Hvězdný prach

Hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56994/bmid_hvezdny-prach-1Ob-56994.png 4 1322 211

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená - tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu - a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem - Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Stardust , 1997

Sandruše
31.08.2014 4 z 5

Po sérii mých oblíbených "fantasy zvráceností" jsem měla náladu přečíst si něco pohádkového, jak jinak než ze světa fantasy. A Hvězdný příběh splnil víc, než jsem očekávala. Fantazie a lehce ironický humor Neila Gaimana mě neskutečně baví a na hvězdné nebe už se teď budu dívat jinak, než kdykoliv předtím. . .

DuncanIdaho
13.08.2014 5 z 5

Nápad dvou sesousedních světů, jeden reálný a jeden pohádkový, je skvělý. Je tam spousta postav, hlavně pohádkových. Přínosem je i jistá možnost, kdy se světy mohou navzájem potkat, i když po většinu času jsou oddělené. Příběh se mi líbil, i když filmové zpracování se mi zdálo bohatši a propracovanější. Téma je ale skvělé a stálo by za to v ně pokračovat dalšími příběhy, ale trochu delšími. Toto téma si rozhodně zaslouží pokračování. Hvězdný prach je jedinou výjimkou, kdy je filmové zpracování lepší. Přesto doporučuji přečíst všem, kdo má rád knihy na pomezí pohádky a fantasi.

muffkrcma9
19.07.2014 2 z 5

První jsem viděla film -ten byl úžasný, ale kniha… zdála se mi oproti filmu o ničem…

Modrina
30.05.2014 4 z 5

Taková hezká pohádka.

Pelunka
22.03.2014 3 z 5

Kniha je velmi čtivá se zajímavým příběh jednotlivých postav. Bohužel filmové zpracování se mi líbilo daleko víc. Ale nápad dvou zemí a nové nadpřirozené postavy super.

Slooki
18.03.2014 5 z 5

Touto knihou . V pořadí druhou, mnou přečtenou od Neila Gaimana, jsem se upsal Ďáblu.
Tuto Knihu jsem doslova přečetl za jednu noc „ no fakt nekecám“ aniž by jsem se byť jen jednou od textu odtrhl, snad ze strachu nebo obavy aby se kniha nedočetla beze mě.
Je psáná krasným pro mě roztomile snad až dětským slovem, které se mi sedlo. No však, Vy víte jak :

Dunstan se jí na řetěz zeptal.
„Tohle? Jsem jim připoutaná ke stánku. Jsem osobní otrokyní čarodejnice, které patří stánek. Chytila mě před mnoha lety – když jsem si hrála u vodopádů v řiši svého otce, vysoko v horách -víte, proměnila se v miloučkou žabku, aby mě odlákala. Vždycky jsem jí už už měla, ale zase uskočila, až jsem nevědomky vyšla za hranice země. A pak se proměnila do své pravé podoby a strčila mě do pytle.
„A to budete její otrokyní navždycky?“
„Navždycky né,“ řekla elfí dívka a usmála se. „ Získám svou svobodu v den, kdy měsíc ztratí svou dceru, pokud se stane v týdnu kdy se sejdou dva pondělky. A zatím dělám co se ode mě žádá, a taky trochu sním. Koupíte si nyní mou květinu pane?“

Je tu vypíchnut i film, který jsem samozřejmě také viděl. Konec filmu byl oproti knize pozměněn, což mě v té tobě a byla to kratká doba od přečtení knihy „sakra“ naštvalo. Dnes patří filmové zpracovaní příbehu k mému oblíbenému což na kvalitě knihy nijak neubírá.

katerinad
12.02.2014 3 z 5

film byl trochu pozměněn, líbilo se mi obojí, jen možná film trochu víc, přišlo mi, že ve filmu byla láska a zlo čarodejnic větší

efka.saf
27.01.2014 3 z 5

Těžko k tomuto příběhu říct něco, co ještě řečeno nebylo, proto popíšu jenom své osobní dojmy.... Na začátku jsem hltala každé slovo, každou větu, obdivovala jsem bezmeznou autorovu fantazii. A stejně tak jako někteří jiní, ani já se neubráním srovnání s filmem, který s koncem letěl jako na plameni Babylonské svíčky, zatímco čím více jsem se blížila k závěru knihy, plamínek svíčky byl menší a síla kouzla slabší. Události na lodi Perdita stále považuji za nejpůvabnější okamžiky filmu, na které jsem ale v knize čekala marně. Je mi líto, že s koncem dochází autorovi dech. Spousta věcí mi přišla nedořešená, v tichosti přešlá a zametená pod koberec, což mi přijde jako velká škoda. Jsem přesvědčená, že příběh v sobě skrýval velký potenciál a film je toho jasným důkazem. Rozhodně nelituju, že jsem si knihu přečetla, ale na rozdíl od filmu pochybuji, že se k ní znovu vrátím.

lucifuk
15.01.2014 5 z 5

Je pravda, že nikdykde je lepšia kniha, ale aj tento román má svoje Gaimanovské čaro, a tak nemôžem inak ako za plný počet.

