Čas vlků

Čas vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2828/bmid_cas-vlku-65ad5d1fc8100.jpg 5 590 129

Hynek Tas z Boru série

Volné pokračování autorova románu Čtvrtý králův pes. Píše se rok 1417 a Hynku Tasovi z Boru se konečně podařilo krále přemluvit, aby jej propustil ze služby. Dostává jako výsluhu hrádek Vlkov na jihu Čech, vklíněný do panství odvěkých králových rivalů – Rožmberků. To, po čem Tas dlouhá léta toužil, tedy klid, se ale s mocným sousedem za zády, loupeživými tlupami, potulnými kazateli a hordami husitů nemůže dostavit. Rovněž tak jako u předešlého románu je děj plný napětí a zvratů, zrady, ale i přátelství. Tas, tak skoupý na jakýkoliv projev citů, stojí najednou mezi svou milenkou Ulrikou a svojí novou ženou Markétou z Blatce. Chladná ocel, mráz, hořící domy, hodiny v sedle, vytí vlků a předzvěst léta trvajících válek nastávajících s příchodem vyznavačů nového učení, to je rámec tohoto románového příběhu.... celý text

mythos91
28.05.2019 5 z 5

Pokračování příběhu Hynka Tase se nese ve stejném duchu jako první kniha, děj už není v bezprostřední blízkosti krále Václava IV., který se pozvolna propíjí ke své smrti, nýbrž na jihu Čech na Vlkově a jeho okolí. Kniha je opět výtečným autorovým dílem, popisující události v téhle rušné a drsné době, misky vah se stále přehupují, takže čtenář lačně ukrajuje děj a zažívá trpká i veselejší období spolu s rytířem Hynkem. Opět paráda.

GilGalad
12.05.2019 5 z 5

Kniha je psána opět velmi čtivou a lehkou vyprávěcí formou. Atmosféra středověkých českých zemí zachycena nádherně. Hlavní hrdina nemusí asi sednout úplně každému, ale mně tedy pasuje dokonale. Přímočarý, nepatetický - muž činu. Má jasno v hlavě, osobní kodex, kterým se řídí a s nástrahami se umí vypořádat bez fňukání a se ctí. Takových hrdinů je dnes v knihách i filmech bohužel pomálu. Husitsví je zde zobrazeno věrně tomu, co jsem o něm již načetl a postupně zjistil - bez idealizace a střízlivě. Není to období, které by zasluhovalo kdoví jaké adorace. Nicméně mělo svůj kontext a autor má za mě další plus, protože se zjevně orientuje i filosoficko - nábožensky a neplácá nesmysly o přínosu lidově revolučního hnutí a nerochní se v moderním antikatolicismu a antiklerikalismu. Rozumí tomu, o čem píše. Už se těším na další díly.

toni-az
07.05.2019 3 z 5

Musím bohužel nesouhlasit s většinou a prohlásit, že první díl byl mnohem lepší. Sice byla kniha napsána výborně, možná technicky i lépe než první díl, ale postrádala většinu z toho, co mě bavilo na prvním dílu:

- epické bitvy a výpravy
- veselé dialogy s králem Václavem
- popis historické situace v Čechách i Evropě
- politické pletichy
- smysluplný konec

Tento díl bych shrnul asi takto: Tas si vybavuje domácnost. Jediné, co mě opravdu zaujalo, byl popis charakteru husitských stoupenců. Myslel jsem si už dávno, že to byli pěkní parchanti, a zde se to potvrdilo...

špulo
29.04.2019 5 z 5

A tak som sa po Vřesove usídlil aj na Vlkove. Atmosféra je tu temnejšia a dej o dosť surovší. Toto je poctivý historický román s drobnými prvkami klasickej dobrodružnej literatúry. Možno preto som si po dlhšom čase vychutnal aj milostnú linku...

ujira
05.03.2019 5 z 5

Dobře vystavěný historický příběh, romantickou nitkou protkaný, na pozadí počátku husitských válek, bez hrdinského patosu.

pingu1
27.02.2019 5 z 5

Další osudy pana Hynka Tase z Boru. Opět velice čtivé, poutavé, skvěle napsané. Vřele doporučuji :-)

harena
29.12.2018 5 z 5

Druhý díl o panu Hynkovi z Boru je velice příjemné čtení, svižný děj a pan Hynek je naštěstí stále statečný, čestný a zásadový. Stejně jako první díl je to historický román s fiktivními příběhy, na místo Hynka ke králi Václavovi IV. nastupuje jako osobní strážce Jan Žižka, bývalý velitel lapků. Pan Niedl nezklamal, čtení jsem si užívala a těším se na další zajímavá dobrodružství.

