Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336735/bmid_hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-5F2-336735.png 3 787 206

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jota

The Little Book of Hygge , 2016

vendysantos
04.12.2020 5 z 5

Při čtení této knihy jsem měla rozsvícená světýlka a popíjela jsem čaj, aniž bych tušila, že je to „hyggeligt“. Zajímavá knížka, moc mě bavila a mnoho nového jsem se dozvěděla nejen o Dánsku. Líbí se mi výraz gattara. :)

vercas945
22.11.2020 3 z 5

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec jsem zvolila tři, protože.. Knížka se čte hezky, člověk má u ní chuť příjemně si sednout, uvařit si čaj, dát něco dobrého na zub, zapálit svíčku, vzpomíná na příjemné akce s přáteli a rodinou, ale tento druh literatury by měl člověka o něco obohatit a s výjimkou toho, že jsem se něco dozvěděla o životě Dánů, nemám dojem, že by tam až na pár drobností bylo něco, co bych nevěděla nebo dosud nedělala. No jo, nejsem moc na sladké, tak třeba i to je ten důvod, proč nakonec tři hvězdy.

Natali.159
18.11.2020 5 z 5

Skvělé a veselé odpočinkové čtení :)

regulax
16.11.2020 3 z 5

Neurazilo ani nenadchlo. Dostala jsem chuť na pečené kaštany, určitě si je doma zase upeču! Ani nevím, že je to hygge :-)

Jrsnbl
16.11.2020 3 z 5

Přečteno za jeden večer. Hygge je sice čtivé, ale nemá takovou přidanou hodnotu jako autorovo druhé dílo Lykke. V Hygge se točí dvě stěžejní myšlenky - měj pohodlí a věnuj čas rodině. Zato Lykke vám toho řekne nespočetně více. Proto zde musím hodnotit poměrně negativně.

Hanami1
09.11.2020 3 z 5

Viděla bych to na dva druhy čtenářů. Ti, kterým se popsaný způsob života líbí, budou se ke knížce vracet (pravděpodobně s příchodem podzimu) a zaujme tak čestné místo v knihovně. Dost možná takové, aby byl vidět pěkný obal. No a pak ti druzí, ke kterým se řadím já. Knihu si půjčí v knihovně, přečtou ji, řeknou si, že se to dost opakuje a z rychlíku vlastně pochopili základní princip. Lehce se inspirují, knihu vrátí a vzpomenou si na ni, když se jim podaří ocitnou se v hygge atmosféře, nebo uvidí článek v časopisu :)

ashburton
31.10.2020 3 z 5

Čtenářská výzva 2020. Zajímavé, odpočinkové. Čteno průběžně červenec - říjen.

Sabulep
30.10.2020 3 z 5

Kniha byla milá a čtení pro mě bylo uklidňující a meditativní. Po obsahové stránce jsem se tolik nových informací nedozvěděla, opakovaly se a shrnout by se vše dalo do jednoho článku. Ocenila bych, kdyby se autor víc rozepsal o dánské kultuře. Písmo by mohlo být trochu větší.

Karoli282
27.10.2020 5 z 5

Takhle knížka působí velmi pozitivně a člověk se při jejim čtení příjemně naladí a odpočine. Myslím, že je čas od času dobré si takovou knihu přečíst.

osman111
19.10.2020 5 z 5

Nádhera. Přesně ta kniha, kterou si prostě musíte přečíst v tomto podzimním upršeném čase. Na hezčí grafické zpracování knihy jsem ještě nenarazila. Mám pocit, že má potenciál předat mnohem více, než prvoplánové seberozvojové knihy a to nenásilnou formou. Čekala jsem plané plkání, ale místo toho jsem se dozvěděla spoustu užitečných informací jak o Dánsku, tak o různých studiích zabývajících se spokojeností obyvatelstva. Spousta přehledných grafů a zajímavých informací. Nádherné. Přečtěte si to.

Abako
18.10.2020 4 z 5

Knížka o tom, jak si zpříjemnit život. A trocha statistiky, která nikdy neuškodí. Tohle je kousek světýlka v knihovně.

Lusik88
10.10.2020 4 z 5

Skvělá!!! A takhle na podzim ideální! Tak milé vyprávění, připomíná mi pohodu u vánočních pohádek.
Vědomé vnímání a prožívání Hygge by nám každému tak pomohlo! Prostě se jen uklidnit, prožít život, o to tady běží. Bohužel toto není kniha pro Čechy (o tom svědčí také to nízké hodnocení), máme před sebou ještě dlouhou cestu...

