S vlčí hlavou v erbu

S vlčí hlavou v erbu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77613/bmid_s-vlci-hlavou-v-erbu-65ad5eee32b07.jpg 5 522 105

Hynek Tas z Boru série

Je mrazivá noc, leden roku 1421, a k bráně Drkolné, malé tvrzi v podhůří Šumavy, přijíždí do sedla zhroucený a těžce zraněný jezdec... Tak začíná děj volně navazující na předešlé romány Čtvrtý králův pes a Čas vlků. Hynek Tas z Boru znovu ztrácí lásku své ženy Markéty. Ale tato ztráta nepatří k jediným. Ztrácí svůj hrádek Vlkov, vodní tvrz Blatec, syna a někde v lesích mizí i jeho vlčice Šedá. Ale Tas nepatří k těm, kteří by se vzdali bez boje. I když je mnohdy na kolenou, zůstává mu vzpřímená hlava. Zůstává mu jeho kůň Flavius, získává nového přítele, ale i tajnou lásku ženy jednoho z německých běženců, nechává se najímat jako ochránce kupeckých karavan. To vše se odehrává v době nejdramatičtějšího kvasu v království, kdy Oldřich z Rožmberka obléhá Tábor a Zikmundu Lucemburskému se podařilo dát dohromady největší kruciátu té doby a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Tento středověký příběh až mrazí svojí syrovostí a zároveň poodhaluje skutečnosti jinak v literatuře málo zmiňované.... celý text

Kerberos
12.10.2018 5 z 5

Rytíř ten těžký život má a pan Hynek obzvlášť,tolik nástrah a osudových ran a on všemu čelí a přežívá.Nakonec to vypadá,že bude i šťasten.

babystar
15.07.2018 5 z 5

Zajímavě sestavené (prolínání minulosti se současností) třetí vyprávění o Hynku Tasovi z Boru. I když příběh skončil v podstatě šťastně, působil na mne hrozně depresivně. Byla to strašná doba. Všichni bojovali se všemi, po kraji se proháněly nejrůznější ozbrojené tlupy (královští, lapkové, husité...) a mezi nimi chudáci lidé, kteří nevěděli dne ni hodiny. Pan Tas i přes jeho kruté skutky (ty byly v jeho době asi obvyklé) získává stále lidštější podobu a budí stále větší sympatie. Na knize je sympatické, že v ní vystupují historické postavy a řekla bych, že i události jsou pravdivé, i když autor do nich vtěsnal neexitujícího pana Hynka Tase. Husitské války jsou teprve na začátku, tak jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat.

Prateri
04.07.2018 5 z 5

Dobře udělají všichni, co se začtou do třetího dílu o životě Hynka Tase z Boru, muže bez bázně, se strategickým mozkem, rytířem, který zůstává pevně věrný svým zásadám i všem těm, které pustí do svého srdce. Doba je zlá, nepřátel mnoho a někteří hodně mocní... Už se těším na další díl, protože pan Hynek bude určitě pořád stejný frajer.

Str.113: … v každém boji, i tom vítězném, utrpíš nějaké ztráty.
Str.253: "Ale co je to tu v Čechách, pane Tasi, za zvláštní epidemii, že někteří mění korouhev i dvakrát do týdne?"

hrosik3
23.06.2018 5 z 5

Vynikající pokračování příběhu!Těším se na 4.díl.

Standa24
27.04.2018 5 z 5

Kniha zdařile navazuje na předchozí díl. Hynek Tas z Boru se nenechá zlomit nepřízní osudu ani svými nepřáteli v čele s mocným Oldřichem z Rožmerka a žije dál věrný svým životním zásadám.

Zdenda20
24.03.2018 4 z 5

Kniha je moc pěkně napsaná. Doporučuji všem co mají rádi historii a napětí. Těším se na další díl.

Aerine
17.02.2018 4 z 5

Boj následuje boj, ztráta ztrátu... Hynek se zmítá mezi tragédiemi a ještě většími tragédiemi. Doufám, že po akční "dvojce" a stagnující trojce přinese 4. díl opět historické napětí.