MiaVanAcid
08.01.2014 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, že je podle knihy jsem zjistila až mnohem později :-))) Líbilo se mi knižní i filmové zpracování.

Katy007
25.12.2013 3 z 5

Nestává se to často, ale v tomto případě se mi film líbil trošku víc než kniha. Jinak celkový dojem nebyl špatný, ale přece... možná je to tím, že jsem film viděla dřív, než jsem přečetla knihu...

LuciusWlk
24.12.2013 5 z 5

Absolutní spokojenost!!! A snad jediná kniha, u které můžu říct, že filmová adaptace je stejně úchvatná s fenomenálním soundtrackem.

AnetaB
03.12.2013 3 z 5

Zvláštní.Sex na prvních strankách a k tomu spadlá hvězda..A romantika ze staré školy.Celek ale docela pěkný 2,5-3 *

Fuksinka
16.11.2013 3 z 5

Gaiman píše příjemně poeticky, ale ne zase tak dobře, aby knihu mohl postavit pouze na tom. Na začátku jsem si říkala: Super je to drsnější než film, to bude určitě zábavné. No ona to není pravda. Hvězdný prach je docela slušná pohádka, která má svůj vrchol někdy ve 2/3 u scény v hostinci. Zbytek je strohý až odfláknutý. Pro děti to zřejmě není, když je na začátku sex a mě jako dospělou to nenadchlo. Příště si raději pustím film.

kniholka
11.10.2013 5 z 5

Milá pohodovka, která do sebe pěkně zapadá a příjemně plyne.

tuommo
05.10.2013 4 z 5

Imaginativní dílko, Gaiman se čte pohodově. Oproti filmu brutálnější...ale musím přiznat, že film se mi líbil více! ...Čteno v originále.

HanaNov
13.08.2013 4 z 5

Hvězdný prach je příjemný pohádkový příběh. Čtenář sice od začátku tuší, jak všecko dopadne, nicméně právě to máme přece na podobných příbězích tak rádi - že pohladí a potěší.
Potenciál knihy mi však připadal jako nedotažený, jaksi nevyužitý. Při četbě jsem litovala, že některé pasáže nejsou více rozvedené, celkově na mě kniha působila poněkud stroze a zkratkovitě. I když obecně nemám ráda popisné části, protože mě většinou "zdržují" od děje, v tomto případě je dle mého názoru jejich absence na škodu. Elfie, kterou si představuji jako rušnou zemi hýřící barvami a podivnými bytostmi, mohla být mnohem barvitěji a důkladněji vylíčena, stejně je tomu i v případě příběhu - na některých místech jsem až hmatatelně cítila přítomnost násilné zkratky, která děj posunuje o obrovský kus dopředu, nicméně si myslím, že u takového příběhu by čtenář určitě uvítal víc vysvětlení a pomalejší (zato detailnější) průběh. Právě proto ubírám v celkovém hodnocení jednu hvězdičku.

tibby
11.08.2013 2 z 5

Tak já nevím... Potom, co jsem četla Gaimanovo Nikdykde, mi Hvězdný prach přijde taknějak.. Nezáživnej, prázdnej, s hromadou hluchejch míst.. A je to taková rychlovka, přijde mi to jak takovej hrubej náčrt, kterej neni dopracovanej, je tam spousta nedomyšlenejch a nevysvětlenejch věcí... Žádnej hlubší příběh.. Docela zklamání pro mě...

Šárka_D
11.08.2013 5 z 5

Jedna z mála knížek, kterou předčila její filmová adaptace, ale možná je to tím, že film jsem viděla ještě před přečtením knihy. I tak je výborná, dokáže "pohladit po duši" svou citlivostí, k příběhu dobře sedí pohádkový styl vyprávění.

Belatris
21.07.2013 3 z 5

První dvě třetiny knihy jsem byla nadšená. Gaiman píše lehce, nápaditě, nic nepřehání - všechno působí harmonicky a stravitelně. Jenže v poslední třetině jsem čekala nějakou změnu, zhuštění, nějaký útok na emoce, čtenářská očekávání. Jenže kniha skončila v tom samém plavném rytmu a povrchním ozobávání témat, v jakém začala. Nadšení tedy opadlo, ale pořád je to kniha, kterou lze doporučit k příjemnému knižnímu odpočinku.
Filmová adaptace je pro mě mnohem lepší, a to proto, že se citlivě (velmi gaimanovsky!) chytila některých málo rozvedených věcí a pozvedla tím celek na vyšší úroveň.