Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336735/bmid_hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-5F2-336735.png 3 787 206

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jota

The Little Book of Hygge , 2016

Jajusenka
06.03.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která pohladí po duši. Graficky nádherně zpracovaná. Je úplně jiná, než ostatní knížky ohledně osobního rozvoje. Četla jsem jako elektronickou knihu, ale pořídím si jí i v knižním vydání, protože jí nutně potřebuji ve své knihovně.

mariva
06.03.2020 3 z 5

Po knize jsem sáhla pouze z důvodu splnění jednoho z bodů letošní výzvy. Musí to být zajímavá práce, pracovat v Institutu výzkumu štěstí, ale připadá mi to stejné jako v dnešní době mnoho podobných zbytečných a nic nevytvářejících institucí. Štěstí je jedna z nejdůležitějších věcí v životě, ale nevytvoří nám ho žádná organizace, každý si ho musí dokázat najít sám v sobě. Dánové jsou asi šťastnější národ než Češi, kteří si pořád na něco stěžují a jsou věčně nespokojení, ale z fenoménu Hygge a jemu podobných se udělala móda a mnozí se na něm snaží vydělávat. Jinak ale knížka je pěkně udělaná, fotky jsou taky moc hezké a pár nových informací o Dánsku se v ní také najde. Ale udělat si doma Hygge atmosféru a cítit se šťastní dokáží lidé i bez podobných knížek a těm věčně nespokojeným stejně žádný návod nepomůže.

Linda89
23.02.2020 3 z 5

Par novych informaci, ale prilisne zamereni na Dansko

Hauhau
16.02.2020 odpad!

Po pár stránkách jsem začal přeskakovat celé odstavce a asi ve třetině knihu odložil ... v každé větě slovo Hygge na různé způsoby až se Vám zprotiví, stejně jako neustálé připomínání, že pouze Dánové vědí jak vytvořit pohodu. Zdlouhavé, o ničem novém, ztráta času.

DominaCZ
11.02.2020 odpad!

Trendy dementovina, která pak získala nový rozměr zvaný Lykke.

To, čemu já říkám "udělej si atmo" - to posezení, vypití si něčeho nebo rožnutí si něčeho vonného nebo koupel, z toho si severský stát udělal monopol.

Sice na nás z každé reklamy na podzimní chřipku čumí nána ve svetru, jak pije "šumivý nápoj s vit. C" u okna a zasněně zírá ven přes zamžené okno do přinejmenším Paříže (nebo dobře ať nežeru tak Pařížské ulice), bez čehož by zimní období prostě nešlo, taky se nám to už nějakej rok pod kůži vrývá i díky reklamám i pomocí např. IKEE díky nábytku, který na nás bliká bannerem se slovy BYDLI SKANDINÁVSKY!, což pod hygge styl taky zapadá, jenže na mě tohle neplatí.

Já na ty šedý tři kusy nábytku, z nichž se tamější domácnosti skládají, prostě nejsem, chatu ze dřeva někde v horách u ledovce nemám a kůže taky nemám možnost si ulovit a rozprostřít. Nevlastním ani Islandský gejzíry, takže nemohu zvát přátele na noční podívanou, takže já hygge ve svém životě konat dle jejich návodu prostě nemohu.

Proto se mi nelíbí ta knížka ani po vizuální stránce - samá šeď, dřevo, jakýsi kusy větví, no nelíbí.
Ulovit kance a pozřít ho kvůli atmo? Twl

I to věčný postávání s hrnkem čehosi v pracce je trapný, praskání krbu mě ruší a blikání svíček taky, takže pro mě to prostě není. Pro mě je pohodový trávení času něco jinýho, takže sorry severe, tohle prostě n e.

Je to spíš insta kravina vytvořená mladýma, když kouknete na 4k videa do toho severu tak se nikde nic v parcích atd. posedávaní nekoná, všude naopak šeď až z toho má hodně lidí stresy. Je to dobře zpeněžená běžná pohoda každýho z nás, ne JEJICH výtvor.

Pokud chcete vidět proudící davy a klid, sledujte 4k videa Seoulu. Tam se rozmohlo cosi jako pohodovej lajf. Proti tomu může jít celý šedý hygge do...

houbaaa
08.02.2020 2 z 5

Nenáročná četba o tom, proč jsou Dánové šťastní, vám překvapivě nepřinese žádné nové poznání. Dělejte stále to, co máte rádi, jen tomu říkejte hygge = uvědomte si daný okamžik a žijte přítomností. Kniha má hezkou grafiku, ale myšlenky by se daly shrnout na jednom listu papíru a kapitoly jsou tak jen opakováním již řečeného.

Lily101
06.02.2020 5 z 5

Vzhledem k recenzím u této knihy jsem měla trochu obavy. Čekala jsem na knihu poměrně dlouho v rámci rezervačního systému knihovny a po dočtení mohu napsat, že to čekání stálo za to.