TheMelorry
08.10.2020 3 z 5

Příjemná kniha o šťastném životě a dánském hygge, ze které by si mnoho lidí mělo vzít příklad. Na chvíli zvolnit, uklidnit se a v příjemném prostředí se věnovat např. svému koníčku. Ano, přesně tohle je hygge realita. Zvláště v tomhle podzimním období je kniha ideální.
Ani já bych se ale lehkému zestručnění nebránila.

martinka.cz1
27.09.2020 3 z 5

Pohodová knížka na podzimní večery. Ideálně se při četbě zachumlat pod deku s čajem a zapálit si k tomu svíčky ;).
Dle mého názoru by informace z knihy mohly být zestručněny, dost věcí se tam opakuje pořád dokola.

CarolC
25.09.2020 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha o Dánsku a Dánech a jejich filosofii štěstí, a jak si svě štěstí každý den alespoň na chvilku vykouzlit a dát tak svému životu smysl. Opravdu se mi líbilo, že se toho dočtete spoustu. Nechybí ani tipy, kam se podívat v Kodani nebo co si uvařit abyste našli to správné hygge. Jsem bohatší o spoustu nových informací, o kterých by mě jinak ani nenapadlo pátrat.

Susan94
21.09.2020 4 z 5

Hygge a vše co k tomu patří. To je obsah moc pěkně zpracované knížky, ideální doplňkové čtení. Najdete tam recepty na hygge speciality, nebo tipy na skvělá místa v Kodani (doufám, že se tam jednou podívám). Zůstává otázka, proč tohle všecho může v Dánsku fungovat a u nás ne...

Stephanie92
31.08.2020 2 z 5

Od první chvíle, kdy jsem se do knihy začetla, jsem měla chuť zapálit si svíčku, udělat si čaj s dát si něco dobrého. Jo s ještě se zachumlat do chlupaté, měkké deky. Pro mě ideální stav pro chladné večery. No na podzim ideální ne ?!? Kniha by se dala zestručnit na pár stran, přiznávám, že jsem některé stránky projela jen tak bez čtení, jelikož nebyli úplně podstatné a byli zdlouhavé a nudné, ale i tak byla kniha i něčím zajímavá, alespoň jsem se dozvěděla více informací o Dánsku.

yonda
31.08.2020 3 z 5

Knihy o hygge už jsem četla víckrát. Tahle se řadí k těm lepším. Neberu to jako dogma, ale něco z ,,návodu na štěstí " se vybrat dá.

Sandalkar
23.08.2020 3 z 5

Na slovo hygge jsem pred rokem dvema, pri jeho nejvetsim boomu byla vyslovene alergicka. Kniha ale mile prekvapila. Cetla jsem v anglictine, takze jednodussi text s hezkou grafikou jsem privitala. Tema zajimave, myslenky se opakovaly. Prijemne oddychove cteni, existence Institutu pro vyzkum stesti me dostala.

ivanaga
13.08.2020 2 z 5

Motivační kniha, kde mi různá slova s "hygge" v základě už trochu lezla krkem. Opakování je matka moudrosti, ale tady je to pořád dokola jedno a to samé. Základní myšlenka vycházející z národních zvyklostí je jistě dobrá věc, ale k jejímu pochopení by stačila brožurka, nebo i článek. K tomu nicneříkající stále se opakující fotky s minimalistickým zátiším. Takové anonymní instagramové obrázky. Sjednocující grafika je ale pěkná, má styl.

Co se týče vlastního obsahu, který je zde propagován, chápu obsah knihy jako propagaci Dánska, které o sobě vytváří dojem pohodové země. Byla jsem tam jednou, nemohu soudit. Obecně je jistě chválihodné snažit se žít nekonflikně, zdravě, v sounáležitosti, ekologicky, nesobecky a tak dále. To vše je nyní v kurzu čím dál víc. Je otázka, nakolik se to podaří realizovat v životě. Jak je správně uvedeno v knize, aby byla zasloužená pohoda a klid, musí jí předcházet nejdřív jistá snaha, práce, prostě opak. Takže ta kniha je vlastně jen její půlka, pojednává pouze o odměně, o odpočinku když je po všem. Jenže někdo si může myslet, že tohle je život. Není. Je to jen takový cukr života. A umění v pohodě žít jsou Češi mistři. V tom je Dánové školit nemusí.

domov vztahy štěstí přátelé životní pohoda, hygge svíčky

Meik Wiking
dánská, 1978