Čas vlků

Čas vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2828/bmid_cas-vlku-65ad5d1fc8100.jpg 5 590 129

Hynek Tas z Boru série

Volné pokračování autorova románu Čtvrtý králův pes. Píše se rok 1417 a Hynku Tasovi z Boru se konečně podařilo krále přemluvit, aby jej propustil ze služby. Dostává jako výsluhu hrádek Vlkov na jihu Čech, vklíněný do panství odvěkých králových rivalů – Rožmberků. To, po čem Tas dlouhá léta toužil, tedy klid, se ale s mocným sousedem za zády, loupeživými tlupami, potulnými kazateli a hordami husitů nemůže dostavit. Rovněž tak jako u předešlého románu je děj plný napětí a zvratů, zrady, ale i přátelství. Tas, tak skoupý na jakýkoliv projev citů, stojí najednou mezi svou milenkou Ulrikou a svojí novou ženou Markétou z Blatce. Chladná ocel, mráz, hořící domy, hodiny v sedle, vytí vlků a předzvěst léta trvajících válek nastávajících s příchodem vyznavačů nového učení, to je rámec tohoto románového příběhu.... celý text

Fillipa
14.06.2020 4 z 5

Stvoření druhého Kadrnožky bylo pro mě nestravitelné stejně jako proměna Terky v Kateřinu, ale vyrovnala to pohádková Šedá. A protože nejsem historik, bavila jsem se.

mira399
01.06.2020 5 z 5

Série se mi líbí čím dál víc. Moc hezky se knížky čtou,děj je napínavý a na Hynka se vždycky moc teším :-)

cérka
20.04.2020 5 z 5

To by člověk neřekl, kolik toho lze stihnout za jeden lidský život, a to jsem teprve na konci druhé knihy :).
Baví, moc mě to baví! Skvěle napsaná kniha! Díky větší dějové pestrosti knihy je druhý díl ještě lepší než ten první. Pan Niedl opravdu umí a já mohu jen doporučit! Už abych měla v rukou další pokračování :).

mr.Zdenek
26.03.2020 5 z 5

Mohu leda doporučit k četbě.

OSTROVID
22.03.2020 5 z 5

I druhé pokračování v ničem nezaostává za první knihou. Výborné čtení...

jehanys
21.02.2020 5 z 5

Moc, moc dobré.

1972Sixo
20.02.2020 5 z 5

Skvelé pokračovanie skvelej knihy. Tas zmenil spolubývajúceho, kráľa vymenil za nechcenú manželku, takže o slovné šermovačky nie je núdza. Ale postupne aj chladný psí čumák začína mäknúť a príbeh naberá romantickú líniu - nie na škodu. Fyzických šermovačiek je pomenej a aj tak to nenudí, no nakoniec si na svoje prídu aj tie a je to napínavé a srdcervúce a...

hapac
19.02.2020 3 z 5

Pokračování je opět prima, takže hurá na další díl.

Bohemians
02.01.2020

BEZ SPOILERŮ, AUDIOKNIHA:

I druhý díl jsem poslechl jako audioknihu, vyprávění mi přijde velmi trefné, příjemné a s hrubým hlasem i autentické době. Chybí mi ovšem možné dublování vypravěče v ženském rodu - je zvláštní, když věty mladé dívčiny vypráví mužský tvrdý hlas. To už tak ale bohužel u AK bývá..

Ohledně příběhu - nutno sdělit, že vyprávění je chytlavé, leckdy akční a někdy naopak pozvolné, avšak stále se něco děje. Dovolím si možná jen krátké předřečnění, ale nejvíce mě asi bavila rekonstrukce získané tvrze a s tím vše spojené. :-)

Obecně doporučuji, závěr knihy mě donutil, abych okamžitě pustil i další díl - to se autorovi opravdu povedlo!

tlllk
27.12.2019 4 z 5

Kniha ma bavila o kúsok viac ako prvý diel, ale rovnako ako v prvom dieli to podľa mňa strácalo na tých pseudo historických kontextoch, alebo tie akčné často mali výrazne navrch...

socka123
14.11.2019 4 z 5

Další skvělá kniha od autora, volné pokračování o Hynkovi z Boru. V této knize se dozvídáme o husitské válce, o jejich bezdůvodné vraždění nevinných lidí. Je zde skvěle vykreslena atmosféra té doby, jak snadno husité dostávali obyčejný lid na svou stranu, jak stačí málo ovládnout mysl lidí, kteří věří v lepší život, aniž by pro to něco udělali......vláda Václava IV...
doporučuji.

Isew
28.10.2019 4 z 5

Skvělý i druhý díl. Tohle je historický román podle mého gusta. Věrně vykreslená doba. Husitské války byly pohromou pro tuto zemi. Jakákoliv válka je zlo. A ještě když proti sobě bojují lidé, kteří ještě před pár lety byli přáteli. Budu hodnotit stejně jako první díl, i když ten se mi líbil více. Uznávám, že to bylo jen tím, že situace v království nebyla tak vyhrocená, jako v předvečer husitských válek. Historická analogie s neschopným a alkoholickým panovníkem na trůně byla až mrazivá. Vím, že třetí díl bude ještě hutnější, neboť se naplno rozpoutají husitské války, ale těším se. Mám jen jedinou výhradu. Pražská defenestrace byla velmi odbyta. Byla to významná událost, která měla přímý vliv na smrt Václava IV. Čekala bych, že se jí bude autor věnovat mnohem více.

Aleen
28.10.2019 5 z 5

Musím přiznat, že atmosféra vyprávění mi nebyla moc příjemná. Já prostě nechtěla, aby ty zas.... husitské války přišly a převálcovaly obyčejné lidi. Nechtěla jsem ani jiné ošklivé věci, které se našim hrdinům děly...Ale ono to prostě ke středověku patřilo, že se nežilo snadno. A o to uvěřitelnější je vše, co nám pan Niedl vypráví.

RenkaB
25.10.2019 3 z 5

Knihu jsem si, stejně jako první díl, nechala vyprávět pane Dušanem Sitkem. Parádní zážitek.
Přišlo mi, že se tentokrát děj jen tak chvílemi plácal na místě. Ale i tak mne kniha bavila, některé postavy neskutečně vytáčely do vývrtky (i za tyto emoce panu Niedlovi děkuji), a některé si sympatie získaly, aniž by se musely extra snažit. Co mne zarazilo, tak chyba ve jméně matky Tasova prvního syna Hynka - v první díle to byla Terka, v druhém díle je z ní najednou Katka. Okamžitě mne to zarazilo, jen to jméno zaznělo. Nu což, stalo se :), od třetího dílu mne to ale neodradí.

Vesmich
14.10.2019 5 z 5

Ohhhjeeeh, to se autorovi tak moc povedlo! Hynek Tas z křemene majzlíkem sekaný a jeho doba. Carlo Ginzburg by se tetelil blahem, jak je ten mikrobříběh vystřižený. Už podruhé si říkám, že takhle to prostě bylo, protože přesně takhle to být muselo. Nic lepšího a počátcích husitství jsem nikdy nečetla. Veškerá snaha, že to budu číst postupně a nezanořím se nenávratně, budu se normálně mýt a jíst a pracovat....všechno marné..dokud Hynek nedokončil, co bylo třeba, odtrhnout se nedalo...a hele - koukám kolem sebe a ono je pondělí!

coquus
03.10.2019 4 z 5

Předchozí díl jsem sice nečetl, ale pro pochopení děje to naštěstí nebylo potřeba. Děj tohoto historického románu plyne více méně poklidně, což je kupodivu ku prospěchu věci. Celkem dobře je zde vykreslena atmosféra doby, jenž čím dál méně přála obyčejným lidem, kteří chtěli prostě jen žít. Musím říct, že tento dobře napsaný příběh zcela splnil mé očekávání.

Covenant
23.09.2019 5 z 5

Poté, co jsem si naskenoval Flavia a řítil se s ním do víru bitev, špatně jsem odbočil a ocitl se v nějaké strategicko-budovatelské PC hře. Zpočátku mě moc nebavilo koukat se někomu přes záda, tak jsem dotyčného srazil ze židle a zaujmul jeho místo. Najednou jsem zjistil, že mě to baví tolik, že se mi nechce do nějaké větší akce. Sem tam nějaký výjezd, jsem v rámci žánru povolil, ale pak rychle zpátky, dodělat nějaký ten upgrade. I když to trvalo déle než jsem čekal, bylo jasné, že není vyhnutí a musí přijít odveta a boj o židli. Dokud na monitoru blikali jedničky a nuly, byl docela klid. Jak se, ale začaly šířit systémem dvojky, byl konec s hraním. Virus nešel zastavit a lidé se snažili přežít. Samozřejmě tomu předcházela seznamovačka s vedlejšíma postavama, abych pak v duchu volal:,, ne, ne, ne, tuhle ne, tohodle ne!“ a zajímal se o to, jak to s nima dopadne. Vedlejší linka Jacka Londona, pak sloužila nejspíš jako prášek na uklidnění, který jsem neměl problém spolknout. A jak to všechno dopadlo? Co já vím? Nemít po ruce další díl, poslal bych Frantovi opovědný list. Jelikož ale nechal všechny domácí mazlíčky na pokoji, odpouštím mu.

Lolila
06.09.2019 5 z 5

Dej sa posunul o sedemnásť rokov ďalej - Hynek je starší, ale stále zásadový, statočný, čestný, nepodplatiteľný.... a konečne prepustený zo služby. Získal hrádok, rodinu, vlka :-), ale pokoj určite nie. Doba je zlá, náboženský fanatici sú všade, nikto nemá istotu, že prežije ďalší deň.
Zaujímavé, napínavé, .....veľmi dobre napísané.

jarin58
27.07.2019 5 z 5

Nedokáži posoudit nakolik příběh odpovídá skutečnosti,ale kniha je velmi čtivá.Jen s tím vlkem to byla pohádka.Vlci žijí ve smečkách a také tak loví.Samotný jedinec nemá šanci na přežití a přitom byla Šedá zraněna.To už bylo přes čáru.

druzickaster
12.07.2019 5 z 5

Pane Niedle, co mi to děláte? Vždy jsem fandil Husitům, Žižkovi a vy mě během jednoho dílu nalomíte a rázem fandím nějakému pánu Tasovi z Borku. Ale teď vážně, líbí se mi vyváženost a nestrannost autora v této pro nás dosti choulostivé etapě dějin. Nic není černobílé, ani náboženství, ani "politika". Autor výborně zachytil, že pokud se i dobré myšlenky chytí lumpové a darebáci je hodna zatracení. Závěr mě naštval, protože musím okamžitě číst pokračování, nemám oddechu stejně jako pan Hynek. Tak a ha ja jííííí, jde se na to.