S vlčí hlavou v erbu

S vlčí hlavou v erbu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77613/bmid_s-vlci-hlavou-v-erbu-65ad5eee32b07.jpg 5 522 105

Hynek Tas z Boru série

Je mrazivá noc, leden roku 1421, a k bráně Drkolné, malé tvrzi v podhůří Šumavy, přijíždí do sedla zhroucený a těžce zraněný jezdec... Tak začíná děj volně navazující na předešlé romány Čtvrtý králův pes a Čas vlků. Hynek Tas z Boru znovu ztrácí lásku své ženy Markéty. Ale tato ztráta nepatří k jediným. Ztrácí svůj hrádek Vlkov, vodní tvrz Blatec, syna a někde v lesích mizí i jeho vlčice Šedá. Ale Tas nepatří k těm, kteří by se vzdali bez boje. I když je mnohdy na kolenou, zůstává mu vzpřímená hlava. Zůstává mu jeho kůň Flavius, získává nového přítele, ale i tajnou lásku ženy jednoho z německých běženců, nechává se najímat jako ochránce kupeckých karavan. To vše se odehrává v době nejdramatičtějšího kvasu v království, kdy Oldřich z Rožmberka obléhá Tábor a Zikmundu Lucemburskému se podařilo dát dohromady největší kruciátu té doby a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Tento středověký příběh až mrazí svojí syrovostí a zároveň poodhaluje skutečnosti jinak v literatuře málo zmiňované.... celý text

666Jitka
19.05.2022 5 z 5

Historické příběhy Františka Niedla zkrátka můžu a stejně tak tomu je i u třetího dílu této série. Kniha má spád, děj je plný zvratů a odehrává se na pozadí skutečných událostí na konci středověku, které můžeme sledovat, dalo by se říct, očima střední vrstvy a nižší šlechty, což je velice zajímavý náhled. Vyprávění o Hynkovi Tasovi z Boru čtenáři přiblíží nelehký život té doby, kdy si člověk nemohl být jistý tím, co bude za hodinu a jestli spatří další úsvit. Některé scény člověku nahání husí kůži a jsou velice drsné, což k této neklidné a kruté době bohužel patřilo.

kuruteku
12.05.2022 5 z 5

Tady už je to v plné jízdě - retrospektiva se současnou Drkolnou a dějem, který k ní spěl. Krev, čest, majetek, obchod, jižní Čechy. A Hynek s rozrůstající se rodinou. A všemi svými věrnými procházejícími krutými zkouškami osudu. Ale ještě se nekončí, ještě bude jeden díl. Moc se mi líbí linie s Šedou započatá v předchozím díle. A už se skoro loučím s dalším dílem.

Atara16
30.03.2022 5 z 5

Konečně se mi i tahle série začala líbit. První dva díly jsem četla bez nadšení a ke třetímu jsem se donutila, a udělala jsem dobře.

jaroiva
23.11.2021 3 z 5

Tentokrát mi připadala kniha nějaká naivně psaná. Spíš takové jako young adult. Trochu mi připomněla Hraničářova učně v té jednobarevnosti, jasné dobro a zlo, neprůstřelný hrdina skoro jako James Bond. První z Niedlových knih, které jsem tak docela nevěřila.
Opravdu se mi víc líbí Rytíři z Vřesova.

kamila5406
12.10.2021 2 z 5

Za mě tato kniha ne

Haduwig
30.09.2021 4 z 5

Příběh je to opět výborný, plný napětí, dobrodružství, ale i vtipu a zajímavých historických reálií. S ohledem na to, jak výborné bývají autorovy knihy, ale přeci jen ubírám jednu hvězdičku, protože zápletky s dámským osazenstvem - ať už Markétou, čarodějnicí či Ulrikou, mi úplně nesedly. Přesto se těším na závěrečný díl!

orinka3
13.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tady jsem pana Hynka Tase hodně litovala. Třetí díl je převážně smutný a o věcech neveselých. Rozvrácená země, po které putují husité a za sebou nechávají zmar a neštěstí. Oldřich Rožmberský baží po dalším bohatství a svou věrolomností přispívá k tomu, že Hynek přichází o svůj hrad. Manželství se vinou tragických událostí ocitá rovněž v rozvalinách, Hynek přichází nejen o majetek, ale málem i o vlastní život. Jeho nalezený syn je ve velkém nebezpečí a ani jeho další dítě neujde intrikujícímu Oldřichovi z Rožmberka. Náš hrdina ale boj nevzdává a jen co nabude nových sil, dává se promyšleně a sveřepě po stopách těch, kterým chce vystavit účet. A že se mu to nakonec podaří, není pochyb. Bylo to hezké čtení a sdílet kus života takového hrdiny - i když knižního, mi bylo ctí.

