Hvězdný prach

Hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56994/bmid_hvezdny-prach-1Ob-56994.png 4 1322 211

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená - tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu - a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem - Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Stardust , 1997

dadako
24.01.2020 4 z 5

Autora jsem poznal vlastně díky Výzvě. Loni jsem přečetl Severskou mytologii a letos tuto knížku. Nejprve jsem před lety viděl film a moc se mi líbil. Byl jsem tedy zvědav na knihu a dlouho jsem se na ni chystal. Letos v rámci Výzvy na ni přišla řada. Autor strašně hezky vypráví. Předloha se od filmu v některých detailech rozchází, ale jsem za to rád. Nikdy se mi nečte dobře knížka, když vím co mě čeká.

Jančislava
06.12.2019 4 z 5

Konečně jsem si přečetla knihu podle které je natočen můj oblíbený film. Kniha se četla hezky, je napsaná lehce, neni nijak zvlášť komplikovaná, je to opravdu příjemné čtení. Jen mě ten film baví víc, je více rozvinutý. Knihu určitě přečtu znovu po delším čase.

Acamar
22.10.2019 3 z 5

Gaimanova představivost, jíž vytváří říše plné mile bizarních postaviček a příběhy se zajímavými zvraty, je prostě kouzelná...odpočívalo se mi u téhle pohádkové hravé romantiky hezky, ale k propracovanosti Nikdykde nebo Amerických bohů má daleko.

kap66
27.08.2019 3 z 5

Tohle mě trochu zamrzelo: moje pátá knížka od oblíbeného autora, zrovna ta, která je tak populární (asi i díky filmu), ale pro mě pouze dobré scény slepené halabala k sobě. Jako když si po zhlédnutí filmu v podobě tzv. režisérské verze řeknu: aha, tak tohle vystřihli, já si říkala, že tam ta další scéna nedává moc smysl… Byla jsem úplně zadýchaná, jak autor hnal děj, zvlášť ke konci, přeskakoval to, o čem by se mi líbilo číst, takže příběh ztratil provázanost a především poetiku, kterou mám na jeho knížkách tak ráda. Toužím přečíst si tu původní, „autorskou verzi“, delší, kouzelnou a ucelenou.

malazluta
19.06.2019 5 z 5

Film mám ráda, ale kniha Hvězdný prach je moje srdcová záležitost. Dokonalá snová pohádka, kterou můžu číst znovu a znovu.

MartinaF
12.06.2019 4 z 5

Kniha byla nabitá dobrodružnými akcemi, autor některé z nich zmínil jen letmo. Škoda, protože kdyby je rozepsal, vzniklo by dílo, které by nemělo chybu. Takhle všechno klouzalo jen po povrchu. Stále jsem čekala na to pověstné "wow", ono ovšem nepřišlo. Je to spíše pohádka pro děti, než pro dospělé. Ještě se podívám na film, snad bude akčnější.

rejhyl
07.04.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetl až po zhlédnutí filmu, byl jsem ovšem nadšený. Kniha je jiná, film se od ní odkláněl mílovými kroky, a obě díla mají co do sebe. Film je dobrodružný, kniha filozofická. Gaiman je nicméně mistr fantazie a jeho postavy a svět jsou barevnější než jarní duha na steroidech. Směle do čtení.

adrianna0305
25.03.2019 2 z 5

U mě bohužel vítězí film na plné čáře. Kniha je moc dětská, plná skřítků, jednorožců, mluvících jezevců?? a celkově taková nijaká. Nemělo to akci a vtip, který se mi líbil ve filmu. A ten konec? No tahle kniha se může klidně proměnit v prach, co se zamete pod koberec ;-)

Mosula
07.03.2019 3 z 5

Nějak mě to nezaujalo. V příběhu se udála strašná spousta věcí, bylo nám představeno hodně zajímavých postav, jejichž osudy se nečekaným způsobem prolínají, ale plynulo to tak zoufale klidně, že jsem celou dobu měla pocit, že se vlastně neděje vůbec nic. Nakonec kniha dospěje k očekávanému závěru, aniž by ve čtenáři zanechala jakékoli emoce.

Jury
07.03.2019 3 z 5

No takovej dobrej průměr... Film se mi libil o moc vic!

janabo
04.03.2019 4 z 5

Knížka je pěkná... a film je prostě ÚŽASNÝ!!!

Denisa153
21.02.2019 4 z 5

Moc hezká kniha, až na ten konec, který mě trošku zklamal - byl takový nijaký, film je zakončen rozhodně lépe.

25veronika3
14.02.2019 5 z 5

Z celé knihy jsem byla skutečně nadšená, ale ten konec mě oproti filmu dost zklamal. Ale jinak skutečně úžasná, půvabná, kouzelná kniha.

Terez9119
29.01.2019 4 z 5

Moc milé. Nevěřila jsem, že mě to tak vtáhne, ale za jedno odpoledne jsem měla přečteno. Knížku mi doporučila kamarádka, milovnice Gaimana, a i když jsem se trochu zdráhala, moc jsem si nakonec knížku užila. Jen mi některé myšlenky přišly okoukané od Pratchetta, aspoň jedna věta z něj vykradená, ale co už...

Kolistka
10.01.2019 5 z 5

Knihu jsem četla i přesto, že je určena pro děti a mládež. Kniha se četla jedním dechem, moc se mě líbila, pohádky mám ráda.

Adelajda2012
04.01.2019 3 z 5

Prijemne oddychove fantasy, ale nejak hlboko ma neokuzlilo. Stale som cakala, ze sa NIECO stane, ze sa niektora epizoda rozvinie, prehlbi a nakoniec sa to vsetko spoji a da pribehu hlbsi zmysel. Ale pribeh len plynie a plynie, ponuka velky priestor pre predstavivost, objavuju sa stale nove postavy, nove roviny, ktore vsak ostanu len povrchne spomenute a nedotiahnute. Ani nezbadate a je koniec. Autor to tak urcite zamyslal, ale mne tam proste to NIECO chybalo. Film som nevidela, moznou dam sancu.

petrn
11.12.2018 5 z 5

Nádherná knížka a předloha neméně čarovného filmu. Při četbě mi jen vrtalo hlavou, kde se v autorovi brala taková bohatá představivost.

Sandy007
21.11.2018 5 z 5

I když jsem už dospělá, stejně nepřestanu mít ráda pohádky a nikdy na ně nepřestanu věřit.

Tesinka_Laufey
09.11.2018 4 z 5

Možná bych si knížku víc užila, kdybych před čtením neviděla film. V celku je příběh pěkný a milý, ale něco mi tam chybí...Čekala jsem něco dramatičtějšího a konec výraznější.

francouz
07.10.2018 5 z 5

Tak to byla naprosto dokonalá pohádka pro dospělé, s tolika zvraty a dějovými linkami, tak jak to umí opravdový fantasta a snílek v podobě autora.
Já mám velice rád i podání filmové, které je, jak už to tak bývá, trošku jiné než jeho knižní podoba, a vzhledem k tomu, že je to hollywoodský snímek, tak samozřejmě, zde musí být i happyend.
Takže jsem byl opravdu zvědav, jaká byla předloha, a jsem velmi potěšen, že byla opravdu mnohovrstevná, takže se člověk mohl podívat na svět , který nám popisuje autor, hned několika očima.
Je to opravdové pohlazení, protože příběh je vystavěn tak, že Vás nepustí a Vy kráčíte do finále a vnímmáte všechnu tu pohádkovou nádheru okolo a můžete snít spolu s hlavním hrdinou o nekonečných dálavách, kam Vás zanese osud....