Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo

Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237369/mid_hvezdy-nad-nami-vzpominky-ditete-kt-chu-237369.jpg 4 195 65

„Tyto události, perzekuce mých lidí, se staly součástí souboru faktů, kterým dnes lidé říkají historie. Já jsem tyto události prožívala každý den. Jsou součástí mé paměti.“ V březnu roku 1939 roztříštila nevinnost sedmileté Evy Weissové německá invaze do její vlasti, na Slovensko. V průběhu následujících pěti let, s tím jak nacistická perzekuce evropských židů nabírala na síle, museli Evini rodiče své děti ukrýt, ona a její sestra se ale zajetí nevyhnuly. Eva ve svých pozoruhodných vzpomínkách popisuje zážitky z koncentračního tábora Osvětim-Březinka, kde byla svědkem nekonečných hrůz a sama se stala objektem mučení, nelidské ho strádání a lékařských experimentů nechvalně proslulého Dr. Josefa Mengeleho. Když sovětská armáda na počátku roku 1945 Osvětim osvobodila, Eva s Martou musely čelit nové výzvě: přejít napříč válkou rozvrácenou Evropou, aby se sešly se svou rodinou. Kniha Hvězdy nad námi, vyprávěná se srdceryvnou nevinností mladé dívky a moudrostí dvaaosmdesátileté ženy, je zprávou o přežití tváří v tvář nepředstavitelnému zlu a vyvrcholením Eviny celoživotní snahy vypovídat o holocaustu a zachovat vzpomínku na všechny, kteří v něm zahynuli.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu

Vydáno: , Mladá fronta

Gazing at the Stars , 2014

radusak9806-1
26.01.2020 3 z 5

Mrazivý příběh dívky v pokroucené době.

Knihomolka506
12.01.2020 5 z 5

Vyprávění založené na opravdovém příběhu další vyjímečné osoby, která si prošla peklem.

WowKokinko
07.01.2020 4 z 5

Ničím prikrášlena výpověď Slovensky co přežila Osvětim. Trošku mi ze začátku vadil popis celé její rodiny včetně jmen bratranců a sestřenic. Měla velkou rodinu a dost se mi to pletlo. Ale jinak jeden z dalších příběhu, co by neměl být nikdy zapomenut.

mot33
01.01.2020 3 z 5

Tak nevím takový obecný průměr četljsem nato téma lepší knihy.

Ivanka0070
08.12.2019 5 z 5

Kniha, která mi nejednou vhnala slzy do očí.. Hodně silný příběh, plný bolesti, utrpení a zvěrstev, ale také neskutečné odvahy a síly.. Takhle kniha mě opravdu dostala..

josska
13.11.2019 5 z 5

knihu jsem přečetla jedním dechem,je čtivá,ale co musely i děti zažít,u toho zustává rozum stát...

vera4669
20.10.2019 3 z 5

Nelíbil se mi styl psaní knihy, nicméně tyhle hrůzy se staly a musí se o nich psát. Zpracování však mohlo být lepší

Sotek43
19.10.2019 5 z 5

Krasne psaná kniha plna nešťastných vzpomínek doplněna fotografiemi.

Milujem
04.10.2019 4 z 5

Kniha je psáná čtivě. Četla se velice rychle. Je v ní dobře zachyceno, co se v té době dělo, co malá Eva prožívala během svého života za války. Kniha je obohacena fotkami autorky. Doporučuji.

Ctenar1202
28.09.2019 3 z 5

Útloučká kniha o 167 stranach. Pribeh z valky o utrpeni zidovske divky. Knizka se cetla velice hezky i pres valecne tema. Uvnitr knihy jsou i fotografie Eviny rodiny.

petula22
17.09.2019 4 z 5

Kniha je určitě zajímavá a stojí za přečtení, víceméně jednodenní záležitost. Relativně stručné autentické vyprávění.

