Hypnotizér

Hypnotizér https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/bmid_hypnotizer-aJN-49733.jpg 4 6013 1082

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

Hypnotisören , 2009

animovanej medv
14.06.2023 3 z 5

Na mě tam bylo straně moc úmorných detailů, co nemělo nic společného s dějem. Proč musíme číst o tom, že detektiv čekal na vánoční párty než doplní do rautu brambory?
Pardon, ale tyhle věci mi hrozně braly radost ze čtení. Od autora asi už nic číst nebudu.

peeetta
13.06.2023 4 z 5

Velmi napínavé detektivní drama. Jen jsem se trochu ztrácela v časové posloupnosti. Poměrně nečekané vyústění. Joona Linna působí celkem suverénně, ale příjemným způsobem, je lidský.

Mišák240
13.06.2023 3 z 5

Má první kniha od autora a myslím, že nebyla špatná, pro mě zajímavá v oblasti hypnózy. Zkusím i další díl.

Šárka88
28.05.2023 4 z 5

Audiokniha- Pavel Rímský
Chtěla jsem dát hvězdy tři , protože jsem se v ději celkem ztratila a nějak mi ty severské kriminálky nesedí. Tu čtvrtou hvězdu uděluji za předčítání a hudební audio. Pak jsem se nějak vymotala z poslechu a dostala se na vlnu. Konec byl velmi rychlý, celkově nevím jak toto hodnotit, zvláštní děj a dam šanci i ostatním dílům a třeba tomu přijdu na chuť.

martineknatasa
25.05.2023 5 z 5

Mě se kniha líbila. Napínavé, dobře se čte. Těším se na další díl.

charlizee
24.05.2023 3 z 5

Jak s oblibou opakuju, detektivní thrillery jsou moje guilty pleasure. Ačkoliv často obrblu polovinu knihy, tak je čtu vesele dál, relaxuju a nějaký skvost se občas i najde Leč bohužel, Hypnotizér se k nim u mě nezařadil.
Přišlo mi, že jsou ty dvě zápletky k sobě našroubované nešikovně. Chápu, jaký byl původní záměr propojení první se druhou, jak se ale nakonec ukázalo, počínání v té první nakonec důvodem pro vznik druhé nebylo. (Rozumíte správně, že to tak neutrálně popisuju, abych nespoilovala. Třeba ještě existuje někdo další, kdo Hypnotizéra nečetl).
Dál mi ještě vadila jakási košatost, která mě vedla k pocitu, že byl předem definován počet stran, a autoři se tento snažili za každou cenu naplnit.
Po prvním dílu se ze mě tedy fanynka dua Lars Kepler nestala, ale ano, předpokládáte správně, druhý díl je již připraven. :))

Daura
16.05.2023 1 z 5

Mimo toho, že autori nejako omylom zabudli "vyriešiť" polku vrážd, kniha je chaotická, nelogická a plytká. Minimálne polku textu by som vyškrtala a vrelo by som chcela doporučiť tvorcom nejakú učebnicu kriminalistiky. Všetko z oblasti polície i medicíny naprosto mimo realitu. Naviac za celých 500 strán si nevytvoríte nijaké puto s postavami. Ako toto môže byť bestseller, to už fakt nechápem... Pritom trh je plný fakt kvalitných detektívok, o ktorých ľudia nemajú ani páru.
No nič. Idem si radšej otvoriť Grangého...

