Hvězdy jako bozi

Hvězdy jako bozi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17669/bmid_hvezdy-jako-bozi-Uqf-17669.jpg 4 22 2

vlaj
29.10.2023 5 z 5

Antologie vyšla před třiceti lety, povídkám v ní tedy bude o pár let víc, ale věk na nich vůbec není znát. Naopak, mnohé z nich dnes možná vyzní aktuálněji než v době vydání knihy. Jmenovat chci alespoň povídky Zpráva z V street a Bludný Holanďan. Skvělá knížka.

ludek.n
14.01.2022 4 z 5

Hvězdy jako bozi jsou sbírkou čtrnácti sci-fi povídek, mířících do těch nejvyšších sfér. Už úvodní kousek od Charlese Sheffielda s názvem Zločin v souhvězdí Páva nastavuje svým Třaslákem laťku až někam k horní zarážce. A přestože ostatní povídky už pod ní jen podběhnou, drží si jednotlivé příspěvky stále vysokou úroveň. Užil jsem si McDevittova Bludného Holanďana, Ellisonův Harlekýnský povzdech, Weinerovu Zprávu z V Street i povznášející Somtowovu Třináctou utopii. Postěžoval bych si snad jen na Mathesonovu Třetí od Slunce, která až příliš okatě vykrádá Raye Bradburyho a na Mozarta ve slunečních brýlích pánů Shinera a Sterlinga, v jejichž časových smyčkách jsem se ztratil a happy end snad ani nepochopil. Vzato kolem a kolem, Hvězdy jako bozi jsou příjemně nadupanou četbou, v níž se střídá adrenalin se zamyšlením, expresivita s melancholií, přičemž dojde i na závažná o originální témata.