěr spíše strhující a překombinovaný. Ale autorův styl je zajímavý a proto v případech Joona Linna pokračuji.

Hendrychova.K
20.04.2022 3 z 5

Já vám nějak nevím. Asi jsem dle hodnocení, prodejnosti a humbuku kolem čekala víc. A jsem dost zklamaná. Začátek ještě ok, prostředek nic moc, konec ušel. Občas jsem měla problém s nelogickým chováním postav, divnymi (nereálnými) dialogy a samolibostí detektiva Joony, protože on je neomylný a vždycky má pravdu. Maličko jsem měla z celku pocit, že je to jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Dáme tam dobré věci, ale je toho hodně, takže je nám z toho blbě. Klidně bych z jedné knihy udělala tři (Ek, Pokémoni a Hypnotizér). Dám si pauzu a zkusím další knihu. Uvidíme...

Akana
06.04.2022 4 z 5

Detektivkářů, a to i jen těch severských, jsou dneska celé legie, a tak se snažím udělat si přehled aspoň o nejzásadnějších jménech. Ještě než přijde na řadu Nesbo, mám tu prvního Keplera: Překvapilo mě, že ústřední vyšetřovatel Joona Linna vlastně není úplně v centru dění, alespoň ne v úvodní knize série, kde ho zastiňuje titulní hypnotizér Erik. Autoři si docela dávají záležet na věrohodnosti charakterů i dialogů, zajímavá je struktura příběhu, kdy se těžiště vyšetřování najednou díky rozsáhlému flasbacku přesune úplně jinam než bylo v první půlce a přitom to nepůsobí příliš křečovitě. To ale úplně nemůžu říct o akčních pasážích, zvlášť ta finální mi přišla až moc... no, dejme tomu "filmová". Takže na první zakousnutí jsem asi od Keplera čekal víc, ale podle hodnocení na DK soudím, že by série mohla mít vzestupnou tendenci.

theMarty
24.03.2022 3 z 5

Oukej, asi jsem měla moc velká očekávání a asi jsem rozmlsaně čekala dalšího Nesba.

Záhada supr, zajímavá, jen by se mi víc líbilo, kdyby to bylo spíš o řešení těch záhad a hledání motivů (mimo "fkd up brain") než o 10x zdůrazněných hustých blonďatých vlasech Joony (nezapomeňme oči, které jsou samozřejmě ledově šedé).

A ty scénky z manželství mě taky moc netankovaly. Vážně jsou seveřani tak dramatičtí?

Louisareading
20.03.2022 5 z 5

Tahle kniha mě neskutečně bavila. Hypnóza mě dlouhodobě zajímá, proto jsem se o ní prostřednictvím příběhu s chutí dočetla něco víc. Děj měl spád, postavy byly dostatečně vykreslené. Moc mě to bavilo.

jarin58
18.03.2022 3 z 5

Od knihy jsem měl větší očekávání,návrat do Erikovy minulosti byl nudný a závěr knihy nepovedený.

Barussat
06.03.2022 3 z 5

Lars Kepler je můj oblíbený autor a toto není moje první kniha od něj. Proto vím, že to umí lépe. Na mě tam bylo málo severské krve a drsných pasáží, upřímně mám ráda když je to trochu krvavější. Některé pasáže na mě byly zbytečně zdlouhavé a zbytečné. Občas trvalo, než jsme se dostali tzv. "k jádru pudla". Brala bych více pasáží s Joonou, to je moje hodně oblíbená postava. Kepler ale umí psát čtivě, takže jsem knihu chtěla dočíst, zajímalo mne, jak to celé dopadne a těším se na další díl ze série.

likaf
16.02.2022 4 z 5

První kniha od autora. Docela jsem se nemohla prokousat začátkem. Chvílemi děj letěl a chvílemi se táhnul. Trošku zamotané, nepřehledné. I přesto stojí za přečtení. Jsem zvědavá na další díl.

bubator
15.02.2022 3 z 5

Zacatek knihy byl pusobivy, napinavy, ctivy, prostredek pro me celkem nuda a nebavilo me to a nakonec konec opet napinavy, ctivy. Jsem zvedava na dalsi pokracovani zda to bude lepsi.