PolarBee
27.12.2018 5 z 5

Líbilo se mi to střídání zvratů. Chvíli bezpečí, chvíli nejistota,... občas mě teda některé zvraty příliš nepřekvapily.
===SPOILER===
Stejně tak mi některé věci přišly jako klišé (vlk, kterého si ochočí a jen tak náhodou ho ten vlk potom zachrání a chrání? Cmon son). Nebo Tasova nekonečná energie a nepřemožitelnost, často mi to připadá spíše pohádkové.
Tak jako tak, je to poutavé a skvěle napsané dílo.

Gaudericus
03.12.2018 3 z 5

Ke knize jsem se dostal náhodou a po zdejších nadšených ohlasech jsem jí rád dal šanci. Už na začátku mě překvapily některé "neobratné obraty", jako by autor neuměl moc psát. Těch sice ubylo, ale nezbavil jsem se dojmu, že hlavní hrdina jen tak "žije", ale nikam nesměřuje, což mi potvrdil i závěr. Jinak je kniha čtivá a zobrazuje velmi zajímavou etapu našich dějin. Čekal jsem však o dost víc...

Jaruš7
25.11.2018 5 z 5

Citace:" Čeho budeš žádat na Bohu? Aby požehnal naším zbraním, kterým bude zabito nejvíce nepřátel? To po něm chceš? Vždyť on už musí být z toho všeho zabíjení ve jménu Božím unavený. Schovej si svou motlitbu na konec - za mrtvé a pro díkůvzdání v případě vítězství."
Hynek Tas je v bouřlivé době prostě svůj, králův věrný, bez bázně a hany, s nezaprodaným svědomím.
Pohled z druhé strany té nezfanatizované husitským hnutím je plný dramat, neboť zlo zde převléká sutanu v cáry nuzoty, hladu a místo příchodu Spasitele dorazila mizérie.
Bezvadný.

Rihatama
19.10.2018 5 z 5

Nádherný příběh lásky, spravedlnosti, odvahy, cti, hrdosti a moudrosti. Ovšem taky bojů, násilí, smrti a utrpení. Středověký strážce a králův vrahoun Hynek Tas z Boru je o sedmnáct let starší, s vlastním panstvím Vlkovem a dokonce i vlastní rodinou. Ze svých postojů a morálních hodnot přitom neslevil a neustoupil ani o píď. Kdo by nechtěl žít v blízkosti takového člověka? Nebo snad být sám takový... a mít po boku Šedou? Tas opět bojuje, tentokrát s Husity. Kdepak, až na výjimky to nejsou žádní stateční bojovníci za pravdu a spravedlnost. A Jan Hus by nejspíš své učení raději odvolal, kdyby tušil, jak se jeho jménem oháněli jeho následovníci, když v prosazování nové víry přepadávali kupce, drancovali vesnice, znásilňovali ženy a zabíjeli děti. Historie, jaká nejspíš byla. Krásná, ale i surová a tvrdá.

"Proč nestojíš na té správné straně, pane Hynku? Protože jsem za celý svůj život ještě žádnou správnou nepoznal."

Kerberos
07.10.2018 5 z 5

Zase skvělé vyprávění ,Hynek Tas z Boru je můj hrdina,tvrdá slupka ale je velmi lidský.O husitství jsem četla od více autorů,ale tak se divím,že náš národ přežil a nevyvraždil se navzájem.

babystar
11.07.2018 5 z 5

Další osudy Hynka Tase z Boru tentokrát na pozadí začátku husitské revoluce. Pro mne, odchovance Jiráskových románů, byl tento pohled na husitství poněkud traumatizující. Hynek představuje člověka, který se nezajímá o politiku, chce poklidně žít na svém hrádku Vlkově, ale revoluční doba ho nutí jednat. Těžká doba prověřuje charaktery. Podrazák zůstane podrazákem, ať je jakéhokoliv vyznání. Tas, i když je to vlastně stále zabiják, vzbuzuje sympatie. Naopak dost mne štvala "husa" Markéta, kterou musela postihnout osobní tragédie, aby byla schopna s Tasem normálně žít. Ovšem největší společenské zmatky mají teprve přijít. Už mám připravený další díl.

