Hyperion aneb eremita v Řecku

Lyrický román německého romantického autora je komponovaný jako životní zpověď vypravěče v dopisech příteli. Lyrický román v dopisech, oslava člověka, přírody, osvícený rozum, zušlechtěný cit, mezník mezi klasicismem a romantismem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14821/hyperion-aneb-eremita-v-recku-14821.jpg 4.417

Hyperion oder Der Eremit in Griechenland (1797)

Vydáno:, Český klub
Počet stran:272
Překlad:Antonín Pešek
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-85637-48-0

Kniha Hyperion aneb eremita v Řecku

los
25.10.2018

klasika, doporučuju

zarivybagr
21.10.2015

Pateticko-romantická báseň v próze, kde však patos nedráždí, protože je spojen s mnoha přesnými myšlenkami a jeho autor je typický člověk čistého srdce, idealista naturelem. Podobně jako jemu v tomto podobný pozdější autor Robert Walser končí šílenstvím, respektive vyloučením z "normální" společnosti jako údajný šílenec. Romantické ladění je zde spojeno s klasicistním ideálem Řecka, kde se většina děje, kterým jsou ale spíš hloubavé úvahy a hrstka dialogů psané formou dopisů, odehrává.

Sigas
30.06.2013

Hyperion mě nadchl. Co filosofie vyjadřuje tak namáhavě a neohrabaně, je zde básnicky podáno s neobyčejnou jasností, živostí a pronikavostí. "Počnu přemýšlet a v tu chvíli jsem, zase jak dříve, sám ... příroda odpírá náruč a já tu stojím před ní podoben cizinci, který ji přestal chápat." A jak je tím řečeno vše, jak výtečně zobrazeno odcizení, marnost přemýšlení a touha po něčem vyšším.

německá literatura romány v dopisech

Friedrich Hölderlin

Friedrich Hölderlin