KAREL6725
22.01.2018 5 z 5

Proč psát to stejné pořád dokola. Je to prostě vynikající . Krásně napsané, napínavé . Plný počet hvězd a hurá na poslední díl.

eva-lupen
28.12.2017 4 z 5

Kniha je napínavá a má spád stejně jako ty přechozí. Možná mne bavila i o kousek víc, ale pořád mám pocit, že jí něco chybí. Pokračuji dalším dílem, tak třeba přijdu na to co :-).

pavlinka0250
14.11.2017 5 z 5

Nejde jinak než za 5*
Opět dech beroucí počteníčko. Pana Niedla jsem objevila až teprve zde na Databázi knih a mám tedy dalšího oblíbeného autora. :-)
Těším se na poslední díl série a i na další jeho knihy.
Opravdu krásně vyplněný volný čas.

Jack Bauer
01.10.2017 5 z 5

Dosud nejlepší díl z dosavadních Tasových příběhů. těším se na čtvrtý. Niedl píše velmi barvitě, čtenář se do té kruté doby úplně přenese. Nádherný historický román z husitské doby.

Ramiel
25.09.2017 3 z 5

Hynka stíhá jedna rána za druhou, ale pokaždé se dokáže znovu vrhnout do boje. Spolu s tím však u mě klesá i věrohodnost a sounáležitost s jeho postavou.

Gari89
20.06.2017 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl série, takže za 5* stopro :)

Bohdana11
12.04.2017 4 z 5

Tak v tomto třetím díle jsem chvilkami přemýšlela že to vzdám,ale jsem ráda že jsem došla do konce.vadila mi ta bezmoc kdy mu opakovaně ničí jeho majetek a změny chování jeho ženy,a všude kolem ta smrt,ano bylo to tak i ve skutečnosti, husité byli ..........

astroweb
23.03.2017 5 z 5

Opět a rád musím dát všechny hvězdičky. Líbí se mi, že autor v husitských dobách se nepokouší nadržovat ani jedné straně, hlavní hrdina je stále svůj. Čtivé, napínavé, pěkné.

martas79
02.03.2017 5 z 5

Ten mrazivý den měl být dnem posledním. A smrt svírala Tasovo hrdlo snad nejsilneji!
Musím přiznat, že díky konstrukci vyprávění je napětí na konci ještě silnější než v předešlých dílech.
Geniální!

smile1
28.02.2017 5 z 5

Jako dva předešlé díly, jsem úplně nadšená.!! :) .. A také se mi líbí, že se v knize nic neopakuje a vždy je to zaměřené trochu jinak. ;) .. Čtenář, který jí čte si připadá jako by byl v knize vedlejší postavou a vše sledoval z povzdálí. !! :) ;)

likaf
19.01.2017 5 z 5

Krásně napsané. Napínavé a čtivé až do úplného konce. Kraj, kde se děj odehrává, často navštěvuji - o to mě děj více vtahuje...

Majdule
28.12.2016 5 z 5

Další ukázka autorské excelence Františka Niedla. Poprvé v příběhu používá retrospektivu, kdy čtenáře od bodu nula zavede na počátek událostí, aby následně onen bod nula nechal vyvrcholit v napínavém a hluboce uspokojivém finále. Za jeden z největších kladů autora považuji to, s jakou láskou o svých hrdinech vypráví. Musejí si ledasčím projít, někdy dostanou rány, z nichž se těžce vzpamatovávají jak oni, tak čtenáři, ale oba (hrdina i čtenář) nakonec dojdou zadostiučinění. Niedl navíc velmi obratně pracuje s historickými kulisami, které samozřejmě především slouží příběhu, ale dokáží si uchovat věrohodnost. Velká radost!

francouz
26.12.2016 5 z 5

Tas opět nezklamal, včetně netradičního pojetí částečné retrospektivy jsem byl opět zatažen do doby, která ač byla glorifikována, donesla jenom zmar, smutek a nejasnou budoucnost. Styl Františka Niedla se mě začíná líbit, opravdu jak je uvedeno v komentářích, nejedná se o Jiráska, ale to bychom snad ani nechtěli, číst o oblečení Tase na dvou stránkách, příběh by ztratil to co nás neustále vtahuje do děje, a to je napětí a spád.
Když vidím, jak někteří velmožové otočili i několikrát za rok otočili svojí přízeň na jednu, nebo druhou stranu, nejde si opět připomenout, že historie se opakuje, ano i naši představitelé mění své postoje podle momentální situace, prostě kam vítr, tam kališník...