syslomil
14.05.2023

(SPOILER) Nebylo to špatné, ale místy mi příběh přišel plný nelogičností a nereálných situací:
1) Osoba s probodanými plícemi a játry, u které hrozí krvácení, kdyby se posadila, si klidně běhá po městě a ani zdravý policista ji nedožene.
2) Člověk po srážce s autem a silným otřesem mozku se probere z bezvědomí, natáhne gatě, opustí nemocnici a jde si pátrat. A příhodně zkolabuje až na konci příběhu.
3) Matka ohlásí, že viděla, jak unesli jejího syna. Sama byla omámena uspávacím prostředkem tak silným, že málem nepřežila, a přesto to policie odmítá vyšetřit, protože se nebudou zabývat puberťákem, který odešel z domova. Navíc když nachytá pachatele v pokoji svého syna, ptá se "můžu dál?"
4) Na to, že Benjamínovi hrozí vykrvácení při každém postrčení, toho vydržel dost.
5) Popis hypnoterapie se skupinou byl zbytečně dlouhý.
6) Jak může myslet na sex matka, která se klepe o život syna, kterého unesl vraždící maniak?
7) Překladatel (nebo autor) si libuje ve slově "těžký". Od těžkého parfému přes těžké kopulační pohyby a těžké závěsy až po těžké mraky a těžkou vůni oleje.
8) Barusatt píše, že to bylo málo krvavé a drsné. No, mně tedy krvavé přišly rozčtvrcené mrtvoly, sekery zatnuté do hlavy, ustřižené nosy, několik podřezaných lidí a půlka 5letého děcka sedící před televizí.

Timkim
11.05.2023 2 z 5

Těžký propadák. Původně jsem chtěl dát celou sérii s Joonou, ale tohle mě přesvědčilo, že je to ztráta času. Na světě je spousta dobrých knih, proč tedy ztrácet čas s pseudobestselery.

papaja
08.05.2023 3 z 5

Ráda si rozšiřuji obzory žánrů, které nejsou zrovna můj top. Tohle byla jedna z nich, bohužel se mezi oblíbené autory tato dvojice nezařadí. Z knihy jsem cítila předvídatelnost, nereálnost a plitkost, rozhodovala jsem se 2, 3 hvězdy. Bohužel se kniha velmi brzy jistě zařadí na seznam "o čem,že ta kniha byla".

hana4834
06.05.2023 3 z 5

Zajímavý námět jen ne moc zajímavě napsáno

Sacinka
01.05.2023 3 z 5

Kniha mě nijak neuchvátila, ale na druhou stranu mě zajímala. Zdlouhavější popisy jsem musela přeskakovat..
Ale Simona? To jako fakt? To těch pár dní nemohla vydržet? Není taky trochu psychopat? Joona, toho bych brala víc. Měl jsem pravdu? Ten mi sedl.

Lalina3
22.04.2023 4 z 5

Četla jsem teď podruhé a za mě super kniha. Když jsem jí četla poprvé, zdlouhavé popisy mě štvaly, teď je zbožňuju. Zápletka fajn.

Majto
20.04.2023 3 z 5

Dočítané a rozporuplné pocity, podobne ako mnohých prispievateľov predo mnou, ma napĺňajú mierou vrchovatou. Na jednej strane sa mi úvodná časť čítala samotná, bolo to pútavé a bavilo ma to, no potom prišiel zlom a začalo sa to všetko drviť na drobné úlomky a vo vzniknutom prachu som začal strácať súvislosti. Nebudem spomínať konkrétne veci, lebo ich asi lepšie vypísali mnohí predo mnou a s ich názormi sa stotožňujem (žiadne mená, je ich príliš veľa). Škoda, že to tak dopadlo, no neodradilo ma to od čítania ďalšej knihy z tejto autorskej dielne, i keď asi chvíľu ešte počkám a prečítam zopár iných kníh, kým sa tak stane.

Loxias
12.04.2023 2 z 5

Tohle byla asi jedna z nejhloupějších knih, co jsem kdy četl. Hloupa, nudna a jeste nedrzi pohromade. Autorům chybí elementární rešerše policejich postupu a reseni situaci, vymysli si vše na koleni. Ploché postavy se dostavavaji do absurdních situaci a absurdně je resi. Mnoho situaci je ciry surrealismus. Napada me ještě spousta kritických vet, ale už mi to ani nestojí za rozepisovaní. Úspěch knihy je za hranicemi mého chápání.