Janca007
15.09.2019 5 z 5

Příběh o holokaustu je zachycen jiným směrem pohledu. Velmi čtivá knížka, dobře, že vznikla :)

Kirtans
19.08.2019 5 z 5

Nehodnotitelne knihy. Snad zůstanou živé mezi čtenáři.

zuzka894
13.08.2019 5 z 5

Přečteno za tři dny. Úžasná kniha a další silný příběh. Tentokrát žádné rozebíráni každého dne v KL. Většina knihy se zabývá životem rodiny Weissovy před deportaci, což neubírá knize na dramaticnosti. Rodina se několikrát rozdělila aby se zase mohla dát dohromady. Překvapilo mě, že všichni z rodiny až na malou sestru přežili. Nepočítám strýce, tety a sestřenice s bratranci, kteří bohužel zahynuli. Opravdu stojí za to si knihu přečíst.

alexis818
03.08.2019 5 z 5

Silná kniha,četla jsem už hodně podobných knih a tahle je jedna z nejlepších.Co jiného napsat o těch hrůzách,snad jen to,že by se nemělo na tohle všechno nikdy zapomenout.

Danago
24.06.2019 3 z 5

Autentický příběh malé Evy nám ukazuje život dětí jedné židovské rodiny žijící na Slovensku. Začíná před válkou, kdy si rodina žila dost dobře. Muselo to být opravdu hrozné , skrývání dvou malých dívek , potom jejich přežití v koncentračním táboře Osvětim a ani po osvobození to nebylo vůbec lehké. Dost mě zarazilo poměrně chladné chování rodičů. Hodně oceňuji fotky v knize , které dobře dokreslují celý příběh.

Gangaganeza
14.06.2019

Za mně je kniha super . Jindy čtu knihu s více jak 140 stranami měsíc (A to protože musím číst do školy
:D ).Tuto knížku jsem přečetla za necelé čtyři dny.Vůbec jsem se od toho nemohla ,,odtrhnout'' a nutilo mně to číst dál a dál...Už vím ,jaké knihy si mám vybírat k povinné četbě.
Někdy jsem se zasekla a věci kterým jsem sama nemohla uvěřit jsem si přecetla třeba pětkrát a někdy i vícekrát ( Jako např. jak byla Eva bita jako malá dívka dospělým vojákem a jak byla statečná , atd...)
Rozhodně doporučuji ! ❤❤Hlavně těm kdo má rád věci ,,skutečné'' příběhy.

Joannebro
10.06.2019 5 z 5

Další silná kniha. Pro mě naprosto nepředstavitlný příběh plný nenávisti a lásky k rodině. Velice čtivé, příběh mladé dívenky Vás nenechá knihu jen tak odložit. Chcete vědět co bude dál. Myslím si, že bychom si takové příběhy měli neustále připomínat, abychom nezapoměli na jednu z nejtemnější kapitol naší historie.

Safrika
31.05.2019 4 z 5

Hrozna doba,jen doufam a pevne verim,ze lide nezapomenou... vice takovych lidi,kteri o tomto dokazi otevrene mluvit.

Kopretina_aku
31.05.2019 5 z 5

Po přečtení přemýšlím, jak je možné, že děti bez rodičů v sobě najdou tolik vůle k životu, že dokáží přežít Osvětim i následné putování zpět domů. A zároveň mě to nutí přemýšlet, zda bych jako rodič v takové situaci od sebe oddělila všechny děti a nechala je napospas osudu a cizím lidem a zároveň přiváděla na svět další děti. Přečetla jsem spousty knih na toto téma a téměř ve všech naopak rodiny držely do poslední chvíle pospolu i s vidinou smrti. Nechci soudit, ale tato rodina měla zřejmě velké štěstí díky bohatství a proto přežila většina dětí, ale myslím, že to pro dětské duše musela být krutá zkušenost s následky do konce života. Chybí mi v knize alespoň krátké shrnutí, jak svůj život prožily ostatní sestry.

Osvětim (koncentrační tábor) osudy lidí osobnosti Josef Mengele holokaust, holocaust

Autorovy knížky

2015  86%Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo