Hygge - Fenomén útulna

Hygge - Fenomén útulna https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344408/bmid_hygge-fenomen-utulna-cvI-344408.jpg 3 55 15

Severské země jsou díky tamní kvalitě a úrovni života neustále považovány za nejšťastnější místo na světě. V čem ale spočívá jejich tajemství? Jeden z hlavních faktorů je ,,hygge". Slovo, které by se dalo přeložit jako útulno, znázorňuje teplo, soudržnost a spřízněnost. Hygge je také o hledání útěchy v přírodě, užívání si venkovních aktivit a oslavování prostých okamžiků v našem životě. Je o schopnosti být užitečný a také o každodenních projevech laskavosti k ostatním i k sobě. Známá kuchařka a spisovatelka Signe Johansen v této knize prozkoumává tajemství skandinávského přístupu a ukazuje čtenáři, jak si může kdekoliv na světě hygge osvojit a zakomponovat do každodenního života. S padesáti lahodnými recepty a nádhernými fotografiemi vysvětluje, jak si v severském stylu užít přírodu a samozřejmě i ,,fika", tradiční setkání u kávy a koláče. Dosáhnout hygge můžete kdykoliv a to bez velké námahy nebo výdajů. Tak se do toho pusťte a užívejte si životu stejně jako Seveřané - naplno!... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Esence

How to Hygge: The Secrets of Nordic Living , 2016

Teseme
12.02.2022 odpad!

Pojďme si jednou pro vždy říct, že se to dá shrnout do deseti bodů a není třeba na téma Hygge psát další zbytečnou knihu, jakou je třeba tahle. Která navíc hygge postrádá, co se grafiky a uspořádání týče.

elgin3
12.11.2021 5 z 5

Hygge je dánské slovo, které se nedá úplně přeložit, znamená něco jako štěstí, štěstí domova, štěstí z pohodlí, útulna, útulné radosti.
Dánové jsou prý nejšťastnější národ na světě, protože přišli na to, jak bojovat se zimou prostřednictvím šťastného způsobu života. Tahle kniha je takovým malým náhledem a rádcem, jak na to. Předně vynechat stres a nebát se užít si pohodové chvilky. A nebát se vyzdobit si interiér. Pěkná kniha, koupila jsem jich o hygge víc a líbí se mi. Skvělé recepty.

ipkkk
30.07.2020 1 z 5

Takové povídání o ničem. To že mám jít na procházku, jet lyžovat nebo sbírat houby není nic nového. Ani recepty mě nenadchly. Bud tam byly ingredience, které se u nás nedají běžně sehnat (kardamonový lusk/sekaný oves/vanilková sůl/sušené višně/ječný slad...) nebo mi přišly zbytečně složité. Čekala jsem víc zajimavých tipů.

Susan94
20.05.2020 3 z 5

Dobrý výběr pro začátečníky hygge. Příjemné čtení, člověk zjistí pár zajímavostí, a pár typů na dobrý oběd nebo moučník. Recepty jsou z celé knihy to nejlepší.

yonda
06.03.2020 3 z 5

Vcelku zajímavá kniha o skandinávském způsobu života. Vlastně jsem zjistila,že až na nějaké odchylky, takhle žiji.

BuchtaMaková
06.11.2019 2 z 5

Asi jsem čekala něco jiného takové "feng-šui po skandinávsku" - jak proteplit domov, zklidnit atmosféru, vytvořit příjemná zákoutí... ale je to spíš kuchařka (i když pro našince celkem k ničemu - nevím, kde polovinu z těch věcí sehnat?). Tipy na aktivity venku mě taky moc neoslovily.

Atisa
30.05.2019 4 z 5

Mně se autorčino pojetí hygge velmi zamlouvá, obzvláště ta část o pobytu venku, soběstačnosti, minimalismu. Jen nevím, proč si myslí, že jídlo s chia semínky či avokádem nemůže být dobré.

