Hvězdy nad Berlínem

Hvězdy nad Berlínem https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392927/bmid_hvezdy-nad-berlinem-Xyb-392927.jpg 4 168 57

Max je čtrnáctiletý školák, když potká Lili, artistku na visuté hrazdě, která s cirkusem rok co rok vystupuje v Berlíně. Lili je cikánka a žije úplně jinak než Max a jeho rodina. Pak je od sebe roztrhne válka a znovu se potkají o tři roky později. To už jejich přátelství přeroste v lásku – ale je to láska mezi členem Hitlerjugend a cikánkou, a to je nepřípustné. Jejich cesty se znovu rozdělí. Sejdou se ještě někdy?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , CooBoo

A Berlin Love Song , 2017

escapelle
předevčírem 5 z 5

Válečných knih jsem přečetla spousty, těžko už narazit na takovou, která by byla něčím "extra". Hvězdy nad Berlínem extra jsou. Krásný, dojemný příběh. S koncem příběhu jsem si pobrečela. Ta mladá, čistá láska mě vzala za srdce. A protože se vyprávění válečných hrůz dotýká jen okrajově, určitě knihu doporučím i své pubertální dceři.

Littlemonday
03.03.2024 3 z 5

Za mě takový průměrný příběh lásky za války. Na válku nezapomenout samozřejmě, ale v románech těžko hledat něco nového a neohraného.

1v8na
17.01.2024 5 z 5

Příběh se mi velmi líbil. Byl čtivý a velmi dojemný. Byla i místa, u kterých jsem se rozplakala.
Max i Lily mi byly velmi sympatičtí a jejich příběh byl plný lásky, důvěry, porozumění, ale zároveň zde máme krutou historii, která jim zamíchala s osudy.
Kniha mě zaujala svojí obálkou.
Musím však říct, že na t, že je obálka i kniha koncipována jako young adult, kdybych ji četla v pubertě, měla bych s ní velký emoční problém.

simca9342
15.01.2024 5 z 5

Jako další kniha v letošní výzvě opět s tématem války, ale splňující dvě témata z té loňské: téma zakázané lásky a boji za lidská práva.

"Byla na nás tvrdá naše máti. Říkávala, že anděl smrti sedí v první řadě při každém vystoupení a čeká na sebemenší uklouznuti. "
Připomělo mi to přezdívku nejšílenějšího " lékaře" - Josefa Mengeleho.
Příběh lásky dvou lidí odlišného jazyka a tradic začíná vzpomínkami. Max nyní už starý děda měl vždy strach z jedné věci. Sejít schody a z temnoty vytáhnout léty zaprášený kufr. Pokud se tak stane, kufr mu připomene jeho minulost a dívku, kterou mu vzala válka . Se slzami v očích vzpomíná na to, co bylo.

Setkání Lili - kočovné Romky, mladé dívky s havraními vlasy budoucí cirkusantky a mladého Němce -studenta, který o několik dní později nastoupí do Hitlerjugend bylo zpočátku stydlivé a ze strany obou rodin snad navěky nepřijatelné, ale s přibývajícími nařízením proti Romům a jejich kočovného života začíná sílit a vzdorovat proti zlu. Říká se, že láska je silnější než smrt. V tomto případě to bohužel neplatí. Podivné seznámení nad prorockými kartami začalo v maringotce a táhlo se napříč cirkusovým světem. Ten nad Židy a Romy jako byla Lili držel ochranou ruku. Ne však do konce války .

Na knize oceňuji propojení dvou rozdílných kultur , obálku, která budí dojmu, že čtení bude zábava , ale není to tak a romská slova v průběhu celého příběhu.

MikasaKubickov
26.09.2023 3 z 5

Původně jsem si myslela, že čtu knihu určenou pro věkovou kategorii okolo 13 let, nemohla jsem se více mýlit. Cítím se traumatizována, (obzvláště osudem Lily) i přes to že si myslím, že toho v zvládnu celkem hodně a prakticky jsem trochu očekávala do čeho jdu. Příběh si budu určitě ještě dlouho pamatovat.

