Čas vlků

Čas vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2828/bmid_cas-vlku-65ad5d1fc8100.jpg 5 590 129

Hynek Tas z Boru série

Volné pokračování autorova románu Čtvrtý králův pes. Píše se rok 1417 a Hynku Tasovi z Boru se konečně podařilo krále přemluvit, aby jej propustil ze služby. Dostává jako výsluhu hrádek Vlkov na jihu Čech, vklíněný do panství odvěkých králových rivalů – Rožmberků. To, po čem Tas dlouhá léta toužil, tedy klid, se ale s mocným sousedem za zády, loupeživými tlupami, potulnými kazateli a hordami husitů nemůže dostavit. Rovněž tak jako u předešlého románu je děj plný napětí a zvratů, zrady, ale i přátelství. Tas, tak skoupý na jakýkoliv projev citů, stojí najednou mezi svou milenkou Ulrikou a svojí novou ženou Markétou z Blatce. Chladná ocel, mráz, hořící domy, hodiny v sedle, vytí vlků a předzvěst léta trvajících válek nastávajících s příchodem vyznavačů nového učení, to je rámec tohoto románového příběhu.... celý text

TomHr
11.05.2022 5 z 5

Po dlouhém přesvědčování se král Václav uvolí zprostit služby svého osobního strážce Hynka Tase. Ten navíc obdrží královský úděl, jihočeskou tvrz Vlkov a tři vesnice. Uvítání na Vlkově sice není zrovna srdečné, ale záhy se Hynek pustí do zvelebování svého skromného panství. Na scénu vstupuje vášnivá Ulrika, Tase nicméně čeká vynucený sňatek s Markétou, který časem dojde zvláštní proměny. Pak také nelehká volba mezi ochranou Vlkova a věrností královně Žofii po smrti Václava IV.
Tas je opět nepřemožitelný morous, čestný až za hrob, jeho postava je napsaná tak nějak uvěřitelně. Od knížky je těžké se odtrhnout díky autorově stylu se smyslem pro dramatičnost a dějovou zkratku. Zřejmý je také Niedlův vztah k jihočeské krajině a ke koním. Kladem je i věrné vylíčení historických postav a událostí, pokud jsem schopen posoudit coby poučený laik. Husitské hnutí autor zbavuje romantického hrdinského pozlátka, ukazuje zmar způsobený husitskými válkami, pleněním a drancováním.

666Jitka
10.05.2022 5 z 5

Opět jsem se bez sebemenších problémů ponořila do děje knihy a vrátila se v čase na počátek husitských válek. Atmosféra vyprávění byla skvělá, příběh plný zvratů a napětí se četl sám. Líbí se mi autorův postoj ohledně husitů, kteří zde nejsou idealizováni, tak jak tomu bylo v minulosti. Líbí se mi styl psaní pana Niedla a hned se s chutí vrhám na další díl této série.

kuruteku
09.05.2022 5 z 5

Tak, jak předchozí díl jsem proti rytířům bral jako počáteční dílo, tak tento díl už byl skvělý. I se všemi zvraty - sice trochu jakoby v budoucnu Niedl kopíroval sám sebe (Když se nejvíce daří, přijde pohroma a pak pomsta), ale to už zřejmě k tomuto dílu patří. V každém případě neotřelý pohled na rozpadající se království, které nikdo a nic nezachrání.

konicekbily
20.11.2021 5 z 5

Děj historického románu je zasazen do období těsně po upálení Mistra Jana Husa a za místo děje si autor vybral převážně český venkov. Barvitě vylíčil chaos v našich zemích té doby, vztahy mezi chudým lidem a jeho pány a zejména rozepře mezi různými vykladači katolické víry a popsal různé potyčky mezi nimi navzájem a nastavil nám trochu jiné zrcadlo o husitství, než to, co nám bylo vykládáno ve škole. Byl to řádný a nikým neřízený chaos. Autorovi děkuji.

jaroiva
20.11.2021 5 z 5

U F. Niedla to mám jako na houpačce, některý díl se mi líbí, některý ne. Snad je to podle aktuální mé nálady nebo rozpoložení. Ale tento díl mě zas bavil. Až k samotnému konci mě to přestalo zajímat, ale to už pak skončilo. Takže očekávám, že příští mě zas bavit nebude, ale určitě jím budu pokračovat.
Mám ale trochu pocit, že sám od sebe autor opisuje. V Rytířích z Vřesova jsem už zaznamenala některá podobná témata, takže jsem se musela soustředit na to, že tohle je jiný příběh. Možná, že využívá některé osvědčené kousky znovu v jiném kontextu.
Určitě ale nedoporučuji míchat čtení této série s Rytíři s Vřesova. To nebyl u mě dobrý nápad.