hrosik3
21.06.2018 5 z 5

Ještě lepší, než první díl. Hodně čtivé a Tas tu dostává lidštější tvář. Husitství nemusím, nikdy mi nepřirostlo k srdci. Fanatici, kteří plundrovali zemi a kradli vše, co jim přišlo pod ruku

Prateri
08.05.2018 5 z 5

Další pokračování osudu Hynka Tase z Boru velmi zdařilé! Příběh se odehrává v pohnuté době na počátku 15. století. Hynek, propuštěn ze služeb krále Václava IV., zachovává neochvějně věrnost svému králi. V jednání je neústupný, neúplatný. Moc krásně se čte o takovém člověku, i když ti mrtví okolo... těžký život. Ale už se těším na další díly.

Str. 141: Mnohé války a povstání už byly vedeny ve jménu víry. Jenže ta bývá mnohdy jen obalem, pod kterým, když se rozbalí, vyvalí se potoky krve.

Standa24
16.04.2018 5 z 5

Postava Hynka Tase je v tomto díle vylíčena o mnoho plastičtěji než v první knize. Už to není "vahoun" krále Václava IV., ale začíná žít nový a z počátku knihy se zdá, že i mnohem klidnější život na hrádku Vlkově. V bouřlivé době začínajících husitských válek je postaven ještě před větší výzvy než na dvoře Václava IV.
Oceňuji velmi realistický až syrový popis husitského hnutí a ne jeho přikrášlování a glorifikace, jako se to někdy u románů z této doby stává.

Zdenda20
13.03.2018 4 z 5

Nechci vypisovat čím je kniha poutavá, ale příběh královského služebníka Václava IV je čtivá a plná zvratů. Doporučuji všem kteří mají rádi historii i když s nadsazeným dějem. Autor píše skvěle.

Nomia
07.03.2018 4 z 5

Čas vlků jsem začala poslouchat cestou autem během klasického poskakování v kolonách. Musím přiznat, že jsem si cestu dobrovolně prodloužila ještě o dvě hodiny a jako magor kroužila po Praze, jen abych nemusela přerušit příběh. Neskutečně poutavé vyprávění.

Výborný historický román, který má jistkru, napětí, svižně plynoucí děj a krásné popisy. Při čtení jsem nezaznamenala žádná hluchá místa, ani chvíle nudy. Hlavní hrdina má navíc charisma na rozdávání a velmi oceňuji, že působil sympaticky a lidsky zároveň.
I přes to, že se děj odehrává v období kolem husitských válek, kterému zrovna neholduji, tak mě příběh naprosto vtáhl. Oceňuji, jak Niedl podává historii tak syrově - bez příkras.

Celá tahle kniha byla pro mě jedno velké překvapení, nejsem úplně fajnšmekr historických románů a s Niedlem jsem se setkala poprvé, popravdě řečeno jsem ani o jeho existence neměla tušení, ale Čas vlků mě nadchl, výborná kniha a Niedla zařazuji do skupiny autorů, které si s chutí přečtu.

Aerine
27.01.2018 5 z 5

Hynek Tas se mi dostal pod kůži až v druhém díle, sice stárnoucí, ale o něco více lidský, řešící "obyčejné" problémy, lásku, vzpurnou ženu, se kterou nakonec musí čtenář chtě nechtě soucítit, lapky a boje s husity. Není žádná novinka, že slovo má velikou moc a svévolný výklad jakéhokoli náboženství může skončit katastrofou a rozdělit společnost.

KAREL6725
22.01.2018 5 z 5

Je těžké psát komentář k historickému románu , který je rozdělen na čtyři knihy. Co napsat , snad , že druhý díl je lepší než první, Že , román neztratil nic na svém ději . Kniha vás chytne a nepustí dokud to nedočtete. Doporučuji rozhodně stojí za přečtení. Plný počet hvězd je samozřejmostí .