Hygge - Cesta ke štěstí

Hygge - Cesta ke štěstí https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353091/bmid_hygge-cesta-ke-stesti-SHC-353091.jpg 4 82 27

Skandinávský koncept hygge přispívá k tomu, že Dánové jsou nejšťastnějším národem světa. V češtině přesný slovní ekvivalent nemáme, ale nejvíc se mu blíží pojem pohoda. Pocit, který známe instinktivně všichni. Dostaví se, když se uvelebíte na svém oblíbeném místě s napínavou knihou nebo když posedíte u výborného jídla s dobrými přáteli. Ne všichni ale víme, jak si pro takové okamžiky najít čas. Nádherný autentický průvodce Marie Tourell Soderbergové vám ukáže, že se hygge skutečně nachází všude okolo, pokud víte, kam se podívat. Hygge se dotýká všech aspektů všedního dne od zařízení domova po vaření. Tato kniha vás naučí, jak hygge vyjádřit slovy, najít ho a vytvořit. Pomůže vám ocenit důležitost těchto chvil a zjistit, proč je v našich zaneprázdněných životech mnohem blahodárnější než kdy dřív vypnout a udělat si na hygge čas.... celý text

Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Esence

drakamena
drakamena
10.04.2022 3 z 5

Nádherně graficky zpracovaná kniha. Z obrázků na mě skutečně dýchly klid a pohoda. Co se ale týká textu... vlastně nevím, jak ho shrnout. Autorka na řadě drobných střípků předvedla, co různí lidé považují za hygge. A... to bylo vše.

lordes7975
lordes7975
30.11.2021 1 z 5

Takhle kniha by podle mého měla být obraz- titulní stranu bych si ráda pověsila na zeď, dívala se na ni a dotýkala se jí... což je vlastně jediný důvod, proč ji ještě trpím v knihovně. Sama titulní strana je podle mého ztělesněním hygge. Obsahově je bohužel tak chudá, že jsem ráda, že jsem za ni neutrácela (dostala jsem ji darem).
A naštěstí není příliš tlustá, takže zatím má své místo jisté.

yonda
yonda
09.03.2021 2 z 5

Tady obal předčil obsah. Několik knih o hygge už jsem četla a tady skoro nic nového. Fotky by si toto téma zasloužilo jistě kvalitnější. Dvě hvězdičky za ozřejmění jak se slovo hygge vlastně čte.

karin4338
karin4338
18.10.2020 5 z 5

Prijemne,pohodove pocitanicko na jesen.Na to, ze 171 dni v Dansku prsi,tak je jasne, ze si museli vytvorit hygge. My mame dazd a jesen 10 dni a mam toho dost. :D

sabca1520
sabca1520
27.06.2020 3 z 5

Hygge nejspíš není pro mě.. Ale kniha je krásně zpracována.

Tavbaretu
Tavbaretu
08.09.2019 3 z 5

Uvažovala jsem nad 4 hvězdami, ale přeci jen je kniha spíše snuškou pár odstavečků plných příkladů a někdy i opakujících se informací... Hygge je poměrně zajímavá myšlenka - respektive už jen fakt, že někdo má pro čas pohody pojemování je zajímavý, a zároveň to člověka nutí myslet na jinou stránku života, než jen školu, práci... Což je příjemná změna oproti našemu stresujícímu stylu života plného tlaku veřejnosti, důrazu na vyšší výkon za co nejméně peněz a dobrému dojmu na sociálních sítích. Jistě není možné jej provozovat stále, ale každopádně by tato myšlenka mohla trochu pomoci lidem, kteří, když nedělají nic do práce, mají málem depresi. Trochu toho zpomalení v našem hektickém světě. :) Díky její formě se nedá číst nějak extra dlouho, spíš po kapitolkách, ale i tak vám to zabere chvilinku... což na téma úplně stačí.

Paluska
Paluska
14.06.2019 3 z 5

Bylo to hodně stručné.:-) Zaujala mě velmi obálka:-))

Sarajana
Sarajana
30.05.2019 4 z 5

Zajímavé a poučné

ElfkaEleanor
ElfkaEleanor
28.05.2019 3 z 5

Hezká forma, ale obsahově bohužel hodně stručné. Příběhů lidí mohlo být více a z více úhlů pohledu.

Analady
Analady
10.01.2019 3 z 5

Na tuto knihu jsem narazila v předvánočním období a její obálka mě tak uchvátila, že jsem neodolala a koupila si ji. Škoda, že právě obálka je na celé knize to nejkrásnější. Kniha nepřichází s nijak převratnými myšlenkami, ale pravda je, že při jejím čtení na člověka dýchne klid a pohoda. A co že je to hygge? Spočívá v prožívání blízkosti a pospolitosti, přichází s pocitem spokojenosti s tím, co máme, s vychutnáváním si přítomného okamžiku, s vytvořením útulného domova, s vychutnáváním dobrého jídla a pití. Jsou to samozřejmosti, které všichni víme. Ale není od věci si je čas od času připomenout.

veronika5179
veronika5179
20.11.2018 3 z 5

Upřímně jsem od této boom knihy čekala něco úžasného. Kniha má krásný obal, sem tam se objeví i krásné fotky. Textu je však žalostně málo a obsah by se dal scvrknout do dvou stránek. Chápu celý koncept, chápu to, že pro spoustu lidí je to něco objevného a nového co dokud neznali, ale pro všechny ostatní je hygge něco tak přirozeného, že o tom asi nepotřebují číst ne moc kvalitně napsané knihy...

roso.mak
roso.mak
19.11.2018 1 z 5

He, tak to byla tedy hodně informačně řídká kniha. A jestli ze všech knih o hygge má být nejlepší, tak tedy potěš.