Kniha "Hygge" má pěknou grafickou úpravu (nehodnotím v rámci hvězdiček), dozvěděla jsem se nové skutečnosti (dle strany 18 první odstavec shora a mé kalkulačky je v Dánsku pouze 4-5 dní /záleží na přestupném roce/, kdy je slunečno, není brzy tma a neprší), receptů bylo tak akorát (ze zvědavosti se na recept podíváte, ale-prozatím-nemáte čas nebo prostor/např. bydlíte jako student na VŠ koleji či na bytě/ sami vařit). Trochu jsem měla strach z 11. a 12. kapitoly, protože Vánoce(=11.kapitola) už jsou vcelku daleko (=je únor) a léto(=12.kapitola) ještě v nedohlednu (=je únor), ale bylo tomu tak nějak naopak neb text mě pohltil a bylo úchvatné "nahlédnout", jak se v Dánsku slaví Vánoce. Trošku jsem byla zklamaná třináctou kapitolou s názvem "Pět podob Hygge", protože z hlediska obsahu mi to přišlo líto, že je nostalgie vztahující se na chuť jídla či vůni jídla subsumována společně se zvukem (např. praskajícího ohně) v kontextu "zpomalte a zaposlouchejte se" a doteku věci, jež jsme si sami vyrobili (např. hrníček) pod pojem "hygge". Nicméně jinak se mi knížka moc líbila, už jen jejím čtením jsem měla pocit jako by se zastavil čas (skoro vždy, když jsem mrkla na hodiny bylo méně hodin, než jsem si myslela), zklidnila se mysl a hranice stresu se snížila na podprahovou. Nemám ráda, když se myšlenky v knížce opakují, ale v tomto případě jako by vás to občasné opakování(zaznamenala jsem to snad ve dvou až třech případech) nějak ukolébalo k většímu hygge. Poslední, čtrnáctá, kapitola s názvem "Hygge a štěstí" na mě nepůsobila negativně, ba spíš jsem byla ráda, když nám autor popsal, dle jakých kritérií se štěstí měří.

Měla bych někdy navštívit Dánsko! A touhu navštívit právě tento stát ve mně probudil autor. I přesto, že jsem hodně zimomřivá (viz první odstavec shora na str. 18 knihy). Avšak jak praví dánské všeobecně známé přísloví: "Neexistuje špatné počasí, existuje pouze špatné oblečení." (jak autor sám napsal na straně 154 hned pod nadpisem).

Elea
06.02.2020 2 z 5

Takové celkem milé, nenáročné čtení o tom, proč jsou Dáni šťastní.

MacBara
25.01.2020 3 z 5

Ve všeobecném pozdvižení kolem hygge jsem se chtěla dozvědět víc. A dozvěděla jsem se. Něco člověk tak jako ak dělá a zejména druh čtenář si hygge tak říkajíc z podstaty užívá intuitivně. Ale fakt je, že po přečtení můžete okolí oslňovat znalostmi co je a není hygge a kde se vlastně vzalo.

manvar
22.01.2020 3 z 5

Čtení Hygge bylo hygge. Potvrzení toho co člověk cítí, že mu dělá příjemně. Mohlo být více dánských hygge reálií, receptů, doplňků, nápadů. Lepší si knihu půjčit, než koupit. Kniha mi dala chuť Dánsko navštívit ????.

ajaworld
19.01.2020 3 z 5

Čtení samotné knížky je prostě ve své podstatě hygge. Dobře se čte o těch svíčkách, útulnu a tak. Hlavně, když je za okny nevlídno. V knize se však stále dokola opakují stejné náměty. Kdyby byla poloviční, asi by se nic nestalo.
Samotné čtení vytváří pocit útulna v duši, takže přečtení nezaškodí.

claudiavas89
13.01.2020

proste introvertov sposob zivota jak si ho naplno vychutnávať

Terez9119
10.01.2020 3 z 5

Já nevím. Na jednu stranu je super koncept, myslím, že jsem vcelku dobře pochopila, co to hygge je. A myslím, že žít takovým způsobem by bylo většině lidí příjemné. Na druhé straně mi ta knížka přijde dost ve stylu: ‚Hele, koukejte na nás. Jsme Dánové, jsme super, žijeme hygge a jsme hrozně šťastní. Jo, ale vás mezi sebe stejně nepustíme, protože se to děje jen v malých skupinách a ty jsou pro vás uzavřené, čau.‘ Ale určitě se aspoň část konceptu dá převzít, rad a nápadů, jak to udělat, nabízí kniha spoustu.

TynaC6
09.01.2020 4 z 5

Prostě Hygge. Zachumlat se do deky, uvařit čaj a vychutnávat si řádky této knihy, u které si člověk odpočine a pozná zvyky skandinávských zemí.

Jamira
07.01.2020 5 z 5

Moc mila knizka, dobre vas naladi. Zalezitost na jedno odpoledne, je v ni i hodne obrazku, takze se cte rychle. A chcete pak mit hygge proste.. :)))

Jakubac
27.12.2019 5 z 5

Pěkná knížka.

Renncha
07.11.2019 5 z 5

Super kniha,kniha umí dobře naladit na radost a pocit vděčnosti.Kniha mě bavila a už se těším na druhou knihu Lykke :) Doporučuji!

MišuleP
25.10.2019 1 z 5

Kniha koupena z duvodu neustaleho opakovani na youtube.
Docela zklamani, mam rada knizky o seberealizaci atd, ale tohle ne.

Manifest blech
09.10.2019 3 z 5

Velmi hřející filozofie života. Jeden z možných způsobů, jak si udělat život o to hezčí. A proč ne...

Niu
04.10.2019 5 z 5

Chtěla jsem vyzkoušet, co to se mnou udělá. Ejhle, mělo to přesně ten efekt, jaký autor zamýšlel. Pořádně se zachumlat do deky, uvařit si čaj, zapálit pár svíček a chvíli být v klidu. Musím říct, že mě kniha velmi překvapila. Nenásilně a jednoduše nás seznamuje se zvyky jiného národa. Člověk pak stejně jednou pod tou dekou s čajem a knížkou skončí, ať už je to hyggelit nebo pohodlí :o)

domov vztahy štěstí přátelé životní pohoda, hygge svíčky

Meik Wiking
dánská, 1978