PetrzOlomouce
21.11.2020 5 z 5

Výborné ☝️

iskovsky
09.10.2020 3 z 5

Autor akoby cítil, že potrebuje zvýšiť napätie, tak zvolí prelínanie deja v čase, a myslím že mu to vyšlo... Tas sa na začiatku ocitá na pokraji smrti a čitateľ musí čakať, než zistí, ako sa do tejto situácie dostal... čakal som, že tak zásadný zvrat, ako je zmrtvychvstanie Kadrnožku, bude mať nejaký hlbší zmysel ... nestalo sa ... navyše som mal pocit, že vzťah medzi ním a Tasom sa zmenil z priateľstva v prvom diele na vzťah "služobník vs. pán" ... chovanie Markéty po precitnutí som veľmi nepochopil, pretože som žil v domnení, že pred stratou pamäti sa už s Tasom zblížila ... zaujímavý a celkom zábavný bol posledný dialóg Žižku s Tasom aj keď myslím, že sa z toho dalo vyťažiť viac... celkový dojem z knihy: rozpačitý :)

Sahir
28.09.2020 5 z 5

skvělé pokračování

malýčtenář
20.09.2020 5 z 5

Další příběhy hlavního hrdiny opět nezklamaly. Zkrátka knihy pro ty, kteří mají rádi historii a chtějí se ponořit do úplně jiného světa.

1972Sixo
31.08.2020 5 z 5

Pútavo písané. Nevadí ani množstvo postáv historických reálnych, alebo vymyslených pre príbeh, od ktorého sa je veľmi ťažko odtrhnúť. Dej je tentoraz rozdelený do dvoch časových línii, ktoré pred koncom zapadnú do seba a my si môžme vychutnávať atmosferické pátračské finále. Pre mňa je hlavný hrdina zase trochu viac papierový oproti ostatním, taký klaďas ako postava z Mayoviek. Vie si poradiť doslova v každej situácii. Paradoxne ho poľudšťuje jeho pani manželka a robí ho viac človečenským. Práve jeho charakter sa dá odhadnúť hlavne z ich spoločného vzťahu. Ale, doba bola táká (ZLÁ) a ľudia ešte horší.

viweb
22.05.2020 5 z 5

Doporučuji 5/5

hapac
07.05.2020 4 z 5

Pěkné, čtivé pokračování.

cérka
23.04.2020 5 z 5

Pan Niedl má vypravěčský dar od Pána Boha! Už teď vím jak moc mi Hynek Tas z Boru bude chybět a nejen on! Ta vůně lesa, čerstvého dřeva, koní, vítr prohánějící se kolem skal, tůně a bystřiny.... Drkolná i Vlkov! Autor mě zcela vtáhl do podhůří Šumavy, neklidného, nemilosrdného a krutého období husitských válek. A já mu za to moc děkuji!
Každé slovo jsem doslova "hltala" a jelikož jsem tentokrát knihu četla ušima, poslouchala kde se dalo. Díky "pomalému" čtení mi to trvalo dva dny (hold, usnula jsem se sluchátky na uších).
Poslední díl si zcela jistě vychutnám v klasické podobě. U audio knihy mi totiž vypravěč již místy lezl na nervy, víc než samotný Tas.
Čtení této série bych přirovnala k jízdě na krásném, hrdém a silném Flaviovi. Prostě paráda! Doporučuji!

mr.Zdenek
26.03.2020 5 z 5

Další, v pořadí již třetí díl, stejné kvality jako díly předchozí.

OSTROVID
22.03.2020 5 z 5

Hynek Tas z Boru je tvrdý a nesmlouvavý chlapík, který mi během čtení občas lezl i na nervy, ale i přesto jsem si ho velice oblíbil...

Bohemians
17.03.2020 4 z 5

BEZ SPOILERŮ:

Část knihy jsem poslechl jako audioknihu a část jsem sám četl. Musím uznat, že samotná četba byla lepší. Audiokniha nebyla zlá, ale pouze jeden vypravěč nakonec přestal bavit a měl jsem problém i s různými citoslovci apod. Nicméně knihu doporučuji, jedná se o zdárné pokračování, zvraty a příběh. Do dalšího dílu se pustím! :-) Jen mi chybí alespoň určité ilustrace nebo mapka.. :-(

jehanys
27.02.2020 5 z 5

Další kniha z této série, kterou jsem přečetl a nezklamala. Co mě však mrzí je fakt, že mám před sebou poslední. Co pak?
Jsem rád, že se mi do rukou dostaly knihy pana Nejedla.

ujira
30.01.2020 5 z 5

Opět vzrušující příběh rytíře Tase z Boru, zasazený do období válečných tažení husitů proti Zikmundovi. Pohled z druhé strany (než např. nabízí Jirásek)na nelehkou a neobyčejnou část dějin českého národa.