Krajina nočních jezdců

Krajina nočních jezdců https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231400/bmid_krajina-nocnich-jezdcu-231400.jpg 5 478 103

Hynek Tas z Boru série

< 4. díl

Píše se rok 1422 a boj v Čechách se rozhořel s plnou intenzitou. V době, kdy bojuje každý s každým, katolíci proti husitům, kališník proti svému bratru, v době, kdy každý je zaprodatelný a mění své vyznání podle toho, jak se mu hodí – stojí Hynek Tas z Boru – věrný své víře, svému přesvědčení a svým lidem. Dostává nazpět hrádek Vlkov a zdá se, že přes veškeré události v království prožívá nejšťastnější dny svého života, ale osud se chová vůči Tasovi potměšile – snad mu splácí za všechny ty, kteří jeho rukou byli sprovozeni ze světa… Nebyl by to ovšem Hynek Tas z Boru, kdyby si nechal líbit příkoří, která jsou jemu a jeho blízkým činěna… Především v těchto rozervaných časech by každý uvítal, kdyby jemu po boku stáli muži s vlčí korouhví nad hlavou. Ať pyšný Oldřich II. z Rožmberka, do nedávné doby úhlavní Tasův nepřítel, tak mocný a všemi obávaný hejtman husitských vojsk – nyní již zcela slepý Jan Žižka z Trocnova. Kývne Tas na některou z nabídek na spojenectví? Přidá se k některé ze stran? Chopí se nové příležitosti? Nebo se spokojí s ochranou karavan na Solné stezce?... celý text

kamila5406
12.10.2021 3 z 5

Nejlepší díl

Gibis
08.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Opět výborné čtení o mém středověkém hrdinovi Hynku Tasovi z Boru. Celá série se mi moc líbí, i když bych se teda obešla bez toho napichování na kůl, jehož popisy mi moc nedělají dobře :) Ale jasně, k té době to patří a Tas k němu přistupuje jen ve výjimečných případech, jak sám říká. Ale tentokrát mě pan Niedl trochu naštval, protože jsem doufala, že Tasovi nechá alespoň Matildu, ale na druhou stranu, za co by se mstil, že? :)
Konec mi přišel trošičku useknutý, jakoby připravený na pokračování, ale o dalším díle žádná zmínka, takže se s tím asi budu muset smířit, i když mi Hynek bude vážně chybět.

rlupinek
18.08.2021 5 z 5

Čtvrtá, a jak pevně doufám ne poslední, kniha výborné série o Hynku Tasovi z Boru, která mě úplně pohltila (celá série). Spravedlivého a nesmlouvavého Tase nelze než mít rád, ale zároveň se modlit, abychom se nikdy nepotkali proti sobě. Ano, v některých momentech z Tase až čiší nadpřirozená sebejistota, ale byl tak přeci vychován a vycvičen. Úplně se mi nelíbil konec, který byl takový nějaký nijaký. A právě z tohoto důvodu (nejen) bych si velmi přál pokračování.

marlowe
26.07.2021 4 z 5

Celý čtvrtý díl dojížděl autor už jen na půl plynu, jako by hlavním cílem bylo nepokazit dojem z předešlých částí – a to se relativně povedlo.
Netradiční pohled na husitství z druhé strany barikády.

orinka3
19.02.2021 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale tohle už nebylo valné. Žádné silné události, hodně opakovaného, všechno spíš paběrky předchozích dílů. Takže jsem docela ráda, že jsem si užila všech tří dílů předešlých a tento beru jako odpočinkový.

1972Sixo
30.11.2020 5 z 5

Neviem, či by to mal byť koniec, ale dobré to bolo. On je fakt ten Tas chladný ako kameň - navonok, no pod povrchom to bublá. Konečne sa mi odkryl jeho charakter. Škoda, že takéto postavy absentujú v súčasnej politike a vôbec všade. Proste iná doba. A "Ten kto sa kamaráti s vlkmi" je jej ukážkový predstaviteľ. Ťažko skúšaný ale morálne neotrasiteľný. Niedlová historická poetika ostro kontrastuje s brutálnymi činmi jej hrdinov, ale jedno bez druhého si už neviem predstaviť. Ako sa asi bude popisovať naša doba o niekoľko storočí.

ivulka15
21.10.2020 4 z 5

Celá tetralogie se mi líbila ale již dosti bylo Hynka Tase z Boru.

Covenant
01.10.2020 4 z 5

I když si myslím, že z toho mohla být skvělá trilogie, čtvrtý díl byl také dobrý. Zpočátku jsem měl pocit, že kniha bude jakýsi dlouhý epilog, ale pak se to opět rozjelo tím správným směrem, po stopách krve. Jak také jinak. Hynek Napichovač je zpět. Získal si už trochu respekt a tak po něm jdou jenom týpci co nečtou noviny, záludní křiváci, početná armáda, nebo...prostě někdo další, který má něco, co nemá někdo jiný. Hynek mi sice přirostl k srdci, ale už ho bylo dost. Pořád mluví o tom, jak nerad zabíjí a pak si vychutnává souboj, pícháním do živé mrtvoly. Všechno skvěle předvídá a pak nedokáže ochránit...ehm...osobu...prostě takovou úplně neurčitou, nezajímavou. Zametl jsem stopy už po druhém spoileru. Takže asi takhle. Zřejmě poslední díl, byl nakonec skvělý, ale tady bych to už opravdu utnul.

malýčtenář
22.09.2020 5 z 5

Poslední díl plný napětí a zvratů. Co všechno musí prožít Hynek Tas z Brodu? Mistrovsky podaná historie na pozadí s reálnými postavami. Vřele doporučuji.