Ellis03
04.06.2023 5 z 5

Moc si nedovedu představit, ze bych tuto knihu četla v nacti. Myslím, ze dospelemu čtenáři otevře mnohem více bodu k zamyšlení. Ale určitě si z ni hodně odnese i ten mladší ctenar, jen asi zase něco jineho. Za mě to byla zajímavá ukázka toho, ze Romové a dokonce ani samotní němečtí mládežnici to neměli za 2. Sv. Války jednoduché. A líbil se mi i náhled do toho, jak to chodí u kočovného cirkusu.
Rozhodne stala za přečtení.

Knižnípauza
25.02.2023 5 z 5

Pokud čtěte knihy s tématikou 2sv.v. tak vám tuto YA knihu mohu jen doporučit. Sice je to mladší čtenáře ale určitě stojí za přečtení. Příběh vás totiž i tak vezme za srdce a Maxovi s Lili fandíte až dokonce.
Dlouho mi kniha zůstane v srdci a v budoucnu se k ní jistě vrátím.

book_loverka_
12.08.2022 3 z 5

Hvězdy nad Berlínem se mi tu suší na poličce už nějakou tu chvíli. Získala jsem je z výměny knih a konečně na ně přišla řada. A byla to moc fajn knížka. Oceňuji okouzlující cirkusové prostředí a to, že to není klasicky příběh židů, ale je zaměřen na utiskování Romů. Doporučila bych ji mladším lidem, kteří s válečným žánrem teprve začínají, protože tam nejsou popsány dopodrobna ty největší hrůzy. Já mám však něco z válečného žánru již načteného a tohle mě neoslovilo tolik, jak jsem předpokládala.

sar.janurova
01.07.2022 5 z 5

Za mě opravdu povedená kniha, která se zajímá nejenom o holokaust na Židech jakožto součást druhé světové války, ale zaměřuje se také na události, které nejsou nejenom v knihách, ale i v běžném životě, tolik probírané - a sice perzekuce Romů. Líbilo se mi střídání pohledů postav podle kapitol, plynule vše na sebe navazovalo a díky střídání pohledů člověk dostával nové informace a vlastní pohled na věc. Nemyslím si, že je označení pro děti a mládež úplně potřebné, protože si myslím, že takovou knihu si může přečíst i normální dospělý člověk, který však (bohužel) do dětské literatury asi moc nezabrouzdá. Někoho by sice mohla odradit dějová linka alias zakázaná láska, ale já věřím tomu, že během války to takto opravdu mohlo být, protože si lidé uvědomovali, že to, co nemají dnes, nemusí mít už ani zítra...

vandalindakova
05.11.2021 4 z 5

Po nějaké době jsem opět sáhla po knize z druhé světové války. A opět mě kniha vcelku dostala. Bylo to příjemné. a zároveň mrazivé čtení.
Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů, první zobrazuje německého chlapce, jehož otec nesouhlasí s tím, co se v Německu děje, ale i přesto jsou donuceni se podřídit. Druhá linka zobrazuje cikánskou dívku, která je součástí cirkusu, který putuje různě po Německu a události se jich dotknou až příliš. Spojení těchto opačných příběhů, které se spojí díky romantické zápletce, skvěle doplňuje celistvost událostí. Na jednu stranu můžeme vidět, co se děje u Hitlerjugend, a z té druhé zase cikánské prostředí, jejich život, zásady a tradice, nakonec i bohužel koncentrační tábor.
Musím říct, že mě možná i více bavilo číst tu druhou linku. Celkový dojem je v průběhu jako na houpačce, od příjemného po zdrcující.
Za mě jeden z těch povedených příběhů z druhé světové války, který má tu sílu vás zasáhnout. Navíc je to velmi čtivě napsané se spoustou dobře ztvárněných popisů.

verculka
23.06.2021 4 z 5

Číst tohle tak před dvaceti lety, byla bych určitě nadšená. Teď ve zralém věku, můžu jen napsat Nebylo to špatný. Taková mladá láska na pozadí smutných událostí.

Terry.89
20.06.2021 4 z 5

Rozjezd byl pomalý, ale po překonání prvních pár kapitol se na stránkách knihy začne rozvíjet překrásný příběh plný emocí. Kniha rozhodně stojí za přečtení a příběh dozajista osloví nejen příznivce YA literatury, tak i milovníky historie.