marky2558
11.04.2023 4 z 5

Přiznám se, že mi to občas přišlo velmi nereálné až přehnané. Vztah Simona x Erik..akční děda atd..každopádně to nic nemění na tom, že je to velmi čtivá záležitost, plná napětí a akce.

sgjoli
09.04.2023 3 z 5

Knihy Larse Keplera jsem chtěla vyzkoušet už dávno, abych zjistila, proč se mezi čtenáři těší takové popularitě, ale dost mne odrazovala délka jednotlivých titulů. Takže byť Hypnotizéra mám doma v tištěné podobě, pořád jsem ho odkládala, až jsem to nakonec vyřešila audioknihou, což se ukázalo jako dobré řešení.
Pravda je, že už mám těch detektivek a thrillerů načteno docela dost, tak mne už tyto žánry asi nemají moc jak překvapit. Poslední dobou mám dojem, že čtení těchto žánrů mne v papírové formě vlastně už moc neláká, nenaplňuje a mám problém dočítat. Ale s radostí musím uznat, že Hypnotizér mi jako audiokniha přeci jen dokázal přinést k práci příjemné rozptýlení a napětí - hodně tomu pomohl skvělý přednes Pavla Rímského, jehož hlas se mi dobře poslouchá, a také hudební a zvukové předěly mezi kapitolami.
Dějově je to docela zamotané - člověka to nutí přemýšlet, kdo stojí za jednotlivými událostmi. Teorií si člověk vymyslí určitě dost sám. V tomto ohledu to bylo docela fajn. Trochu mne překvapilo, že vyšetřovatel Joona Linna, podle něhož se jmenuje celá série, tu hraje o dost menší podíl, než jsem čekala.
I když tu napínavé pasáže určitě najdete, přesto jsem měla dojem, že kniha zároveň obsahuje dost pasáží, které působí trochu výplňově, jako by Kepler záměrně natahoval. U čtenářů pak asi záleží, co komu v knihách vyhovuje. Mne by to v papírové podobě asi rozčilovalo a považovala bych to za zbytečné, nejspíš bych přeskakovala, ale v rámci audioknihy to bylo z mého hlediska snesitelné.
Obsahově to není nijak objevné - pokud už z žánru detektivek/thrillerů máte načteno hodně, asi tu skutečně nenajdete nic, co byste neviděli už někde dřív. Ale nutno podotknout, že Lars Kepler (aka manželská dvojice píšící pod tímto pseudonymem) umí vymyslet příběh, co má více méně hlavu a patu. Záměrně ale píšu "více méně", protože tam bylo pár momentů, které bych asi chtěla trochu líp rozepsat, vysvětlit či uzavřít.
Ve výsledku dávám 3 hvězdy. Nebylo to vysloveně špatné, nicméně pár "ale" jsem tu holt našla, no... Asi dám šanci i dalšímu dílu a uvidím, kam a jak moc se Kepler posunul a jestli mi to třeba bude sedět více...

netopýrek1985
04.04.2023 4 z 5

Tak a další spisovatel, který mi přirostl k srdci a budu si muset přečíst všechny knihy. Tohle byla jízda

mondulinecka
29.03.2023 5 z 5

První dobrodružství komisaře Joony Linny. Po letech nastal čas, abych si celou sérii přečetla znovu, abych si ji před Pavoukem zase oživila. Tehdy to byla moje první severská detektivka a i na podruhé to bylo super. První díl se točí hlavně okolo Erika, podle kterého kniha dostala název. Napínavé to bylo od začátku až do konce a hurá na další! Bylo tu zmíněno, ze Joona působí jako nouma. Ne ne ne, Jonna je super, jen zde neměl tolik prostoru jako v dalších dílech :)

SumýšIrena
28.03.2023 3 z 5

Kniha je hodně čtivá, přečetla jsem ji za dva dny. Ale... Detektiv Joona mi připadal jako ňouma, který nic nevypátral. Trochu přitažené za vlasy mi připadá, že únos náctiletého policie řeší jen tak mimoděk... Zkrátka, po další knize od těchto autorů už asi nesáhnu.