LadyCotton
27.05.2019 3 z 5

Není to špatná kniha o hygge (osobě mám nejraději Hygge-cesta ke štěstí), ale rozhodně jí nedoporučuji začátečníkům - protože otravné statistické pasáže autorky by vás mohli odradit.
Ona celkově je ta kniha psaná takových dost složitým/akademickým způsobem.
Část věnovaná receptům je pro českého čtenáře taky tak nějak na nic, jelikož spousty ingrediencí tady "normálně" neseženete.
Dost zásadní věc, kterou jsem v knize postrádala je ujasnění si jak se slovo HYGGE správně vyslovuje - každý ho totiž vyslovuje naprosto jinak :-)

jsemvlastovka
12.02.2019 4 z 5

Skvělá kniha, narozdíl od ostatních na tohle téma nedává důraz na to, kolik mít doma lampiček a svíček, ale jde hlouběji k filosofii - pospolitost, pohyb, zážitky a překonávání sebe sama. To se hůře provede, ale vliv na kvalitu života je mnohem větší, než zapálení aromalampy, ačkoli i to má svá pozitiva :)
Krásné fotky...
Jen mě mrzí, že recepty jsou pro Čecha moc "exotické", polovinu surovin vůbec neznám a neseženu.

mauglie
11.10.2018 1 z 5

Po přečtení téhle knihy teda musím říct, to hygge je ale o pravidlech! To jsem tedy nevěděla a to žiju v Norsku už nějaký ten pátek... Nelíbí se mi jak se autorka píše My skandinávci milujeme pořádek, my Norové nesnášíme koberce, my seveřané máme doma tohle a tamto, jestli to nemáte, nebude ani hygge... Jako by to napsal někdo kdo zná sever jenom z Ikei.

Nixa
29.08.2018 2 z 5

Tahle knížka se mi moc nelíbila. Fotky opět krásné, ale tentokrát mi nesedl text. Škoda, protože takové knihy čtu ráda a vždy v nich najdu spoustu inspirace.

SuperMum
11.05.2018 3 z 5

Další zajímavá knížečka o fenoménu Hygge, ale musím říct, že knížka od Meika Wikinga se mi líbila o něco více.

Aleen
14.09.2017 3 z 5

Druhá kniha ze tří na stejné téma a jen o maličko lépe snesitelná...trochu moc nátlaku na pohyb na zdravém vzduchu, na střídmost a to se mi opravdu příliš nehodí do krámu. Raději přijímám tu část hygge, kdy si děláte pohodlíčko - jak v sobě, tak kolem sebe. Přijde mi, že autorka tu severskou pohodu trochu zpřísnila a nezlepšila to ani uvedenými recepty. V těch se často opakují stejné suroviny a jediné, velmi podobné českému pohledu na věc, co se mi opravdu líbilo bylo, že se nemaže s alkoholem - prostě jej má ráda. Obrázky pěkné, dokonce i od českých fotografů!

Eorin
31.08.2017 4 z 5

Hezky vypadá, příjemné zpracování a obrázky, ale spíš už bych to zařadila ke kuchařkám. Skutečně tam je hodně receptů ze Skandinávie, nicméně to není jen jedna třetina (jak říká PetraMishka), jako spíše dvě třetiny, tedy převážnou část knihy, přičemž zbytek je tam po troškách roztroušený, či utlačený na samém začátku a konci.
Přesto je to pěkné, pohodou dýchající zpracování, nicméně hvězdu dolů, protože knihy o Hygge už jsem viděla lepší (a hodnotím tedy jako kuchařku).

PetraMishka
16.07.2017 5 z 5

Úvod do hygge jakožto životního stylu, který obsahuje z jedné třetiny recepty, z druhé třetiny hygge domácnosti a skandinávský design a nakonec nalezení vnitřní harmonie v přírodě a volném pohybu. Pěkně napsané, krásné fotky, doporučuji.

kuchařky vaření životní styl životní pohoda, hygge

Autorovy knížky

Signe Johansen