Malíček
14.05.2021 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Kniha mě nadchla a rozhodně ji mohu doporučit dál.
Líbilo se mi, že příběh byl pojat z trochu jiného úhlu, než je to u knih s tematikou války běžné. Oceňuji netradiční zapojení cirkusu, tohle spojení pro mě bylo opravdu zajímavé. Hlavní postavy mi byly sympatické a celý příběh jsem s nimi opravdu prožívala, i slzička ukápla, tak doporučuju ke čtení kapesníček. (:D)

Bebe2004
13.02.2021 4 z 5

Knížka se mi moc líbila :). Jednu hvězdičku strhávám za všechny otázky, které jsem si na konci položila, a které si myslím, že autorka vynechala. Max se tedy nikdy neoženil? Vídal se s Rollem? Co se stalo s Marcem? A spoustu dalších. Jinak byl ale příběh krásný.

Vendulis
05.12.2020 3 z 5

Romantická linka mi zkazila celý dojem z knihy. Láská hlavních hrdinu mi přišla plochá, nevěrohodná, to jejich "osudové" setkání, jako vážně? Pro mě cca první polovina knihy vcelku nezáživná, až druhá polovina pro mě byla zajímavější, ale to už prostě nedokázalo zachránit celkový dojem z knihy.

zupri
29.11.2020 5 z 5

Nádherná knížka pro dospívající mládež. Není to vždy lehké čtení, je třeba zvážit "odolnost" čtenáře.

lokonla
22.10.2020 5 z 5

Jedním slovem skvělá!
Knihy z koncentračních táborů jsme četli už asi všichni a víme, co se tam dělo za zvěrstva. Tato kniha ale ukazuje 'Ten svět venku' během války a byl to zážitek. Je to poutavě psané a neskutečně smutné, ale kniha stojí za to.

Pan_Švec
30.08.2020 4 z 5

Tip na knihu. Mladý člen Hitlerjugend a mladá artistka romského cirkusu. První náhodné setkání v předvečer začátku války je osudové a odstartuje hluboký vztah, který zcela náhle a nečekaně přeruší internace Romů v koncentráku. Ti dva se snaží za každou cenu přežít válku, zažívají její hrůzy každý po svém - on jako esesák v tankové brigádě na západní frontě, ona jako osvětimská vězeňkyně. Navzájem o sobě nic nevědí, ale věří, že se po válce znovu shledají. Celé vyprávění k tomuto okamžiku směřuje, ale dojde k němu vůbec?
Kniha popisuje, jak bravurně nacisté zvládli zfanatizovat celý národ, jak nebylo možné stát mimo politiku a jak všichni vlastně participovali na zločinném režimu. A taky popisuje národní vinu, která s tím šla ruku v ruce po skončení bojů.
Knihu vydalo nakladatelství specializující se na publikace pro mládež, ovšem tím se nenechte odradit. Ale možná proto je psaný styl jaksi jasnější a přímočařejší, ale spíše to bude proto, že jsou vyprávěny osudy hrdinů, kteří ještě nedošli plnoletosti, byť kvůli okolnostem dospěli dávno. Určitě doporučuji.

tadobra
26.08.2020 3 z 5

vztah hlavnich hrdinu neverohodny, pribeh poutavy. snad poprve mi v knize vazne vadila romanticka linka.
kdyz zapomenu na romanticke popisy, kniha se mi moc libila.
bohuzel ale nemohu dat vice, nez 3 hvezdicky.

Lily-fairy
11.08.2020 5 z 5

Nebudu vám lhát, nálepky dívčí román jsem se docela bála, i tatér z Osvětimi mi přišel moc romantický a trochu přikrášlený. Ale šeredně jsem se zpetla. Ačkoli jsem měla konec trochu vyspoilerovaný, hltala jsem stránku za stránku a zvládla ji za den. Ono tam stejně určité náznaky byly...
Téma, o kterém se moc nemluví a nepíše. Otázka romského rasismu je palčivá i dnes. K tomu sympatické postavy a čtivý styl psaní. Ano, romantické to bylo, ale hrůzy války zde byly vykresleny více než dobře. Romantika byla krásná, vůbec ne otravná a nakonec musela ustoupit beznaději. Jednoznačně doporučuji a pokud se vám líbila, sáhněte po Jsou světla, která nevidíme. Mají podobnou strukturu a jsou to taky mé lásky.