+Má hezkou obálku.
- Na každé stránce je odstavec textu zhruba 6x4 cm
- Z toho mála textu vám stačí přečíst první čtyři strany

LadyHip
LadyHip
29.09.2018 4 z 5

Krásná knížka. Na mě nejvíc fungovalo vzít ji do ruky a pohladit ten nádherný obal. Je to čistá radost držet takovouhle nádheru a listovat v ní s horkým čajem v ruce :)

planet129
planet129
02.09.2018 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu něco! Pro mě neskutečná inspirace a už při čtení jsem měla pocit pohody :) Jediné, co mi trošičku vadilo, byl fakt, že autorka místy diktuje, co máte dělat, abyste se cítili dobře. Jinak je to bez chybičky ❤️

LadyCotton
LadyCotton
11.08.2018 4 z 5

Je to pěkná knížka (dobře napsaná, velice pěkně se čte), plná hřejivých slov, rad, nápadů a inspirací.
Pokud čekáte na návod jak být z fleku hygge, tak knihu nečtěte. Pokud nemáte základní představu co by to to hygge mohlo být, knihu nečtěte - zklame vás a budete tu psát, že to je kniha o lenošení.
Kniha je inspirací pro všechny kdo chtějí změnit svůj styl života - jsou unavení z online světa a chtěli by mít svůj domov.
Ať si to chceme či nechceme přiznat, internet (potažmo sociální sítě) nám berou čas, který bychom dřív normálně trávili s rodinou či přáteli. Všichni spolu.
Knížka vám neřekne (krok za krokem) jak to máte udělat, ale spíše vás přiměje zavzpomínat na dobu před internetem - na dobu, kdy bylo normální, že jste si večer po večeři sešli celá rodina a hráli člověče nezlob se. Nebo jste pozvali kamarády na chalupu a grilovali, klábosili (bez zbytečného soutěžení kdo má čeho víc, co lepší apod.).

popeluška
popeluška
20.06.2018 5 z 5

Moc hezké čtení, které pohladí po duší a potěší :-) .Čtení jsem si užívala po troškách.....

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
30.05.2018 3 z 5

V dnešní uspěchané době člověk potřebuje vysadit a uvědomit si některé věci; přehodnotit své hodnoty.
Knihu jsem si vzala na dlouhé čekání do nemocnice, jelikož mne nebaví časopisy, kde splnila svůj účel a zahřála u srdce. Dokonce mne nějaká část i dojala :-).
Dávám jen tři hvězdy, jelikož za mne to zase taková hitparáda nebyla. Nevím, jestli to na jednu stranu není marnotratnost: kupovat knihu, ve které se dozvídáte, že nejlepší je trávit čas s rodinou/přáteli a nastolení správné atmosféry. Také typy a inspirace nejsou pro mne nic nového. Ale to už si musí každý zhodnotit sám :-)
Co se ale této knize nedá upřít je její krásný obal.

J.books
J.books
02.05.2018 2 z 5

Mě osobně není asi tento styl blízký, přijde mi zbytečné číst o lenošení :) to mi jde přirozeně :)

babyboar
babyboar
30.04.2018 3 z 5

Čtení o pohodě jak si ji umí připravit Dánové. Jíst dobré jídlo, posedávat s přáteli, zachumlat se do deky a něco kutit pro radost. Obklopit se serepetičkami. Trochu mě překvapuje, že autorka doporučuje knihu Marie Kondo, když razí opačný trend. Kniha je o tom, jak se nehnát za výsledkem, jak nebýt nejrychlejší, jak nejíst zdravě, jak být v pohodě a cítit se hyggelig. A k tomu pomáhají i pohodou dýchající fotografie.

Marekh
Marekh
23.03.2018 4 z 5

Hygge [hüke] se blíží slovu pohoda. Popisuje okamžik štěstí, vřelosti a pospolitosti, který nalézáme v maličkostech běžného života. Tak zní definice, kterou jsem nalezl na přebalu.

Kniha se četla dobře a při čtení jsem pociťoval hřejivé okamžiky. Kniha může inspirovat čtenáře k tomu, aby si více užívali volných chvil, aby přehodnotili své priority a zamysleli se nad tím, co je v životě důležité, jak využít lépe svůj čas, jak si zpříjemnit chvíle s rodinou, jak navodit příjemnější atmosféru, když máme hosty v domě, jak upravit interiér, abychom se cítili lépe apod.

V knize nalezneme také recepty, např. lívance, ranní žemle, letní kompot, bezinkovou šťávu aj. Příjemně mne překvapilo, když jsem se dočetl, že Dánové také rádi opékají nad ohněm tábornické rohlíky.

Na konci knihy nalezneme také slovníček hygge, který je velmi rozsáhlý.

V knize je uvedeno, že si můžeme vytvořit vlastní slova s hygge. Prostě stačí spojit slovo hygge s tím, co máme rádi, co nás nějakým způsobem naplňuje. V mém případě jsem vymyslel tato slova: hygge-četba, hygge-jízda na kole, hygge-návštěva knihovny, hygge-prohlížení knih v mé knihovně, hygge-procházky, hygge-osobní setkání s kamarádem, hygge-chatování s kamarádem aj.

Musím pochválit také fotografie, které navodily správnou atmosféru k hygge. Jsem si vědom, že dnešní doba je uspěchaná, téměř na nic nezbývá čas, ale přesto určitě hygge má svůj význam a může přispět k tomu, abychom se cítili více spokojenější a šťastnější, abychom smysluplně využili volný čas.

životní pohoda, hygge

Autorovy knížky