Haduwig
05.08.2021 4 z 5

Za mě je to v rámci Niedlových výborných příběhů trochu slabší počin. Začátek je takový utahaný, ne všechny nové postavy sympatické a konec naopak překotný a trochu překombinovaný.

Na druhou stranu z husitského pozadí jde opravdu strach, Hynek Tas je nucen vystoupit ze své konfortní zóny do "domáckého života" a vztah se Šedou prostě chytne za srdce: ,,Přece jsem se s tebou vždycky rozdělil - spravedlivě. Ty třičtvrtě a já čtvrt."

Metla
30.06.2021 5 z 5

Uběhlo patnáct let, pomalu se rozjíždějí smrtící kola husitského hnutí a Hynek Tas z Boru opouští královy služby, aby se ujal vlády nad přiděleným panstvím Vlkov. Nutnost uvést svůj nový domov a přilehlé vesnice do přijatelného stavu poskytne stárnoucímu superrytíři dostatek výzev k překonání. Jak už to tak bývá, kdejaká agresivní verbež nepředstavuje největší problém – kam se krvelační lapkové hrabou na ženské plémě!
Historie, dobrodružství, akce, romantika, leccos poněkud přepísknuté, především Tasova dokonalost až leze na nervy, ale málo platné, byl to přesně ten druh relaxace, jakou jsem právě potřebovala. Pár věcí mi úplně nesedlo, například scény s ženami v sobě občas měly více patosu a prkennosti v dialozích, což vedlo k efektu rotujících očí a otrávených povzdechů. Přesto musím ocenit minimum hluchých míst, dějepisná fakta a znatelný krok vzhůru oproti předchozímu dílu pátou hvězdou. 85%

radimch
11.02.2021 5 z 5

Skvělá atmosféra příběhu.

orinka3
10.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Stárnoucí Hynek Tas z Boru touží po klidnějším životě. Taky si ho zasluhuje, zatím jen dvacet let pracoval, včetně ochrany krále Václava IV a nějakého životního štěstí si zatím neužil. Už by si chtěl zkrátka od všeho bojování odpočinout. Nakonec mu král dovolí usadit se na Vlkově, ovšem pod podmínkou, že se ožení. I nevěstu mu vybral. Hynkovi se ženit nechce, život vlka samotáře mu vyhovuje. Jenže - odporujte panovníkovi! Husitské bouře se valí královstvím, přijímání pod obojím anebo pod jednou začíná být zdrojem krvavých masakrů. Do toho různí lapkové, Hynek má starostí nad hlavu. Ale podaří se mu zbudovat vlastní domov, poprvé ve svém životě zažívá pocit, že k něčemu může přirůst srdcem a mít to místo rád. S nevěstou je trošku potíž, on je pro ni nevyzpytatelný starší muž, ke kterému se nedovede přiblížit. A naopak. To je taky zdroj trápení. Nakonec zasáhne osud, Hynkovo zranění i konečné smíření těch dvou. Husité plení jako pominutí, Hynek se přesto umí orientovat a bojovat pevnou rukou jako dřív. Dokonce vypátrá a na místě za zradu ztrestá Jidáše, kterému dal svou důvěru. Vlkov se nyní stává útočištěm před zdivočelými husity a ve třetím díle se dovíme, co bude dál.

kamila5406
25.01.2021 3 z 5

Kniha je čtivá ale v některých chvílích mě kniha nebavila.

Johana
09.01.2021 3 z 5

Pro mne asi na levlu Juraje Červenáka, vysoko nad Vondruškou, ale Merle to zase není. Moc se mi líbí autorův pěkný jazyk, horší to je s dialogy - zejména pokud jednou z hovořících stran je žena. Jak dojde na Ulriku a na Markétu, těžko to nesu.
Dost mne, abych byla spravedlivá, bavilo hodnocení doby - rozkvět husitství - v přímé řeči, např. viz ukázka.