Rihatama
18.09.2020 4 z 5

Staří známí. Hynek Tas z Boru, Jan Žižka, Oldřich II., Kadrnožka... ale taky Vlkov nebo Solná stezka. Bezva, to mám ráda. Nezanedbatelný prostor tentokrát František Niedl věnuje opakování/připomínání důvěrně známých faktů z předchozích dílů, což může být fajn pro ty, kdo začnou číst sérii od konce, ale dost nezáživné pro ty ostatní. Příběh je tak přeplněný nostalgií, což poněkud ubralo na mém zaujetí. A to jsem si dala slušnou pauzu od předchozího dílu.

V poslední knize napínavého příběhu Hynka Tase z Boru se opět prolíná historie s autorskou fantazií vytvářející směsici odvahy, lásky, utrpení a pomsty. Místy možná až příliš kruté, ale vždy vysoce ospravedlnitelné... Historie tady však přece jen trochu víc ustupuje do pozadí před životním příběhem stárnoucího Tase z Boru. I tentokrát jej stíhají rány osudu. Přitom je to člověk odvážný a plný mravních zásad, tedy ten, který by si je zasloužil nejméně. Ale on je asi taky jediný, kdo se s nimi dokáže se ctí poprat. Hynek Tas z Boru se stal mou oblíbenou postavou. A přese všechny předchozí výhrady jsem se k němu i k jeho vlkům a přátelům ráda ještě jednou vrátila.

mira399
19.08.2020 5 z 5

Ach jo....Hynku Tasi, ty mě budeš chybět! Jsi knižní postava, která mi fakt přirostla k srdci. S tvojí náturou, přístupem ke zvířatům a lidem jsem s tebou zajedno. Ještě jsem teda na kůl nikoho nenapíchla, ale....:-)

Isew
26.07.2020 4 z 5

Zdá se, že tento díl by mohl být opravdu poslední. Jak jinak si vysvětlit to neustálé opakování toho, co se stalo v minulých dílech. Velmi mě potěšila vzpomínka na platnéře Lukáše. Tohle propojení sérií se mi opravdu líbí. Díky za připomenutí toho, že doba husitského zápalu nebyla romantická ani naivní, ale hrubá, zákeřná a krvavá. Stejně jako jiné knihy pana Niedla, se i tato četla velmi dobře. Ale na rozdíl od předcházejících dílů, nic nového nepřinesla. Protože další série o Rytířích z Vřesova, se odehrává o více než sto let dříve, tak se s Hynkem s Tasu asi znovu nepotkám. Ale třeba se ještě dočkám, v jiné (budoucí) sérii.

toni-az
27.06.2020 5 z 5

Dočteno. Hynek a jeho čest, spravedlnost a humor mi budou chybět. V této nelehké době takovéto příběhy dodávají optimismu do žil.

mr.Zdenek
21.06.2020 5 z 5

Dočteno, konec. Všechny čtyři díly se mi líbily, někdy jsem i dobře "zaponocoval". Určitě se k osudům Hynka Tase z Boru někdy vrátím.

Ales.BD
17.06.2020 3 z 5

Čtvrtá kniha do počtu. Majetkové tahanice, vzpomínky na minulost (čili co už bylo ve starších knihách), opakované motivy (všichni se bojí strašného Tase, další zbytečná rodinná tragédie) a také stále větší podivínství pána z Vlkova. Ještěže alespoň závěr se docela povedl.

viweb
02.06.2020 5 z 5

Opět nezklamala. Doporučuji 5/5

Bohemians
03.05.2020 4 z 5

BEZ SPOILERŮ:

Domnívám se, že se jedná o nejlepší díl série. Mnohem více akce, drsnosti, surovosti, autentičnosti doby. Dochází i k nečekaným zvratům a vžití se do situací. Těším se na další díl! :)

cérka
28.04.2020 4 z 5

Tak a jsem na konci a vím, že pokračování už nebude. Přeci jenom už uběhl nějaký čas od vydání tohoto dílu a pan spisovatel se již dávno věnuje jiným projektům. A to je moc dobře! V nejlepším se má přestat a tady se to téměř povedlo. Proč téměř? Nějak se nemůžu smířit s osudem hlavního hrdiny. Proč jen ty ženy kolem něj mají takovou smůlu.
Také musím souhlasit s RenkaB, těch přešlapů a nesrovnalostí v ději je v tomto dílu trochu moc i na mě. Hvězdičku tentokrát ubírám, ale doporučuji stále. Série se moc povedla!

OSTROVID
22.03.2020 5 z 5

Závěrečný díl série v ničem nezaostává za předchozími díly...opět na výbornou...

ujira
25.02.2020 5 z 5

Další výborně napsaný příběh Hynka Tase z Boru. Hrdina stárne, ale jeho jízda v kolotoči dějin nekončí.