„Předně, kněže, tvé informace nejsou přesné. Dokonce bych řekl, že jsou toho typu, ze kterých vznikají zlé pomluvy. Nejenže ten člověk nebyl zbit, pouze dostal od jednoho z mých strážných přes hubu. Rovněž není pravda, že za mé přítomnosti, což by mohli potvrdit zde přítomní pánové Matěj Višně z Větřní a Vitold ze Šlágu, se kterými jsem se zrovna v tu dobu bavil. Přesto, když jsem se o celé záležitosti dozvěděl, sešel jsem na nádvoří, abych zjednal nápravu. Ale ten kazatel byl už pryč.“

-„Urozená paní,“ uklonil se Tas směrem k paní Elišce z Rožmberka a Kravař, „na každém panství, hradě, ve městě či jen malé tvrzce existují pravidla, která se musí dodržovat, jinak by byla rozvrácena bezvládím. A ta pravidla určuje ten, komu ten hrad, město či tvrzka patří. Pokud jsou tato pravidla porušena, musí se zasáhnout, jinak by příště ta pravidla už nedodržoval nikdo. A do mého domu, ač nezván, přišel někdo, kdo se nespokojil jen s tím, že dostane najíst a napít tak jako i jiní nezvaní. A ač k tomu nebyl nikým vyzván, horlil proti zavedeným pořádkům a vyzýval mé poddané k neposlušnosti, spálení jejich domovů, ponechání polí ladem, odchodu z jejich domovů a odchodu na jiné místo, kde spolu přivítají příchod Spasitele na zem.“

Allena24
30.12.2020 5 z 5

Druhý díl jsem nemohla odložit, tak moc mě kniha pohltila. Jasných 5*

DuncanIdaho
21.12.2020 5 z 5

Skvělé pokračování Čtvrtého králova psa. Škoda jen, že není kniha, která by navazovala na první díl po kratším čase. Určitě by bylo o čem psát. Tas se nezměnil, je stále stejný. Kniha je také stále napínavá a je co číst.

3508
20.11.2020 5 z 5

Paráda

iskovsky
08.10.2020 3 z 5

Pokračovanie životných peripetií rytiera bez bázne a hany, ktorý podľa vlastných slov nerad zabíja a nie je pomstychtivý, ale siahnite mu na to, čo je mu drahé a s radosťou vás narazí na zastrúhaný kolík :) ... zaujímavý je vývoj vzťahu s jeho manželkou a "Šedá"... plusom je aj zistenie, že oproti prvému dielu už hlavný hrdina nie je nezraniteľný... na druhej strane ma dosť prekvapilo, že dej zasadený do doby husitských vojen, bohatých na udalosti, sa úspešne snaží tieto ignorovať, čo mi prišlo ako dosť nevyužitý potenciál a príbeh rytiera sa tak začína akoby meniť na príbeh hospodára ... takto ostáva toto rozprávanie nijako zvlášť výnimočným medzi románmi podobného typu...
PS: spôsob akým knihu načítal Dušan Sitek je famózny...

malýčtenář
28.09.2020 5 z 5

Sledujeme další osudy Hynka a opět je kniha plná napětí a zvratů. Vřele doporučuji.

Lenkys
06.09.2020 5 z 5

Za mě ano. Bohužel jsem nečetla předchozí díl, ale mám to v plánu. Mě kniha ani trochu nenudila, ba naopak! Hlavní postava Tas? To je hodně sympatický bourák. Moc si přeju, aby i další knihy od pana autora byly takto čtivé.

pupopony
11.08.2020 5 z 5

Nemůžu jinak než dát plný počet hvězd. Děj mě vtáhl do děje na plný pecky. Byl jsem pouze zklamán, že kniha byla tak krátká.

evask
30.06.2020 4 z 5

Děj mírně nudí, ke konci už dramatičtější, ale zase hůř uvěřitelný, v krajní nouzi pomohla Šedá. Zvláštní závěr - jak to dopadlo, to se dočteme v dalším dílu?
Knížka se mně celkem líbila, ale přece jen - hodnocení 93% - čekala jsem větší pecku.

Etule
20.06.2020 3 z 5

Poté, co "vypadl" z dějové linky král Václav, o dost lepší než předchozí díl. Tas už dávno není ten mladík, ačkoliv drzý a přímý je stále stejně. Což je jedině dobře. Přesto mi tam něco neurčitého chybělo, a místy jsem se občas nudila. Bohužel. Ale i tak se samozřejmě chystám na další díl, jsem zvědavá, co našeho "hrdinu" ještě čeká.